NRD Начало
Петък, 13 Юни 2025
Начало Под прожектора Дорина Маркова: Концертът на Брамс е повече от соло – това е диалог
5517
Под прожектора

Дорина Маркова: Концертът на Брамс е повече от соло – това е диалог

„Освен това, той е написан в ритъм три четвърти – повлиян от популярния валс по онова време във Виена. Тя, заедно с пианистката Лора Димитрова, свирят за първи път заедно на сцена в България като част от музикалния цикъл „Музика на всички времена“ на Симфониета – Видин  с диригент Петър Димитров, който започна на 13 май във Видин. Как започнахте да се занимавате с музика?

| 16 Май 2025, 14:25 ч.
Дорина Маркова: Концертът на Брамс е повече от соло – това е диалог
Дорина Маркова: Концертът на Брамс е повече от соло – това е диалог
Снимка © организатори

Концертът на Брамс е повече от соло – това е диалог, каза в интервю цигуларката Дорина Маркова. Тя добави, че обича този концерт и заради тоналността му – ре мажор, която кара цигулката да звучи особено пълноценно.

Мюзикълът „Чикаго“ идва от „Бродуей“ в София на 21 и 22

Късометражният игрален филм Stinky Mango („Миришещото манго“) на раб

С изложба на Евгений Петров столичната галерия „Минерва“ празнува своя 32-и рожден де

Изложбата „Дизайн срещу съвременно изкуство“ идва след два неслучили

Петото издание на „Кино под звездите“ започва на 18 юни в Пловдив, като прожекции ще

„Освен това, той е написан в ритъм три четвърти – повлиян от популярния валс по онова време във Виена. Това създава усещане за полюшване, за лекота и комфорт. Ние дори ще се опитаме леко да подчертаем този валсов елемент в основната тема – един малък поклон към вкуса на самия Брамс“, допълва Маркова.

Тя, заедно с пианистката Лора Димитрова, свирят за първи път заедно на сцена в България като част от музикалния цикъл „Музика на всички времена“ на Симфониета – Видин  с диригент Петър Димитров, който започна на 13 май във Видин. Финалният концерт от музикалния цикъл е тази вечер в столичното пространство за култура „Театро арт“ в София.

Как започнахте да се занимавате с музика?

- Родена съм в София, в една далечна година, когато все още имаше комунизъм. Тогава класическата музика беше сред привилегированите професии и се ползваше с особено отношение. Влизането в музикално училище беше трудно – с голяма конкуренция и започва много рано. Аз започнах още на петгодишна възраст, в експерименталните класове на известния български цигулар и преподавател Трендапил Миланов.

Моите родители не са музиканти. Майка ми почти случайно ме записала на цигулка. Попаднах на прекрасни преподаватели като Ирина Драгнева и Валентина Чукарина, които разшириха музикалния ми поглед и ме насочиха към поп музиката – Барбра Стрейзънд, Бродуей… Прекарах целия си съзнателен живот до 18-годишна възраст в музикалното училище, а след това влязох в Софийската консерватория при проф. Гичкова.

Свилен Блажев представя новата си изложба, озаглавена „Маслини“, в столичната артгале

Общински съвет – Тунджа утвърди предложените от местната администрация номинации на хора, и

Рапърът Уиз Калифа се завръща с нов албум, който е продължение на микстейпа Kush + Orange Juice о

Изложбата „Цветно настроение“ с представянето на живописни платна и бижута ще бъде от

Виенският музей „Албертина“ посвещава пролетната си изложба на най-значимите майстори

Как се развива кариерата Ви извън България?

- Промените в политическия строй в България ми дадоха възможност да се явявам на прослушвания в чужбина. Една комисия за младежки оркестри дойде в София – нещо, което преди това не се случваше. Така започна участието ми в конкурси, благодарение на които завърших в Калифорнийския университет в Лос Анджелес при големия американски виртуоз Марк Каплан – личности, която промени посоката на моя живот.

След това участвах в международни фестивали, върнах се в София и станах концертмайстор на Софийската опера и балет. По-късно заминах за Сидни, където бях водач първо в симфоничния, а после и в оперния оркестър. Спечелих конкурс за водач и в Лондонската филхармония. Животът ми беше разделен между Сидни и Лондон, но Лондон надделя – той е центърът на класическата музика. Имах възможност да свиря в седем от големите оркестри, включително двата на Би Би Си и в Кралската филхармония.

