NRD Начало
Петък, 4 Април 2025
Начало Под прожектора Морис Равел: Единствената любовна връзка, която някога съм имал, е била с музиката
4641
Под прожектора

Морис Равел: Единствената любовна връзка, която някога съм имал, е била с музиката

През 2025 г. Семейството му е артистично и обичащо изкуството. Сред най-известните му ранни произведения са „Павана за една покойна инфанта“ (Pavane pour une infante défunte - 1899) и „Игра на водата“ (Jeux d`eau - 1901), които демонстрират изключителното му усещане за хармония и оркестрация.

| 07 Март 2025, 13:29 ч.
Морис Равел: Единствената любовна връзка, която някога съм имал, е била с музиката
Морис Равел: Единствената любовна връзка, която някога съм имал, е била с музиката
Снимка © DFA

Прочутото оркестрово произведение „Болеро“ на френския композитор Морис Равел може да бъде чуто във филми и реклами, дори и в плейлистата на групата „Пинк Мартини“ (Pink Martini). През 1931 година Равел разказва пред „Дейли Телеграф“ какво всъщност мисли за своето творение: „Това е експеримент в много специална и ограничена посока и не бива да се подозира, че цели да постигне нещо различно или повече от това, което действително е. Преди първото му изпълнение предупредих, че това, което съм създал, е произведение около 17 минути, коeто се състои изцяло от „оркестрова тъкан без музика“. В него няма никакви контрасти и практически няма нищо ново, освен начина на изпълнение“. Това негово отношение към музиката, която той създава, го определя сред съвременниците му като сдържан, прецизен и перфекционист към работата си. 

Националният музикален театър отбелязва 80-годишния юбилей на композитора Стефан Диомов

Всяка роля, свързана с лични битки, опит да надмогнеш себе си или да израснеш, е много голямо пре

„Трансамазония“ на режисьорката Пиа Мараис и новият филм на Дорон Еран –&n

Световноизвестният цигулар Вадим Репин се завръща в София на 30 януари – с

Нови четири късометражни филма на тема “Български митове и легенди” ще бъдат представ

През 2025 г. музикалният свят отбелязва 150 години от рождението на Морис Равел. Роден е на 7 март 1875 г. в Сибур, малко селце в Югозападна Франция. Композиторът остава в историята като един от водещите представители на импресионизма в музиката, въпреки че самият той се противопоставя на това определение.

Семейството му е артистично и обичащо изкуството. Младият Морис получава всякакво насърчение от баща си, когато талантът му за музика се проявява още в ранна възраст. През 1889 г., когато е на 14 години, той постъпва в Парижката консерватория, където остава до 1905 г. През този период той композира някои от най-известните си произведения. Неговите творби показват, че въпреки ранните си години, способността му да усъвършенства стила и майсторството на класическите произведения, са отличителни белези на цялото творчество на Равел. Той е един от малкото композитори, чиито ранни творби изглеждат не по-малко зрели от тези, които създава по-късно. Всъщност неуспехът му в Консерваторията след три опита да спечели престижната награда за композиция (представените от него произведения са оценени като твърде „напредничави“ от ултраконсервативните членове на журито) предизвиква скандал. Публикувани са възмутени протести, а либерално настроени музиканти и писатели подкрепят Равел. В резултат на това директорът на Консерваторията Теодор Дюбоа е принуден да подаде оставка, а на негово място е назначен композиторът Габриел Форе, при когото Равел е учил композиция.

Сред най-известните му ранни произведения са „Павана за една покойна инфанта“ (Pavane pour une infante défunte - 1899) и „Игра на водата“ (Jeux d`eau - 1901), които демонстрират изключителното му усещане за хармония и оркестрация. Въпреки че често е сравняван с Дебюси, стилът на Равел се отличава със строгост и математическа прецизност, съчетана с елегантност и експериментализъм. Самият Клод Дебюси нарича Равел „изкусен часовникар“ заради педантичния му и изключително детайлен начин на композиране.

Равел в никакъв случай не е бил революционер по отношение на музиката. В по-голямата си част от работата си, той се задоволява с установените формални и хармонични конвенции на своето време, все още твърдо вкоренени в тоналността, т.е. организацията на музиката около фокусни тонове. И все пак адаптацията и манипулирането на традиционния музикален идиом са толкова лични и индивидуални, че би било вярно да се каже, че той е изковал свой собствен език, който носи печата на неговата личност така безпогрешно, както и всяко произведение на Бах или Шопен. 

