NRD Начало
Петък, 9 Май 2025
Начало Калейдоскоп Биография: Виолета Бахчеванова
4469
Калейдоскоп

Биография: Виолета Бахчеванова

Думите са на Виолета Бахчеванова. „Винаги се стремя към победа на сцената. В ДЕСЕТИ КЛАС ИЗИГРАВА ПЪРВАТА СИ РОЛЯ

| 22 Март 2025, 10:30 ч.
Биография: Виолета Бахчеванова
Биография: Виолета Бахчеванова
Снимка © Симеон Ненов

Да си актьор в Народния театър е преди всичко отговорност – никога да не си въобразяваш, че изкуството започва от теб, да не си позволяваш несериозност на сцената, защото нашата публика винаги е влизала в този театър като в храм на голямото изкуство.

Изложбата „Метаморфозис” на художника Фернандо Де Филипи ще бъде показана в София.

Рапърът Плейбой Карти оглави за втора седмица класацията на "Билборд" за албуми с MUSIC,<

Поп-ъп изложба ще покаже номинираните издания за международната награда за непубликувани фотокниг

Изложба с творби на Николай Шмиргела ще бъде подредена в Софийската градска художествена галерия

Звездните благотворителни концерти за пострадалите от пожарите в Лос Анджелис FireAid събраха над

Думите са на Виолета Бахчеванова. Днес се навършват 90 години от рождението на голямата българска актриса.

„Винаги се стремя към победа на сцената. Стремя се честно и всеотдайно“, казва Бахчеванова. Тя държи своеобразен рекорд за най-дълго играната главна женска роля в историята на Народния театър.

В ДЕСЕТИ КЛАС ИЗИГРАВА ПЪРВАТА СИ РОЛЯ

Виолета Бахчеванова е родена на 22 март 1935 г. в София. Завършва средно образование в 21-о единно девическо училище, в столицата. Солистка е в Хора на софийските девойки. В 10-и клас изиграва квартеронката Луиза в „Чичо Томовата колиба“ на сцената на тогавашния работнически театър „Георги Димитров“. През 1954 г. постъпва във Висшия институт за театрално изкуство (ВИТИЗ) „Кръстьо Сарафов“ (днес Национална академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“, НАТФИЗ). През 1959 г. завършва института в класа на проф. Филип Филипов.

На студентската сцена Виолета Бахчеванова се откроява в ролята на Соня Финчли в „Американска трагедия“ по романа на Теодор Драйзер, в постановка на проф. Филипов, и в ролята на Лизи Къри в „Човекът, който донесе дъжд“ на Ричард Неш. Пресъздава и образа на Елена Николаевна в „Деца на слънцето“ от Максим Горки.

Старинен Пловдив отбелязва 18 април – Международния ден за опазване на паметниците на култу

Анри Кулев иска да измести по-голямата част от снимките на следващия си високобюджетен пълнометра

Къща музей „Панчо Владигеров“ в София ще отбележи 20 години от откриването на своята

В Кюстендил бе открита изложбата „Конете като цвят“, чиито автори са децата от школат

В Художествената галерия в Силистра бе открита изложба с произведения на художници от България, Р

След дипломирането си Виолета Бахчеванова е поканена в Драматичен театър „Адриана Будевска“ – Бургас, заедно със състудентите си Вълчо Камарашев, Живко Гарванов, Лили Райнова, Асен Кисимов и Васил Стойчев, за когото впоследствие се омъжва. На бургаска сцена се изявява само за един сезон (1959/1960), като изиграва четири главни роли под режисурата на Юлия Огнянова, Леон Даниел и Вили Цанков.

Дебютът като професионална актриса е в ролята на Нила Снижко в „Барабанчица“ от Афанасий Салински, при първата постановка на пиесата у нас. Поверени са образите на Раневска от „Вишнева градина“ от Антон Павлович Чехов, на Райна от „Къщата на сенките“ на Иван Теофилов и на Ангела от едноименната пиеса на Георгос Севастикоглу.

