NRD Начало
Вторник, 6 Май 2025
Начало Авансцена СБХ представя непоказвани творби на Бронка Гюрова и Елиезер Алшех
1138
Авансцена

СБХ представя непоказвани творби на Бронка Гюрова и Елиезер Алшех

Откриването е на 8 май, на 9 май ще има кураторски тур с Деяна Алшех, а  22 май ще бъде представен албум на изложбата. През лятото на 1951 г.  Елиезер Алшех (1908-1983), заедно със съпругата си Бронка Гюрова (1910-1995) и тяхната двегодишна дъщеря Деяна напускат България. „Изложбата „Пазителите“ може да бъде мислена именно като опит за деликатно вникване в най-съкровения творчески свят на двама художници, оставили своите ярки живописни следи в художествения живот у нас, а и не само, между 30-те и 70-те години на миналия век.

| 05 Май 2025, 12:51 ч.
СБХ представя непоказвани творби на Бронка Гюрова и Елиезер Алшех
СБХ представя непоказвани творби на Бронка Гюрова и Елиезер Алшех
Снимка © СБХ

Съюзът на българските художници представя в изложбата „Пазителите“ непоказвани рисунки и пастели на Бронка Гюрова и Елиезер Алшех от личната колекция на тяхната дъщеря Деяна Алшех, съобщават от СБХ.

Традиционният филмов фестивал на италианското планинарско кино „Истории от планинат

The Bootleg Beatles представя музиката на легендарната група в София.

Съ

Актрисата Станислава Каменова-Зафирова спечели наградата "Сивина" за дебютно постижение на млад а

Плевенската филхармония представя концерти с авторска музика на Христо Йоцов в Плевен и София. То

Пазарджик е много културен град и е средище на културата, каза Стефан Петков, солист в Държавния

Откриването е на 8 май, на 9 май ще има кураторски тур с Деяна Алшех, а  22 май ще бъде представен албум на изложбата.

През лятото на 1951 г.  Елиезер Алшех (1908-1983), заедно със съпругата си Бронка Гюрова (1910-1995) и тяхната двегодишна дъщеря Деяна напускат България. Първоначалната идея е да заминат за Израел, но след почти едногодишен престой в Италия решават да тръгнат към Аржентина и трайно се установяват в Буенос Айрес.

„Изложбата „Пазителите“ може да бъде мислена именно като опит за деликатно вникване в най-съкровения творчески свят на двама художници, оставили своите ярки живописни следи в художествения живот у нас, а и не само, между 30-те и 70-те години на миналия век. Визуално пътешествие из тяхното наследство от рисунки, което ни приближава до индивидуалните им вълнения на територията на линията. До техните търсения в израстването им като живописци. До метежа на Втората световна война и последвалите у нас политически, нечовешки сътресения. До истории за репресии и цензура, трудови лагери, бягства в името на физическото оцеляване. Но и до нещо много по-важно. Изложбата „Пазителите“ е възможност за съпоставка как всичко това се отразява в изкуството на рисунката на двама художници, които, макар да вървят по свои индивидуални творчески пътеки, са избрали да делят общо битие, общи емоции, обичания и тревоги“, пише историкът, публицист и изкуствовед Пламен В. Петров в текста в албума на изложбата.

„От друга страна, това е и разказ, благодарност към човека, който днес ни дава възможност да се срещнем с тези оцелели фрагменти от търсенията на Бронка Гюрова и Елиезер Алшех. Към човека, благодарение на когото преди вече почти две десетилетия стана възможно завръщането на живописното им наследство от тяхната втора родина – Аржентина, в България. Към човека, който през 2018 г. позволява на изкуствоведите Наташа Ноева, Николета Гологанова, Пламен В. Петров и Рамона Димова, куратори и на настоящата експозиция, да проникнат в семейния архив на двамата художници, за да създадат изложбата и едноименното издание – „Елиезер Алшех и „естетиката на безобразието“. Разказ, благодарност към дъщерята, живия и до днес плод на любовта на Бронка Гюрова и Елиезер Алшех – арх. Деяна Алшех. И не на последно място по важност, това е изложба усилие да се опазва, пренася през времето и споделя знанието за две творчески присъствия, всяко със свое индивидуално лице не само в изкуството на живописната творба, но и в това на рисунката. Лица, които имат своето важно място в историята на българското изкуство и процесите на нейното синхронизиране с пластическите явления в Европа през първата половина на миналия век“, пише още Пламен В. Петров.

