NRD Начало
Събота, 24 Май 2025
Начало Творчески отражения Над 40 скулптурни художествени произведения красят градската среда на Варна
1376
Творчески отражения

Над 40 скулптурни художествени произведения красят градската среда на Варна

От 1928 г. Петметровата пластика „Посоки и движение“ на Евгени Баръмов се намира до варненската автогара. Иван Ковачев е автор на три скулптури във Варна.

| 23 Май 2025, 15:24 ч.
Над 40 скулптурни художествени произведения красят градската среда на Варна
Над 40 скулптурни художествени произведения красят градската среда на Варна
Снимка © БТА

Над 40 скулптурни художествени произведения красят градската среда на Варна. Част от тях са в квартал „Аспарухово“. Някои са наследство от проведени в града творчески пленери, национални изложби и фестивали, други са поставени по програма за естетизация на публичната среда чрез създаване на галерия на открито на Община Варна. Тъй като след 1989 г. част от архивите в администрацията не е съхранена, липсва информация за някои от по-старите пластики. Данните за скулптурните творби са набавени от регистъра в Община Варна и с помощта на специалистите от Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна и местни периодични издания. 

Три изложби ще бъдат открити в Художествена галерия „Илия Бешков“ в Плевен по повод п

Свеж пролетен венец от естествени клонки, цветя и други природни съкровища е една от идеите за пр

Рапърът Кендрик Ламар и певицата Сиза отново са на челна позиция в класацията за сингли Хот 100 н

В Плевен беше открита изложба с избрани творби от XI-ия международен фотосалон Пловдив`2024. Тя е

Кралската опера в Лондон обяви Антонио Папано за своя първи Почетен диригент, пише сайтът OperaWi

От 1928 г. датира фонтанът в началото на Морската градина, украсен със скулптурна композиция с деца, сирени и костенурки, дело на варненския творец Кирил Шиваров. 

Петметровата пластика „Посоки и движение“ на Евгени Баръмов се намира до варненската автогара. Тя е направена на международния симпозиум по архитектура и околна среда, проведен през 1972 г. Тогава градският съвет организира конкурс за монументална украса на публичната среда и един от спечелилите го с първа награда е Баръмов. Проектът му е одобрен от специална комисия в София, водена от акад. Дечко Узунов. Монументът получава много високи оценки и влиза в учебната програма на студентите по архитектура като пример за първата абстрактно-асоциативна работа у нас. 

Иван Ковачев е автор на три скулптури във Варна. Емблематичният „Слънчев часовник“ на входа на Морската градина датира от 1973 г. „Момиче със счупена стомна“ от 1970 г. се намира върху чешма на алеята близо до Аквариума, а „Плуващи“ от 1974 г. е до сградата на Радио Варна. 

Интересна е съдбата на 8-тонната бронзова пластика „Икар“ на Альоша Кафеджийски, която може да се види на ъгъла на сградата на Община Варна. Тя е там от 1995 г., но замисълът да украси бившия партиен дом датира от 1981 г. Авторът работи фигурата на разперилия криле Икар от 1982 до 1983 г. После тя е приета от държавна комисия и дадена за отливане в леярната в Генерал Тошево. Престоява там 12 години и е поставена на отреденото място с усилията на Николай Савов, пише в местната преса. 

От 1973 до 1979 г. Варна е домакин на изложба „Скулптура и декоративна пластика на открито“. В нейните издания в града се събират и работят заедно автори като Величко Минеков, Валентин Старчев, Емил Попов, Ангел Станев, Альоша Кафеджийски, Иван Ковачев, Павел Джеферов, Нанко Панайотов, Иван Русев, Зиятин Нуриев. Част от произведенията са оставали във Варна за да красят паркове, квартали, площади. Една от тях е „Българска майка", дело на известния варненски скулптор Нанко Панайотов, направена по време на национален пленер на художници във Варна през 1976 г., намираща се сега пред сградата на Радио Варна на алея в Морската градина. 