33 ГОДИНИ В НАРОДНИЯ ТЕАТЪР

След успешния сезон в Бургас, Виолета Бахчеванова е поканена в Народния театър „Иван Вазов“, където дава 33 години от живота си. Създавайки емблематични роли в повече от 50 спектакъла в класически и съвременни, чуждестранни и български пиеси под режисурата на водещи имена в българския театър. Талантът на актрисата се разгръща в десетките роли на жени от царско или аристократично потекло, на жени от народа или свързани с народа, но и в единия, и в другия случай – жени с изградени характери, властни, амбициозни, предприемчиви.

Виолета Бахчеванова дебютира на сцената през 1961 г. с ролята на Мария Десислава в „Иван Шишман“ от Камен Зидаров, в постановката на Николай Люцканов. Представлението се играе 315 пъти – своеобразен рекорд за най-дълго играната главна женска роля в историята на Народния театър.

Паметни и незабравими със своето мощно сценично присъствие и драматично внушение са нейната Глафира в „Егор Буличов и другите“, маркиза Спина в „Хенрих Четвърти“ или Мария Стюард в „Мария Стюард“, лейди Бритомарт в „Майор Барбара“. Огромна е и комедийната сила на таланта , която вдъхва неповторим дух в роли като г-жа Трифкович в „Двубой“ и Селямсъзката в „Чичовци“ от Иван Вазов, или Костанда в „Свекърва“ от Антон Страшимиров, г-жа Илиева в „Големанов“ от Ст. Л. Костов.

Виолета Бахчеванова се превъплъщава и в образите на Терзийска от „Службогонци“, на Фотина от „Казаларската царица“, на Лора от „Между два изстрела“, на Тут от „Всичко в градината“ на Едуард Олби, на Марсел от „Цели дни по дърветата“ на Маргарет Дюша, на Даша от „Златната карета“ на Леонид Леонов, на Царицата – майка от „Монахът и неговите синове“, на Невена от „Щастие“, на Ана Шелинг от „Краят на книга шеста“, на Клара Габе от „Двубоят на столетието“, както и на Инес Монтеро в „Почивка в Арко Ирис“ на Димитър Димов.

Самата актриса разказва, че е имала възможност да се учи на сцената от големи актьори, сред които Борис Михайлов, Зорка Йорданова, Апостол Карамитев, Йордан Матев, но най-близка се чувствала с Ружа Делчева. Споделя, че „въпросът за приемствеността се подценява в нашия театър, а това ще се отрази пагубно на неговия облик“. 

ТЕАТЪРЪТ ПРЕДИ КИНОТО

Между филмите с участието на Виолета Бахчеванова са „Големанов“, с режисьор Кирил Илинчев, и „Под игото“ – с режисьор Янко Янков.

По думите на актрисата, сравнително по-редките изяви на филмовия или телевизионния екран се дължат на пълната отдаденост, която тя изпитва към театралната сцена. По повод гостуване на Народния театър в Белград, тя споделя, че в такива случаи актьорът не разчита на нищо друго, освен на дарбата си и на пълната мобилизация на колектива като цяло: „Имаш усещане като в онзи чудесен стих на Вазов – България цяла сега нази гледа. Изпитваш чувството, че зад теб е родината. И затова се бориш за най-големия престиж, мобилизираш всички свои сили и възможности. Чуждите гастроли са и най-голямата професионална проверка“.

Актрисата се изявява и на сцената на „Театър 199“, където участва и в общо „семейно представление“, заедно със съпруга си Васил Стойчев и дъщеря си – актрисата Десислава Стойчева. Осъществява множество рецитали в цялата страна. Заедно с Васил Стойчев представят и собствени поетични спектакли.

През 2001 г. излиза книгата на Виолета Бахчеванова „…А театърът може без всеки от нас“. През 2021 г., след нейната кончина, книгата е преиздадена по инициатива на издателя Стефан Недков с допълнена втора част – с думи на над 30 нейни колеги и приятели.

