NRD Начало
Четвъртък, 3 Април 2025
Начало Калейдоскоп Биография: Тодор Влайков
3035
Калейдоскоп

Биография: Тодор Влайков

Според него „народният учител трябва да работи и залага да се основе и нареди училищна или общинска библиотека в селото или града, дето той е учител“. В ТРЕТИ КУРС НАПУСКА МОСКОВСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ Тодор Влайков е роден на 13 февруари 1865 г.

| 26 Февруари 2025, 15:20 ч.
Биография: Тодор Влайков
Биография: Тодор Влайков
Снимка © DFA

Всеки човек има по един нравствен дълг, който, ако той съзнае, не може да не изпълни, не може да пренебрегне – иначе съвестта му не ще го остави на мира, казва писателят, общественик и политик Тодор Влайков, от чието рождение днес се навършват 160 години.

„Одухотворяването на Джеф Бойд“, копродукция между Швейцария

Актрисата Станислава Каменова-Зафирова спечели наградата "Сивина" за дебютно постижение на млад а

Церемонията за връчването на 30-ите награди "Изборът на критиците" е отложена за втори път заради

Работата ни по „Лазарица“ е едно приключение, а ролята на Лазар ми прилегна като ръка

Има завръщане на интереса към музикалните професии, но ще ни е нужно още време, за да достигнем в

Според него „народният учител трябва да работи и залага да се основе и нареди училищна или общинска библиотека в селото или града, дето той е учител“. Теза на Влайков е била още, че народният учител трябва да открива и нарежда празнични или вечерни училища. 

В ТРЕТИ КУРС НАПУСКА МОСКОВСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ

Тодор Влайков е роден на 13 февруари 1865 г. (стар стил, 26 февруари – нов стил) в Пирдоп в семейството на предприемач. Майка му е домакиня. Той завършва основно училище в родния си град, а през 1885 г. – Софийската математическа гимназия. С държавна стипендия заминава за Москва, където учи славянска филология в Московския университет.

През 1888 г., когато е в трети курс, Тодор Влайков решава да напусне университета. В писмо до брат си Алипий Влайков от 16 април 1888 г. той посочва причините за решението си. Първата е влошеното му здраве. „Друга причина, която ме накара да напусна университета, е, че тези латинщини и тези гръчки проклетии ми одръгнаха веке на душата. Аз тъй и тъй филолог няма да стана. Господарствен екзамен реших, че няма държа“. Третата и основна причина да напусне университета и да се върне в родния Пирдоп, която Тодор Влайков посочва в писмото до брат си, е желанието му не да стане учител, а както пише той: „Желая отсега още цял да се посветя на писателство. Желанието и влечението към писателство у мен го е имало безсъзнателно почти още от малък, от долните класове на гимназията“.

ПИШЕ ПЪРВИТЕ СИ СТИХОТВОРЕНИЯ КАТО ДЕТЕ

Изложба на Милко Диков (1930 – 2023) ще бъде подредена в Съюза на българските художници (СБ

Пиесата „Суматоха“ на троянското читалище „Наука – 1870 г.“ ще гост

Португалският балетист Гилерме Гамейро Алвеш гостува за ролята на Солор в &bdquo

Концерт „Музикална магия“ се организира в Троян на 27 февруари, съобщи Вероника Тодор

„Лечебен“ дъжд преобразява поколението на промяната в новия филм „Клас

Първите си стихотворения Тодор Влайков пише още в четвърти клас. Някои от тях са публикувани през 1882 г. във в. „Марица“ под общо заглавие „Македонски сълзи“. Разкази започва да пише като ученик в шести клас през 1884 г.  Първият му разказ „Седянка“ е отпечатан през 1885 г. в сп. „Наука“.

През септември 1888 г. Тодор Влайков напуска Москва и се връща в Пирдоп, като носи със себе си над 200 тома книги – съчинения на руски език, оригинални и преводни, по философия и психология, по социални науки, история и литература. Той вярвал, че книгите ще му дадат най-добрите и полезни знания, необходими за всяка обществена дейност.

Най-популярната му творба е повестта „Дядовата Славчова унука“. Тодор Влайков я пише през 1886 г. в Москва, когато е на 25 години. Той е автор и на повестите „Разказ за леля Гена“ (1890), „Стрина Венковица и снаха й“ (1925). Популярни са и разказите му „Ратай“ (1892), „Чичо Стайко“ (1892).

ПО НЕГОВА ИНИЦИАТИВА СЕ ОТКРИВАТ ВЕЧЕРНИ И ПРАЗНИЧНИ УЧИЛИЩА В СОФИЯ, ПИРДОПСКА И ТЪРНОВСКА ОКОЛИЯ

От 1888 г. до 1894 г. Тодор Влайков работи като учител в Пирдоп и Велико Търново, а също като училищен инспектор в София. По негова инициатива в Пирдопска и Търновска околия, а също така и в София се откриват вечерни и празнични училища и курсове за стопанска, политическа и книжовна дейност.