ЗА АВТОРИТЕ

Сопраното Красимира Стоянова ще проведе за трети път майсторски клас в Оперното студио към Държав

Музикантът Боби Вълчев и „Биг бенд“ (Пловдив) тръгв

Postmodern Jukebox започва европейското си турне от България – на 18 септе

Картините от камъни и пясък на Калин Балев гостуват в арт клуб "Дипломат" от 15 април.

То

Над 40 са младите художници, които са представени в традиционната изложба "Млади автори", организ

Елиезер Алшех е роден на 12 ноември 1908 г. във Видин, във фамилията на сарифана Натан Алшех и Дуда Пинкас. Още като дете Елиезер Алшех като родственик на Жул Паскин проявява своя художествен талант. Вероятно в началото на 20-те години семейството се установява в София. Алшех продължава образованието си в столицата, като негов учител по рисуване е художникът Слави Генев, възпитаник на художествената академия в Мюнхен. През 1928 г. Алшех е приет в Мюнхенската художествена академия. Учи при професорите Адолф Шинерер и Карл Каспар, започват участията му в художествения живот. Завършва през 1933 г. (същата година Хитлер е избран за райхсканцлер) и е принуден да напусне Германия. Пътува, търсейки мястото си, завръща се в България, прави опит да остане в Палестина. Първата му самостоятелна изложба е през 1935 г. в София. Приет е в Дружеството на новите художници, участва в колективни изложби, пътува. През 1938 г. се запознава с художничката Бронка Гюрова. За Елиезер Алшех като евреин става все по-трудно да работи. През 1940 г. картините му са изхвърлени от полицията от ХІV обща художествена изложба, а месеци по-късно е изпратен в трудов лагер, след това интерниран в родния му град.

След промяната на политическата система в страната през 1944 г. Елиезер Алшех продължава да рисува и участва в изложби. До обрата, настъпил след 1949 г. с порицанието към него и други членове на Съюза на художниците за груби формалистични тенденции в творбите им, показани в една знаменателна изложба. На Елиезер Алшех е отказан достъп до публични изяви. През 1951 г., заедно със съпругата си Бронка Гюрова и двегодишната им дъщеря Деяна, напускат България, установяват се трайно в Буенос Айрес. Още през лятото на следващата година представя четвъртата си самостоятелна изложба и първа в Аржентина. Това е началото на вливането му в художествения живот в новата родина. Не закъсняват и наградите – за графика, за рисунка. През 1958 г. е назначен за преподавател по рисуване в Държавното училище за изобразително изкуство „Мануел Белграно“, в Буенос Айрес – длъжност, която ще изпълнява до 1973 г. Редовно организира самостоятелни изложби. В края на 1975 изложбата му в Националната галерия в София е посрещната от критиката с възторг. Умира на 20 юни 1983 в Буенос Айрес.

Бронка Гюрова-Алшех е родена на 1 януари 1910 в Шумен, в семейството на Алекси Гюров. Около 1911 семейството се установява във Варна. Бронка започва да рисува още в прогимназията. През 1928 г. е приета в изящния отдел на художествената академия в София, в класа по живопис на проф. Димитър Гюдженов. В академията се сприятелява с Васка Емануилова, Мара Георгиева, Стоян Венев, Рада Хаджпетрова-Поптошева и Ана Старицка. Завършва през 1933 г. и през следващите години работи като учителка. От 1934 г., с включването в осмата обща художествена изложба в София започва активното участие на Бронка Гюрова в художествения живот. През 1937 г., по настояване на баща , заминава за чужбина. Десет месеца учи илюстрация в Института за приложно изкуство в Брюксел. През 1938 г. се запознава с бъдещия си съпруг Елиезер Алшех. Продължава участията си в годишните общи художествени изложби, в изложбите на Секцията на художничките към Дружеството на българките с висше образование. През февруари 1943 г. в столицата е открита първата самостоятелна изложба. През 1947 г. Бронка Гюрова и Елиезер Алшех сключват брак. През 1951 г.  напускат България и се установяват в Буенос Айрес. 