Какво да очаква публиката на концерта на 16 май?

- С диригента г-н Димитров и Симфониета – Видин ще изпълним концерта за цигулка на Брамс – творба, която не е просто солов концерт, това е диалог. В него оркестърът и солистът постоянно си разменят роли. Брамс го е създал в тясно сътрудничество с цигуларя Йозеф Йоахим, което прави партньорството между солиста и оркестъра особено силно. 

Обичам този концерт и заради тоналността му – ре мажор, която кара цигулката да звучи особено пълноценно. Освен това, той е написан в ритъм три четвърти – повлиян от популярния валс по онова време във Виена. Това създава усещане за полюшване, за лекота и комфорт. Ние дори ще се опитаме леко да подчертаем този валсов елемент в основната тема – един малък поклон към вкуса на самия Брамс.

Защо избрахте да свирите със Симфониета – Видин?

- Много ме вълнува развитието на този оркестър. Знам добре какво е да си част от утвърдени оркестри, но тук е различно – Симфониета – Видин не е от традиционните „стожери“ на класиката, но започва да се утвърждава, да се развива, да привлича чуждестранни солисти и музиканти, да свири на нови места.

Въпреки че вече не съм млада, смятам себе си за носител на новото. И винаги е вдъхновяващо, когато срещна съмишленици – хора и институции, които също са носители на новото. Това създава особена енергия.

Какви бъдещи проекти планирате?

- Проектите са много – рецитали, концерти, студийни записи. Често се чудя кога ще намеря време да подготвя всички пасажи, които ме очакват. Веднага след концерта ще вляза в студиото за записи на музика към големи филмови продукции. Не мога да споделя заглавията, но ще подскажа – някои от тях са свързани с бързи коли и много известни актьори. Докато съм все още млада и здрава, животът ми е на пълна скорост. 

Дорина Маркова е част е от няколко оркестъра – Abbey Road Studios в Лондон и Saint Martin in the Fields. Участвала е с ключови позиции в седем оркестъра във Великобритания, включително Лондонската филхармония, BBC SSO, BBC CO, BBC SO, Кралския филхармоничен оркестър и в операта в Австралия. Като част от Abbey Road Studios до днес записва най-големите проекти в киното. Нейната цигулка е част от саундтрака на много блокбъстъри, сред които „Скайфол“, „Междузвездни войни“, „Игрите на глада“, „Красавицата и звяра“, „Властелинът на пръстените“, „Интерстелар“, „Черната пантера“, „Отмъстителите“, „Аладин“. Работила е със Стинг, Адел, Куинси Джоунс, Take That, Роби Уилямс, записвала е музиката към филмите на Педро Алмодовар, филмовите партитури на композитори като Александр Деспла, Хауърд Шор и Ханс Цимер. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Двама мъже, откраднали златна тоалетна чиния за 6 милиона долара, бяха осъдени на затвор
Двама мъже, откраднали златна тоалетна чиния за 6,4 милиона долара от английско имение, бяха осъдени на повече от две години затвор, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес. Осемнадес ...
Творци от Китай, България и Франция показват свои произведения в читалище „Георги Парцалев 1901“
Творци от Китай, България и Франция показват свои произведения в изложба в Левски. Експозицията е подредена на втория етаж в местното читалище „Георги Парцалев 1901“. ...
Кристо и Жан-Клод - вълшебниците, които превръщаха дори невъзможните мечти в реалност
Днес се навършват 90 години от рождението в България на авангардния и иновативен творец Кристо. Днес се навършват и 90 години от рождението на житейската спътница и неизменен партн ...
Нека забавим забързаното си ежедневие и се замислим какво се случва на няколко часа от нас, заяви продуцентът Александър Алексиев
Нека всички забавим темпото на забързаното си ежедневие и се замислим какво се случва само на няколко часа от нас и как можем да бъдем още по-полезни, каза продуцентът Александър А ...
Актьорът Владимир Карамазов: За България е важно тези снимки да бъдат показани
Изключително важно е за цялото човечество да знаем какво се случва в Украйна. За България е важно тези снимки да бъдат показани, каза актьорът Владимир Карамазов по време на открив ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Двама мъже, откраднали златна тоалетна чиния за 6 милиона долара, бяха осъдени на затвор
Двама мъже, откраднали златна тоалетна чиния за 6,4 милиона долара от английско имение, бяха осъдени на повече от две години затвор, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес. Осемнадес ...
Творци от Китай, България и Франция показват свои произведения в читалище „Георги Парцалев 1901“
Творци от Китай, България и Франция показват свои произведения в изложба в Левски. Експозицията е подредена на втория етаж в местното читалище „Георги Парцалев 1901“. ...
Деница Тодорова представя изложбата „Метафора на паметта“
Деница Тодорова показва изложбата си „Метафора на паметта“ в столичната къща музей „Вера Недкова“. Тя ще бъде представена в периода 17 юни – 21 ноемв ...
Плакати с личния подпис на Христо Явашев-Кристо са показани в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“
Плакати с подписа на Христо Явашев-Кристо, книги и картички са част от изложбата, с която Народната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ (НБКМ), отбелязва 90-годишнинат ...
Музеят за нова история на Варна припомня за Жул Верн със специална кино прожекция
Музеят за нова история на Варна кани на поредната среща от инициативата „Кино в музея“. На 15 юни ще бъде прожектиран филмът „20 000 левги под водата“, прод ...
Тикер в 23:00 ч.
Двама мъже, откраднали златна тоалетна чиния за 6,4 милиона долара от английско ...
Начало Под прожектора
5517
Под прожектора