Тодор Влайков създава първите читанки в България след Освобождението. Той е автор на първата читанка за първо отделение през 1891 г., на читанки за второ, трето и четвърто отделение, написани през 1892 – 1894 г. Всичките са одобрени и препоръчани от Министерството на просвещението и са разпространявани за училищата.

По време на своето учителстване Тодор Влайков основава през 1890 г. първото българско кооперативно дружество в с. Мирково, Пирдопско. Тодор Влайков е сред учредителите на Българския учителски съюз през 1895 г. и негов председател през 1898 г., на Славянското благотворително дружество през 1899 г. Дълги години Тодор Влайков е редовен сътрудник на сп. „Мисъл“. От 1902 г. до 1928 г. той е главен редактор на сп. „Демократически преглед“, орган на Радикалната партия, на която Тодор Влайков е председател. Бил депутат в 11-ото Народно събрание (1901) и в 18-ото Обикновено народно събрание (1919-1920).

СЪС СЪПРУГАТА МУ ПОСТРОЯВАТ КИНО „ВЛАЙКОВА“

През 1925 г. Тодор Влайков и третата му съпруга – Мария, започват строеж на сграда, в която да се помещава Народно кино. Новопостроеното здание е на ул. „Цар Иван Асен ІІ“ в София, в което през 1926 г. киното е открито. В завещанието си Мария Влайкова дарява сградата на Министерството на народното просвещение. След смъртта й на 31 декември 1926 г. киното е наречено на нейно име – „Влайкова“.

През 1935 г. в Народния театър „Иван Вазов“ тържествено е отбелязан 70-годишният юбилей на Тодор Влайков. В словото си тогава писателят казва: „Смятам, че някои ще прочетат онова, което съм написал… А може би ще дойдат други поколения, те ще се заинтересуват за чувствата, идеите, които са вълнували нас, вече отминалите. Аз не мога да кажа, че пиша за освобождение и полза за някого. Затова чувствам цялата ни литература като много скъпа, мила, защото е дело на всички наши литературни творци. Между тях и аз съм допринесъл нещо.“

През септември 1934 г. започват учебните занятия в единственото в страната училище-паметник – „Тодор Генчов Влайков“ в Пирдоп. Училището получава името на писателя след решение на Педагогическия съвет, прието с Протокол № 5 от 10 февруари 1937 г. То е взето само три дни преди рождения ден на Влайков. За първи директор на школото е назначен Димитър Неов.

РАЗКАЗВА ЗА ЖИТЕЙСКИЯ И ТВОРЧЕСКИЯ СИ ПЪТ В „ПРЕЖИВЯНОТО“

Първият том от неговите мемоари „Преживяното“ е издаден през 1934 г. В него писателят разказва за своя дълъг житейски и творчески път, анализира състоянието на обществено-политическия и литературния живот в страната след Освобождението. В написването на мемоарите му помага неговата дъщеря Радка, на която писателят, вече загубил зрението си, диктува. До 1942 г. от мемоарите излизат още два тома. За мемоарната си книга „Преживяното“ Тодор Влайков става първият носител на учредената през 1942 г. от столичния кмет инж. Иван Иванов (1934 – 1944) награда за литература и изобразително изкуство „София в книги и картини“ 

Тодор Влайков умира на 28 април 1943 г. на 78-годишна възраст в София.

От 1992 г. Община Пирдоп организира ежегодно през май „Влайкови дни“ в памет на писателя, учител и общественик Тодор Влайков. На 21 ноември 2002 г. Общинският съвет на Пирдоп удостоява посмъртно Тодор Влайков със званието „Почетен гражданин на Пирдоп“. През 2007 г. общината учредява Национална литературна награда „Тодор Влайков“, която се връчва по време на културните празници „Влайкови дни“. 

