NRD Начало
Петък, 16 Май 2025
Начало Цветни аспекти Пътуване през времето: Редки и ценни находки от праисторията до новите епохи
680
Цветни аспекти

Пътуване през времето: Редки и ценни находки от праисторията до новите епохи

В тази историческа сграда са се случвали много важни събития и това е едно от тях, каза в приветствието си към многото посетители директорът на РИМ във Велико Търново д-р Иван Църов. Един от най-забележителните експонати в изложбата е мерителна маса от римско време. Археологът д-р Калин Чакъров представи находки от проучвания на три обекта, водени от него от 2019 г.

| 15 Май 2025, 22:23 ч.
Пътуване през времето: Редки и ценни находки от праисторията до новите епохи
Пътуване през времето: Редки и ценни находки от праисторията до новите епохи
Снимка © БТА

Редки и ценни находки са включени в археологическа изложба, която бе открита в музей „Възраждане и Учредително събрание“ във Велико Търново. Експозицията е озаглавена „Археологически разкопки и находки от праисторията до по-нови времена“ и събира артефакти от осем хилядолетия. Те са част от архива на Регионалния исторически музей (РИМ), добавени през последните 15 години.

Българската поп рок група Innerglow пуска нов сингъл „Измислен чов

Иво Леков подрежда нова изложба.

Тя е озаглавена „Отвъд“ и ще бъде показана о

Изложба „Влюбени в изкуството“ представиха художници от Търговище.

Показани с

Галерия „Люнион“ в Пловдив откри изложба-живопис на Атанас Яранов (1940 – 1988)

Певицата Тейлър Суифт за пети път беше обявена за записващ изпълнител на годината, след като през

В тази историческа сграда са се случвали много важни събития и това е едно от тях, каза в приветствието си към многото посетители директорът на РИМ във Велико Търново д-р Иван Църов. Той посочи, че много от нещата се показват в изложба за първи път, а гостите имаха възможност да чуят лично от археолозите разкази за техните находки. На събитието присъстваха също музейни реставратори и техният ръководител доц. Пламен Събев. В един дълъг период от време се постарахме да съберем и покажем резултатите от нашата работа, обясни той. Всичко, което виждате в тази експозиция е плод на комплексна, задълбочена и интердисциплинарна работа, за да може всички експонати да придобият този вид, допълни доц. Събев.

Един от най-забележителните експонати в изложбата е мерителна маса от римско време. Тя е сред най-интересните артефакти, открити в Никополис ад Иструм край великотърновското село Никюп, обясни д-р Иван Църов. Вероятно всеки уважаващ себе си град е имал такава на пазара, но в България са открити само още 5 такива. Обичайно такива маси са се поставяли от общинските власти и са наподобявали контролните везни в днешно време. Обичайно отгоре те са четвъртити и рядко кръгли, имат отвори с различна форма и обем. Чрез тях се измерват различни продукти, които се продават на дребно. Намерената в Никополис ад Иструм маса е била разбита още в античността и използвана вторично като пълнеж на яма. Въпреки това върху нея и сега ясно се вижда изобразена рядка сцена, вероятно единствената върху подобен артефакт. Тя показва един ден на гладиаторски игри, в които добре обучени артисти изпълняват различни схватки пред публика. Сутринта те започват с акробатични изпълнения, в които участва и диво животно. След това се прави имитация на ловни сцени, последвани от истинско гладиаторско шоу, при което има и рефер. На един от фрагментите може да се види и воден орган, под звуците на който са протичали тези игри, подобно на озвучаването на немите филми с пиано. Другата част от изображението липсва и може би няма да бъде открита, но и без нея това е един изключителен паметник, каза д-р Църов.

Археологът д-р Калин Чакъров представи находки от проучвания на три обекта, водени от него от 2019 г. насам. Това са една надгробна могила край град Лясковец и два некропола край стражишкото село Нова Върбовка и град Павликени. Те са от римската епоха и са много богати и редки за този период в региона. В надгробната могила край Лясковец са проучени централният гроб и други вторични гробове. В първия са открити редки находки, една от които е съд от черупка на щраусово яйце. Такива съдове от римската епоха до момента има открити само два в цялата Римска империя. В същата могила и в същия гроб е намерена и рядка сребърна фибула с позлата, с изображение на конник с копие.

