NRD Начало
Петък, 9 Май 2025
Начало Калейдоскоп Археологическият комплекс „Небет тепе“ в Пловдив бе официално открит за посетители
4249
Калейдоскоп

Археологическият комплекс „Небет тепе“ в Пловдив бе официално открит за посетители

Работата по проекта, който е на стойност 9.3 млн. „Небет тепе“ не е само символ на града, но и доказателство за усилията и грижата за културно-историческото наследство на Пловдив, каза кметът Костадин Димитров. Той подчерта, че чрез комплексът, който разказва история и представя хилядолетния Пловдив, се разширяват археологическите атракции на най-стария жив град в Европа.

| 20 Март 2025, 12:48 ч.
Археологическият комплекс „Небет тепе“ в Пловдив бе официално открит за посетители
Археологическият комплекс „Небет тепе“ в Пловдив бе официално открит за посетители
Снимка © БТА

Археологическият комплекс „Небет тепе“ в Пловдив бе официално открит за посетители. Заедно с античния комплекс „Източна порта на „Филипопол“, обектите са част от проекта на община Пловдив „По крепостните стени на Филипопол“, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020.

Художникът проф. Виктор Паунов представи изложбата си "Бестиарий". Около 230 илюстрации и рисунки

Станислав Беловски представя изложбата си „The House of the Setting Sun/Къщата на залязващо

Френският актьор Жерар Депардийо се изправи пред съда в Париж, за да даде показания на втория ден

Обичаят на 1 април да се изричат забавни лъжи или да се направи някоя пакост същ

Гостуването на Queen Sensation в София се отлага за 5 юни, мяст

Работата по проекта, който е на стойност 9.3 млн. лв., започна през 2022 г.

„Небет тепе“ не е само символ на града, но и доказателство за усилията и грижата за културно-историческото наследство на Пловдив, каза кметът Костадин Димитров.

Той подчерта, че чрез комплексът, който разказва история и представя хилядолетния Пловдив, се разширяват археологическите атракции на най-стария жив град в Европа.

Пловдив е не само символ на култура, а и съчетание на история и съвременност, каза Димитров. Той благодари на археолозите, архитектите, проектантите, реставраторите, работили на обекта, както и на предшествениците си Иван Тотев и Здравко Димитров.

Заместник-министърът на културата Тодор Чобанов посочи, че „Небет тепе“ не е просто археологически обект и една от многото старини на България, но и е свещено място, където хилядолетия наред се е концентрирал духът на поколения жители на Пловдив. „Под краката ни са следи от всички цивилизации, съществували по българските земи и на Балканите. „Небет тепе“ е кула на духа, уникално място, което, когато човек стъпи тук, го зарежда с магическа енергия“, каза Чобанов. По думите му тук всеки археолог се замайва, защото поглежда назад в хилядолетията и вижда необятното време и пространство на духа. 

Финалистите в международния конкурс за видео 3D мапинг "Завет", организиран от MP-STUDIO като час

Музика на Бизе, Брамс, Щраус, Де Куртис, Верди и Пучини ще звучи на 14 април в Ц

Клавирен концерт "Шопенови звукови миражи и повествувания" на Атанас Куртев ще се състои в Кюстен

Сега след толкова много години разбрах, че моята реалност е театърът, искам или не искам.

В този „Фалстаф“ е цялото ДНК на Дзефирели. Това е моят Маестро, так

Едно от основните качества на обекта са възможностите за разкриване на прекрасни панорами, каза арх. Румяна Пройкова, проектант на комплекса.

Тя припомни, че е започнала работа по обекта през 1994 г. с архитект Вера Коларова. "Археологическите обекти на „Небет тепе“ са паметници на културата от национално значение, тук има съкровища. Усещането за тази вечност, която добива човек тук, за това спокойствие и хармония, трябва да се подкрепи с хармонично обработване на терените", посочи Пройкова.

По думите й целта на експонирането е била находките да бъдат представени в автентичен вид в хармонична среда – зелени плавни скатове, разкриващи панорами към отсрещните хълмове. Работата по „Небет тепе“ ще продължава много дълго време, защото тук има несметни археологически богатства, които сме оставили под почвения пласт и чакат удобния момент, за да бъдат разкрити, каза архитектът. 

