NRD Начало
Четвъртък, 3 Април 2025
Начало Тонът на времето Стефан Китанов: „София филм фест“ е първият фестивал в света, изразил своята солидарност със Украйна
2844
Тонът на времето

Стефан Китанов: „София филм фест“ е първият фестивал в света, изразил своята солидарност със Украйна

„София филм фест“ беше солидарен със съдбата на украинския режисьор Олег Сенцов, който беше осъден на 20 години затвор в Русия. След неговото преждевременно освобождаване, ние го поканихме за член на международното жури и той беше член но не можа да присъства“, каза още Китанов. „Тази вечер не сме се събрали просто, за да гледаме заедно един документален филм, а за да се изправим пред ужасяващата реалност, разказвана не чрез новинарски емисии и съдебни документи, а чрез езика на изкуството“, каза заместник-министърът на външните работи Елена Шекерлетова. „Убедена съм, че след прожекцията на „След дъжда“ ще стане точно така –  ще бъдем гневни, развълнувани, поразени от съдбата на героите на този филм.

| 31 Март 2025, 23:53 ч.
Стефан Китанов: „София филм фест“ е първият фестивал в света, изразил своята солидарност със Украйна
Стефан Китанов: „София филм фест“ е първият фестивал в света, изразил своята солидарност със Украйна
Снимка © DFA

„София филм фест“ е първият фестивал в света, който изрази своята солидарност със Украйна, няколко дни след началото на войната, каза директорът на фестивала Стефан Китанов преди българската премиера на филма „След дъжда: Откраднатите от Путин деца се завръщат у дома“, тази вечер в Дома на киното.

Студиото Amazon MGM обяви, че Ейми Паскал и Дейвид Хейман ще продуцират следващи

Зад блясъка на сезона на наградите, чиято кулминация е връчването на "Оскар"-ите в неделя, Холиву

Събитие, посветено на Густав Климт, ще се състои в Икономовата къща в Дряново на 8 март.

Осем от най-добрите унгарски заглавия от миналогодишното издание на Международния фестивал на къс

Лили Иванова ще има втори концерт в Пловдив тази година, съобща

„София филм фест“ беше солидарен със съдбата на украинския режисьор Олег Сенцов, който беше осъден на 20 години затвор в Русия. След неговото преждевременно освобождаване, ние го поканихме за член на международното жури и той беше член но не можа да присъства“, каза още Китанов. Той припомни украинското участие на тазгодишния 29-и фестивал, в който имаше шест филма и няколко гости от Украйна, а „Меден месец“ на Жана Озирна спечели голямата награда „София – град на киното“ на Столичната община.

„Тази вечер не сме се събрали просто, за да гледаме заедно един документален филм, а за да се изправим пред ужасяващата реалност, разказвана не чрез новинарски емисии и съдебни документи, а чрез езика на изкуството“, каза заместник-министърът на външните работи Елена Шекерлетова. „Когато думите не достигат, ние се обръщаме към изкуството. То ни помага да преодолеем болезнените истини, които понякога разумът ни отблъсквам“, добави тя.

„Убедена съм, че след прожекцията на „След дъжда“ ще стане точно така –  ще бъдем гневни, развълнувани, поразени от съдбата на героите на този филм. Деца, жертва на едно от най-циничните и тежки престъпления на нашето време – незаконното депортиране на украински деца“, каза още Шекерлетова.  По думите тук не става дума за изолирани трагедии: „Това са системи нарушения на международното право, които се превърнаха в морално и юридическо основание, на което международният наказателен съд издаде заповеди за арест на президента Путин и Мария Лвова-Белова, личност изиграла ключова роля в организирането на насилствената депортация“. 

„Украинските деца не просто биват отвличани от домовете си, те биват лишавани от своя език, своята култура, от собствените си имена“, заяви Елена Шекерлетова. „Нашата страна стои твърдо до Украйна от първия ден на войната. В знак на тази непоколебима подкрепа България се присъедини към международната коалиция за завръщане на незаконно депортирани украински деца, още при нейното създаване през декември 2023 година“, добави тя.

„Справедливият и траен мир е изключително важен не само за Украйна, но и за европейската и, в крайна сметка, за глобалната сигурност. Ето защо обединеното кралство, като водеща сила, работи с най-близкия си съсед и съюзник Франция, както и с Украйна, България, Канада и други европейски световни съюзници, както и със САЩ, за да осигури такъв мир в Украйна“, каза британският посланик Натаниъл Копси.

Много пях, на народните ни песни не се напях. Думите са на голямата българска оперна певица

Времето, в което Маргарет Тачър е министър-председател на Великобритания, може да не изглежда кат

"По поръчка за Вас" е дрескодът на бала на музея "Метрополитън" през май в Ню Йорк - ежегоден пищ

Документален филм разказва за режисьора Златан Дудов (1903-1963).