Изложба живопис „Родно – българско“ на художника Живко Янев беше представена в

Националният исторически музей (НИМ) отмени откриването на изложбата „Море, четка и дл

Деветнадесет театрални институции от Европа обменят творчески идеи в Народния театър &bdq

Михаил Йосифов & „Новините в джаза“ представят новия си втори ал

Изложба с творби на Албрехт Дюрер събра стотици негови почитатели във Велико Търново.  

В началото на 80-те години Веселин Димов подрежда своята изложба „Терен и конструкции“ на открито в Морската градина. От нея могат да се видят и днес две творби от чугун - „Трепет“ и „Почивка“, които се намират в близост до Природонаучния музей. От времето на социализма е красива каменна пластика, наподобяваща портал, до сцена „Раковина“ в Морската градина. Според специалисти, неин автор е Боян Радославов. 

В квартал „Аспарухово“, пред Народно читалище „Просвета“ е поставена бронзовата композиция „Бащинство“ на Емил Попов от 1980 г., а в кръговото кръстовище пред просветното средище се намира „Кентавър“ на Венцеслав Антонов от същия период. В парка в „Аспарухово“ може да се види инсталацията „Чупливо“ на Арт група „Дупини“ от Велико Търново, направена през 2019 г. Тя се състои от три мащабни обекта с различни геометрични форми, направени от дървени греди. На входа на квартала от Аспарухов мост, близо до разклона за Джанавара, на булеварда между двете платна, се намира каменна скулптура на двама души, която седят един срещу друг. За нея няма информация.

Седем скулптури от осмото издание на Международния фестивал за съвременно изкуство „Контемпо“ (Contempo) остават в градската среда на Варна като дарение през 2016 г. Сред тях са „Семейство“ на Пламен Аврамов - пред Община Варна; „Безкрайност“ (явно думата е мото на пленера през тази година) на Ренцо Дуранте до Морско казино; „Безкрайност I“ на Георги Минчев до Социалната чайна; „Безкрайност“ от Николай Нинов пред Аквариума и „Дишай“ на Ли Дзао в близост до Аквариума. Организатор на форума, който започва през 2009 г., е фондация „Рая Георгиева“. Навярно от него е и каменната пластика „Свобода“ на Пьотр Биес, която се намира пред сградата на Общината. 

През 2015-а се появява дървената пластика „Черна роза“ на Конрад Риш до сцена „Филиал“ на Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров. Композиция от същия материал на Румен Димитров-Попа, със заглавие „Дъжд“, може да се види в Морската градина близо до Природонаучния музей. 

На чешмата до входа на спортен комплекс „Приморски“ от 2010 г. стои метална пластика „Влюбени дракони“ на Дарин Лазаров. Творбата „Скалистият бряг“ на Живко Дончев краси от 2016 г. кръстовището на ул. „Девня“ и бул. „Христо Ботев“. Тя представлява рибни пасажи и гларуси от метални листи с височина шест метра. Дончев е авторът и на „Флора“ (2020) пред Летния театър, както и следващата година - на реплика на обичаната от всички варненци и изчезнала пластика на козел от Христо Боев в Алпинеума в Морската градина.

Художествената пластика „Сценка“ се появява в градинката до сцена „Филиал“ на Варненския драматичен театър в края на декември 2016 г. Тя е на Альоша Кафеджийски. Представлява женска фигура, седнала на триметрова стълба, загледана в черна котка на земята. 

През март 2018 г. на вълнолома на Морска гара се открива скулптурната фигура „Очакване“. Тя е дело на Андрей Лекарски, излагал в Музея на модерното изкуство в Париж, съвместно с арх. Владимир Попов. Композицията е допълнена със стих от Валери Петров: 
„Бели чайки сред синьото лето, 
бяло корабче, с надпис познат, 
мачти, мачти, комини и ето, 
невидял нито къс от морето,
вече влязъл съм в морския град.“

През май същата година (2018) в Морската градина до Народната астрономическа обсерватория с планетариум „Николай Коперник“ е поставена пластиката „Звездоброец“ на проф. Венелин Божидаров. Творбата е част от тригодишна програма на Община Варна за естетизация на градската среда чрез изграждане на съвременна галерия на открито, финансирана по Фонд „Култура“. На същия автор е и скулптурата „Рибарят“ (2016), която се намира на площад „България“ на централната пешеходна улица, както и металната пластика „Прибой“ от 2018 г. в градинката на „Севастопол“, правена съвместно с арх. Тодор Даскалов.  