В некропола край Нова Върбовка са проучени два гроба, вероятно от семейно гробище. Те разказват тъжна история за починало съвсем малко дете, а години след това на същото място са погребани двама възрастни на над 40-годишна възраст, които може би са неговите родители или други роднини, смята д-р Чакъров. В тези гробове са поставени гробни дарове, като един от най-интересните от тях е бронзов медальон с изображение на император Каракала, сечен в днешна Турция. Той също е много рядка находка и не се открива често при археологически разкопки, обясни археологът.

Третият обект е в Павликени и е близо до антично селище в северозападната част на града. Той представлява древно римско гробище и сграда. Проучени са 4 гроба, в един от които е открито изключително рядко бронзово огледало с позлата с изображения на древногръцката богиня Афродита, отъждествявана с римската Венера, придружавана от трите грации. В проучената сграда археолозите са попаднали и на колективна монетна находка от 9 сребърни денарии.

Sofia Summer Fest започва на 10 юли и ще продължи до 14 септември, съобщават от

Преди седем години певицата Джени стана първата изпълнителка от световноизвестната момичешка кей-

Силви Вартан и Христо Стоичков ще бъдат отличени в рамките на тазгодишното издание на наградите &

Галерията "Тейт Бритън" ще върне картина от 17-и век на семейството на белгийски колекционер от е

Дружеството на бургаските художници ще организира за втора година групова изложба със заглавие "Д

Александър Чохаджиев показа находки от разкопките в село Петко Каравелово, община Полски Тръмбеш. Те са представени в три модула. В единия е включена колекция от животински фигурки, сред които и много рядка на козле със запазени рогове встрани. Във витрината има и риболовни принадлежности, защото риболовът е бил важна част от живота на тези хора. Интересното е, че тази могила е единствената, която се намира в рамките на коритото на река Янтра. Всички останали селищни могили в окръга се намират на нейни притоци, обясни Чохаджиев.

Чохаджиев показа и предмети, които определи като странни. Те са най-голямата колекция в България от такива, но не се знае за какво са се използвали. Изработени са от кост. В изложбата е включена и много рядка, която е може би най-голямата известна графитна суровина в археологически контекст. Тя е служела за украса на керамичните съдове, посочи Чохаджиев.

В друга част са изложени няколко типа накити, които са изработвани предимно от средиземноморска мида, висулки от млечен зъб на елен, от камък, глина, кост и вкаменени охлюви. Сред експонатите е и игла с антропоморфни черти.

В третия модул са показани предимно съдове от Ранния и Средния халколит. Вторите са от жилище, проучвано преди няколко години и са над 300, обясни Чохаджиев. Някои от тях са комплекти, а цветовете са характерните за този период предимно бяло, черно и червено.

Археологът Недко Еленски представи находките си от ранно неолитно селище в лясковското село Джулюница. То е разположено на земна тераса от 120 декара, на която присъстват още няколко обекта. Там има също ранно средновековно селище, римска вила с ями около нея, сгради и светилище от ранножелязната и късножелязната епоха. Археологическите пластове са от 6300 г. пр. Хр. до 10 век сл. Хр. Мястото разполага със 7 постоянни извора, от които 5 функционират и сега. Най-атрактивните находки от това място, които се показват в изложбата, са представители на най-ранната керамика за България от 6 хилядолетия пр. Хр.

Илиян Петракиев и проф. Хитко Вачев показаха свои находки от три археологически обекта. Това са църквата „Успение на Света Богородица“ в местността Френкхисар в подножието на хълма Царевец, църквата на Св. Теодосий Търновски, издигната от цар Иван Александър до великотърновското село Самоводене и средновековна търновска страноприемница. В неголяма яма на последния обект е открита колективна находка от 13 почти изцяло запазени съда за напитки, един от които стъклен, а останалите – керамични. Работната интерпретация на археолозите е, че това място е свързано с кръчма от Средновековието. Стъкленият съд е чаша с виолетов отенък, постигнат чрез употребата на манган, а останалите са вероятно за вино. Те представляват кани с три дръжки и един чучур, може би изработени в местно, търновско керамично ателие, разказа Петракиев.