Премие

Варненската галерия „Ларго“ представя изложба рисунки с туш и перо на Боян Янев, изве

Той благодари на българското правителство за ценната военна и хуманитарна помощ в Украйна. „Министър-председателят Желязков, външният министър Георгиев, министърът на отбраната Запрянов заслужават специални благодарности за ангажимента на българското правителство да потърси начин на подкрепа на коалицията на желаещите и предложението на България да бъде домакин на бъдещ международен координационен център за осигуряване на безопасно корабоплаване в Черно море е значително развитие“, каза Натаниъл Копси. Бих искал да отдам дължимото на българите за това, че посрещнахте много украинци във вашата красива страна, каза още той.

„Като се бори за своята свобода и се бори за това да отглежда децата си, Украйна всъщност се бори за правата на всички нас“, каза извънредният и пълномощен посланик на Канада – Гавин Бюкан. По думите му Канада отдава голямо значение на децата, затова с гордост са председателства инициативата за връщането на депортираните украински деца. Тази инициатива е подкрепена от още 42 държави, сред които България и Великобритания, добави дипломатът.

Той отбеляза, че причина за присъствието му на премиерата е и фактът, че режисьорката Сара Маккарти е канадка. „Този филм е изпълнен с надежда, тъй като представя всички съпричастни хора, които помагат на децата да се върнат при семействата си и да превъзмогнат нанесената травма. И, ако има послание от тази вечер, то е, че всеки от нас може да направи нещо и заедно можем да постигнем много. Защото няколкостотин деца са върнати, но има все още хиляди, които са някъде в Русия, Беларус, и са далеч от своите семейства“, каза Гавин Бюкан.

„Боли ме за нашите деца, които, вместо приказки за лека нощ, слушат ракетни експлозии. Боли ме и за майките, чиито прегръдки бяха разкъсани от войната. Боли ме за моята нация, която преживява една от най-големите трагедии“, каза посланикът на Украйна в България – Олеся Илашчук. По думите филмът„След дъжда“ е документ за времето, което вече се е превърнало в история – кървава и болезнена. Според украинските правозащитни организации около милион и половина украински деца са под руски контрол, каза Илашчук. Добави, че стотици от тях са сираци, други са отведени насила и с измама, или защото родителите им са били убити. „Насилствено ги осиновява,т сменят им имената и им казват, че Украйна е техен враг. Това е геноцид“, каза още тя.

Както информирахме, документалният филм „След дъжда: Откраднатите от Путин деца се завръщат у дома“ представя историята на украинските деца, отвлечени и незаконно депортирани от руските сили по време на конфликта, показвайки както силата и издръжливостта на децата, така и спешната нужда от международна подкрепа. Историите са на Вероника и Саша – две украински момичета, отвлечени от Русия, чиито семейства рискуват живота си, за да си ги върнат. По време на десетдневен престой в терапевтичен център, в Естония, край Балтийско море, момичетата постепенно споделят своите преживявания, включително факта, че са били информирани как ще живеят с нови родители. Оператор е Денис Синяков. Музиката е на Манди Хофман. Продуценти са Джордж Чинел, Наталия Либет, Сара Маккарти, Саша Одинова.