Равел е не само майстор на клавирната и оркестровата музика, но и автор на камерни и вокални произведения. Операта му „Детето и вълшебствата“ (1925) впечатлява със своята необичайна оркестрация и приказен сюжет. Композиторът проявява особен интерес към испанските ритми, които ясно се открояват в творби като „Испански час“ и световноизвестното „Болеро“ (1928). Последното, написано по поръчка на руската танцьорка Ида Рубинщайн, се състои от един-единствен музикален мотив, който постепенно се развива и нараства в динамика, превръщайки се в едно от най-разпознаваемите произведения в класическата музика. Вдъхновен от испанския танц болеро и фабричните ритми (повтарящите се движения в завод или фабрика), Равел създава своя шедьовър, без да цели това и дори без да смята, че това е така. Равел е изненадан, може би дори раздразнен от огромната популярност на тази творба. Той казва, че тя се състои от „изцяло оркестрова тъкан без музика“. Оттогава  обаче слушателите я намират за чувствена и хипнотична.

Заместник-министърът на културата Георги Султанов и кметът на Русе Пенчо Милков откриха тази вече

Голяма изложба, посветена на бароковия майстор Караваджо, ще бъде открита в Рим, предаде Ройтерс.

С постановката „Обичай ме!“ от Себастиен Тиери Родопският драматичен театър "Николай

От днес до 15 февруари в театър „Аристон“ в италианския курорт Сан Ремо ще се проведе

Тазгодишното издание на Софийския театрален салон ще отдаде почит на Георги Парцалев по повод 100

Може би най-големият шедьовър на Равел и със сигурност най-дългият, почти час, е „Дафнис и Хлоя“, създаден като балет в три сцени за оркестър. 

През Първата световна война Равел служи като шофьор на санитарен камион, което се отразява на здравето му. Въпреки това той продължава да композира и да създава новаторски творби. През 1932 г. преживява автомобилна катастрофа, която вероятно ускорява развитието на неврологично заболяване, довело до сериозен когнитивен упадък.

Равел е винаги прилежно и модерно облечен. Що се отнася до романтичните му връзки, композиторът остава пълна загадка. „Единствената любовна връзка, която някога съм имал, е била с музиката“, казва той веднъж и няма доказателства, които да го опровергават.

Равел е изключително взискателен към музиката си. Критиката не го е смущава, тъй като самият той е перфекционист и сам по себе си е най-строгият си критик. Композира успешно в много жанрове - балетна музика, опери, два концерта за пиано, пиеси за пиано, камерна музика и песенни цикли. За него всеки музикален проблем е имал перфектно решение. 

Повлиян е от руските композитори Николай Римски-Корсаков и Александър Бородин и френските композитори Ерик Сати, Еманюел Шабрие, Клод Дебюси и от Ференц Лист. 

В произведенията му може да се открие честото използване на исторически модели, включително традиционни танцови форми и ритми и мелодии от Испания.

Смъртта на Равел на 62-годишна възраст от усложнения след мозъчна операция е свързана с болестта на Ниман-Пик - рядка деменция, която засяга емоциите, поведението, личността и езика. Заболяването е изострено от инцидента с кола пет години по-рано. През тези години Равел не може да композира или да свири, но за съжаление все още може да чува музика в главата си. Морис Равел умира на 28 декември 1937 г. в Париж.

