NRD Начало
Четвъртък, 29 Май 2025
Начало Тонът на времето Проблемите на българския културен туризъм бяха тема на дискусия в първата конференция за „Развитие на културния туризъм в България“
3841
Тонът на времето

Проблемите на българския културен туризъм бяха тема на дискусия в първата конференция за „Развитие на културния туризъм в България“

Участие в разговора взеха заместник-министърът на културата доц. Панелът бе открит от модератора Даниела Стоева, представител на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА) и управител на „Тандем Травел“. „Имаме много атрактивни обекти, но ние няма как да ги рекламираме, защото не са готови за посещение“, каза зам.-министърът на културата доц.

| 15 Май 2025, 13:30 ч.
Проблемите на българския културен туризъм бяха тема на дискусия в първата конференция за „Развитие на културния туризъм в България“
Проблемите на българския културен туризъм бяха тема на дискусия в първата конференция за „Развитие на културния туризъм в България“
Снимка © Милена Стойкова / БТА (БТ)

Проблемите и възможностите за българския културен туризъм бяха тема на дискусия в първия панел на първата конференция за „Развитие на културния туризъм в България“. 

Кендрик Ламар и Сиза оглавяват класацията на "Билборд" за сингли с Luther за 12-а последователна

Неизследваните територии на човешкото възприятие, езика и подсъзнанието са във фокуса на изложба

Гигантска скулптура на магьосника Гандалф, яхнал орел, напуска завинаги летище Уелингтън в Нова З

За шестото издание на Международния конкурс за млади оперни певци „Гена Димитрова“ в

Художествена галерия Казанлък организира среща разговор с художника проф. д-р Атанас Тотляков, съ

Участие в разговора взеха заместник-министърът на културата доц. Тодор Чобанов, директорът на Националния исторически музей доц. Бони Петрунова, на Националния археологически институт с музей - БАН доц. Христо Попов и на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов.  

Панелът бе открит от модератора Даниела Стоева, представител на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА) и управител на „Тандем Травел“. Тя запозна присъстващите с темата на дискусията и представи проблемите, които бяха обсъдени от панелистите.

„Имаме много атрактивни обекти, но ние няма как да ги рекламираме, защото не са готови за посещение“, каза зам.-министърът на културата доц. Тодор Чобанов по време на конференцията. Той обясни, че рекламата на България трябва да стъпи на обекти, които всеки момент може да бъдат посетени.

„Когато говорим за туризъм – и по-специално за културен туризъм,  често се пропуска най-същественият елемент: културното наследство. То се възприема като нещо второстепенно, за което се сещаме само от време на време,“ каза проф. д-р Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей. Тя обясни, че успехът на културните институции у нас се дължи не на системна подкрепа, а на инициативността на самите им екипи.

Проф. Петрунова посочи, че един от големите проблеми, пред които се изправя музеят в България е липсата на кадри, чиято задача е не само да рекламират българските музеи, но и да съхраняват и опазват културните ценности на страната. „В момента в някои региони вече нямаме нумизмати, нямаме епиграфи. Разполагаме с единици специалисти, които могат да създадат качествени, научнообосновани теми, които да бъдат използвани в туристически маршрути. А един такъв експерт не се създава за ден – необходими са години,“ каза тя.

И Ин-Грид идва за първия ден на фестивала „Франкофоли&ldq

Някъде на Север, сред студа на Арктика, вилнеела злата ледена Виелица - господарка на Мрака и Сту

В Народно читалище „Развитие – 1869“ - Враца беше открит първият фестивал за та

Красимира Буцева изследва в изложба темата за паметта за политическото насилие от близкото минало

Пазарджишкият представителен танцов състав „Чудесия“ спечели първо място от Междунаро

Бони Петрунова посочи, че когато има добра комуникация и сътрудничество между бизнеса и институциите, резултатите са положителни.

„Всичко, което сме правили през годините, е като едни зрънца, които сме събирали, за да направим една пита от хляб и по този начин да се храни духът на нашия зрител“, каза акад. Пламен Карталов, директор на Софийската опера и балет.

Всичко, което сме правили като фестивален туризъм, е било лична инициатива и привличане на съмишленици и съидейници. Кметовете чакат да лъскат своя престиж, казвам го много отговорно. Тези спектакли са много скъпи, те искат много финансови усилия, но когато няма инфраструктура, път, хотели..., обясни Карталов.

Той отбеляза, че в Белоградчик има хотел, който много често е бил затворен поради липса на посетители. „Благодарение на нашите деветгодишни усилия да правим фестивала се разработи икономиката – хората отвориха ресторанти и къщи за гости. А нашите артисти отиваха за по 20 лв. командировка, защото бяха увлечени да направим нещо патриотично, нещо хубаво, национално. Но сега няма да го правим. Тази неглижираност, това високомерие, което някои приложиха..., ние няма да участваме“, каза акад. Карталов.