Във видеопослание към българската публика Сара Маккарти разказа, че нейната майка от Украйна и изрази надежда, че разказана от нея история ще помогне за връщането на още деца в родината им.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Роландо Вийязон излезе три пъти на бис в зала „България“
С викове „Браво“ и изправена на крака публика в зала „България“ завърши концертът на Роландо Вийязон тази вечер. Роденият в Мексико тенор пристигна в София ...
Дванадесетият „Международен фотосалон – Пловдив“ (2025) е отворен за участие
Дванадесетият „Международен фотосалон – Пловдив“ (2025) е отворен за участие, съобщават организаторите.   Петчленно жури от Белгия, България, Италия и Китай ...
Музеят на хумора и сатирата отбеляза 53 години от създаването си
Музеят на хумора и сатирата в Габрово днес отбеляза 53 години от създаването си. По традиция институцията обявява ден на отворените врати на празника си.  „Музеят е на 5 ...
Анимационният филм "Спайдър-Мен: Отвъд Спайди-вселената" ще тръгне по кината през 2027 година
"Спайдър-Мен: Отвъд Спайди-вселената" - третият филм от популярната анимационна поредица на "Сони пикчърс" ще излезе на голям екран на 4 юни 2024 г., съобщи "Варайъти". На изложени ...
Кендрик Ламар и Сиза запазват челната си позиция в класацията на „Билборд“ за сингли
Рапърът Кендрик Ламар и певицата Сиза отново са на челна позиция в класацията за сингли Хот 100 на „Билборд“, съобщи сайтът на изданието. Двамата изпълнители запазват п ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Канадската продуцентка и музикант Мари Дейвидсън пристига у нас през юни
Канадската продуцентка и музикант Мари Дейвидсън пристига в София на 6 юни, съобщават от Fest Team. По думине им в клуб Fomo тя ще танцува в ритъма на световната електронна музика ...
Ein deutsches Requiem на Брамс ще звучи в зала „България“
Ein deutsches Requiem на Брамс звучи на 10 април в зала „България“, в изпълнение на Софийската филхармония, под палката на маестро Георги Димитров, съобщават от филхарм ...
Роландо Вийязон излезе три пъти на бис в зала „България“
С викове „Браво“ и изправена на крака публика в зала „България“ завърши концертът на Роландо Вийязон тази вечер. Роденият в Мексико тенор пристигна в София ...
В Париж актьорът Рейф Файнс за първи път ще режисира опера
Британският актьор Рейф Файнс ще режисира опера за първи път през предстоящия сезон на Парижката национална опера (ПНО), съобщава АФП. През януари 2026 г. Файнс, който сам е изигр ...
Сопраното Анна Нетребко ще открие сезона на Кралската опера в Лондон след шестгодишно отсъствие
Сопраното Анна Нетребко ще се завърне в Кралската опера в Лондон след шестгодишно отсъствие, за да открие сезона 2025-26 г. в нова постановка на "Тоска" от Пучини, предаде Асошиейт ...
Тикер в 17:00 ч.
Канадската продуцентка и музикант Мари Дейвидсън пристига в София на 6 юни, съоб ...
Начало Тонът на времето
2844
Тонът на времето

Стефан Китанов: „София филм фест“ е първият фестивал в света, изразил своята солидарност със Украйна

„София филм фест“ беше солидарен със съдбата на украинския режисьор Олег Сенцов, който беше осъден на 20 години затвор в Русия. След неговото преждевременно освобождаване, ние го поканихме за член на международното жури и той беше член но не можа да присъства“, каза още Китанов. „Тази вечер не сме се събрали просто, за да гледаме заедно един документален филм, а за да се изправим пред ужасяващата реалност, разказвана не чрез новинарски емисии и съдебни документи, а чрез езика на изкуството“, каза заместник-министърът на външните работи Елена Шекерлетова. „Убедена съм, че след прожекцията на „След дъжда“ ще стане точно така –  ще бъдем гневни, развълнувани, поразени от съдбата на героите на този филм.

| 31 Март 2025, 23:53 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Стефан Китанов: „София филм фест“ е първият фестивал в света, изразил своята солидарност със Украйна
Стефан Китанов: „София филм фест“ е първият фестивал в света, изразил своята солидарност със Украйна
Снимка © DFA

„София филм фест“ е първият фестивал в света, който изрази своята солидарност със Украйна, няколко дни след началото на войната, каза директорът на фестивала Стефан Китанов преди българската премиера на филма „След дъжда: Откраднатите от Путин деца се завръщат у дома“, тази вечер в Дома на киното.

„София филм фест“ беше солидарен със съдбата на украинския режисьор Олег Сенцов, който беше осъден на 20 години затвор в Русия. След неговото преждевременно освобождаване, ние го поканихме за член на международното жури и той беше член но не можа да присъства“, каза още Китанов. Той припомни украинското участие на тазгодишния 29-и фестивал, в който имаше шест филма и няколко гости от Украйна, а „Меден месец“ на Жана Озирна спечели голямата награда „София – град на киното“ на Столичната община.

„Тази вечер не сме се събрали просто, за да гледаме заедно един документален филм, а за да се изправим пред ужасяващата реалност, разказвана не чрез новинарски емисии и съдебни документи, а чрез езика на изкуството“, каза заместник-министърът на външните работи Елена Шекерлетова. „Когато думите не достигат, ние се обръщаме към изкуството. То ни помага да преодолеем болезнените истини, които понякога разумът ни отблъсквам“, добави тя.

„Убедена съм, че след прожекцията на „След дъжда“ ще стане точно така –  ще бъдем гневни, развълнувани, поразени от съдбата на героите на този филм. Деца, жертва на едно от най-циничните и тежки престъпления на нашето време – незаконното депортиране на украински деца“, каза още Шекерлетова.  По думите тук не става дума за изолирани трагедии: „Това са системи нарушения на международното право, които се превърнаха в морално и юридическо основание, на което международният наказателен съд издаде заповеди за арест на президента Путин и Мария Лвова-Белова, личност изиграла ключова роля в организирането на насилствената депортация“. 

