NRD Начало
Четвъртък, 3 Април 2025
Начало Калейдоскоп Няколкостотин малки, големи и пет още по-големи рози „танцуват“ на сцената на Сатиричния театър
5537
Калейдоскоп

Няколкостотин малки, големи и пет още по-големи рози „танцуват“ на сцената на Сатиричния театър

„Всичко на тази сцена пулсира – от осветление през музика, през мултимедия, през душите и туптящите сърца на актьорите, и трепета в ръцете на сценичните работници, които трябва да извършват промените. „В „Когато розите танцуват“ темата е за любовта. Представлението се състои от три новели за любовта при различните възрасти, свързани чрез двама герои – Младият и Старият.

| 27 Февруари 2025, 17:35 ч.
Няколкостотин малки, големи и пет още по-големи рози „танцуват“ на сцената на Сатиричния театър
Няколкостотин малки, големи и пет още по-големи рози „танцуват“ на сцената на Сатиричния театър
Снимка © Сатиричен театър

Няколкостотин малки, големи и пет още по-големи рози „танцуват“ на сцената на Сатиричния театър, заедно с някои от най-добрите артисти на трупата. Заслугата е на актьора и режисьор Николай Урумов, който поставя „Когато розите танцуват“ от Валери Петров.

Моноспектакълът с участието на Деян Донков "Камбаната", който е продукция на Народния театър "Ива

Дискусионни срещи, посветени на визуалното изкуство, се провеждат във варненската галерия „

Зад блясъка на сезона на наградите, чиято кулминация е връчването на "Оскар"-ите в неделя, Холиву

„София филм фест“ (СФФ) показва тази година 171 филма, от тях 66 са български, а 48 с

Любовта ще спаси света в най-новата постановка "Швейк през Третата световна война“ на старо

„Всичко на тази сцена пулсира – от осветление през музика, през мултимедия, през душите и туптящите сърца на актьорите, и трепета в ръцете на сценичните работници, които трябва да извършват промените. Всичко е един пулсиращ организъм“, казва Николай Урумов. Това е неговата четвърта режисьорска работа след „Провинциални анекдоти“ от Александър Вампилов, „Криворазбраната цивилизация“ на Добри Войников и „Милионерът“ от Йордан Йовков.

„В „Когато розите танцуват“ темата е за любовта. Любовта е нежна и красива, такава каквато я е описал Валери Петров. И, макар понякога да е горчива или болезнена, в крайна сметка, тя е красива. И ние, чрез Валери Петров, разглеждаме любовта във всичките аспекти и ракурси, в различните възрасти, поставена в различни обстоятелства. Но, в крайна сметка, самият Валери е нежен човек и тази нежност е вплетена – и в пиесата, и в спектакъла“, коментира Урумов.

Представлението се състои от три новели за любовта при различните възрасти, свързани чрез двама герои – Младият и Старият. Те спорят за това колко струва любовта и достойна ли е тя за розите, които Младият иска да й поднесе. По своеобразен начин са показани две гледни точки към живота – на младите и старите. „В нашето представление има актьори от всички поколения – от 18 до 70-годишни. Това е, ако говорим в конкретика, а ако говорим в преносния смисъл, тук са актьори с опит и такива, които прохождат на сцената, но трудно би се различило кой е прохождащият. Защото всички излъчват увереност и самочувствие, с което доказват, че имат стабилното присъствие на сцената“, обобщава режисьорът.

В „Когато розите танцуват“ сценографията е на Марина Райчинова, музиката е на Христо Намлиев, пластика – Татяна Янева. Ролите изпълняват Ана Вълчанова, Боян Арсов, Димитър Баненкин, Станислав Кондов, Ивайло Калоянчев, Лана Гекова, Константин Икономов, Любомир Ковачев, Мартин Желанков, Никол Георгиева, Полин Лалова, Снежана Тачкова и Стефания Кочева, Данаил Николов. Участват студенти от класа на Калин Сърменов (директор на Сатирата) в театралния колеж „Любен Гройс“ – Белослава Ангелова, Мила Пейова, Никол Николова, Виктория Василева. Драматург е Михаил Тазев, помощник-режисьори са Емилия Крайчева и Цветелина Симеонова.