От родината художничката тръгва с една малка колекция от десени на платове. Макар и харесани от местните, десените не отговарят на тамошните естетически вкусове и едва след година Бронка Гюрова успява да влезе в крак с модните тенденции и да превърне тези си занимания в източник на доходи. През 1955 г. представя своя самостоятелна изложба в Буенос Айрес. За първи път се завръща в България през 1967 г., заедно с дъщеря си. През 1980 г. представя втората си самостоятелна изложба в родината – в изложбената зала на бул. „Руски“ 6 в София. Умира на 5 юни 1995 в Буенос Айрес.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Гигантска скулптура на Гандалф, яхнал орел, напуска завинаги летище Уелингтън
Гигантска скулптура на магьосника Гандалф, яхнал орел, напуска завинаги летище Уелингтън в Нова Зеландия, съобщава АП. В продължение на повече от десетилетие пътниците на новозела ...
Българско рок шоу гостува в Белгия и Нидерландия, предстои гастрол в София
Шоу концертът Rock Sensation гостува в Белгия и Нидерландия. В продължение на повече от една седмица, от 29 април насам, хилядна публика в Лиеж и Гент (Белгия), Ротердам и Амстерда ...
Предмети от отпадъци на войната: Окопно изкуство, сътворено от снаряди и гилзи
Предмети, изработени от отпадъци от военни муниции, са вече част от колекцията на Регионален исторически музей (РИМ) Хасково. Те са дарени на музея от фотографа и фоторепортер Янко ...
„Тъндърболтс“ на киностудиа „Марвел“ оглави боксофис класацията на Северна Америка
„Тъндърболтс“ на студиата „Марвел“ стартира в кината в САЩ със 76 милиона долара от продажби на билети, поставяйки началото на летния киносезон със стабилен ...
Legio I Italica на границата на империята
Историческият музей в Свищов представя изложбата „Legio I Italica на границата на империята“ в полския град Познан на 9 май, съобщиха от община Свищов. Събитието се фин ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Гигантска скулптура на Гандалф, яхнал орел, напуска завинаги летище Уелингтън
Гигантска скулптура на магьосника Гандалф, яхнал орел, напуска завинаги летище Уелингтън в Нова Зеландия, съобщава АП. В продължение на повече от десетилетие пътниците на новозела ...
Албумът Skeleta на шведската хардрок група „Гоуст“ оглави класацията на „Билборд“
Шведската хардрок група „Гоуст“ (Ghost) оглави за първи път класацията „Билборд 200“ с новия си студиен албум Skeleta, съобщи сайтът на изданието. Skeleta ...
Лили Иванова и Георги Христов вдъхновяват британски артист
Британският артист Джими Тюрел показа в изложба впечатленията си от едномесечната му резиденция в България. Нещата могат да бъдат разгледани до 13 май в пространството на L44, съо ...
Българско рок шоу гостува в Белгия и Нидерландия, предстои гастрол в София
Шоу концертът Rock Sensation гостува в Белгия и Нидерландия. В продължение на повече от една седмица, от 29 април насам, хилядна публика в Лиеж и Гент (Белгия), Ротердам и Амстерда ...
Предмети от отпадъци на войната: Окопно изкуство, сътворено от снаряди и гилзи
Предмети, изработени от отпадъци от военни муниции, са вече част от колекцията на Регионален исторически музей (РИМ) Хасково. Те са дарени на музея от фотографа и фоторепортер Янко ...
Тикер в 09:00 ч.
Гигантска скулптура на магьосника Гандалф, яхнал орел, напуска завинаги летище У ...
Начало Авансцена
1138
Авансцена

СБХ представя непоказвани творби на Бронка Гюрова и Елиезер Алшех

Откриването е на 8 май, на 9 май ще има кураторски тур с Деяна Алшех, а  22 май ще бъде представен албум на изложбата. През лятото на 1951 г.  Елиезер Алшех (1908-1983), заедно със съпругата си Бронка Гюрова (1910-1995) и тяхната двегодишна дъщеря Деяна напускат България. „Изложбата „Пазителите“ може да бъде мислена именно като опит за деликатно вникване в най-съкровения творчески свят на двама художници, оставили своите ярки живописни следи в художествения живот у нас, а и не само, между 30-те и 70-те години на миналия век.