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Виенският Световен музей представя трихилядната история на панталона
В голяма изложба виенският Световен музей предприема пътешествие през 3000-годишната история на панталоните.  Съкровища и много странни находки от неговите колекциите, тези н ...
Режисьорът аниматор Стефан Войводов е победител в категория „Анимация“ на фондация „Стоян Камбарев“
Режисьорът аниматор Стефан Войводов е победител в категория „Анимация“ за наградата "Полет в изкуството" на фондация „Стоян Камбарев“, съобщават организатор ...
Над 40 художници от цялата страна показва новата изложба "Млади автори" на Дружеството на бургаските художници
Над 40 са младите художници, които са представени в традиционната изложба "Млади автори", организирана след едногодишна пауза от Дружеството на бургаските художници. Тя бе открита ...
Румънски режисьор ще постави свой прочит на „Крал Лир“ по Уилям Шекспир
В Драматичен театър „Сава Огнянов“ започнаха репетициите на спектакъла с работно заглавие „Лир“ по "Крал Лир" на Уилям Шекспир, като режисьор е Думитру Акри ...
Голяма монографична изложба на Егон Шиле представя музеят „Леополд“
Виенският музей „Леополд“ посвещава голяма монографична изложба на Егон Шиле. Под заглавие „Времена на сътресения. Последните години на Егон Шиле: 1914-1918&ldquo ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Канадската продуцентка и музикант Мари Дейвидсън пристига у нас през юни
Канадската продуцентка и музикант Мари Дейвидсън пристига в София на 6 юни, съобщават от Fest Team. По думине им в клуб Fomo тя ще танцува в ритъма на световната електронна музика ...
Ein deutsches Requiem на Брамс ще звучи в зала „България“
Ein deutsches Requiem на Брамс звучи на 10 април в зала „България“, в изпълнение на Софийската филхармония, под палката на маестро Георги Димитров, съобщават от филхарм ...
Роландо Вийязон излезе три пъти на бис в зала „България“
С викове „Браво“ и изправена на крака публика в зала „България“ завърши концертът на Роландо Вийязон тази вечер. Роденият в Мексико тенор пристигна в София ...
В Париж актьорът Рейф Файнс за първи път ще режисира опера
Британският актьор Рейф Файнс ще режисира опера за първи път през предстоящия сезон на Парижката национална опера (ПНО), съобщава АФП. През януари 2026 г. Файнс, който сам е изигр ...
Сопраното Анна Нетребко ще открие сезона на Кралската опера в Лондон след шестгодишно отсъствие
Сопраното Анна Нетребко ще се завърне в Кралската опера в Лондон след шестгодишно отсъствие, за да открие сезона 2025-26 г. в нова постановка на "Тоска" от Пучини, предаде Асошиейт ...
Тикер в 08:00 ч.
Канадската продуцентка и музикант Мари Дейвидсън пристига в София на 6 юни, съоб ...
Начало Калейдоскоп
3035
Калейдоскоп

Биография: Тодор Влайков

Според него „народният учител трябва да работи и залага да се основе и нареди училищна или общинска библиотека в селото или града, дето той е учител“. В ТРЕТИ КУРС НАПУСКА МОСКОВСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ Тодор Влайков е роден на 13 февруари 1865 г.

| 26 Февруари 2025, 15:20 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Тодор Влайков
Биография: Тодор Влайков
Снимка © DFA

Всеки човек има по един нравствен дълг, който, ако той съзнае, не може да не изпълни, не може да пренебрегне – иначе съвестта му не ще го остави на мира, казва писателят, общественик и политик Тодор Влайков, от чието рождение днес се навършват 160 години.

Според него „народният учител трябва да работи и залага да се основе и нареди училищна или общинска библиотека в селото или града, дето той е учител“. Теза на Влайков е била още, че народният учител трябва да открива и нарежда празнични или вечерни училища. 

В ТРЕТИ КУРС НАПУСКА МОСКОВСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ

Тодор Влайков е роден на 13 февруари 1865 г. (стар стил, 26 февруари – нов стил) в Пирдоп в семейството на предприемач. Майка му е домакиня. Той завършва основно училище в родния си град, а през 1885 г. – Софийската математическа гимназия. С държавна стипендия заминава за Москва, където учи славянска филология в Московския университет.

През 1888 г., когато е в трети курс, Тодор Влайков решава да напусне университета. В писмо до брат си Алипий Влайков от 16 април 1888 г. той посочва причините за решението си. Първата е влошеното му здраве. „Друга причина, която ме накара да напусна университета, е, че тези латинщини и тези гръчки проклетии ми одръгнаха веке на душата. Аз тъй и тъй филолог няма да стана. Господарствен екзамен реших, че няма държа“. Третата и основна причина да напусне университета и да се върне в родния Пирдоп, която Тодор Влайков посочва в писмото до брат си, е желанието му не да стане учител, а както пише той: „Желая отсега още цял да се посветя на писателство. Желанието и влечението към писателство у мен го е имало безсъзнателно почти още от малък, от долните класове на гимназията“.

ПИШЕ ПЪРВИТЕ СИ СТИХОТВОРЕНИЯ КАТО ДЕТЕ

Първите си стихотворения Тодор Влайков пише още в четвърти клас. Някои от тях са публикувани през 1882 г. във в. „Марица“ под общо заглавие „Македонски сълзи“. Разкази започва да пише като ученик в шести клас през 1884 г.  Първият му разказ „Седянка“ е отпечатан през 1885 г. в сп. „Наука“.