Николай Урумов , в разговор с Даниел Димитров – за любовта, нежността и красотата в творчеството на Валери Петров, за тъжното безветрие на старостта и как „когато розите танцуват, дори старикът става млад“, за кастинга на представлението и какво би казал авторът, ако имаше възможност да гледа. 

Изложбата „От ателието“ на Емил Стойчев бе открита тази вечер в столичната галерия &b

Проектът „Bridging Balkan Borders 2025 – лагер за писане на песни&ld

Близо 400 хиляди са били посетителите на музейните обекти във Велико Търново през миналата година

Ейдриън Броуди произнесе най-дългата реч в историята на наградите "Оскар", подобрявайки 80-годише

Изложба "Пейзаж от Родопите" подготвя Регионална библиотека "Николай Вранчев" в Смолян, съобщи Ва

Г-н Урумов, защо, както казвате Вие, това е най-нежната и най-красивата българска пиеса?

- Защото Валери Петров я е написал така (усмихва се – бел. а.). Познавам пиесата още от моето детство. Валери Петров ми беше любим автор. Изчел съм цялото му творчество, още в ученическите си години. Навремето ме приеха във ВИТИЗ (днес НАТФИЗ – бел. а.) с монолог на Младия, точно от тази пиеса. Стихотворенията, с които влязох в академията, също бяха от Валери Петров. Така че Валери Петров ми е много любим.

В „Когато розите танцуват“ темата е за любовта. Любовта е нежна и красива, такава каквато я е описал Валери Петров. И, макар понякога да е горчива или болезнена, в крайна сметка, тя е красива. И ние, чрез Валери Петров, разглеждаме любовта във всичките аспекти и ракурси, в различните възрасти, поставена в различни обстоятелства. Но, в крайна сметка, самият Валери е нежен човек и тази нежност е вплетена – и в пиесата, и в спектакъла.

Виждал съм Валери Петров, но не съм комуникирал с него – заради някакво мое, не бих казал страхопочитание, а по-скоро усещане у мен – че не знам дали съм дозрял до това да го спра, да го поздравя и да му кажа нещо лично. Просто съм се разминавал с него... Радвал съм се, че го виждам, кимвали сме си и толкова. Но сега, с работата по „Когато розите танцуват“, като че ли разговаряме вече... Осмелих се да разговарям с него чрез тази пиеса...

Какво би казал той, ако имаше възможност да гледа представлението? Какви са рисковете, когато посягаш към Валери Петров?

- Има рискове, защото днешното време е малко по-арогантно, малко по-рязко, малко по-грубо. Но ние, чрез тази пиеса – за да бъдем верни на автора – грубостта липсва в нашия спектакъл. И аз мисля, че той би се зарадвал да види отново – чрез неговата нежност, чрез неговата благост, чрез неговата доброта, чрез неговата деликатност – да разкажем това, което го е вълнувало, и което ни вълнува нас. Така че, мисля, че би ни поздравил.

Как изглежда „тъжното безверие на старостта“ и вярно ли е, че „когато розите танцуват, дори старикът става млад“?

- Ами да, така става. Защото и в живота, нерядко сме го срещали. За любовта няма нито възраст, нито граници. Макар и звучащо клиширано, то си е така... Няма време. Тази любов не може да се планира. Не може да бъде отрязана, отсечена. Тя е нещо извън. Тя е магия. Тя е вълшебство. И затова Валери Петров използва изразните средства на театъра – с магичността и вълшебните изненади, които театърът може да поднесе – да разкаже тази история. И ние сме му верни...

Аз открих в един ред от текста, в който той казва – ето тук хвърлям синя светлина, там – жълта, там – червена, и сякаш ти се движиш по театрална сцена. И ето това ми звънна на мен и си казах – да, ще използвам изразните средства на вълшебство и магичност на театъра, за да разкажа тази история. Бягайки от някакъв бит и някаква реална среда, за което много ми помогна Марина Райчинова – нашата сценографка и художник на костюмите, и Христо Намлиев – с прекрасната магична музика, и вълшебните танци на Татяна Янева.

А това „тъжно безверие“ ще го усетим ли от сцената?