| 05 Май 2025, 12:51 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
СБХ представя непоказвани творби на Бронка Гюрова и Елиезер Алшех
СБХ представя непоказвани творби на Бронка Гюрова и Елиезер Алшех
Снимка © СБХ

Съюзът на българските художници представя в изложбата „Пазителите“ непоказвани рисунки и пастели на Бронка Гюрова и Елиезер Алшех от личната колекция на тяхната дъщеря Деяна Алшех, съобщават от СБХ.

Откриването е на 8 май, на 9 май ще има кураторски тур с Деяна Алшех, а  22 май ще бъде представен албум на изложбата.

През лятото на 1951 г.  Елиезер Алшех (1908-1983), заедно със съпругата си Бронка Гюрова (1910-1995) и тяхната двегодишна дъщеря Деяна напускат България. Първоначалната идея е да заминат за Израел, но след почти едногодишен престой в Италия решават да тръгнат към Аржентина и трайно се установяват в Буенос Айрес.

„Изложбата „Пазителите“ може да бъде мислена именно като опит за деликатно вникване в най-съкровения творчески свят на двама художници, оставили своите ярки живописни следи в художествения живот у нас, а и не само, между 30-те и 70-те години на миналия век. Визуално пътешествие из тяхното наследство от рисунки, което ни приближава до индивидуалните им вълнения на територията на линията. До техните търсения в израстването им като живописци. До метежа на Втората световна война и последвалите у нас политически, нечовешки сътресения. До истории за репресии и цензура, трудови лагери, бягства в името на физическото оцеляване. Но и до нещо много по-важно. Изложбата „Пазителите“ е възможност за съпоставка как всичко това се отразява в изкуството на рисунката на двама художници, които, макар да вървят по свои индивидуални творчески пътеки, са избрали да делят общо битие, общи емоции, обичания и тревоги“, пише историкът, публицист и изкуствовед Пламен В. Петров в текста в албума на изложбата.

„От друга страна, това е и разказ, благодарност към човека, който днес ни дава възможност да се срещнем с тези оцелели фрагменти от търсенията на Бронка Гюрова и Елиезер Алшех. Към човека, благодарение на когото преди вече почти две десетилетия стана възможно завръщането на живописното им наследство от тяхната втора родина – Аржентина, в България. Към човека, който през 2018 г. позволява на изкуствоведите Наташа Ноева, Николета Гологанова, Пламен В. Петров и Рамона Димова, куратори и на настоящата експозиция, да проникнат в семейния архив на двамата художници, за да създадат изложбата и едноименното издание – „Елиезер Алшех и „естетиката на безобразието“. Разказ, благодарност към дъщерята, живия и до днес плод на любовта на Бронка Гюрова и Елиезер Алшех – арх. Деяна Алшех. И не на последно място по важност, това е изложба усилие да се опазва, пренася през времето и споделя знанието за две творчески присъствия, всяко със свое индивидуално лице не само в изкуството на живописната творба, но и в това на рисунката. Лица, които имат своето важно място в историята на българското изкуство и процесите на нейното синхронизиране с пластическите явления в Европа през първата половина на миналия век“, пише още Пламен В. Петров.

ЗА АВТОРИТЕ

Елиезер Алшех е роден на 12 ноември 1908 г. във Видин, във фамилията на сарифана Натан Алшех и Дуда Пинкас. Още като дете Елиезер Алшех като родственик на Жул Паскин проявява своя художествен талант. Вероятно в началото на 20-те години семейството се установява в София. Алшех продължава образованието си в столицата, като негов учител по рисуване е художникът Слави Генев, възпитаник на художествената академия в Мюнхен. През 1928 г. Алшех е приет в Мюнхенската художествена академия. Учи при професорите Адолф Шинерер и Карл Каспар, започват участията му в художествения живот. Завършва през 1933 г. (същата година Хитлер е избран за райхсканцлер) и е принуден да напусне Германия. Пътува, търсейки мястото си, завръща се в България, прави опит да остане в Палестина. Първата му самостоятелна изложба е през 1935 г. в София. Приет е в Дружеството на новите художници, участва в колективни изложби, пътува. През 1938 г. се запознава с художничката Бронка Гюрова. За Елиезер Алшех като евреин става все по-трудно да работи. През 1940 г. картините му са изхвърлени от полицията от ХІV обща художествена изложба, а месеци по-късно е изпратен в трудов лагер, след това интерниран в родния му град.