„Небет тепе“ е крепостта на Пловдив и винаги ще остане такава, каза ръководителят на археологическите разкопки София Христева. При последните разкопки са открити немалка част от фортификацията и крепостната стена, улица, антични сгради, някои свързани със стопанство. Все повече са данните за източната крепостна стена – кога е строена, всички строителни периоди, как е била възстановявана във времето. Едно от най-интересните неща е средновековният некропол от 13-14 век, за който само имахме догадки, че съществува, посочи Христева. Той е дал на учените информация как пространството е било използвано в този период. Имаме много ограждащи стени и некрополът попада във вътрешността им, което говори, че това население в един момент е било застрашено, за да се скрие вътре в крепостните стени, разказа археологът. Разкрити са най-ранните крепостни стени и пластове от Бронзовата епоха – второ хилядолетие преди Христа. Проучени са структури от този период, но те не са запазени. Всички артефакти, открити на обекта, се съхраняват в Регионалния археологически музей в Пловдив. Преди две години археологът представи в изложба открити в римски хамбар дървена бъчва, инструменти и съдове свързани с бита и поминъка на хората. Тепърва ще представяме в изложби „Небет тепе“, а и може би ще издадем книга, каза Христева. Археологът е на мнение, че е хубаво „Небет тепе“ за известно време да не се работи от археолози, за да бъде свършена научната дейност за него. В бъдеще някое ново поколение, с нови разбирания и технологии, с много повече иновации в работата, ще се справи по-добре, каза още ръководителят на археологическите разкопки. 

Гост на събитието беше легендата на българския футбол Христо Стоичков, който каза, че като пловдивчанин е горд да стъпи на това емблематично за града място. Той припомни, че на „Небет тепе“ е заснета част от видеоклипа на песента му с Тони Димитрова и Братя Аргирови "Любов поне“. Футболистът призова посетителите да пазят и да се грижат за мястото.

Официалното откриване бе съпроводено с кратка музикална програма с участието на  Академичен народен хор към АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив, с диригент д-р Николай Гурбанов и вокален педагог доц. д-р Данка Цветкова, Ансамбъл ударни инструменти „Престо“ към НУМТИ „Добрин Петков“, художествен ръководител Пенчо Пенчев, и изтъкнатия цигулар Маестро Мичо Димитров.

На събитието присъстваха областният управител на Пловдив проф. Христина Янчева, председателят на Общински съвет - Пловдив Атанас Узунов, зам.-кметове на община Пловдив, районни кметове, общински съветници, бившите кметове на града Иван Тотев и Здравко Димитров, архитекти, археолози, десетки граждани.