- Ще се усети, защото има много хора, обезверени от живота си днес. Когато си до такава степен отчаян, инерцията на това безверие те носи и ти не можеш да забележиш красивите неща, които те обграждат. И някой трябва, по някакъв начин, да те събуди. Някой трябва да махне паяжината на безверието, за да се събудиш и да видиш красотата наоколо. Мисля, че в нашето представление сме се постарали това да се случи.

В предишната версия на пиесата участват съвсем младите тогава Ицхак Финци, Вели Чаушев, Лиляна Апостолова, Татяна Лолова, Невена Коканова, Никола Анастасов, Иван Андонов, Васил Попов... Как разпределихте розите 60 години по-късно?

- Вчера имаше художествен съвет и първата голяма, положителна оценка към мен беше, че съм направил правилния кастинг. И аз мисля, че всеки е на своето си място и всички тези, които ще ги гледате, това са днешните големи. Това са утрешните големи. Това са големите на вдругиден.

Има ли млади и стари артисти в това представление?

- Тогава, в 1959 година, Ицко Финци, който е играл Старият, е бил на 26. В нашето представление има актьори от всички поколения – от 18 до 70-годишни. Това е, ако говорим в конкретика, а ако говорм в преносния смисъл, тук са актьори с опит и такива, които прохождат на сцената, но трудно би се различило кой е прохождащият. Защото всички излъчват увереност и самочувствие, с което доказват, че имат стабилното присъствие на сцената.

Красотата ще спаси ли света, г-н Урумов?

- Поне така са казали великите умове. В нашия спектакъл, една от героините си е загубила шалчето, след това го намира. И когато разчитат какво пише на шалчето, се оказва, че това е мир на всички езици. Така че това също е едно малко намигане и едно малко послание от Валери Петров.

След премиерата на „Когато розите танцуват“ през 1959 години, пиесата се играе още пет сезона. Какви са Вашите очаквания?

- Моите очаквания са и този спектакъл да има същия успех и да се играе по същия начин – толкова дълго. Дори и повече. Бих се радвал. И съм убеден. Аз вярвам на колегите. Те играят с много голям плам и жар. Обичат си представлението. Най-интересното е, че си помагат извън това, което публиката вижда. Мисля, че успях да им внуша и да ги обединя като екип. Нашата работа е екипна и тук е много важно, във всеки един момент, всеки да се грижи за другия. Много съм доволен и от техническите служби, защото това е технически сложно за осъществяване представление. Имаме и мултимедия, имаме и разни акробатични, и други номера. Осветлението е живо, осветлението пулсира. То не е да кажеш – „Заковахме три прожектора и вече започна спектакълът!“. Музиката също е жива – влиза, излиза, ту минава във фон, ту е изнасяща, изтласкваща напред актьорите.