Да разгледат изложбата дойдоха кметът на Велико Търново Даниел Панов и неговият заместник Нейко Генчев, заместник-директорът на РИМ доц. д-р Миглена Петкова, заместник-директорът на Регионалната библиотека „Петко Р. Славейков“ д-р Иван Александров, много историци, археолози и граждани. Сред посетителите бяха също писателят Владимир Зарев и издателят Стойо Вартоломеев.

Два дни по-късно изложбата ще бъде част и от европейската инициатива „Нощ на музеите и галериите“ във Велико Търново, в която ще се включат осем местни културни институции.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Ясни са всички финалисти в конкурса „Евровизия“
Участниците в големия финал на конкурса „Евровизия“ вече са определени, след като шест държави бяха елиминирани по време на втория полуфинал в четвъртък, съобщава Асоши ...
Министрите Мирослав Боршош и Мариан Бачев откриха първата конференция „Развитие на културния туризъм в България“
Министрите на туризма Мирослав Боршош и на културата Мариан Бачев откриха първата конференция „Развитие на културния туризъм в България“. Събитието, организирано от tra ...
Кукленият театър в Русе представя спектакъла "Малката кибритопродавачка"
Спектакълът "Малката кибритопродавачка" по Ханс Кристиан Андерсен, ще бъде представен на 18 май (неделя) на сцената на Кукления театър в Русе. Това съобщи Ивелин Пъшев от културнат ...
Повече от 40 художници, живеещи и творящи в столичния район "Изгрев", показват творбите си в обща изложба
Повече от 40 художници, живеещи и творящи в кварталите „Изгрев“, „Изток“ и „Дианабад“ представят творбите си в ХХХ юбилейна изложба на столичния ...
Театралните празници „Невена Коканова“ ще се проведат в Ямбол през юни
Седемдневните Театрални празници „Невена Коканова“ ще се състоят в Ямбол от 2 до 8 юни. Те отново ще превърнат града в театрална столица на България, като предложат на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Соня Йончева е единственото сопрано, пяло за 150-годишнината на Пале Гарние
Българската прима Соня Йончева е единственото сопрано, пяло в компанията на световноизвестни тенори и баритони по случай 150-годишнината на считаната за най-красива оперна сграда в ...
Музей, посветен на миграцията, отвори врати в Ротердам
Музей, посветен на миграцията, беше открит в Ротердам, Нидерландия, предаде Асошиейтед прес. Това става на фона на засилващите се антиимигрантските нагласи в Европа. Музеят разказв ...
Дорина Маркова: Концертът на Брамс е повече от соло – това е диалог
Концертът на Брамс е повече от соло – това е диалог, каза в интервю цигуларката Дорина Маркова. Тя добави, че обича този концерт и заради тоналността му – ре мажор, коя ...
Международният музикален фестивал „Варненско лято“ отправя силни послания за приятелство и хармония през 2025 г.
Международният музикален фестивал „Варненско лято“ ще отправи силни послания за приятелство и хармония през 2025 г., каза директорът му Марио Хосен на пресконференция з ...
Кодове на идентичност. Вяра, език, народ
Изложбата „Кодове на идентичност. Вяра, език, народ“ беше открита в Националния антропологичен музей към Института по експериментална морфология, патология и антрополог ...
Тикер в 17:00 ч.
Българската прима Соня Йончева е единственото сопрано, пяло в компанията на свет ...
Начало Цветни аспекти
680
Цветни аспекти

Пътуване през времето: Редки и ценни находки от праисторията до новите епохи

В тази историческа сграда са се случвали много важни събития и това е едно от тях, каза в приветствието си към многото посетители директорът на РИМ във Велико Търново д-р Иван Църов. Един от най-забележителните експонати в изложбата е мерителна маса от римско време. Археологът д-р Калин Чакъров представи находки от проучвания на три обекта, водени от него от 2019 г.

| 15 Май 2025, 22:23 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Пътуване през времето: Редки и ценни находки от праисторията до новите епохи
Пътуване през времето: Редки и ценни находки от праисторията до новите епохи
Снимка © БТА

Редки и ценни находки са включени в археологическа изложба, която бе открита в музей „Възраждане и Учредително събрание“ във Велико Търново. Експозицията е озаглавена „Археологически разкопки и находки от праисторията до по-нови времена“ и събира артефакти от осем хилядолетия. Те са част от архива на Регионалния исторически музей (РИМ), добавени през последните 15 години.