Разнопосочни настроения събужда скулптурата „Разходката“ на Веселин Костадинов. Тя е на бул. „Княз Борис I“, до Севастопол. Открита е на Първа пролет, 21 март 2017 г. Авторът споделя пред местните медии, че идеята му е свързана с неповторимата атмосфера по ларгото на Варна - с архитектурните паметници и минувачите, които чакат, разглеждат, бързат, пазаруват или се разхождат. Фигурата на млада жена, която сякаш бърза за среща, е висока 2,30 метра и е изработена от месинг и цветни стъкла като украса на дрехата й. Сред варненци е известна като „Желязната кака с трите крака“. 

Сред скулптурите в градска среда е още „Женска фигура“ на Веселин Начев от 1970 г. в Морската градина до детския кът. От неизвестен автор е „Седнало момиче“ пред Фестивалния комплекс, което датира от 2004 г. На същата пешеходна улица, пред хотел „Черно море“, през 2016 г. са поставени „Влюбени делфини” от Венцислав Марков, които са любим обект за катерене на децата. Скулпторът е автор и на металната пластика „Израстване“ (2018) зад Археологическия музей. На ларгото се намира и фигура на седнала жена с надпис „Община Варна“, която е дело на скулптора Пламен Братанов. 

Две работи на Момчил Мирчев красят от 2005 г. площад „Съединение“ (Червения площад) - „Диана - богинята на лова“ и „Къпеща се“. „Вълна“ от Емил Бачийски (2015) се намира пред Народно читалище „Отец Паисий“. Металната пластика „Гинко“ на Венелин Иванов (2018) е на бул. „Осми Приморски полк“ срещу спирка „Явор“. 

Скулптури на открито има и в двора на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ и в градинката до нея, на площад „Никола Петков“. За тях ще разкажем в отделен материал. Пластики могат да се видят и в курорта „Св. св. Константин и Елена“, където се е провеждал тематичен пленер „Докосване до природата“. 

Нещо, което обаче не може да се види вече във Варна, е мраморната статуя на Венера на Веселин Костадинов, поставена в навечерието на празника на града - 15 август, през 2010 г. пред хотел „Черно море“. Тя е подарък за града от частна фирма, но предизвиква полемики и недоволство. Коментиращи я намират за силиконова и непристойна, далеч от античния образец и скоро тя изчезва от мястото. 

Не съществуват и двата пеликана, които някои варненци помнят от Морската градина. В галерията към материала е включена тяхна снимка от личен архив, специално предоставена .