Така че с две думи, всичко пулсира на тази сцена  – от осветление през музика, през мултимедия, през душите и туптящите сърца на актьорите, и трепета в ръцете на сценичните работници, които трябва да извършват промените. Всичко е един пулсиращ организъм.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Виенският Световен музей представя трихилядната история на панталона
В голяма изложба виенският Световен музей предприема пътешествие през 3000-годишната история на панталоните.  Съкровища и много странни находки от неговите колекциите, тези н ...
Режисьорът аниматор Стефан Войводов е победител в категория „Анимация“ на фондация „Стоян Камбарев“
Режисьорът аниматор Стефан Войводов е победител в категория „Анимация“ за наградата "Полет в изкуството" на фондация „Стоян Камбарев“, съобщават организатор ...
Над 40 художници от цялата страна показва новата изложба "Млади автори" на Дружеството на бургаските художници
Над 40 са младите художници, които са представени в традиционната изложба "Млади автори", организирана след едногодишна пауза от Дружеството на бургаските художници. Тя бе открита ...
Румънски режисьор ще постави свой прочит на „Крал Лир“ по Уилям Шекспир
В Драматичен театър „Сава Огнянов“ започнаха репетициите на спектакъла с работно заглавие „Лир“ по "Крал Лир" на Уилям Шекспир, като режисьор е Думитру Акри ...
Голяма монографична изложба на Егон Шиле представя музеят „Леополд“
Виенският музей „Леополд“ посвещава голяма монографична изложба на Егон Шиле. Под заглавие „Времена на сътресения. Последните години на Егон Шиле: 1914-1918&ldquo ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Канадската продуцентка и музикант Мари Дейвидсън пристига у нас през юни
Канадската продуцентка и музикант Мари Дейвидсън пристига в София на 6 юни, съобщават от Fest Team. По думине им в клуб Fomo тя ще танцува в ритъма на световната електронна музика ...
Ein deutsches Requiem на Брамс ще звучи в зала „България“
Ein deutsches Requiem на Брамс звучи на 10 април в зала „България“, в изпълнение на Софийската филхармония, под палката на маестро Георги Димитров, съобщават от филхарм ...
Роландо Вийязон излезе три пъти на бис в зала „България“
С викове „Браво“ и изправена на крака публика в зала „България“ завърши концертът на Роландо Вийязон тази вечер. Роденият в Мексико тенор пристигна в София ...
В Париж актьорът Рейф Файнс за първи път ще режисира опера
Британският актьор Рейф Файнс ще режисира опера за първи път през предстоящия сезон на Парижката национална опера (ПНО), съобщава АФП. През януари 2026 г. Файнс, който сам е изигр ...
Сопраното Анна Нетребко ще открие сезона на Кралската опера в Лондон след шестгодишно отсъствие
Сопраното Анна Нетребко ще се завърне в Кралската опера в Лондон след шестгодишно отсъствие, за да открие сезона 2025-26 г. в нова постановка на "Тоска" от Пучини, предаде Асошиейт ...
Тикер в 13:00 ч.
Канадската продуцентка и музикант Мари Дейвидсън пристига в София на 6 юни, съоб ...
Начало Калейдоскоп
5537
Калейдоскоп

Няколкостотин малки, големи и пет още по-големи рози „танцуват“ на сцената на Сатиричния театър

„Всичко на тази сцена пулсира – от осветление през музика, през мултимедия, през душите и туптящите сърца на актьорите, и трепета в ръцете на сценичните работници, които трябва да извършват промените. „В „Когато розите танцуват“ темата е за любовта. Представлението се състои от три новели за любовта при различните възрасти, свързани чрез двама герои – Младият и Старият.

| 27 Февруари 2025, 17:35 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Няколкостотин малки, големи и пет още по-големи рози „танцуват“ на сцената на Сатиричния театър
Няколкостотин малки, големи и пет още по-големи рози „танцуват“ на сцената на Сатиричния театър
Снимка © Сатиричен театър

Няколкостотин малки, големи и пет още по-големи рози „танцуват“ на сцената на Сатиричния театър, заедно с някои от най-добрите артисти на трупата. Заслугата е на актьора и режисьор Николай Урумов, който поставя „Когато розите танцуват“ от Валери Петров.

„Всичко на тази сцена пулсира – от осветление през музика, през мултимедия, през душите и туптящите сърца на актьорите, и трепета в ръцете на сценичните работници, които трябва да извършват промените. Всичко е един пулсиращ организъм“, казва Николай Урумов. Това е неговата четвърта режисьорска работа след „Провинциални анекдоти“ от Александър Вампилов, „Криворазбраната цивилизация“ на Добри Войников и „Милионерът“ от Йордан Йовков.

„В „Когато розите танцуват“ темата е за любовта. Любовта е нежна и красива, такава каквато я е описал Валери Петров. И, макар понякога да е горчива или болезнена, в крайна сметка, тя е красива. И ние, чрез Валери Петров, разглеждаме любовта във всичките аспекти и ракурси, в различните възрасти, поставена в различни обстоятелства. Но, в крайна сметка, самият Валери е нежен човек и тази нежност е вплетена – и в пиесата, и в спектакъла“, коментира Урумов.

Представлението се състои от три новели за любовта при различните възрасти, свързани чрез двама герои – Младият и Старият. Те спорят за това колко струва любовта и достойна ли е тя за розите, които Младият иска да й поднесе. По своеобразен начин са показани две гледни точки към живота – на младите и старите. „В нашето представление има актьори от всички поколения – от 18 до 70-годишни. Това е, ако говорим в конкретика, а ако говорим в преносния смисъл, тук са актьори с опит и такива, които прохождат на сцената, но трудно би се различило кой е прохождащият. Защото всички излъчват увереност и самочувствие, с което доказват, че имат стабилното присъствие на сцената“, обобщава режисьорът.