В тази историческа сграда са се случвали много важни събития и това е едно от тях, каза в приветствието си към многото посетители директорът на РИМ във Велико Търново д-р Иван Църов. Той посочи, че много от нещата се показват в изложба за първи път, а гостите имаха възможност да чуят лично от археолозите разкази за техните находки. На събитието присъстваха също музейни реставратори и техният ръководител доц. Пламен Събев. В един дълъг период от време се постарахме да съберем и покажем резултатите от нашата работа, обясни той. Всичко, което виждате в тази експозиция е плод на комплексна, задълбочена и интердисциплинарна работа, за да може всички експонати да придобият този вид, допълни доц. Събев.

Един от най-забележителните експонати в изложбата е мерителна маса от римско време. Тя е сред най-интересните артефакти, открити в Никополис ад Иструм край великотърновското село Никюп, обясни д-р Иван Църов. Вероятно всеки уважаващ себе си град е имал такава на пазара, но в България са открити само още 5 такива. Обичайно такива маси са се поставяли от общинските власти и са наподобявали контролните везни в днешно време. Обичайно отгоре те са четвъртити и рядко кръгли, имат отвори с различна форма и обем. Чрез тях се измерват различни продукти, които се продават на дребно. Намерената в Никополис ад Иструм маса е била разбита още в античността и използвана вторично като пълнеж на яма. Въпреки това върху нея и сега ясно се вижда изобразена рядка сцена, вероятно единствената върху подобен артефакт. Тя показва един ден на гладиаторски игри, в които добре обучени артисти изпълняват различни схватки пред публика. Сутринта те започват с акробатични изпълнения, в които участва и диво животно. След това се прави имитация на ловни сцени, последвани от истинско гладиаторско шоу, при което има и рефер. На един от фрагментите може да се види и воден орган, под звуците на който са протичали тези игри, подобно на озвучаването на немите филми с пиано. Другата част от изображението липсва и може би няма да бъде открита, но и без нея това е един изключителен паметник, каза д-р Църов.

Археологът д-р Калин Чакъров представи находки от проучвания на три обекта, водени от него от 2019 г. насам. Това са една надгробна могила край град Лясковец и два некропола край стражишкото село Нова Върбовка и град Павликени. Те са от римската епоха и са много богати и редки за този период в региона. В надгробната могила край Лясковец са проучени централният гроб и други вторични гробове. В първия са открити редки находки, една от които е съд от черупка на щраусово яйце. Такива съдове от римската епоха до момента има открити само два в цялата Римска империя. В същата могила и в същия гроб е намерена и рядка сребърна фибула с позлата, с изображение на конник с копие.

В некропола край Нова Върбовка са проучени два гроба, вероятно от семейно гробище. Те разказват тъжна история за починало съвсем малко дете, а години след това на същото място са погребани двама възрастни на над 40-годишна възраст, които може би са неговите родители или други роднини, смята д-р Чакъров. В тези гробове са поставени гробни дарове, като един от най-интересните от тях е бронзов медальон с изображение на император Каракала, сечен в днешна Турция. Той също е много рядка находка и не се открива често при археологически разкопки, обясни археологът.

Третият обект е в Павликени и е близо до антично селище в северозападната част на града. Той представлява древно римско гробище и сграда. Проучени са 4 гроба, в един от които е открито изключително рядко бронзово огледало с позлата с изображения на древногръцката богиня Афродита, отъждествявана с римската Венера, придружавана от трите грации. В проучената сграда археолозите са попаднали и на колективна монетна находка от 9 сребърни денарии.