Обектът „Небет тепе” ще се управлява от Регионален археологически музей – Пловдив, който ще предоставя специализирани беседи на желаещите групи и индивидуални туристи. Тази възможност ще може да се използва от 8 до 18 часа (лятно време) и от 8 до 17 часа (през зимата). Достъпът до „Небет тепе“ за посетители няма да бъде ограничаван.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Живко Янев представя изложба в София
Живко Янев подрежда от днес нова изложба живопис в столичната галерия „Пагане“. Експозицията ще се проведе от 9 до 31 май, съобщават организаторите. Живко Янев е роде ...
Изложба „Брегове” от колекцията на Дарик радио беше открита в Художествена галерия „Жорж Папазов”
Брегът – като пристан или цел, като нещо случващо се или застинало състояние, брегът – като надежда… - такова пътуване в мислите и сетивата предлага откритата та ...
Изложба в Русенския музей представи стила "Български модерн" като изява на сецесионното изкуство у нас
Изложбата „Българският модерн – между европейските стилове и културното наследство“  беше открита днес в Регионалния исторически музей в Русе.  Тя е час ...
Първият музей, посветен на Бай Ганьо, отвори врати
Първият музей, посветен на Алековия Бай Ганьо, отвори врати в казанлъшкото село Енина. Негов създател е Румен Сомов - потомък на Ганьо Сомов, вдъхновил Алеко Константинов за създав ...
Брайън Адамс: Директно от сърцето
Straight From the Heart – „Директно от сърцето“, песента на Брайън Адамс от 1983 г., се превърна в своеобразно мото на концерта, който популярният канадски певец ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Изложба с репродукции на творби на Тамара Лемпицка в реален размер гостува във Варна
Изложба с репродукции „Тамара Лемпицка - кралицата на ар деко“ гостува в Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна. Седемнадесет пана представят ...
Рисунките на Деймиън Хърст гостуват във Виена
Рисунките на Деймиън Хърст гостуват в „Албертина модерн“ във Виена. Експозицията „Деймиън Хърст - рисунки“ представлява широка гама от произведения на твор ...
Постановката “Заклеваш ли се в децата” ще бъде представена в Стара Загора
Постановката “Заклеваш ли се в децата” ще бъде представена в събота, 10 май, в залата на Културен център “Стара Загора”, става ясно от програмата с предстоя ...
Живко Янев представя изложба в София
Живко Янев подрежда от днес нова изложба живопис в столичната галерия „Пагане“. Експозицията ще се проведе от 9 до 31 май, съобщават организаторите. Живко Янев е роде ...
Швеция е фаворит на букмейкърите на започващия в неделя песенен конкурс „Евровизия“
Швеция е сочена за фаворит от букмейкърите на започващия в неделя песенен конкурс „Евровизия“, съобщава АФП. Фирмите за залози дават 36% шанс на Швеция да спечели, като ...
Тикер в 17:00 ч.
Изложба с репродукции „Тамара Лемпицка - кралицата на ар деко“ госту ...
Начало Калейдоскоп
4249
Калейдоскоп

Археологическият комплекс „Небет тепе“ в Пловдив бе официално открит за посетители

Работата по проекта, който е на стойност 9.3 млн. „Небет тепе“ не е само символ на града, но и доказателство за усилията и грижата за културно-историческото наследство на Пловдив, каза кметът Костадин Димитров. Той подчерта, че чрез комплексът, който разказва история и представя хилядолетния Пловдив, се разширяват археологическите атракции на най-стария жив град в Европа.

| 20 Март 2025, 12:48 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Археологическият комплекс „Небет тепе“ в Пловдив бе официално открит за посетители
Археологическият комплекс „Небет тепе“ в Пловдив бе официално открит за посетители
Снимка © БТА

Археологическият комплекс „Небет тепе“ в Пловдив бе официално открит за посетители. Заедно с античния комплекс „Източна порта на „Филипопол“, обектите са част от проекта на община Пловдив „По крепостните стени на Филипопол“, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020.

Работата по проекта, който е на стойност 9.3 млн. лв., започна през 2022 г.

„Небет тепе“ не е само символ на града, но и доказателство за усилията и грижата за културно-историческото наследство на Пловдив, каза кметът Костадин Димитров.

Той подчерта, че чрез комплексът, който разказва история и представя хилядолетния Пловдив, се разширяват археологическите атракции на най-стария жив град в Европа.

Пловдив е не само символ на култура, а и съчетание на история и съвременност, каза Димитров. Той благодари на археолозите, архитектите, проектантите, реставраторите, работили на обекта, както и на предшествениците си Иван Тотев и Здравко Димитров.

Заместник-министърът на културата Тодор Чобанов посочи, че „Небет тепе“ не е просто археологически обект и една от многото старини на България, но и е свещено място, където хилядолетия наред се е концентрирал духът на поколения жители на Пловдив. „Под краката ни са следи от всички цивилизации, съществували по българските земи и на Балканите. „Небет тепе“ е кула на духа, уникално място, което, когато човек стъпи тук, го зарежда с магическа енергия“, каза Чобанов. По думите му тук всеки археолог се замайва, защото поглежда назад в хилядолетията и вижда необятното време и пространство на духа. 

Едно от основните качества на обекта са възможностите за разкриване на прекрасни панорами, каза арх. Румяна Пройкова, проектант на комплекса.

Тя припомни, че е започнала работа по обекта през 1994 г. с архитект Вера Коларова. "Археологическите обекти на „Небет тепе“ са паметници на културата от национално значение, тук има съкровища. Усещането за тази вечност, която добива човек тук, за това спокойствие и хармония, трябва да се подкрепи с хармонично обработване на терените", посочи Пройкова.