ПРИЗНАНИЕ

През 1970 г. Виолета Бахчеванова получава званието „Заслужил артист“, а през 1979 г. – „Народен артист“. През 1992 г. има номинация „Аскеер“ за водеща женска роля за ролите в „Страхотните момичета“. През 2015 г. тя е наградена с орден „Св. св. Кирил и Методий“ (огърлие) за особено значимите заслуги в областта на културата и изкуството.

През 2013 г. Виолета Бахчеванова и Васил Стойчев заедно получават наградата „Икар“ за изключителен творчески принос към българския театър. През 2015 г. отпечатък от техните длани е поставен на „Стената на славата“ пред „Театър 199“.

Виолета Бахчеванова си отива на 23 август 2021 г., една година след загубата на съпруга си. Една от внучките е Алиса Атанасова, известна с ролята си на Петя Дубарова във филма „Петя на моята Петя“. Алиса е дъщеря на актьорите Десислава Стойчева и Атанас Атанасов. Брат Ясен Атанасов също е актьор.

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Живко Янев представя изложба в София
Живко Янев подрежда от днес нова изложба живопис в столичната галерия „Пагане“. Експозицията ще се проведе от 9 до 31 май, съобщават организаторите. Живко Янев е роде ...
Изложба „Брегове” от колекцията на Дарик радио беше открита в Художествена галерия „Жорж Папазов”
Брегът – като пристан или цел, като нещо случващо се или застинало състояние, брегът – като надежда… - такова пътуване в мислите и сетивата предлага откритата та ...
Изложба в Русенския музей представи стила "Български модерн" като изява на сецесионното изкуство у нас
Изложбата „Българският модерн – между европейските стилове и културното наследство“  беше открита днес в Регионалния исторически музей в Русе.  Тя е час ...
Първият музей, посветен на Бай Ганьо, отвори врати
Първият музей, посветен на Алековия Бай Ганьо, отвори врати в казанлъшкото село Енина. Негов създател е Румен Сомов - потомък на Ганьо Сомов, вдъхновил Алеко Константинов за създав ...
Брайън Адамс: Директно от сърцето
Straight From the Heart – „Директно от сърцето“, песента на Брайън Адамс от 1983 г., се превърна в своеобразно мото на концерта, който популярният канадски певец ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Живко Янев представя изложба в София
Живко Янев подрежда от днес нова изложба живопис в столичната галерия „Пагане“. Експозицията ще се проведе от 9 до 31 май, съобщават организаторите. Живко Янев е роде ...
Швеция е фаворит на букмейкърите на започващия в неделя песенен конкурс „Евровизия“
Швеция е сочена за фаворит от букмейкърите на започващия в неделя песенен конкурс „Евровизия“, съобщава АФП. Фирмите за залози дават 36% шанс на Швеция да спечели, като ...
Изложба живопис представя в Плевен художникът Николай Добрев
Изложба живопис представя художникът Николай Добрев в Плевен. Тя е подредена в Камерната зала на художествена галерия „Илия Бешков“. „Направих картини с водни лил ...
Снежана Йовева-Димитрова за изложбата "Високи гласове": Изложбата е много сериозна, амбициозна, концептуално защитима и актуална тема
Изложбата е много сериозна, амбициозна, концептуално защитима и актуална тема, каза директорът на Държавния културен институт към министъра на външните работи - Снежана Йовева - Ди ...
Изложба „Брегове” от колекцията на Дарик радио беше открита в Художествена галерия „Жорж Папазов”
Брегът – като пристан или цел, като нещо случващо се или застинало състояние, брегът – като надежда… - такова пътуване в мислите и сетивата предлага откритата та ...
Тикер в 16:00 ч.
Живко Янев подрежда от днес нова изложба живопис в столичната галерия „Паг ...
Начало Калейдоскоп
4469
Калейдоскоп

Биография: Виолета Бахчеванова

Думите са на Виолета Бахчеванова. „Винаги се стремя към победа на сцената. В ДЕСЕТИ КЛАС ИЗИГРАВА ПЪРВАТА СИ РОЛЯ

| 22 Март 2025, 10:30 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Виолета Бахчеванова
Биография: Виолета Бахчеванова
Снимка © Симеон Ненов

Да си актьор в Народния театър е преди всичко отговорност – никога да не си въобразяваш, че изкуството започва от теб, да не си позволяваш несериозност на сцената, защото нашата публика винаги е влизала в този театър като в храм на голямото изкуство.