Александър Чохаджиев показа находки от разкопките в село Петко Каравелово, община Полски Тръмбеш. Те са представени в три модула. В единия е включена колекция от животински фигурки, сред които и много рядка на козле със запазени рогове встрани. Във витрината има и риболовни принадлежности, защото риболовът е бил важна част от живота на тези хора. Интересното е, че тази могила е единствената, която се намира в рамките на коритото на река Янтра. Всички останали селищни могили в окръга се намират на нейни притоци, обясни Чохаджиев.

Чохаджиев показа и предмети, които определи като странни. Те са най-голямата колекция в България от такива, но не се знае за какво са се използвали. Изработени са от кост. В изложбата е включена и много рядка, която е може би най-голямата известна графитна суровина в археологически контекст. Тя е служела за украса на керамичните съдове, посочи Чохаджиев.

В друга част са изложени няколко типа накити, които са изработвани предимно от средиземноморска мида, висулки от млечен зъб на елен, от камък, глина, кост и вкаменени охлюви. Сред експонатите е и игла с антропоморфни черти.

В третия модул са показани предимно съдове от Ранния и Средния халколит. Вторите са от жилище, проучвано преди няколко години и са над 300, обясни Чохаджиев. Някои от тях са комплекти, а цветовете са характерните за този период предимно бяло, черно и червено.

Археологът Недко Еленски представи находките си от ранно неолитно селище в лясковското село Джулюница. То е разположено на земна тераса от 120 декара, на която присъстват още няколко обекта. Там има също ранно средновековно селище, римска вила с ями около нея, сгради и светилище от ранножелязната и късножелязната епоха. Археологическите пластове са от 6300 г. пр. Хр. до 10 век сл. Хр. Мястото разполага със 7 постоянни извора, от които 5 функционират и сега. Най-атрактивните находки от това място, които се показват в изложбата, са представители на най-ранната керамика за България от 6 хилядолетия пр. Хр.

Илиян Петракиев и проф. Хитко Вачев показаха свои находки от три археологически обекта. Това са църквата „Успение на Света Богородица“ в местността Френкхисар в подножието на хълма Царевец, църквата на Св. Теодосий Търновски, издигната от цар Иван Александър до великотърновското село Самоводене и средновековна търновска страноприемница. В неголяма яма на последния обект е открита колективна находка от 13 почти изцяло запазени съда за напитки, един от които стъклен, а останалите – керамични. Работната интерпретация на археолозите е, че това място е свързано с кръчма от Средновековието. Стъкленият съд е чаша с виолетов отенък, постигнат чрез употребата на манган, а останалите са вероятно за вино. Те представляват кани с три дръжки и един чучур, може би изработени в местно, търновско керамично ателие, разказа Петракиев.

Да разгледат изложбата дойдоха кметът на Велико Търново Даниел Панов и неговият заместник Нейко Генчев, заместник-директорът на РИМ доц. д-р Миглена Петкова, заместник-директорът на Регионалната библиотека „Петко Р. Славейков“ д-р Иван Александров, много историци, археолози и граждани. Сред посетителите бяха също писателят Владимир Зарев и издателят Стойо Вартоломеев.

Два дни по-късно изложбата ще бъде част и от европейската инициатива „Нощ на музеите и галериите“ във Велико Търново, в която ще се включат осем местни културни институции.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Ясни са всички финалисти в конкурса „Евровизия“
Министрите Мирослав Боршош и Мариан Бачев откриха първата конференция „Развитие на културния туризъм в България“
Кукленият театър в Русе представя спектакъла "Малката кибритопродавачка"
Повече от 40 художници, живеещи и творящи в столичния район "Изгрев", показват творбите си в обща изложба
Театралните празници „Невена Коканова“ ще се проведат в Ямбол през юни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Май
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Соня Йончева е единственото сопрано, пяло за 150-годишнината на Пале Гарние
Калейдоскоп
Музей, посветен на миграцията, отвори врати в Ротердам
Под прожектора
Дорина Маркова: Концертът на Брамс е повече от соло – това е диалог
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.