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Ограбиха Ким за 9 милиона, но крадците си тръгват свободни?
Хората, ограбили Ким Кардашиян в Париж през октомври 2016 г., получиха присъди, но няма да лежат в затвора, предаде Франс прес. Съд във френската столица вчера призна членовете на ...
Стефка Евстатиева за концерта на Емануил Иванов в „Карнеги хол“: Музиката, която създава, минава през сърцето му и достига до сърцето на слушателя
 Много трудна програма, която показа разностранността на дарованието на Емануил Иванов – един рядък талант. Чакат го много успехи. Музиката, която създава, минава през с ...
Поглед, който говори: Жените в българското изкуство по-силни от всякога
Изложбата „Очите ми… Към погледа на жената в българското изкуство“, посветена на 100-ата годишнина от създаването на картината „Ахинора“ на казанлъшк ...
Художничка Радослава Манова открива самостоятелна изложба "Златното зрънце на живота" в Португалия
Пернишката художничка Радослава Манова открива днес своя самостоятелна изложба "Златното зрънце на живота" в португалския град Вила Нова ди Гая. Тя се състои от 30 платна и е част ...
Цвети Александрова представя изложбата „Феята на цветята“
Художничката Цвети Александрова представя новата си самостоятелна изложба, озаглавена „Феята на цветята“. Тя ще бъде показана от 27 май до 14 юни в столичната галерия ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Кои са номинираните за театралните награди „Аскеер“
Марин Янев и Ивайло Христов получават двете големи награди „Аскеер“ тази година, съобщава фондация „Академия Аскеер“. Янев ще бъде удостоен с почетната стат ...
Ограбиха Ким за 9 милиона, но крадците си тръгват свободни?
Хората, ограбили Ким Кардашиян в Париж през октомври 2016 г., получиха присъди, но няма да лежат в затвора, предаде Франс прес. Съд във френската столица вчера призна членовете на ...
Изложба представя приноса на известни чехи в българската история
Изложбата с плакати „Значимите български чехи“ гостува във Варненската регионална библиотека „Пенчо Славейков“. Тя е резултат от провел се през 2024 г. конк ...
Агент на Rolling Stones е част от журито на 22-то издание на „В двореца“
Агент на Rolling Stones е част от журито на 22-то издание на „В двореца“, съобщават от екипа на фестивала за късометражно кино в Перник. По думите им това е Санди ...
Стефка Евстатиева за концерта на Емануил Иванов в „Карнеги хол“: Музиката, която създава, минава през сърцето му и достига до сърцето на слушателя
 Много трудна програма, която показа разностранността на дарованието на Емануил Иванов – един рядък талант. Чакат го много успехи. Музиката, която създава, минава през с ...
Тикер в 12:00 ч.
Марин Янев и Ивайло Христов получават двете големи награди „Аскеер“ ...
Начало Творчески отражения
1376
Творчески отражения

Над 40 скулптурни художествени произведения красят градската среда на Варна

От 1928 г. Петметровата пластика „Посоки и движение“ на Евгени Баръмов се намира до варненската автогара. Иван Ковачев е автор на три скулптури във Варна.

| 23 Май 2025, 15:24 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Над 40 скулптурни художествени произведения красят градската среда на Варна
Над 40 скулптурни художествени произведения красят градската среда на Варна
Снимка © БТА

Над 40 скулптурни художествени произведения красят градската среда на Варна. Част от тях са в квартал „Аспарухово“. Някои са наследство от проведени в града творчески пленери, национални изложби и фестивали, други са поставени по програма за естетизация на публичната среда чрез създаване на галерия на открито на Община Варна. Тъй като след 1989 г. част от архивите в администрацията не е съхранена, липсва информация за някои от по-старите пластики. Данните за скулптурните творби са набавени от регистъра в Община Варна и с помощта на специалистите от Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна и местни периодични издания. 

От 1928 г. датира фонтанът в началото на Морската градина, украсен със скулптурна композиция с деца, сирени и костенурки, дело на варненския творец Кирил Шиваров. 

Петметровата пластика „Посоки и движение“ на Евгени Баръмов се намира до варненската автогара. Тя е направена на международния симпозиум по архитектура и околна среда, проведен през 1972 г. Тогава градският съвет организира конкурс за монументална украса на публичната среда и един от спечелилите го с първа награда е Баръмов. Проектът му е одобрен от специална комисия в София, водена от акад. Дечко Узунов. Монументът получава много високи оценки и влиза в учебната програма на студентите по архитектура като пример за първата абстрактно-асоциативна работа у нас. 

Иван Ковачев е автор на три скулптури във Варна. Емблематичният „Слънчев часовник“ на входа на Морската градина датира от 1973 г. „Момиче със счупена стомна“ от 1970 г. се намира върху чешма на алеята близо до Аквариума, а „Плуващи“ от 1974 г. е до сградата на Радио Варна. 

Интересна е съдбата на 8-тонната бронзова пластика „Икар“ на Альоша Кафеджийски, която може да се види на ъгъла на сградата на Община Варна. Тя е там от 1995 г., но замисълът да украси бившия партиен дом датира от 1981 г. Авторът работи фигурата на разперилия криле Икар от 1982 до 1983 г. После тя е приета от държавна комисия и дадена за отливане в леярната в Генерал Тошево. Престоява там 12 години и е поставена на отреденото място с усилията на Николай Савов, пише в местната преса. 