Думите са на Виолета Бахчеванова. Днес се навършват 90 години от рождението на голямата българска актриса.

„Винаги се стремя към победа на сцената. Стремя се честно и всеотдайно“, казва Бахчеванова. Тя държи своеобразен рекорд за най-дълго играната главна женска роля в историята на Народния театър.

В ДЕСЕТИ КЛАС ИЗИГРАВА ПЪРВАТА СИ РОЛЯ

Виолета Бахчеванова е родена на 22 март 1935 г. в София. Завършва средно образование в 21-о единно девическо училище, в столицата. Солистка е в Хора на софийските девойки. В 10-и клас изиграва квартеронката Луиза в „Чичо Томовата колиба“ на сцената на тогавашния работнически театър „Георги Димитров“. През 1954 г. постъпва във Висшия институт за театрално изкуство (ВИТИЗ) „Кръстьо Сарафов“ (днес Национална академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“, НАТФИЗ). През 1959 г. завършва института в класа на проф. Филип Филипов.

На студентската сцена Виолета Бахчеванова се откроява в ролята на Соня Финчли в „Американска трагедия“ по романа на Теодор Драйзер, в постановка на проф. Филипов, и в ролята на Лизи Къри в „Човекът, който донесе дъжд“ на Ричард Неш. Пресъздава и образа на Елена Николаевна в „Деца на слънцето“ от Максим Горки.

След дипломирането си Виолета Бахчеванова е поканена в Драматичен театър „Адриана Будевска“ – Бургас, заедно със състудентите си Вълчо Камарашев, Живко Гарванов, Лили Райнова, Асен Кисимов и Васил Стойчев, за когото впоследствие се омъжва. На бургаска сцена се изявява само за един сезон (1959/1960), като изиграва четири главни роли под режисурата на Юлия Огнянова, Леон Даниел и Вили Цанков.

Дебютът като професионална актриса е в ролята на Нила Снижко в „Барабанчица“ от Афанасий Салински, при първата постановка на пиесата у нас. Поверени са образите на Раневска от „Вишнева градина“ от Антон Павлович Чехов, на Райна от „Къщата на сенките“ на Иван Теофилов и на Ангела от едноименната пиеса на Георгос Севастикоглу.

33 ГОДИНИ В НАРОДНИЯ ТЕАТЪР

След успешния сезон в Бургас, Виолета Бахчеванова е поканена в Народния театър „Иван Вазов“, където дава 33 години от живота си. Създавайки емблематични роли в повече от 50 спектакъла в класически и съвременни, чуждестранни и български пиеси под режисурата на водещи имена в българския театър. Талантът на актрисата се разгръща в десетките роли на жени от царско или аристократично потекло, на жени от народа или свързани с народа, но и в единия, и в другия случай – жени с изградени характери, властни, амбициозни, предприемчиви.

Виолета Бахчеванова дебютира на сцената през 1961 г. с ролята на Мария Десислава в „Иван Шишман“ от Камен Зидаров, в постановката на Николай Люцканов. Представлението се играе 315 пъти – своеобразен рекорд за най-дълго играната главна женска роля в историята на Народния театър.

Паметни и незабравими със своето мощно сценично присъствие и драматично внушение са нейната Глафира в „Егор Буличов и другите“, маркиза Спина в „Хенрих Четвърти“ или Мария Стюард в „Мария Стюард“, лейди Бритомарт в „Майор Барбара“. Огромна е и комедийната сила на таланта , която вдъхва неповторим дух в роли като г-жа Трифкович в „Двубой“ и Селямсъзката в „Чичовци“ от Иван Вазов, или Костанда в „Свекърва“ от Антон Страшимиров, г-жа Илиева в „Големанов“ от Ст. Л. Костов.

