NRD Начало
Вторник, 29 Април 2025
Начало Калейдоскоп Правдолюб Иванов: В изложбата „Истината за истината“ аз предлагам една забавна и странна игра на зрителя
4391
Калейдоскоп

Правдолюб Иванов: В изложбата „Истината за истината“ аз предлагам една забавна и странна игра на зрителя

Това каза художникът Правдолюб Иванов за изложбата си „Истината за истината“ . Авторът отбелязва, че „Истината за истината“ е една парадоксална фраза, която предпоставя, че истината не е една, или истината има нужда от обяснение, чрез друга истина.  В експозицията той представя свои важни, но непоказвани в България творби, които могат да бъдат разгледани до 10 май в столичната галерия „Сариева“ @Dot Sofia. 

| 15 Март 2025, 13:27 ч.
Правдолюб Иванов: В изложбата „Истината за истината“ аз предлагам една забавна и странна игра на зрителя
Правдолюб Иванов: В изложбата „Истината за истината“ аз предлагам една забавна и странна игра на зрителя
Снимка © Ваня Сухарова

Аз смятам, че предлагам една игра на зрителя – от една страна забавна, от друга страна – това ще му отвори едно поле за интерпретация.

Държавна опера - Пловдив ще представи на зрителите в град Пазарджик балета "Лешникотрошачката" на

В Разград бе поставено началото на деветото издание на Националния фестивал „Театърът в дви

Тази първа и последна изложба е в памет на покойната ми съпруга, каза Вилиам Китанов на откриване

Изложба „Модата в огледалото на едно столетие 1850-1950 година“ бе открита в Монтана

Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство Проф. Асен Диамандиев - Пловдив (АМТИИ)

Това каза художникът Правдолюб Иванов за изложбата си „Истината за истината“ .

Авторът отбелязва, че „Истината за истината“ е една парадоксална фраза, която предпоставя, че истината не е една, или истината има нужда от обяснение, чрез друга истина. 

В експозицията той представя свои важни, но непоказвани в България творби, които могат да бъдат разгледани до 10 май в столичната галерия „Сариева“ @Dot Sofia. 

„Тези творби са показвани на различни места - през Ню Йорк, Шанхай, в Европа. Така се случи, че голяма част от кариерата ми, не само моята, но и на много колеги, се разви в по-голяма част в чужбина - музеи, изложби, панаири“, обяснява авторът и отбелязва, че с екипа на галерията са се опитали да направят такава селекция, която да обхваща максимално широк спектър от медии – „като се почне от орденски лентички, мине се през фотография, която е закрепена върху платформи на колелца, има живопис с маслени бои, има рисунки и дори един салам. Медиите, които са включени, са много различни и зрителят, влизайки, трябва да работи съзнанието му с тези скокове от медия на друга медия, плюс и темите на самите произведения“, казва още Иванов.

Творбите, показани в „Истината за истината“, са създавани в периода 1998 г - 2024 г.

Експериментът е водещ мотив за създаване на нови прототипи, казва художникът Ромил Калино

Над четири часа продължи тридесетото юбилейно издание на Великденското добруджанско надсвирване в

Пазарджишката публика е изключително образована музикално, коментира тенорът Марио Николов, който

Режисьорът и носител на "Оскар" Оливър Стоун призова Конгреса да разследва отново убийството на п

Със запалването на ритуален огън на открито и маскараден танц около него ще бъде отбелязан празни

„Много ми се искаше тези неща не просто да ги покажа, а и да видя дали интерпретацията на тези произведения се е променила през годините. За мен това е много интересно и това е другата част от играта, за която казах, че предлагам на зрителите“, казва авторът.

ГРАДЪТ, КОЙТО СПИ В МЕТРОТО

През 1998 г бях в Ню Йорк с една резидентска програма и това е градът, който е абсолютно зашеметяващ. И като пристигнах там, първото нещо, което човек чува от местните, е, че Ню Йорк никога не спи. И Франк Синатра има една песен, в която се пее същото. И наистина – там 24 часа се чува едно боботене от гигантския град и това, което обаче аз видях, пътувайки непрекъснато с метро от квартирата ми до ателието, което ми дадоха, които бяха в двата края на Ню Йорк, виждах хора, които спят по седалките – сутрин, като отиват на работа недоспали, вечер, уморени, като се връщаха от работа. И тогава се роди тази идея да започна да правя снимки със скрита камера. Купих си специално една малка джобна камера, която криех в ръкава. Изработих си система как да снимам, защото тогава нямаше дигитални апарати, всичко е на лента, а този апарат произвежда звук. И в първите няколко опита видях събудени физиономии пред апарата и затова снимах, когато спира метрото и скърца, за да не се чува. Така че направих около 500 фотографии, за да избера тези 100 със спящи хора, разказва Правдолюб Иванов.