От 1973 до 1979 г. Варна е домакин на изложба „Скулптура и декоративна пластика на открито“. В нейните издания в града се събират и работят заедно автори като Величко Минеков, Валентин Старчев, Емил Попов, Ангел Станев, Альоша Кафеджийски, Иван Ковачев, Павел Джеферов, Нанко Панайотов, Иван Русев, Зиятин Нуриев. Част от произведенията са оставали във Варна за да красят паркове, квартали, площади. Една от тях е „Българска майка", дело на известния варненски скулптор Нанко Панайотов, направена по време на национален пленер на художници във Варна през 1976 г., намираща се сега пред сградата на Радио Варна на алея в Морската градина. 

В началото на 80-те години Веселин Димов подрежда своята изложба „Терен и конструкции“ на открито в Морската градина. От нея могат да се видят и днес две творби от чугун - „Трепет“ и „Почивка“, които се намират в близост до Природонаучния музей. От времето на социализма е красива каменна пластика, наподобяваща портал, до сцена „Раковина“ в Морската градина. Според специалисти, неин автор е Боян Радославов. 

В квартал „Аспарухово“, пред Народно читалище „Просвета“ е поставена бронзовата композиция „Бащинство“ на Емил Попов от 1980 г., а в кръговото кръстовище пред просветното средище се намира „Кентавър“ на Венцеслав Антонов от същия период. В парка в „Аспарухово“ може да се види инсталацията „Чупливо“ на Арт група „Дупини“ от Велико Търново, направена през 2019 г. Тя се състои от три мащабни обекта с различни геометрични форми, направени от дървени греди. На входа на квартала от Аспарухов мост, близо до разклона за Джанавара, на булеварда между двете платна, се намира каменна скулптура на двама души, която седят един срещу друг. За нея няма информация.

Седем скулптури от осмото издание на Международния фестивал за съвременно изкуство „Контемпо“ (Contempo) остават в градската среда на Варна като дарение през 2016 г. Сред тях са „Семейство“ на Пламен Аврамов - пред Община Варна; „Безкрайност“ (явно думата е мото на пленера през тази година) на Ренцо Дуранте до Морско казино; „Безкрайност I“ на Георги Минчев до Социалната чайна; „Безкрайност“ от Николай Нинов пред Аквариума и „Дишай“ на Ли Дзао в близост до Аквариума. Организатор на форума, който започва през 2009 г., е фондация „Рая Георгиева“. Навярно от него е и каменната пластика „Свобода“ на Пьотр Биес, която се намира пред сградата на Общината. 

През 2015-а се появява дървената пластика „Черна роза“ на Конрад Риш до сцена „Филиал“ на Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров. Композиция от същия материал на Румен Димитров-Попа, със заглавие „Дъжд“, може да се види в Морската градина близо до Природонаучния музей. 

На чешмата до входа на спортен комплекс „Приморски“ от 2010 г. стои метална пластика „Влюбени дракони“ на Дарин Лазаров. Творбата „Скалистият бряг“ на Живко Дончев краси от 2016 г. кръстовището на ул. „Девня“ и бул. „Христо Ботев“. Тя представлява рибни пасажи и гларуси от метални листи с височина шест метра. Дончев е авторът и на „Флора“ (2020) пред Летния театър, както и следващата година - на реплика на обичаната от всички варненци и изчезнала пластика на козел от Христо Боев в Алпинеума в Морската градина.

Художествената пластика „Сценка“ се появява в градинката до сцена „Филиал“ на Варненския драматичен театър в края на декември 2016 г. Тя е на Альоша Кафеджийски. Представлява женска фигура, седнала на триметрова стълба, загледана в черна котка на земята. 