Той подчерта, че спектаклите на открито се правят много трудно и са много скъпи. Вятър и дъжд може да нанесат големи вреди. Но тази година ще има опера на площада в София, отбеляза той.

„Много голяма част от проблемите са свързани с поддръжката на музея и на експозициите“, каза доц. д-р Христо Попов, директор на Националния археологически институт с музей при БАН. Той обясни, че без структурирана подкрепа и ресурсно осигуряване усилията на хората, които работят върху експозициите, остават недостатъчни.

Доц. Попов обърна внимание, че липсва и добра реклама за българските експонати сред българските туристи. Според него в такива разговори трябва да участват и представители на Министерството на образованието и науката, които да загатнат участието на ученици в показването на българските артефакти.

Той обясни, че има необходимост от изграждане на програма с дългосрочни цели, която да интегрира паметниците на културата в социалния живот на българското общество. Както информирахме, днес в София се провежда първата конференция „Развитие на културния туризъм в България“. Форумът беше открит от министрите на туризма Мирослав Боршош и на културата Мариан Бачев. На събитието присъстват представители на различни министерства и общини, на културни институции като Националния исторически музей, Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките, Софийска опера и балет, на туристическия сектор и на неправителствени организации ще очертаят посоки за развитие на културния туризъм в страната.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Миланската „Ла Скала“ обяви програмата си за новия сезон, Красимира Стоянова ще пее в коледния концерт
Миланската „Ла Скала“ обяви в детайли програмата си за следващия сезон – 2025/2026 г. На престижната сцена ще пеят Красимира Стоянова, Анна Нетребко, Виторио Григ ...
Кметът на Рио де Жанейро облекчи въведените от него ограничения за музика по плажовете в града
Кметът на Рио де Жанейро облекчи новите ограничения за музика на живо на плажовете в града, след като много хора възнегодуваха, пише Асошиейтед прес. Кметът Едуардо Паес въвед ...
Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата „Подводната вкаменена гора“
Националният природонаучен музей при БАН (НПМ-БАН) представя временната изложба „Подводната вкаменена гора“ от директора на музея, проф. Павел Стоев и доц. Любомир Кенд ...
Снимките на новия български филм „Един грам живот“ започнаха
Започнаха снимките на новия български филм „Един грам живот“. Продукцията е по действителни случки и събития, като представя четири различни истории за деца, започнали ...
Концерт от подбрана селекция от емблематични произведения на Роберт Шуман
Концерт с произведения на германския композитор Роберт Шуман в изпълнение на четирима известни български музиканти ще прозвучи в изцяло обновената зала “Зора” в Сливен. ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Бразилски монахини станаха хит в интернет след бийтбокс импровизация в католическа телевизия
Две бразилски монахини станаха звезди в интернет, след като импровизираха с бийтбокс и танци по време на католическа телевизионна програма, пише Асошиейтед прес.  Сестрите Ма ...
Миланската „Ла Скала“ обяви програмата си за новия сезон, Красимира Стоянова ще пее в коледния концерт
Миланската „Ла Скала“ обяви в детайли програмата си за следващия сезон – 2025/2026 г. На престижната сцена ще пеят Красимира Стоянова, Анна Нетребко, Виторио Григ ...
Двойка портрети на Франс Халс се завръщат в родината му – Нидерландия
Две картини на нидерландския майстор от Златния век Франс Халс, за които се предполага, че изобразяват собствените му деца, се завръщат в Нидерландия след повече от век в частни ко ...
Кметът на Рио де Жанейро облекчи въведените от него ограничения за музика по плажовете в града
Кметът на Рио де Жанейро облекчи новите ограничения за музика на живо на плажовете в града, след като много хора възнегодуваха, пише Асошиейтед прес. Кметът Едуардо Паес въвед ...
На сцената на Античния театър в Пловдив ще се проведе концертът "Гласове и струни"
Женският хор „Мистерията на българските гласове“, българският дует „Молец“, музикантите от „Куарто квартет“ и световният шампион по бийтбокс Але ...
Тикер в 09:00 ч.
Две бразилски монахини станаха звезди в интернет, след като импровизираха с бийт ...
Начало Тонът на времето
3841
Тонът на времето

Проблемите на българския културен туризъм бяха тема на дискусия в първата конференция за „Развитие на културния туризъм в България“

Участие в разговора взеха заместник-министърът на културата доц. Панелът бе открит от модератора Даниела Стоева, представител на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА) и управител на „Тандем Травел“. „Имаме много атрактивни обекти, но ние няма как да ги рекламираме, защото не са готови за посещение“, каза зам.-министърът на културата доц.

| 15 Май 2025, 13:30 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Проблемите на българския културен туризъм бяха тема на дискусия в първата конференция за „Развитие на културния туризъм в България“
Проблемите на българския културен туризъм бяха тема на дискусия в първата конференция за „Развитие на културния туризъм в България“
Снимка © Милена Стойкова / БТА (БТ)

Проблемите и възможностите за българския културен туризъм бяха тема на дискусия в първия панел на първата конференция за „Развитие на културния туризъм в България“. 

