NRD Начало
Вторник, 29 Април 2025
Начало Калейдоскоп Биография: Виолета Бахчеванова
4466
Калейдоскоп

Биография: Виолета Бахчеванова

Думите са на Виолета Бахчеванова. „Винаги се стремя към победа на сцената. В ДЕСЕТИ КЛАС ИЗИГРАВА ПЪРВАТА СИ РОЛЯ

| 22 Март 2025, 10:30 ч.
Биография: Виолета Бахчеванова
Биография: Виолета Бахчеванова
Снимка © Симеон Ненов

Да си актьор в Народния театър е преди всичко отговорност – никога да не си въобразяваш, че изкуството започва от теб, да не си позволяваш несериозност на сцената, защото нашата публика винаги е влизала в този театър като в храм на голямото изкуство.

Осемнадесет театъра от Европа се събират в Народния театър (НТ) за форум, съобща

Изложба „Израел от сапфир и злато: Приказка за два града“ на художничката Зои Север щ

Кукленият театър в Търговище представя премиерно спектакъла „Малката кибритопродавачка&ldqu

На 12 март започва 25-ият „Европейски музикален фестивал“ в София. П

Улици в София вече ще носят имената на Валери Петров, Ваня Костова и Леон Даниел, реши Столичният

Думите са на Виолета Бахчеванова. Днес се навършват 90 години от рождението на голямата българска актриса.

„Винаги се стремя към победа на сцената. Стремя се честно и всеотдайно“, казва Бахчеванова. Тя държи своеобразен рекорд за най-дълго играната главна женска роля в историята на Народния театър.

В ДЕСЕТИ КЛАС ИЗИГРАВА ПЪРВАТА СИ РОЛЯ

Виолета Бахчеванова е родена на 22 март 1935 г. в София. Завършва средно образование в 21-о единно девическо училище, в столицата. Солистка е в Хора на софийските девойки. В 10-и клас изиграва квартеронката Луиза в „Чичо Томовата колиба“ на сцената на тогавашния работнически театър „Георги Димитров“. През 1954 г. постъпва във Висшия институт за театрално изкуство (ВИТИЗ) „Кръстьо Сарафов“ (днес Национална академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“, НАТФИЗ). През 1959 г. завършва института в класа на проф. Филип Филипов.

На студентската сцена Виолета Бахчеванова се откроява в ролята на Соня Финчли в „Американска трагедия“ по романа на Теодор Драйзер, в постановка на проф. Филипов, и в ролята на Лизи Къри в „Човекът, който донесе дъжд“ на Ричард Неш. Пресъздава и образа на Елена Николаевна в „Деца на слънцето“ от Максим Горки.

Рапърът Плейбой Карти се изкачи с една позиция нагоре до първото място в класацията на "Билборд"

Пиесата „12 разгневени мъже“ е изключително ценна за всеки театър, който я има в репе

Рекордна посещаемост през изминалата година отчита Художествената галерия в Силистра. Това съобщи

Тимъти Шаламе получи наградата за най-добър актьор в главна роля на американската Гилдия на екран

Холивудски звезди пристигнаха в Лондон за британските награди БАФТА, за които си съперничат папск

След дипломирането си Виолета Бахчеванова е поканена в Драматичен театър „Адриана Будевска“ – Бургас, заедно със състудентите си Вълчо Камарашев, Живко Гарванов, Лили Райнова, Асен Кисимов и Васил Стойчев, за когото впоследствие се омъжва. На бургаска сцена се изявява само за един сезон (1959/1960), като изиграва четири главни роли под режисурата на Юлия Огнянова, Леон Даниел и Вили Цанков.

Дебютът като професионална актриса е в ролята на Нила Снижко в „Барабанчица“ от Афанасий Салински, при първата постановка на пиесата у нас. Поверени са образите на Раневска от „Вишнева градина“ от Антон Павлович Чехов, на Райна от „Къщата на сенките“ на Иван Теофилов и на Ангела от едноименната пиеса на Георгос Севастикоглу.