В „Когато розите танцуват“ сценографията е на Марина Райчинова, музиката е на Христо Намлиев, пластика – Татяна Янева. Ролите изпълняват Ана Вълчанова, Боян Арсов, Димитър Баненкин, Станислав Кондов, Ивайло Калоянчев, Лана Гекова, Константин Икономов, Любомир Ковачев, Мартин Желанков, Никол Георгиева, Полин Лалова, Снежана Тачкова и Стефания Кочева, Данаил Николов. Участват студенти от класа на Калин Сърменов (директор на Сатирата) в театралния колеж „Любен Гройс“ – Белослава Ангелова, Мила Пейова, Никол Николова, Виктория Василева. Драматург е Михаил Тазев, помощник-режисьори са Емилия Крайчева и Цветелина Симеонова.

Николай Урумов , в разговор с Даниел Димитров – за любовта, нежността и красотата в творчеството на Валери Петров, за тъжното безветрие на старостта и как „когато розите танцуват, дори старикът става млад“, за кастинга на представлението и какво би казал авторът, ако имаше възможност да гледа. 

Г-н Урумов, защо, както казвате Вие, това е най-нежната и най-красивата българска пиеса?

- Защото Валери Петров я е написал така (усмихва се – бел. а.). Познавам пиесата още от моето детство. Валери Петров ми беше любим автор. Изчел съм цялото му творчество, още в ученическите си години. Навремето ме приеха във ВИТИЗ (днес НАТФИЗ – бел. а.) с монолог на Младия, точно от тази пиеса. Стихотворенията, с които влязох в академията, също бяха от Валери Петров. Така че Валери Петров ми е много любим.

В „Когато розите танцуват“ темата е за любовта. Любовта е нежна и красива, такава каквато я е описал Валери Петров. И, макар понякога да е горчива или болезнена, в крайна сметка, тя е красива. И ние, чрез Валери Петров, разглеждаме любовта във всичките аспекти и ракурси, в различните възрасти, поставена в различни обстоятелства. Но, в крайна сметка, самият Валери е нежен човек и тази нежност е вплетена – и в пиесата, и в спектакъла.

Виждал съм Валери Петров, но не съм комуникирал с него – заради някакво мое, не бих казал страхопочитание, а по-скоро усещане у мен – че не знам дали съм дозрял до това да го спра, да го поздравя и да му кажа нещо лично. Просто съм се разминавал с него... Радвал съм се, че го виждам, кимвали сме си и толкова. Но сега, с работата по „Когато розите танцуват“, като че ли разговаряме вече... Осмелих се да разговарям с него чрез тази пиеса...

Какво би казал той, ако имаше възможност да гледа представлението? Какви са рисковете, когато посягаш към Валери Петров?

- Има рискове, защото днешното време е малко по-арогантно, малко по-рязко, малко по-грубо. Но ние, чрез тази пиеса – за да бъдем верни на автора – грубостта липсва в нашия спектакъл. И аз мисля, че той би се зарадвал да види отново – чрез неговата нежност, чрез неговата благост, чрез неговата доброта, чрез неговата деликатност – да разкажем това, което го е вълнувало, и което ни вълнува нас. Така че, мисля, че би ни поздравил.

Как изглежда „тъжното безверие на старостта“ и вярно ли е, че „когато розите танцуват, дори старикът става млад“?

- Ами да, така става. Защото и в живота, нерядко сме го срещали. За любовта няма нито възраст, нито граници. Макар и звучащо клиширано, то си е така... Няма време. Тази любов не може да се планира. Не може да бъде отрязана, отсечена. Тя е нещо извън. Тя е магия. Тя е вълшебство. И затова Валери Петров използва изразните средства на театъра – с магичността и вълшебните изненади, които театърът може да поднесе – да разкаже тази история. И ние сме му верни...