Участие в разговора взеха заместник-министърът на културата доц. Тодор Чобанов, директорът на Националния исторически музей доц. Бони Петрунова, на Националния археологически институт с музей - БАН доц. Христо Попов и на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов.  

Панелът бе открит от модератора Даниела Стоева, представител на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА) и управител на „Тандем Травел“. Тя запозна присъстващите с темата на дискусията и представи проблемите, които бяха обсъдени от панелистите.

„Имаме много атрактивни обекти, но ние няма как да ги рекламираме, защото не са готови за посещение“, каза зам.-министърът на културата доц. Тодор Чобанов по време на конференцията. Той обясни, че рекламата на България трябва да стъпи на обекти, които всеки момент може да бъдат посетени.

„Когато говорим за туризъм – и по-специално за културен туризъм,  често се пропуска най-същественият елемент: културното наследство. То се възприема като нещо второстепенно, за което се сещаме само от време на време,“ каза проф. д-р Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей. Тя обясни, че успехът на културните институции у нас се дължи не на системна подкрепа, а на инициативността на самите им екипи.

Проф. Петрунова посочи, че един от големите проблеми, пред които се изправя музеят в България е липсата на кадри, чиято задача е не само да рекламират българските музеи, но и да съхраняват и опазват културните ценности на страната. „В момента в някои региони вече нямаме нумизмати, нямаме епиграфи. Разполагаме с единици специалисти, които могат да създадат качествени, научнообосновани теми, които да бъдат използвани в туристически маршрути. А един такъв експерт не се създава за ден – необходими са години,“ каза тя.

Бони Петрунова посочи, че когато има добра комуникация и сътрудничество между бизнеса и институциите, резултатите са положителни.

„Всичко, което сме правили през годините, е като едни зрънца, които сме събирали, за да направим една пита от хляб и по този начин да се храни духът на нашия зрител“, каза акад. Пламен Карталов, директор на Софийската опера и балет.

Всичко, което сме правили като фестивален туризъм, е било лична инициатива и привличане на съмишленици и съидейници. Кметовете чакат да лъскат своя престиж, казвам го много отговорно. Тези спектакли са много скъпи, те искат много финансови усилия, но когато няма инфраструктура, път, хотели..., обясни Карталов.

Той отбеляза, че в Белоградчик има хотел, който много често е бил затворен поради липса на посетители. „Благодарение на нашите деветгодишни усилия да правим фестивала се разработи икономиката – хората отвориха ресторанти и къщи за гости. А нашите артисти отиваха за по 20 лв. командировка, защото бяха увлечени да направим нещо патриотично, нещо хубаво, национално. Но сега няма да го правим. Тази неглижираност, това високомерие, което някои приложиха..., ние няма да участваме“, каза акад. Карталов.

Той подчерта, че спектаклите на открито се правят много трудно и са много скъпи. Вятър и дъжд може да нанесат големи вреди. Но тази година ще има опера на площада в София, отбеляза той.

„Много голяма част от проблемите са свързани с поддръжката на музея и на експозициите“, каза доц. д-р Христо Попов, директор на Националния археологически институт с музей при БАН. Той обясни, че без структурирана подкрепа и ресурсно осигуряване усилията на хората, които работят върху експозициите, остават недостатъчни.

Доц. Попов обърна внимание, че липсва и добра реклама за българските експонати сред българските туристи. Според него в такива разговори трябва да участват и представители на Министерството на образованието и науката, които да загатнат участието на ученици в показването на българските артефакти.

Той обясни, че има необходимост от изграждане на програма с дългосрочни цели, която да интегрира паметниците на културата в социалния живот на българското общество. Както информирахме, днес в София се провежда първата конференция „Развитие на културния туризъм в България“. Форумът беше открит от министрите на туризма Мирослав Боршош и на културата Мариан Бачев. На събитието присъстват представители на различни министерства и общини, на културни институции като Националния исторически музей, Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките, Софийска опера и балет, на туристическия сектор и на неправителствени организации ще очертаят посоки за развитие на културния туризъм в страната.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Миланската „Ла Скала“ обяви програмата си за новия сезон, Красимира Стоянова ще пее в коледния концерт
Кметът на Рио де Жанейро облекчи въведените от него ограничения за музика по плажовете в града
Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата „Подводната вкаменена гора“
Снимките на новия български филм „Един грам живот“ започнаха
Концерт от подбрана селекция от емблематични произведения на Роберт Шуман
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Май
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Бразилски монахини станаха хит в интернет след бийтбокс импровизация в католическа телевизия
Тонът на времето
Миланската „Ла Скала“ обяви програмата си за новия сезон, Красимира Стоянова ще пее в коледния концерт
Калейдоскоп
Двойка портрети на Франс Халс се завръщат в родината му – Нидерландия
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.