33 ГОДИНИ В НАРОДНИЯ ТЕАТЪР

След успешния сезон в Бургас, Виолета Бахчеванова е поканена в Народния театър „Иван Вазов“, където дава 33 години от живота си. Създавайки емблематични роли в повече от 50 спектакъла в класически и съвременни, чуждестранни и български пиеси под режисурата на водещи имена в българския театър. Талантът на актрисата се разгръща в десетките роли на жени от царско или аристократично потекло, на жени от народа или свързани с народа, но и в единия, и в другия случай – жени с изградени характери, властни, амбициозни, предприемчиви.

Виолета Бахчеванова дебютира на сцената през 1961 г. с ролята на Мария Десислава в „Иван Шишман“ от Камен Зидаров, в постановката на Николай Люцканов. Представлението се играе 315 пъти – своеобразен рекорд за най-дълго играната главна женска роля в историята на Народния театър.

Паметни и незабравими със своето мощно сценично присъствие и драматично внушение са нейната Глафира в „Егор Буличов и другите“, маркиза Спина в „Хенрих Четвърти“ или Мария Стюард в „Мария Стюард“, лейди Бритомарт в „Майор Барбара“. Огромна е и комедийната сила на таланта , която вдъхва неповторим дух в роли като г-жа Трифкович в „Двубой“ и Селямсъзката в „Чичовци“ от Иван Вазов, или Костанда в „Свекърва“ от Антон Страшимиров, г-жа Илиева в „Големанов“ от Ст. Л. Костов.

Виолета Бахчеванова се превъплъщава и в образите на Терзийска от „Службогонци“, на Фотина от „Казаларската царица“, на Лора от „Между два изстрела“, на Тут от „Всичко в градината“ на Едуард Олби, на Марсел от „Цели дни по дърветата“ на Маргарет Дюша, на Даша от „Златната карета“ на Леонид Леонов, на Царицата – майка от „Монахът и неговите синове“, на Невена от „Щастие“, на Ана Шелинг от „Краят на книга шеста“, на Клара Габе от „Двубоят на столетието“, както и на Инес Монтеро в „Почивка в Арко Ирис“ на Димитър Димов.

Самата актриса разказва, че е имала възможност да се учи на сцената от големи актьори, сред които Борис Михайлов, Зорка Йорданова, Апостол Карамитев, Йордан Матев, но най-близка се чувствала с Ружа Делчева. Споделя, че „въпросът за приемствеността се подценява в нашия театър, а това ще се отрази пагубно на неговия облик“. 

ТЕАТЪРЪТ ПРЕДИ КИНОТО

Между филмите с участието на Виолета Бахчеванова са „Големанов“, с режисьор Кирил Илинчев, и „Под игото“ – с режисьор Янко Янков.

По думите на актрисата, сравнително по-редките изяви на филмовия или телевизионния екран се дължат на пълната отдаденост, която тя изпитва към театралната сцена. По повод гостуване на Народния театър в Белград, тя споделя, че в такива случаи актьорът не разчита на нищо друго, освен на дарбата си и на пълната мобилизация на колектива като цяло: „Имаш усещане като в онзи чудесен стих на Вазов – България цяла сега нази гледа. Изпитваш чувството, че зад теб е родината. И затова се бориш за най-големия престиж, мобилизираш всички свои сили и възможности. Чуждите гастроли са и най-голямата професионална проверка“.

Актрисата се изявява и на сцената на „Театър 199“, където участва и в общо „семейно представление“, заедно със съпруга си Васил Стойчев и дъщеря си – актрисата Десислава Стойчева. Осъществява множество рецитали в цялата страна. Заедно с Васил Стойчев представят и собствени поетични спектакли.

През 2001 г. излиза книгата на Виолета Бахчеванова „…А театърът може без всеки от нас“. През 2021 г., след нейната кончина, книгата е преиздадена по инициатива на издателя Стефан Недков с допълнена втора част – с думи на над 30 нейни колеги и приятели.

ПРИЗНАНИЕ

През 1970 г. Виолета Бахчеванова получава званието „Заслужил артист“, а през 1979 г. – „Народен артист“. През 1992 г. има номинация „Аскеер“ за водеща женска роля за ролите в „Страхотните момичета“. През 2015 г. тя е наградена с орден „Св. св. Кирил и Методий“ (огърлие) за особено значимите заслуги в областта на културата и изкуството.