После решава да прикрепи подбраните фотографии за отделни колелца, озаглавявайки работата „Сънят на превозните средства“. Той разказва, че не е ясно – кое са превозните средства – дали тези малки колелца, дали метрото, което се вижда зад спящите хора или пък самите те са превозни средства за собствените си мечти. По думите му спящият човек прилича на нежив човек, има някаква травмичност. Освен този социален елемент – уморени хора спят в метрото, има и нещо катастрофично, казва още Иванов.

ПРОТИВОПОЛОЖНИ ИДЕИ С ЕДНАКВА ВАЛИДНОСТ

Според Иванов визуалното съдържа в себе си едновременно различни и много често противоположни идеи с еднаква валидност.

„Нещо, което например в текст би изглеждало странно или налудничаво, или неистина или ненормалност. Във визуалното изкуство това е абсолютно възможно. И съм чел текстове за мои работи, които ги разглеждат по начини, които и аз не съм видял, някаква друга страна, която допълва и в същото време е сякаш отрицание на това, което е работата“, обяснява той.

Правдолюб Иванов разказва, че рисунката на която е кръстена изложбата, също се казва „Истината за истината“ и показва два парадоксални предмета в странна дихотомия, така че не е много ясно какво точно вършат тези предмети един с друг – дали бормашината разбива прожекционния апарат, или прожекционният апарат прожектира собственото си унищожение.

„За мен е по-важна спонтанната реакция на зрителя и неговата интерпретация“, уточнява той. И подчертава, че е решил сега да покаже тази изложба в България, защото спазва свой принцип да показва работите само когато прецени, че има място и им е времето да бъдат показани.

„И много често работи отлежават по десет години, за да ги покажа, както тази вече 27 години. Просто прецених, че сега е моментът“, казва той.

Правдолюб Иванов е роден през 1964 г. в Пловдив, но живее и работи в София. Завършил е Националната художествена академия в София и е доктор на изкуствата от 2015 г. Той е съосновател на Института за съвременно изкуство – София. Негови творби са представяни на престижни форуми в Турция, Косово, Словения, Австралия. През 2007 г. заедно с Иван Мудов и Стефан Николаев участва в българското официално представяне на 52-рото Венецианско Биенале. Той е участвал в значими международни изложби в музеи и институции като Fridericianum Museum, Касел, Германия, Essl Collection, Клостернойбург, Австрия, Neues Museum Weserburg, Бремен, Германия, Royal Academy of Arts, Лондон, Museum of Contemporary Art, Краков, Полша, TANAS, Берлин, Neuer Berliner Kunstverein, Берлин, Villa Empain, Boghossian Foundation, Брюксел, Zachta National Gallery of Art, Варшава, Triennale di Milano, Милано, Neues Museum, Нюрнберг, Германия; Kunstmuseum Ravensburg, Германия.

Работите на Правдолюб Иванов са част от  публичните колекции Kontakt-Collection на ERSTE Bank, Австрия, Art Collection Telekom (Deutsche Telekom AG), ArtWorks – Collection (Deutsche Bank), Block Collection в Neues Museum, Нюрнберг, Германия, Collection Europe Investment Bank, Люксембург, Collection EPO-Europe, Мюнхен, Градска галерия, София, ARTER Museum, Истанбул, Турция и Национална художествена галерия, София, България. Неговите творби са публикувани в списания като Frieze, Flash Art, Kunstforum, Artforum, както и в издания като East Art Map и Show Time – The Most Influential Exhibitions of Contemporary Art.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С 25 оригинални хореографии модерен балет "Аксел" отбелязва 30 години на сцена
Школата по модерен балет "Аксел" към Обединения детски комплекс в Силистра ще отпразнува днес 30 години на сцена с ефектен спектакъл, съобщиха от школата. Младите балерини ще изпъ ...
Близо 30 фотографи участваха във фотоконкурса "Водата е живот"
Близо 30 фотографи участваха във фотоконкурса на "Водоснабдяване и канализация" (ВиК) - Хасково "Водата е живот". Най-добрите творби бяха показани днес в импровизирана изложба в сг ...
Двадесет и едно табла разказват за живота и делото на Йосиф I
Изложба за екзарх Йосиф I представя Регионалният исторически музей в Ловеч. Експозицията е подредена в Художествената галерия „Проф. Теофан Сокеров” в града. Тя е под н ...
Дизайнерката Мира Бъчварова представя от 30 живописни платна в изложбата Private
Дизайнерката Мира Бъчварова представя 30 живописни платна в изложбата Private. Експозицията ще бъде открита с пърформанс днес, 29 април, в столичната Art gallery 158. Картините ще ...
Чъби Чекър е сред избраните за въвеждане в Залата на славата на рокендрола
Изпълнителят на хита The Twist Чъби Чекър, поп звездата Синди Лопър и британският певец Джо Кокър са сред избраните за въвеждане в Залата на славата на рокендрола, предадоха Асошие ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
От проф. Чирков младите лекари могат да учат как да бъдат отдадени на пациентите си, каза Цвета Коева
От проф. Александър Чирков младите лекари и студентите по медицина могат да научат как да бъдат отдадени на пациентите си, каза днес Цвета Коева, продуцент на филма за кардиохирур ...
Български и германски артисти представят три различни подхода към съвременната електронна музика
Българският колектив Amek и берлинският лейбъл Macro ще представят три различни подхода към съвременната електронна музика. Събитието е на 8 май в столичния клуб Mesmeric, съобщава ...
Бионсе започна от Лос Анджелис турнето, което ще мине и през Европа
Певицата Бионсе започна турнето за популяризиране на последния си албум Cowboy Carter от стадиона SoFi край Лос Анджелис, предаде Ройтерс. Тя изпълни Texas Hold `Em и други хитове, ...
Кристин Верхейен: Новите поколения губят вкуса си към красотата
Новите поколения губят вкуса си към красотата, към възприемането й със сетивата. Разчитат на компютърни изображения, а екранът е плосък, двуизмерен и на него не може да се усети ис ...
Пластики, композирани от музика и тишина
Изложба с пластики, наречена „Тет а тет“, открива тази вечер в школа „Дедал“ във Варна ръководителят й - художникът и дизайнер Дарин Сотиров. Събитието е на ...
Тикер в 19:00 ч.
От проф. Александър Чирков младите лекари и студентите по медицина могат да науч ...
Начало Калейдоскоп
4391
Калейдоскоп