Виолета Бахчеванова се превъплъщава и в образите на Терзийска от „Службогонци“, на Фотина от „Казаларската царица“, на Лора от „Между два изстрела“, на Тут от „Всичко в градината“ на Едуард Олби, на Марсел от „Цели дни по дърветата“ на Маргарет Дюша, на Даша от „Златната карета“ на Леонид Леонов, на Царицата – майка от „Монахът и неговите синове“, на Невена от „Щастие“, на Ана Шелинг от „Краят на книга шеста“, на Клара Габе от „Двубоят на столетието“, както и на Инес Монтеро в „Почивка в Арко Ирис“ на Димитър Димов.

Самата актриса разказва, че е имала възможност да се учи на сцената от големи актьори, сред които Борис Михайлов, Зорка Йорданова, Апостол Карамитев, Йордан Матев, но най-близка се чувствала с Ружа Делчева. Споделя, че „въпросът за приемствеността се подценява в нашия театър, а това ще се отрази пагубно на неговия облик“. 

ТЕАТЪРЪТ ПРЕДИ КИНОТО

Между филмите с участието на Виолета Бахчеванова са „Големанов“, с режисьор Кирил Илинчев, и „Под игото“ – с режисьор Янко Янков.

По думите на актрисата, сравнително по-редките изяви на филмовия или телевизионния екран се дължат на пълната отдаденост, която тя изпитва към театралната сцена. По повод гостуване на Народния театър в Белград, тя споделя, че в такива случаи актьорът не разчита на нищо друго, освен на дарбата си и на пълната мобилизация на колектива като цяло: „Имаш усещане като в онзи чудесен стих на Вазов – България цяла сега нази гледа. Изпитваш чувството, че зад теб е родината. И затова се бориш за най-големия престиж, мобилизираш всички свои сили и възможности. Чуждите гастроли са и най-голямата професионална проверка“.

Актрисата се изявява и на сцената на „Театър 199“, където участва и в общо „семейно представление“, заедно със съпруга си Васил Стойчев и дъщеря си – актрисата Десислава Стойчева. Осъществява множество рецитали в цялата страна. Заедно с Васил Стойчев представят и собствени поетични спектакли.

През 2001 г. излиза книгата на Виолета Бахчеванова „…А театърът може без всеки от нас“. През 2021 г., след нейната кончина, книгата е преиздадена по инициатива на издателя Стефан Недков с допълнена втора част – с думи на над 30 нейни колеги и приятели.

ПРИЗНАНИЕ

През 1970 г. Виолета Бахчеванова получава званието „Заслужил артист“, а през 1979 г. – „Народен артист“. През 1992 г. има номинация „Аскеер“ за водеща женска роля за ролите в „Страхотните момичета“. През 2015 г. тя е наградена с орден „Св. св. Кирил и Методий“ (огърлие) за особено значимите заслуги в областта на културата и изкуството.

През 2013 г. Виолета Бахчеванова и Васил Стойчев заедно получават наградата „Икар“ за изключителен творчески принос към българския театър. През 2015 г. отпечатък от техните длани е поставен на „Стената на славата“ пред „Театър 199“.

Виолета Бахчеванова си отива на 23 август 2021 г., една година след загубата на съпруга си. Една от внучките е Алиса Атанасова, известна с ролята си на Петя Дубарова във филма „Петя на моята Петя“. Алиса е дъщеря на актьорите Десислава Стойчева и Атанас Атанасов. Брат Ясен Атанасов също е актьор.

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Живко Янев представя изложба в София
Изложба „Брегове” от колекцията на Дарик радио беше открита в Художествена галерия „Жорж Папазов”
Изложба в Русенския музей представи стила "Български модерн" като изява на сецесионното изкуство у нас
Първият музей, посветен на Бай Ганьо, отвори врати
Брайън Адамс: Директно от сърцето
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Май
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Живко Янев представя изложба в София
Тонът на времето
Швеция е фаворит на букмейкърите на започващия в неделя песенен конкурс „Евровизия“
Авансцена
Изложба живопис представя в Плевен художникът Николай Добрев
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.