През 2013 г. Виолета Бахчеванова и Васил Стойчев заедно получават наградата „Икар“ за изключителен творчески принос към българския театър. През 2015 г. отпечатък от техните длани е поставен на „Стената на славата“ пред „Театър 199“.

Виолета Бахчеванова си отива на 23 август 2021 г., една година след загубата на съпруга си. Една от внучките е Алиса Атанасова, известна с ролята си на Петя Дубарова във филма „Петя на моята Петя“. Алиса е дъщеря на актьорите Десислава Стойчева и Атанас Атанасов. Брат Ясен Атанасов също е актьор.

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С 25 оригинални хореографии модерен балет "Аксел" отбелязва 30 години на сцена
Школата по модерен балет "Аксел" към Обединения детски комплекс в Силистра ще отпразнува днес 30 години на сцена с ефектен спектакъл, съобщиха от школата. Младите балерини ще изпъ ...
Близо 30 фотографи участваха във фотоконкурса "Водата е живот"
Близо 30 фотографи участваха във фотоконкурса на "Водоснабдяване и канализация" (ВиК) - Хасково "Водата е живот". Най-добрите творби бяха показани днес в импровизирана изложба в сг ...
Двадесет и едно табла разказват за живота и делото на Йосиф I
Изложба за екзарх Йосиф I представя Регионалният исторически музей в Ловеч. Експозицията е подредена в Художествената галерия „Проф. Теофан Сокеров” в града. Тя е под н ...
Дизайнерката Мира Бъчварова представя от 30 живописни платна в изложбата Private
Дизайнерката Мира Бъчварова представя 30 живописни платна в изложбата Private. Експозицията ще бъде открита с пърформанс днес, 29 април, в столичната Art gallery 158. Картините ще ...
Чъби Чекър е сред избраните за въвеждане в Залата на славата на рокендрола
Изпълнителят на хита The Twist Чъби Чекър, поп звездата Синди Лопър и британският певец Джо Кокър са сред избраните за въвеждане в Залата на славата на рокендрола, предадоха Асошие ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
От проф. Чирков младите лекари могат да учат как да бъдат отдадени на пациентите си, каза Цвета Коева
От проф. Александър Чирков младите лекари и студентите по медицина могат да научат как да бъдат отдадени на пациентите си, каза днес Цвета Коева, продуцент на филма за кардиохирур ...
Български и германски артисти представят три различни подхода към съвременната електронна музика
Българският колектив Amek и берлинският лейбъл Macro ще представят три различни подхода към съвременната електронна музика. Събитието е на 8 май в столичния клуб Mesmeric, съобщава ...
Бионсе започна от Лос Анджелис турнето, което ще мине и през Европа
Певицата Бионсе започна турнето за популяризиране на последния си албум Cowboy Carter от стадиона SoFi край Лос Анджелис, предаде Ройтерс. Тя изпълни Texas Hold `Em и други хитове, ...
Кристин Верхейен: Новите поколения губят вкуса си към красотата
Новите поколения губят вкуса си към красотата, към възприемането й със сетивата. Разчитат на компютърни изображения, а екранът е плосък, двуизмерен и на него не може да се усети ис ...
Пластики, композирани от музика и тишина
Изложба с пластики, наречена „Тет а тет“, открива тази вечер в школа „Дедал“ във Варна ръководителят й - художникът и дизайнер Дарин Сотиров. Събитието е на ...
Тикер в 18:00 ч.
От проф. Александър Чирков младите лекари и студентите по медицина могат да науч ...
Начало Калейдоскоп
4466
Калейдоскоп

Биография: Виолета Бахчеванова

Думите са на Виолета Бахчеванова. „Винаги се стремя към победа на сцената. В ДЕСЕТИ КЛАС ИЗИГРАВА ПЪРВАТА СИ РОЛЯ

| 22 Март 2025, 10:30 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Виолета Бахчеванова
Биография: Виолета Бахчеванова
Снимка © Симеон Ненов

Да си актьор в Народния театър е преди всичко отговорност – никога да не си въобразяваш, че изкуството започва от теб, да не си позволяваш несериозност на сцената, защото нашата публика винаги е влизала в този театър като в храм на голямото изкуство.