Дорина Маркова: Концертът на Брамс е повече от соло – това е диалог

„Освен това, той е написан в ритъм три четвърти – повлиян от популярния валс по онова време във Виена. Тя, заедно с пианистката Лора Димитрова, свирят за първи път заедно на сцена в България като част от музикалния цикъл „Музика на всички времена“ на Симфониета – Видин  с диригент Петър Димитров, който започна на 13 май във Видин. Как започнахте да се занимавате с музика?

| 16 Май 2025, 14:25 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Дорина Маркова: Концертът на Брамс е повече от соло – това е диалог
Дорина Маркова: Концертът на Брамс е повече от соло – това е диалог
Снимка © организатори

Концертът на Брамс е повече от соло – това е диалог, каза в интервю цигуларката Дорина Маркова. Тя добави, че обича този концерт и заради тоналността му – ре мажор, която кара цигулката да звучи особено пълноценно.

„Освен това, той е написан в ритъм три четвърти – повлиян от популярния валс по онова време във Виена. Това създава усещане за полюшване, за лекота и комфорт. Ние дори ще се опитаме леко да подчертаем този валсов елемент в основната тема – един малък поклон към вкуса на самия Брамс“, допълва Маркова.

Тя, заедно с пианистката Лора Димитрова, свирят за първи път заедно на сцена в България като част от музикалния цикъл „Музика на всички времена“ на Симфониета – Видин  с диригент Петър Димитров, който започна на 13 май във Видин. Финалният концерт от музикалния цикъл е тази вечер в столичното пространство за култура „Театро арт“ в София.

Как започнахте да се занимавате с музика?

- Родена съм в София, в една далечна година, когато все още имаше комунизъм. Тогава класическата музика беше сред привилегированите професии и се ползваше с особено отношение. Влизането в музикално училище беше трудно – с голяма конкуренция и започва много рано. Аз започнах още на петгодишна възраст, в експерименталните класове на известния български цигулар и преподавател Трендапил Миланов.

Моите родители не са музиканти. Майка ми почти случайно ме записала на цигулка. Попаднах на прекрасни преподаватели като Ирина Драгнева и Валентина Чукарина, които разшириха музикалния ми поглед и ме насочиха към поп музиката – Барбра Стрейзънд, Бродуей… Прекарах целия си съзнателен живот до 18-годишна възраст в музикалното училище, а след това влязох в Софийската консерватория при проф. Гичкова.

Как се развива кариерата Ви извън България?

- Промените в политическия строй в България ми дадоха възможност да се явявам на прослушвания в чужбина. Една комисия за младежки оркестри дойде в София – нещо, което преди това не се случваше. Така започна участието ми в конкурси, благодарение на които завърших в Калифорнийския университет в Лос Анджелес при големия американски виртуоз Марк Каплан – личности, която промени посоката на моя живот.