Правдолюб Иванов: В изложбата „Истината за истината“ аз предлагам една забавна и странна игра на зрителя

Това каза художникът Правдолюб Иванов за изложбата си „Истината за истината“ . Авторът отбелязва, че „Истината за истината“ е една парадоксална фраза, която предпоставя, че истината не е една, или истината има нужда от обяснение, чрез друга истина.  В експозицията той представя свои важни, но непоказвани в България творби, които могат да бъдат разгледани до 10 май в столичната галерия „Сариева“ @Dot Sofia. 

| 15 Март 2025, 13:27 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Правдолюб Иванов: В изложбата „Истината за истината“ аз предлагам една забавна и странна игра на зрителя
Правдолюб Иванов: В изложбата „Истината за истината“ аз предлагам една забавна и странна игра на зрителя
Снимка © Ваня Сухарова

Аз смятам, че предлагам една игра на зрителя – от една страна забавна, от друга страна – това ще му отвори едно поле за интерпретация.

Това каза художникът Правдолюб Иванов за изложбата си „Истината за истината“ .

Авторът отбелязва, че „Истината за истината“ е една парадоксална фраза, която предпоставя, че истината не е една, или истината има нужда от обяснение, чрез друга истина. 

В експозицията той представя свои важни, но непоказвани в България творби, които могат да бъдат разгледани до 10 май в столичната галерия „Сариева“ @Dot Sofia. 

„Тези творби са показвани на различни места - през Ню Йорк, Шанхай, в Европа. Така се случи, че голяма част от кариерата ми, не само моята, но и на много колеги, се разви в по-голяма част в чужбина - музеи, изложби, панаири“, обяснява авторът и отбелязва, че с екипа на галерията са се опитали да направят такава селекция, която да обхваща максимално широк спектър от медии – „като се почне от орденски лентички, мине се през фотография, която е закрепена върху платформи на колелца, има живопис с маслени бои, има рисунки и дори един салам. Медиите, които са включени, са много различни и зрителят, влизайки, трябва да работи съзнанието му с тези скокове от медия на друга медия, плюс и темите на самите произведения“, казва още Иванов.

Творбите, показани в „Истината за истината“, са създавани в периода 1998 г - 2024 г.

„Много ми се искаше тези неща не просто да ги покажа, а и да видя дали интерпретацията на тези произведения се е променила през годините. За мен това е много интересно и това е другата част от играта, за която казах, че предлагам на зрителите“, казва авторът.

ГРАДЪТ, КОЙТО СПИ В МЕТРОТО

През 1998 г бях в Ню Йорк с една резидентска програма и това е градът, който е абсолютно зашеметяващ. И като пристигнах там, първото нещо, което човек чува от местните, е, че Ню Йорк никога не спи. И Франк Синатра има една песен, в която се пее същото. И наистина – там 24 часа се чува едно боботене от гигантския град и това, което обаче аз видях, пътувайки непрекъснато с метро от квартирата ми до ателието, което ми дадоха, които бяха в двата края на Ню Йорк, виждах хора, които спят по седалките – сутрин, като отиват на работа недоспали, вечер, уморени, като се връщаха от работа. И тогава се роди тази идея да започна да правя снимки със скрита камера. Купих си специално една малка джобна камера, която криех в ръкава. Изработих си система как да снимам, защото тогава нямаше дигитални апарати, всичко е на лента, а този апарат произвежда звук. И в първите няколко опита видях събудени физиономии пред апарата и затова снимах, когато спира метрото и скърца, за да не се чува. Така че направих около 500 фотографии, за да избера тези 100 със спящи хора, разказва Правдолюб Иванов.