Думите са на Виолета Бахчеванова. Днес се навършват 90 години от рождението на голямата българска актриса.

„Винаги се стремя към победа на сцената. Стремя се честно и всеотдайно“, казва Бахчеванова. Тя държи своеобразен рекорд за най-дълго играната главна женска роля в историята на Народния театър.

В ДЕСЕТИ КЛАС ИЗИГРАВА ПЪРВАТА СИ РОЛЯ

Виолета Бахчеванова е родена на 22 март 1935 г. в София. Завършва средно образование в 21-о единно девическо училище, в столицата. Солистка е в Хора на софийските девойки. В 10-и клас изиграва квартеронката Луиза в „Чичо Томовата колиба“ на сцената на тогавашния работнически театър „Георги Димитров“. През 1954 г. постъпва във Висшия институт за театрално изкуство (ВИТИЗ) „Кръстьо Сарафов“ (днес Национална академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“, НАТФИЗ). През 1959 г. завършва института в класа на проф. Филип Филипов.

На студентската сцена Виолета Бахчеванова се откроява в ролята на Соня Финчли в „Американска трагедия“ по романа на Теодор Драйзер, в постановка на проф. Филипов, и в ролята на Лизи Къри в „Човекът, който донесе дъжд“ на Ричард Неш. Пресъздава и образа на Елена Николаевна в „Деца на слънцето“ от Максим Горки.

След дипломирането си Виолета Бахчеванова е поканена в Драматичен театър „Адриана Будевска“ – Бургас, заедно със състудентите си Вълчо Камарашев, Живко Гарванов, Лили Райнова, Асен Кисимов и Васил Стойчев, за когото впоследствие се омъжва. На бургаска сцена се изявява само за един сезон (1959/1960), като изиграва четири главни роли под режисурата на Юлия Огнянова, Леон Даниел и Вили Цанков.

Дебютът като професионална актриса е в ролята на Нила Снижко в „Барабанчица“ от Афанасий Салински, при първата постановка на пиесата у нас. Поверени са образите на Раневска от „Вишнева градина“ от Антон Павлович Чехов, на Райна от „Къщата на сенките“ на Иван Теофилов и на Ангела от едноименната пиеса на Георгос Севастикоглу.

33 ГОДИНИ В НАРОДНИЯ ТЕАТЪР

След успешния сезон в Бургас, Виолета Бахчеванова е поканена в Народния театър „Иван Вазов“, където дава 33 години от живота си. Създавайки емблематични роли в повече от 50 спектакъла в класически и съвременни, чуждестранни и български пиеси под режисурата на водещи имена в българския театър. Талантът на актрисата се разгръща в десетките роли на жени от царско или аристократично потекло, на жени от народа или свързани с народа, но и в единия, и в другия случай – жени с изградени характери, властни, амбициозни, предприемчиви.

Виолета Бахчеванова дебютира на сцената през 1961 г. с ролята на Мария Десислава в „Иван Шишман“ от Камен Зидаров, в постановката на Николай Люцканов. Представлението се играе 315 пъти – своеобразен рекорд за най-дълго играната главна женска роля в историята на Народния театър.

Паметни и незабравими със своето мощно сценично присъствие и драматично внушение са нейната Глафира в „Егор Буличов и другите“, маркиза Спина в „Хенрих Четвърти“ или Мария Стюард в „Мария Стюард“, лейди Бритомарт в „Майор Барбара“. Огромна е и комедийната сила на таланта , която вдъхва неповторим дух в роли като г-жа Трифкович в „Двубой“ и Селямсъзката в „Чичовци“ от Иван Вазов, или Костанда в „Свекърва“ от Антон Страшимиров, г-жа Илиева в „Големанов“ от Ст. Л. Костов.