По думите й целта на експонирането е била находките да бъдат представени в автентичен вид в хармонична среда – зелени плавни скатове, разкриващи панорами към отсрещните хълмове. Работата по „Небет тепе“ ще продължава много дълго време, защото тук има несметни археологически богатства, които сме оставили под почвения пласт и чакат удобния момент, за да бъдат разкрити, каза архитектът. 

„Небет тепе“ е крепостта на Пловдив и винаги ще остане такава, каза ръководителят на археологическите разкопки София Христева. При последните разкопки са открити немалка част от фортификацията и крепостната стена, улица, антични сгради, някои свързани със стопанство. Все повече са данните за източната крепостна стена – кога е строена, всички строителни периоди, как е била възстановявана във времето. Едно от най-интересните неща е средновековният некропол от 13-14 век, за който само имахме догадки, че съществува, посочи Христева. Той е дал на учените информация как пространството е било използвано в този период. Имаме много ограждащи стени и некрополът попада във вътрешността им, което говори, че това население в един момент е било застрашено, за да се скрие вътре в крепостните стени, разказа археологът. Разкрити са най-ранните крепостни стени и пластове от Бронзовата епоха – второ хилядолетие преди Христа. Проучени са структури от този период, но те не са запазени. Всички артефакти, открити на обекта, се съхраняват в Регионалния археологически музей в Пловдив. Преди две години археологът представи в изложба открити в римски хамбар дървена бъчва, инструменти и съдове свързани с бита и поминъка на хората. Тепърва ще представяме в изложби „Небет тепе“, а и може би ще издадем книга, каза Христева. Археологът е на мнение, че е хубаво „Небет тепе“ за известно време да не се работи от археолози, за да бъде свършена научната дейност за него. В бъдеще някое ново поколение, с нови разбирания и технологии, с много повече иновации в работата, ще се справи по-добре, каза още ръководителят на археологическите разкопки. 

Гост на събитието беше легендата на българския футбол Христо Стоичков, който каза, че като пловдивчанин е горд да стъпи на това емблематично за града място. Той припомни, че на „Небет тепе“ е заснета част от видеоклипа на песента му с Тони Димитрова и Братя Аргирови "Любов поне“. Футболистът призова посетителите да пазят и да се грижат за мястото.

Официалното откриване бе съпроводено с кратка музикална програма с участието на  Академичен народен хор към АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив, с диригент д-р Николай Гурбанов и вокален педагог доц. д-р Данка Цветкова, Ансамбъл ударни инструменти „Престо“ към НУМТИ „Добрин Петков“, художествен ръководител Пенчо Пенчев, и изтъкнатия цигулар Маестро Мичо Димитров.

На събитието присъстваха областният управител на Пловдив проф. Христина Янчева, председателят на Общински съвет - Пловдив Атанас Узунов, зам.-кметове на община Пловдив, районни кметове, общински съветници, бившите кметове на града Иван Тотев и Здравко Димитров, архитекти, археолози, десетки граждани.

Обектът „Небет тепе” ще се управлява от Регионален археологически музей – Пловдив, който ще предоставя специализирани беседи на желаещите групи и индивидуални туристи. Тази възможност ще може да се използва от 8 до 18 часа (лятно време) и от 8 до 17 часа (през зимата). Достъпът до „Небет тепе“ за посетители няма да бъде ограничаван.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Живко Янев представя изложба в София
Изложба „Брегове” от колекцията на Дарик радио беше открита в Художествена галерия „Жорж Папазов”
Изложба в Русенския музей представи стила "Български модерн" като изява на сецесионното изкуство у нас
Първият музей, посветен на Бай Ганьо, отвори врати
Брайън Адамс: Директно от сърцето
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Май
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Изложба с репродукции на творби на Тамара Лемпицка в реален размер гостува във Варна
Творчески отражения
Рисунките на Деймиън Хърст гостуват във Виена
Авансцена
Постановката “Заклеваш ли се в децата” ще бъде представена в Стара Загора
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.