„Украинските деца не просто биват отвличани от домовете си, те биват лишавани от своя език, своята култура, от собствените си имена“, заяви Елена Шекерлетова. „Нашата страна стои твърдо до Украйна от първия ден на войната. В знак на тази непоколебима подкрепа България се присъедини към международната коалиция за завръщане на незаконно депортирани украински деца, още при нейното създаване през декември 2023 година“, добави тя.

„Справедливият и траен мир е изключително важен не само за Украйна, но и за европейската и, в крайна сметка, за глобалната сигурност. Ето защо обединеното кралство, като водеща сила, работи с най-близкия си съсед и съюзник Франция, както и с Украйна, България, Канада и други европейски световни съюзници, както и със САЩ, за да осигури такъв мир в Украйна“, каза британският посланик Натаниъл Копси.

Той благодари на българското правителство за ценната военна и хуманитарна помощ в Украйна. „Министър-председателят Желязков, външният министър Георгиев, министърът на отбраната Запрянов заслужават специални благодарности за ангажимента на българското правителство да потърси начин на подкрепа на коалицията на желаещите и предложението на България да бъде домакин на бъдещ международен координационен център за осигуряване на безопасно корабоплаване в Черно море е значително развитие“, каза Натаниъл Копси. Бих искал да отдам дължимото на българите за това, че посрещнахте много украинци във вашата красива страна, каза още той.

„Като се бори за своята свобода и се бори за това да отглежда децата си, Украйна всъщност се бори за правата на всички нас“, каза извънредният и пълномощен посланик на Канада – Гавин Бюкан. По думите му Канада отдава голямо значение на децата, затова с гордост са председателства инициативата за връщането на депортираните украински деца. Тази инициатива е подкрепена от още 42 държави, сред които България и Великобритания, добави дипломатът.

Той отбеляза, че причина за присъствието му на премиерата е и фактът, че режисьорката Сара Маккарти е канадка. „Този филм е изпълнен с надежда, тъй като представя всички съпричастни хора, които помагат на децата да се върнат при семействата си и да превъзмогнат нанесената травма. И, ако има послание от тази вечер, то е, че всеки от нас може да направи нещо и заедно можем да постигнем много. Защото няколкостотин деца са върнати, но има все още хиляди, които са някъде в Русия, Беларус, и са далеч от своите семейства“, каза Гавин Бюкан.

„Боли ме за нашите деца, които, вместо приказки за лека нощ, слушат ракетни експлозии. Боли ме и за майките, чиито прегръдки бяха разкъсани от войната. Боли ме за моята нация, която преживява една от най-големите трагедии“, каза посланикът на Украйна в България – Олеся Илашчук. По думите филмът„След дъжда“ е документ за времето, което вече се е превърнало в история – кървава и болезнена. Според украинските правозащитни организации около милион и половина украински деца са под руски контрол, каза Илашчук. Добави, че стотици от тях са сираци, други са отведени насила и с измама, или защото родителите им са били убити. „Насилствено ги осиновява,т сменят им имената и им казват, че Украйна е техен враг. Това е геноцид“, каза още тя.

Както информирахме, документалният филм „След дъжда: Откраднатите от Путин деца се завръщат у дома“ представя историята на украинските деца, отвлечени и незаконно депортирани от руските сили по време на конфликта, показвайки както силата и издръжливостта на децата, така и спешната нужда от международна подкрепа. Историите са на Вероника и Саша – две украински момичета, отвлечени от Русия, чиито семейства рискуват живота си, за да си ги върнат. По време на десетдневен престой в терапевтичен център, в Естония, край Балтийско море, момичетата постепенно споделят своите преживявания, включително факта, че са били информирани как ще живеят с нови родители. Оператор е Денис Синяков. Музиката е на Манди Хофман. Продуценти са Джордж Чинел, Наталия Либет, Сара Маккарти, Саша Одинова.

Във видеопослание към българската публика Сара Маккарти разказа, че нейната майка от Украйна и изрази надежда, че разказана от нея история ще помогне за връщането на още деца в родината им.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Роландо Вийязон излезе три пъти на бис в зала „България“
Дванадесетият „Международен фотосалон – Пловдив“ (2025) е отворен за участие
Музеят на хумора и сатирата отбеляза 53 години от създаването си
Анимационният филм "Спайдър-Мен: Отвъд Спайди-вселената" ще тръгне по кината през 2027 година
Кендрик Ламар и Сиза запазват челната си позиция в класацията на „Билборд“ за сингли
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Канадската продуцентка и музикант Мари Дейвидсън пристига у нас през юни
Авансцена
Ein deutsches Requiem на Брамс ще звучи в зала „България“
Тонът на времето
Роландо Вийязон излезе три пъти на бис в зала „България“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.