После решава да прикрепи подбраните фотографии за отделни колелца, озаглавявайки работата „Сънят на превозните средства“. Той разказва, че не е ясно – кое са превозните средства – дали тези малки колелца, дали метрото, което се вижда зад спящите хора или пък самите те са превозни средства за собствените си мечти. По думите му спящият човек прилича на нежив човек, има някаква травмичност. Освен този социален елемент – уморени хора спят в метрото, има и нещо катастрофично, казва още Иванов.

ПРОТИВОПОЛОЖНИ ИДЕИ С ЕДНАКВА ВАЛИДНОСТ

Според Иванов визуалното съдържа в себе си едновременно различни и много често противоположни идеи с еднаква валидност.

„Нещо, което например в текст би изглеждало странно или налудничаво, или неистина или ненормалност. Във визуалното изкуство това е абсолютно възможно. И съм чел текстове за мои работи, които ги разглеждат по начини, които и аз не съм видял, някаква друга страна, която допълва и в същото време е сякаш отрицание на това, което е работата“, обяснява той.

Правдолюб Иванов разказва, че рисунката на която е кръстена изложбата, също се казва „Истината за истината“ и показва два парадоксални предмета в странна дихотомия, така че не е много ясно какво точно вършат тези предмети един с друг – дали бормашината разбива прожекционния апарат, или прожекционният апарат прожектира собственото си унищожение.

„За мен е по-важна спонтанната реакция на зрителя и неговата интерпретация“, уточнява той. И подчертава, че е решил сега да покаже тази изложба в България, защото спазва свой принцип да показва работите само когато прецени, че има място и им е времето да бъдат показани.

„И много често работи отлежават по десет години, за да ги покажа, както тази вече 27 години. Просто прецених, че сега е моментът“, казва той.

Правдолюб Иванов е роден през 1964 г. в Пловдив, но живее и работи в София. Завършил е Националната художествена академия в София и е доктор на изкуствата от 2015 г. Той е съосновател на Института за съвременно изкуство – София. Негови творби са представяни на престижни форуми в Турция, Косово, Словения, Австралия. През 2007 г. заедно с Иван Мудов и Стефан Николаев участва в българското официално представяне на 52-рото Венецианско Биенале. Той е участвал в значими международни изложби в музеи и институции като Fridericianum Museum, Касел, Германия, Essl Collection, Клостернойбург, Австрия, Neues Museum Weserburg, Бремен, Германия, Royal Academy of Arts, Лондон, Museum of Contemporary Art, Краков, Полша, TANAS, Берлин, Neuer Berliner Kunstverein, Берлин, Villa Empain, Boghossian Foundation, Брюксел, Zachta National Gallery of Art, Варшава, Triennale di Milano, Милано, Neues Museum, Нюрнберг, Германия; Kunstmuseum Ravensburg, Германия.

Работите на Правдолюб Иванов са част от  публичните колекции Kontakt-Collection на ERSTE Bank, Австрия, Art Collection Telekom (Deutsche Telekom AG), ArtWorks – Collection (Deutsche Bank), Block Collection в Neues Museum, Нюрнберг, Германия, Collection Europe Investment Bank, Люксембург, Collection EPO-Europe, Мюнхен, Градска галерия, София, ARTER Museum, Истанбул, Турция и Национална художествена галерия, София, България. Неговите творби са публикувани в списания като Frieze, Flash Art, Kunstforum, Artforum, както и в издания като East Art Map и Show Time – The Most Influential Exhibitions of Contemporary Art.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С 25 оригинални хореографии модерен балет "Аксел" отбелязва 30 години на сцена
Близо 30 фотографи участваха във фотоконкурса "Водата е живот"
Двадесет и едно табла разказват за живота и делото на Йосиф I
Дизайнерката Мира Бъчварова представя от 30 живописни платна в изложбата Private
Чъби Чекър е сред избраните за въвеждане в Залата на славата на рокендрола
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Под прожектора
От проф. Чирков младите лекари могат да учат как да бъдат отдадени на пациентите си, каза Цвета Коева
Цветни аспекти
Български и германски артисти представят три различни подхода към съвременната електронна музика
Цветни аспекти
Бионсе започна от Лос Анджелис турнето, което ще мине и през Европа
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.