През март 2018 г. на вълнолома на Морска гара се открива скулптурната фигура „Очакване“. Тя е дело на Андрей Лекарски, излагал в Музея на модерното изкуство в Париж, съвместно с арх. Владимир Попов. Композицията е допълнена със стих от Валери Петров: 
„Бели чайки сред синьото лето, 
бяло корабче, с надпис познат, 
мачти, мачти, комини и ето, 
невидял нито къс от морето,
вече влязъл съм в морския град.“

През май същата година (2018) в Морската градина до Народната астрономическа обсерватория с планетариум „Николай Коперник“ е поставена пластиката „Звездоброец“ на проф. Венелин Божидаров. Творбата е част от тригодишна програма на Община Варна за естетизация на градската среда чрез изграждане на съвременна галерия на открито, финансирана по Фонд „Култура“. На същия автор е и скулптурата „Рибарят“ (2016), която се намира на площад „България“ на централната пешеходна улица, както и металната пластика „Прибой“ от 2018 г. в градинката на „Севастопол“, правена съвместно с арх. Тодор Даскалов.  

Разнопосочни настроения събужда скулптурата „Разходката“ на Веселин Костадинов. Тя е на бул. „Княз Борис I“, до Севастопол. Открита е на Първа пролет, 21 март 2017 г. Авторът споделя пред местните медии, че идеята му е свързана с неповторимата атмосфера по ларгото на Варна - с архитектурните паметници и минувачите, които чакат, разглеждат, бързат, пазаруват или се разхождат. Фигурата на млада жена, която сякаш бърза за среща, е висока 2,30 метра и е изработена от месинг и цветни стъкла като украса на дрехата й. Сред варненци е известна като „Желязната кака с трите крака“. 

Сред скулптурите в градска среда е още „Женска фигура“ на Веселин Начев от 1970 г. в Морската градина до детския кът. От неизвестен автор е „Седнало момиче“ пред Фестивалния комплекс, което датира от 2004 г. На същата пешеходна улица, пред хотел „Черно море“, през 2016 г. са поставени „Влюбени делфини” от Венцислав Марков, които са любим обект за катерене на децата. Скулпторът е автор и на металната пластика „Израстване“ (2018) зад Археологическия музей. На ларгото се намира и фигура на седнала жена с надпис „Община Варна“, която е дело на скулптора Пламен Братанов. 

Две работи на Момчил Мирчев красят от 2005 г. площад „Съединение“ (Червения площад) - „Диана - богинята на лова“ и „Къпеща се“. „Вълна“ от Емил Бачийски (2015) се намира пред Народно читалище „Отец Паисий“. Металната пластика „Гинко“ на Венелин Иванов (2018) е на бул. „Осми Приморски полк“ срещу спирка „Явор“. 

Скулптури на открито има и в двора на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ и в градинката до нея, на площад „Никола Петков“. За тях ще разкажем в отделен материал. Пластики могат да се видят и в курорта „Св. св. Константин и Елена“, където се е провеждал тематичен пленер „Докосване до природата“. 

Нещо, което обаче не може да се види вече във Варна, е мраморната статуя на Венера на Веселин Костадинов, поставена в навечерието на празника на града - 15 август, през 2010 г. пред хотел „Черно море“. Тя е подарък за града от частна фирма, но предизвиква полемики и недоволство. Коментиращи я намират за силиконова и непристойна, далеч от античния образец и скоро тя изчезва от мястото. 

Не съществуват и двата пеликана, които някои варненци помнят от Морската градина. В галерията към материала е включена тяхна снимка от личен архив, специално предоставена .

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Ограбиха Ким за 9 милиона, но крадците си тръгват свободни?
Стефка Евстатиева за концерта на Емануил Иванов в „Карнеги хол“: Музиката, която създава, минава през сърцето му и достига до сърцето на слушателя
Поглед, който говори: Жените в българското изкуство по-силни от всякога
Художничка Радослава Манова открива самостоятелна изложба "Златното зрънце на живота" в Португалия
Цвети Александрова представя изложбата „Феята на цветята“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Май
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Кои са номинираните за театралните награди „Аскеер“
Творчески отражения
Ограбиха Ким за 9 милиона, но крадците си тръгват свободни?
Цветни аспекти
Изложба представя приноса на известни чехи в българската история
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.