Аз открих в един ред от текста, в който той казва – ето тук хвърлям синя светлина, там – жълта, там – червена, и сякаш ти се движиш по театрална сцена. И ето това ми звънна на мен и си казах – да, ще използвам изразните средства на вълшебство и магичност на театъра, за да разкажа тази история. Бягайки от някакъв бит и някаква реална среда, за което много ми помогна Марина Райчинова – нашата сценографка и художник на костюмите, и Христо Намлиев – с прекрасната магична музика, и вълшебните танци на Татяна Янева.

А това „тъжно безверие“ ще го усетим ли от сцената?

- Ще се усети, защото има много хора, обезверени от живота си днес. Когато си до такава степен отчаян, инерцията на това безверие те носи и ти не можеш да забележиш красивите неща, които те обграждат. И някой трябва, по някакъв начин, да те събуди. Някой трябва да махне паяжината на безверието, за да се събудиш и да видиш красотата наоколо. Мисля, че в нашето представление сме се постарали това да се случи.

В предишната версия на пиесата участват съвсем младите тогава Ицхак Финци, Вели Чаушев, Лиляна Апостолова, Татяна Лолова, Невена Коканова, Никола Анастасов, Иван Андонов, Васил Попов... Как разпределихте розите 60 години по-късно?

- Вчера имаше художествен съвет и първата голяма, положителна оценка към мен беше, че съм направил правилния кастинг. И аз мисля, че всеки е на своето си място и всички тези, които ще ги гледате, това са днешните големи. Това са утрешните големи. Това са големите на вдругиден.

Има ли млади и стари артисти в това представление?

- Тогава, в 1959 година, Ицко Финци, който е играл Старият, е бил на 26. В нашето представление има актьори от всички поколения – от 18 до 70-годишни. Това е, ако говорим в конкретика, а ако говорм в преносния смисъл, тук са актьори с опит и такива, които прохождат на сцената, но трудно би се различило кой е прохождащият. Защото всички излъчват увереност и самочувствие, с което доказват, че имат стабилното присъствие на сцената.

Красотата ще спаси ли света, г-н Урумов?

- Поне така са казали великите умове. В нашия спектакъл, една от героините си е загубила шалчето, след това го намира. И когато разчитат какво пише на шалчето, се оказва, че това е мир на всички езици. Така че това също е едно малко намигане и едно малко послание от Валери Петров.

След премиерата на „Когато розите танцуват“ през 1959 години, пиесата се играе още пет сезона. Какви са Вашите очаквания?

- Моите очаквания са и този спектакъл да има същия успех и да се играе по същия начин – толкова дълго. Дори и повече. Бих се радвал. И съм убеден. Аз вярвам на колегите. Те играят с много голям плам и жар. Обичат си представлението. Най-интересното е, че си помагат извън това, което публиката вижда. Мисля, че успях да им внуша и да ги обединя като екип. Нашата работа е екипна и тук е много важно, във всеки един момент, всеки да се грижи за другия. Много съм доволен и от техническите служби, защото това е технически сложно за осъществяване представление. Имаме и мултимедия, имаме и разни акробатични, и други номера. Осветлението е живо, осветлението пулсира. То не е да кажеш – „Заковахме три прожектора и вече започна спектакълът!“. Музиката също е жива – влиза, излиза, ту минава във фон, ту е изнасяща, изтласкваща напред актьорите.

Така че с две думи, всичко пулсира на тази сцена  – от осветление през музика, през мултимедия, през душите и туптящите сърца на актьорите, и трепета в ръцете на сценичните работници, които трябва да извършват промените. Всичко е един пулсиращ организъм.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Виенският Световен музей представя трихилядната история на панталона
Режисьорът аниматор Стефан Войводов е победител в категория „Анимация“ на фондация „Стоян Камбарев“
Над 40 художници от цялата страна показва новата изложба "Млади автори" на Дружеството на бургаските художници
Румънски режисьор ще постави свой прочит на „Крал Лир“ по Уилям Шекспир
Голяма монографична изложба на Егон Шиле представя музеят „Леополд“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Канадската продуцентка и музикант Мари Дейвидсън пристига у нас през юни
Авансцена
Ein deutsches Requiem на Брамс ще звучи в зала „България“
Тонът на времето
Роландо Вийязон излезе три пъти на бис в зала „България“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.