Днес Морис Равел остава един от най-влиятелните композитори на XX век. Неговите произведения продължават да се изпълняват по цял свят, а оригиналността и съвършенството на музикалния му стил вдъхновяват поколения музиканти. По повод 150-годишнината от рождението му, различни оркестри и музикални институции организират концерти и събития в негова чест, доказвайки, че геният на Равел е вечен.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Живееща във Великобритания млада художничка ще открие изложба в ХГ "Петко Чурчулиев"
Младата художничка Констанца Колева, живееща и работеща от години във Великобритания, ще открие своя самостоятелна изложба в Художествена галерия (ХГ) "Петко Чурчулиев" в Димитровг ...
Тамбурица, цимбал, лира и гайда звучат в „Ритъмът на Балканите“
Тамбурица, цимбал, лира и гайда звучат в „Ритъмът на Балканите“ с оркестъра за народна музика на БНР под диригентството на Димитър Христов. Събитието е на 10 април в п ...
В Париж актьорът Рейф Файнс за първи път ще режисира опера
Британският актьор Рейф Файнс ще режисира опера за първи път през предстоящия сезон на Парижката национална опера (ПНО), съобщава АФП. През януари 2026 г. Файнс, който сам е изигр ...
Сопраното Анна Нетребко ще открие сезона на Кралската опера в Лондон след шестгодишно отсъствие
Сопраното Анна Нетребко ще се завърне в Кралската опера в Лондон след шестгодишно отсъствие, за да открие сезона 2025-26 г. в нова постановка на "Тоска" от Пучини, предаде Асошиейт ...
Световни звезди отлагат представления в Турция заради бойкот на организатора им
Световноизвестната английска рок група „Мюз“ (Muse) е отложила концерта си в Истанбул, насрочен за 11 юни, за 2026 г., след като в социалните мрежи се разпространи приз ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Театралната комедия „Петък вечер“ ще гостува на ямболска сцена
Театралната комедия „Петък вечер“ ще гостува на ямболска сцена на 17 април. Постановката ще се играе в Зрителната зала на Община Ямбол, като е подходяща за публика над ...
Четири театрални постановки, две изложби и ученическо състезание ще има в Дом на енергетика в Козлодуй през април
Четири театрални постановки ще бъдат представени на сцената на Дом на енергетика в Козлодуй през април, показва програмата на културната институция, публикувана на официалната им ф ...
Кукленият театър в Търговище ще представи на публиката ново заглавие
Кукленият театър в Търговище ще представи на публиката ново заглавие. Спектакълът „Детската градина на Златка“ ще бъде поставен премиерно на 11 април, съобщават от тру ...
Калин Балев показва своите „Митологични сенки в камък и пясък“ в изложба
„Митологични сенки в камък и пясък" е заглавието на изложбата, която Калин Балев показва в столичния Art Club Diplomat. Експозицията ще бъде открита на 15 април и ще пр ...
Държавен куклен театър "Дора Габе" ще представи новата си пиеса "Кой е по, кой е най"
Държавен куклен театър  "Дора Габе" в Добрич ще представи новата си пиеса "Кой е по, кой е най" на 6 април, съобщават от културната институция. Режисьор е Румен Куртев, сцено ...
Тикер в 00:00 ч.
Театралната комедия „Петък вечер“ ще гостува на ямболска сцена на 17 ...
Начало Под прожектора
4641
Под прожектора

Морис Равел: Единствената любовна връзка, която някога съм имал, е била с музиката

През 2025 г. Семейството му е артистично и обичащо изкуството. Сред най-известните му ранни произведения са „Павана за една покойна инфанта“ (Pavane pour une infante défunte - 1899) и „Игра на водата“ (Jeux d`eau - 1901), които демонстрират изключителното му усещане за хармония и оркестрация.

| 07 Март 2025, 13:29 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Морис Равел: Единствената любовна връзка, която някога съм имал, е била с музиката
Морис Равел: Единствената любовна връзка, която някога съм имал, е била с музиката
Снимка © DFA

Прочутото оркестрово произведение „Болеро“ на френския композитор Морис Равел може да бъде чуто във филми и реклами, дори и в плейлистата на групата „Пинк Мартини“ (Pink Martini). През 1931 година Равел разказва пред „Дейли Телеграф“ какво всъщност мисли за своето творение: „Това е експеримент в много специална и ограничена посока и не бива да се подозира, че цели да постигне нещо различно или повече от това, което действително е. Преди първото му изпълнение предупредих, че това, което съм създал, е произведение около 17 минути, коeто се състои изцяло от „оркестрова тъкан без музика“. В него няма никакви контрасти и практически няма нищо ново, освен начина на изпълнение“. Това негово отношение към музиката, която той създава, го определя сред съвременниците му като сдържан, прецизен и перфекционист към работата си. 

През 2025 г. музикалният свят отбелязва 150 години от рождението на Морис Равел. Роден е на 7 март 1875 г. в Сибур, малко селце в Югозападна Франция. Композиторът остава в историята като един от водещите представители на импресионизма в музиката, въпреки че самият той се противопоставя на това определение.

Семейството му е артистично и обичащо изкуството. Младият Морис получава всякакво насърчение от баща си, когато талантът му за музика се проявява още в ранна възраст. През 1889 г., когато е на 14 години, той постъпва в Парижката консерватория, където остава до 1905 г. През този период той композира някои от най-известните си произведения. Неговите творби показват, че въпреки ранните си години, способността му да усъвършенства стила и майсторството на класическите произведения, са отличителни белези на цялото творчество на Равел. Той е един от малкото композитори, чиито ранни творби изглеждат не по-малко зрели от тези, които създава по-късно. Всъщност неуспехът му в Консерваторията след три опита да спечели престижната награда за композиция (представените от него произведения са оценени като твърде „напредничави“ от ултраконсервативните членове на журито) предизвиква скандал. Публикувани са възмутени протести, а либерално настроени музиканти и писатели подкрепят Равел. В резултат на това директорът на Консерваторията Теодор Дюбоа е принуден да подаде оставка, а на негово място е назначен композиторът Габриел Форе, при когото Равел е учил композиция.