Виолета Бахчеванова се превъплъщава и в образите на Терзийска от „Службогонци“, на Фотина от „Казаларската царица“, на Лора от „Между два изстрела“, на Тут от „Всичко в градината“ на Едуард Олби, на Марсел от „Цели дни по дърветата“ на Маргарет Дюша, на Даша от „Златната карета“ на Леонид Леонов, на Царицата – майка от „Монахът и неговите синове“, на Невена от „Щастие“, на Ана Шелинг от „Краят на книга шеста“, на Клара Габе от „Двубоят на столетието“, както и на Инес Монтеро в „Почивка в Арко Ирис“ на Димитър Димов.

Самата актриса разказва, че е имала възможност да се учи на сцената от големи актьори, сред които Борис Михайлов, Зорка Йорданова, Апостол Карамитев, Йордан Матев, но най-близка се чувствала с Ружа Делчева. Споделя, че „въпросът за приемствеността се подценява в нашия театър, а това ще се отрази пагубно на неговия облик“. 

ТЕАТЪРЪТ ПРЕДИ КИНОТО

Между филмите с участието на Виолета Бахчеванова са „Големанов“, с режисьор Кирил Илинчев, и „Под игото“ – с режисьор Янко Янков.

По думите на актрисата, сравнително по-редките изяви на филмовия или телевизионния екран се дължат на пълната отдаденост, която тя изпитва към театралната сцена. По повод гостуване на Народния театър в Белград, тя споделя, че в такива случаи актьорът не разчита на нищо друго, освен на дарбата си и на пълната мобилизация на колектива като цяло: „Имаш усещане като в онзи чудесен стих на Вазов – България цяла сега нази гледа. Изпитваш чувството, че зад теб е родината. И затова се бориш за най-големия престиж, мобилизираш всички свои сили и възможности. Чуждите гастроли са и най-голямата професионална проверка“.

Актрисата се изявява и на сцената на „Театър 199“, където участва и в общо „семейно представление“, заедно със съпруга си Васил Стойчев и дъщеря си – актрисата Десислава Стойчева. Осъществява множество рецитали в цялата страна. Заедно с Васил Стойчев представят и собствени поетични спектакли.

През 2001 г. излиза книгата на Виолета Бахчеванова „…А театърът може без всеки от нас“. През 2021 г., след нейната кончина, книгата е преиздадена по инициатива на издателя Стефан Недков с допълнена втора част – с думи на над 30 нейни колеги и приятели.

ПРИЗНАНИЕ

През 1970 г. Виолета Бахчеванова получава званието „Заслужил артист“, а през 1979 г. – „Народен артист“. През 1992 г. има номинация „Аскеер“ за водеща женска роля за ролите в „Страхотните момичета“. През 2015 г. тя е наградена с орден „Св. св. Кирил и Методий“ (огърлие) за особено значимите заслуги в областта на културата и изкуството.

През 2013 г. Виолета Бахчеванова и Васил Стойчев заедно получават наградата „Икар“ за изключителен творчески принос към българския театър. През 2015 г. отпечатък от техните длани е поставен на „Стената на славата“ пред „Театър 199“.

Виолета Бахчеванова си отива на 23 август 2021 г., една година след загубата на съпруга си. Една от внучките е Алиса Атанасова, известна с ролята си на Петя Дубарова във филма „Петя на моята Петя“. Алиса е дъщеря на актьорите Десислава Стойчева и Атанас Атанасов. Брат Ясен Атанасов също е актьор.

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С 25 оригинални хореографии модерен балет "Аксел" отбелязва 30 години на сцена
Близо 30 фотографи участваха във фотоконкурса "Водата е живот"
Двадесет и едно табла разказват за живота и делото на Йосиф I
Дизайнерката Мира Бъчварова представя от 30 живописни платна в изложбата Private
Чъби Чекър е сред избраните за въвеждане в Залата на славата на рокендрола
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Под прожектора
От проф. Чирков младите лекари могат да учат как да бъдат отдадени на пациентите си, каза Цвета Коева
Цветни аспекти
Български и германски артисти представят три различни подхода към съвременната електронна музика
Цветни аспекти
Бионсе започна от Лос Анджелис турнето, което ще мине и през Европа
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.