След това участвах в международни фестивали, върнах се в София и станах концертмайстор на Софийската опера и балет. По-късно заминах за Сидни, където бях водач първо в симфоничния, а после и в оперния оркестър. Спечелих конкурс за водач и в Лондонската филхармония. Животът ми беше разделен между Сидни и Лондон, но Лондон надделя – той е центърът на класическата музика. Имах възможност да свиря в седем от големите оркестри, включително двата на Би Би Си и в Кралската филхармония.

Какво да очаква публиката на концерта на 16 май?

- С диригента г-н Димитров и Симфониета – Видин ще изпълним концерта за цигулка на Брамс – творба, която не е просто солов концерт, това е диалог. В него оркестърът и солистът постоянно си разменят роли. Брамс го е създал в тясно сътрудничество с цигуларя Йозеф Йоахим, което прави партньорството между солиста и оркестъра особено силно. 

Обичам този концерт и заради тоналността му – ре мажор, която кара цигулката да звучи особено пълноценно. Освен това, той е написан в ритъм три четвърти – повлиян от популярния валс по онова време във Виена. Това създава усещане за полюшване, за лекота и комфорт. Ние дори ще се опитаме леко да подчертаем този валсов елемент в основната тема – един малък поклон към вкуса на самия Брамс.

Защо избрахте да свирите със Симфониета – Видин?

- Много ме вълнува развитието на този оркестър. Знам добре какво е да си част от утвърдени оркестри, но тук е различно – Симфониета – Видин не е от традиционните „стожери“ на класиката, но започва да се утвърждава, да се развива, да привлича чуждестранни солисти и музиканти, да свири на нови места.

Въпреки че вече не съм млада, смятам себе си за носител на новото. И винаги е вдъхновяващо, когато срещна съмишленици – хора и институции, които също са носители на новото. Това създава особена енергия.

Какви бъдещи проекти планирате?

- Проектите са много – рецитали, концерти, студийни записи. Често се чудя кога ще намеря време да подготвя всички пасажи, които ме очакват. Веднага след концерта ще вляза в студиото за записи на музика към големи филмови продукции. Не мога да споделя заглавията, но ще подскажа – някои от тях са свързани с бързи коли и много известни актьори. Докато съм все още млада и здрава, животът ми е на пълна скорост. 

Дорина Маркова е част е от няколко оркестъра – Abbey Road Studios в Лондон и Saint Martin in the Fields. Участвала е с ключови позиции в седем оркестъра във Великобритания, включително Лондонската филхармония, BBC SSO, BBC CO, BBC SO, Кралския филхармоничен оркестър и в операта в Австралия. Като част от Abbey Road Studios до днес записва най-големите проекти в киното. Нейната цигулка е част от саундтрака на много блокбъстъри, сред които „Скайфол“, „Междузвездни войни“, „Игрите на глада“, „Красавицата и звяра“, „Властелинът на пръстените“, „Интерстелар“, „Черната пантера“, „Отмъстителите“, „Аладин“. Работила е със Стинг, Адел, Куинси Джоунс, Take That, Роби Уилямс, записвала е музиката към филмите на Педро Алмодовар, филмовите партитури на композитори като Александр Деспла, Хауърд Шор и Ханс Цимер. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Двама мъже, откраднали златна тоалетна чиния за 6 милиона долара, бяха осъдени на затвор
Творци от Китай, България и Франция показват свои произведения в читалище „Георги Парцалев 1901“
Кристо и Жан-Клод - вълшебниците, които превръщаха дори невъзможните мечти в реалност
Нека забавим забързаното си ежедневие и се замислим какво се случва на няколко часа от нас, заяви продуцентът Александър Алексиев
Актьорът Владимир Карамазов: За България е важно тези снимки да бъдат показани
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Под прожектора
Двама мъже, откраднали златна тоалетна чиния за 6 милиона долара, бяха осъдени на затвор
Под прожектора
Творци от Китай, България и Франция показват свои произведения в читалище „Георги Парцалев 1901“
Творчески отражения
Деница Тодорова представя изложбата „Метафора на паметта“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.