Сред най-известните му ранни произведения са „Павана за една покойна инфанта“ (Pavane pour une infante défunte - 1899) и „Игра на водата“ (Jeux d`eau - 1901), които демонстрират изключителното му усещане за хармония и оркестрация. Въпреки че често е сравняван с Дебюси, стилът на Равел се отличава със строгост и математическа прецизност, съчетана с елегантност и експериментализъм. Самият Клод Дебюси нарича Равел „изкусен часовникар“ заради педантичния му и изключително детайлен начин на композиране.

Равел в никакъв случай не е бил революционер по отношение на музиката. В по-голямата си част от работата си, той се задоволява с установените формални и хармонични конвенции на своето време, все още твърдо вкоренени в тоналността, т.е. организацията на музиката около фокусни тонове. И все пак адаптацията и манипулирането на традиционния музикален идиом са толкова лични и индивидуални, че би било вярно да се каже, че той е изковал свой собствен език, който носи печата на неговата личност така безпогрешно, както и всяко произведение на Бах или Шопен. 

Равел е не само майстор на клавирната и оркестровата музика, но и автор на камерни и вокални произведения. Операта му „Детето и вълшебствата“ (1925) впечатлява със своята необичайна оркестрация и приказен сюжет. Композиторът проявява особен интерес към испанските ритми, които ясно се открояват в творби като „Испански час“ и световноизвестното „Болеро“ (1928). Последното, написано по поръчка на руската танцьорка Ида Рубинщайн, се състои от един-единствен музикален мотив, който постепенно се развива и нараства в динамика, превръщайки се в едно от най-разпознаваемите произведения в класическата музика. Вдъхновен от испанския танц болеро и фабричните ритми (повтарящите се движения в завод или фабрика), Равел създава своя шедьовър, без да цели това и дори без да смята, че това е така. Равел е изненадан, може би дори раздразнен от огромната популярност на тази творба. Той казва, че тя се състои от „изцяло оркестрова тъкан без музика“. Оттогава  обаче слушателите я намират за чувствена и хипнотична.

Може би най-големият шедьовър на Равел и със сигурност най-дългият, почти час, е „Дафнис и Хлоя“, създаден като балет в три сцени за оркестър. 

През Първата световна война Равел служи като шофьор на санитарен камион, което се отразява на здравето му. Въпреки това той продължава да композира и да създава новаторски творби. През 1932 г. преживява автомобилна катастрофа, която вероятно ускорява развитието на неврологично заболяване, довело до сериозен когнитивен упадък.

Равел е винаги прилежно и модерно облечен. Що се отнася до романтичните му връзки, композиторът остава пълна загадка. „Единствената любовна връзка, която някога съм имал, е била с музиката“, казва той веднъж и няма доказателства, които да го опровергават.

Равел е изключително взискателен към музиката си. Критиката не го е смущава, тъй като самият той е перфекционист и сам по себе си е най-строгият си критик. Композира успешно в много жанрове - балетна музика, опери, два концерта за пиано, пиеси за пиано, камерна музика и песенни цикли. За него всеки музикален проблем е имал перфектно решение. 

Повлиян е от руските композитори Николай Римски-Корсаков и Александър Бородин и френските композитори Ерик Сати, Еманюел Шабрие, Клод Дебюси и от Ференц Лист. 

В произведенията му може да се открие честото използване на исторически модели, включително традиционни танцови форми и ритми и мелодии от Испания.

Смъртта на Равел на 62-годишна възраст от усложнения след мозъчна операция е свързана с болестта на Ниман-Пик - рядка деменция, която засяга емоциите, поведението, личността и езика. Заболяването е изострено от инцидента с кола пет години по-рано. През тези години Равел не може да композира или да свири, но за съжаление все още може да чува музика в главата си. Морис Равел умира на 28 декември 1937 г. в Париж.

Днес Морис Равел остава един от най-влиятелните композитори на XX век. Неговите произведения продължават да се изпълняват по цял свят, а оригиналността и съвършенството на музикалния му стил вдъхновяват поколения музиканти. По повод 150-годишнината от рождението му, различни оркестри и музикални институции организират концерти и събития в негова чест, доказвайки, че геният на Равел е вечен.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Живееща във Великобритания млада художничка ще открие изложба в ХГ "Петко Чурчулиев"
Тамбурица, цимбал, лира и гайда звучат в „Ритъмът на Балканите“
В Париж актьорът Рейф Файнс за първи път ще режисира опера
Сопраното Анна Нетребко ще открие сезона на Кралската опера в Лондон след шестгодишно отсъствие
Световни звезди отлагат представления в Турция заради бойкот на организатора им
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Театралната комедия „Петък вечер“ ще гостува на ямболска сцена
Творчески отражения
Четири театрални постановки, две изложби и ученическо състезание ще има в Дом на енергетика в Козлодуй през април
Калейдоскоп
Кукленият театър в Търговище ще представи на публиката ново заглавие
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.