След промяната на политическата система в страната през 1944 г. Елиезер Алшех продължава да рисува и участва в изложби. До обрата, настъпил след 1949 г. с порицанието към него и други членове на Съюза на художниците за груби формалистични тенденции в творбите им, показани в една знаменателна изложба. На Елиезер Алшех е отказан достъп до публични изяви. През 1951 г., заедно със съпругата си Бронка Гюрова и двегодишната им дъщеря Деяна, напускат България, установяват се трайно в Буенос Айрес. Още през лятото на следващата година представя четвъртата си самостоятелна изложба и първа в Аржентина. Това е началото на вливането му в художествения живот в новата родина. Не закъсняват и наградите – за графика, за рисунка. През 1958 г. е назначен за преподавател по рисуване в Държавното училище за изобразително изкуство „Мануел Белграно“, в Буенос Айрес – длъжност, която ще изпълнява до 1973 г. Редовно организира самостоятелни изложби. В края на 1975 изложбата му в Националната галерия в София е посрещната от критиката с възторг. Умира на 20 юни 1983 в Буенос Айрес.

Бронка Гюрова-Алшех е родена на 1 януари 1910 в Шумен, в семейството на Алекси Гюров. Около 1911 семейството се установява във Варна. Бронка започва да рисува още в прогимназията. През 1928 г. е приета в изящния отдел на художествената академия в София, в класа по живопис на проф. Димитър Гюдженов. В академията се сприятелява с Васка Емануилова, Мара Георгиева, Стоян Венев, Рада Хаджпетрова-Поптошева и Ана Старицка. Завършва през 1933 г. и през следващите години работи като учителка. От 1934 г., с включването в осмата обща художествена изложба в София започва активното участие на Бронка Гюрова в художествения живот. През 1937 г., по настояване на баща , заминава за чужбина. Десет месеца учи илюстрация в Института за приложно изкуство в Брюксел. През 1938 г. се запознава с бъдещия си съпруг Елиезер Алшех. Продължава участията си в годишните общи художествени изложби, в изложбите на Секцията на художничките към Дружеството на българките с висше образование. През февруари 1943 г. в столицата е открита първата самостоятелна изложба. През 1947 г. Бронка Гюрова и Елиезер Алшех сключват брак. През 1951 г.  напускат България и се установяват в Буенос Айрес. 

От родината художничката тръгва с една малка колекция от десени на платове. Макар и харесани от местните, десените не отговарят на тамошните естетически вкусове и едва след година Бронка Гюрова успява да влезе в крак с модните тенденции и да превърне тези си занимания в източник на доходи. През 1955 г. представя своя самостоятелна изложба в Буенос Айрес. За първи път се завръща в България през 1967 г., заедно с дъщеря си. През 1980 г. представя втората си самостоятелна изложба в родината – в изложбената зала на бул. „Руски“ 6 в София. Умира на 5 юни 1995 в Буенос Айрес.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Гигантска скулптура на Гандалф, яхнал орел, напуска завинаги летище Уелингтън
Българско рок шоу гостува в Белгия и Нидерландия, предстои гастрол в София
Предмети от отпадъци на войната: Окопно изкуство, сътворено от снаряди и гилзи
„Тъндърболтс“ на киностудиа „Марвел“ оглави боксофис класацията на Северна Америка
Legio I Italica на границата на империята
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Май
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Гигантска скулптура на Гандалф, яхнал орел, напуска завинаги летище Уелингтън
Творчески отражения
Албумът Skeleta на шведската хардрок група „Гоуст“ оглави класацията на „Билборд“
Цветни аспекти
Лили Иванова и Георги Христов вдъхновяват британски артист
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.