През септември 1888 г. Тодор Влайков напуска Москва и се връща в Пирдоп, като носи със себе си над 200 тома книги – съчинения на руски език, оригинални и преводни, по философия и психология, по социални науки, история и литература. Той вярвал, че книгите ще му дадат най-добрите и полезни знания, необходими за всяка обществена дейност.

Най-популярната му творба е повестта „Дядовата Славчова унука“. Тодор Влайков я пише през 1886 г. в Москва, когато е на 25 години. Той е автор и на повестите „Разказ за леля Гена“ (1890), „Стрина Венковица и снаха й“ (1925). Популярни са и разказите му „Ратай“ (1892), „Чичо Стайко“ (1892).

ПО НЕГОВА ИНИЦИАТИВА СЕ ОТКРИВАТ ВЕЧЕРНИ И ПРАЗНИЧНИ УЧИЛИЩА В СОФИЯ, ПИРДОПСКА И ТЪРНОВСКА ОКОЛИЯ

От 1888 г. до 1894 г. Тодор Влайков работи като учител в Пирдоп и Велико Търново, а също като училищен инспектор в София. По негова инициатива в Пирдопска и Търновска околия, а също така и в София се откриват вечерни и празнични училища и курсове за стопанска, политическа и книжовна дейност.

Тодор Влайков създава първите читанки в България след Освобождението. Той е автор на първата читанка за първо отделение през 1891 г., на читанки за второ, трето и четвърто отделение, написани през 1892 – 1894 г. Всичките са одобрени и препоръчани от Министерството на просвещението и са разпространявани за училищата.

По време на своето учителстване Тодор Влайков основава през 1890 г. първото българско кооперативно дружество в с. Мирково, Пирдопско. Тодор Влайков е сред учредителите на Българския учителски съюз през 1895 г. и негов председател през 1898 г., на Славянското благотворително дружество през 1899 г. Дълги години Тодор Влайков е редовен сътрудник на сп. „Мисъл“. От 1902 г. до 1928 г. той е главен редактор на сп. „Демократически преглед“, орган на Радикалната партия, на която Тодор Влайков е председател. Бил депутат в 11-ото Народно събрание (1901) и в 18-ото Обикновено народно събрание (1919-1920).

СЪС СЪПРУГАТА МУ ПОСТРОЯВАТ КИНО „ВЛАЙКОВА“

През 1925 г. Тодор Влайков и третата му съпруга – Мария, започват строеж на сграда, в която да се помещава Народно кино. Новопостроеното здание е на ул. „Цар Иван Асен ІІ“ в София, в което през 1926 г. киното е открито. В завещанието си Мария Влайкова дарява сградата на Министерството на народното просвещение. След смъртта й на 31 декември 1926 г. киното е наречено на нейно име – „Влайкова“.

През 1935 г. в Народния театър „Иван Вазов“ тържествено е отбелязан 70-годишният юбилей на Тодор Влайков. В словото си тогава писателят казва: „Смятам, че някои ще прочетат онова, което съм написал… А може би ще дойдат други поколения, те ще се заинтересуват за чувствата, идеите, които са вълнували нас, вече отминалите. Аз не мога да кажа, че пиша за освобождение и полза за някого. Затова чувствам цялата ни литература като много скъпа, мила, защото е дело на всички наши литературни творци. Между тях и аз съм допринесъл нещо.“

През септември 1934 г. започват учебните занятия в единственото в страната училище-паметник – „Тодор Генчов Влайков“ в Пирдоп. Училището получава името на писателя след решение на Педагогическия съвет, прието с Протокол № 5 от 10 февруари 1937 г. То е взето само три дни преди рождения ден на Влайков. За първи директор на школото е назначен Димитър Неов.

РАЗКАЗВА ЗА ЖИТЕЙСКИЯ И ТВОРЧЕСКИЯ СИ ПЪТ В „ПРЕЖИВЯНОТО“

Първият том от неговите мемоари „Преживяното“ е издаден през 1934 г. В него писателят разказва за своя дълъг житейски и творчески път, анализира състоянието на обществено-политическия и литературния живот в страната след Освобождението. В написването на мемоарите му помага неговата дъщеря Радка, на която писателят, вече загубил зрението си, диктува. До 1942 г. от мемоарите излизат още два тома. За мемоарната си книга „Преживяното“ Тодор Влайков става първият носител на учредената през 1942 г. от столичния кмет инж. Иван Иванов (1934 – 1944) награда за литература и изобразително изкуство „София в книги и картини“ 

Тодор Влайков умира на 28 април 1943 г. на 78-годишна възраст в София.

От 1992 г. Община Пирдоп организира ежегодно през май „Влайкови дни“ в памет на писателя, учител и общественик Тодор Влайков. На 21 ноември 2002 г. Общинският съвет на Пирдоп удостоява посмъртно Тодор Влайков със званието „Почетен гражданин на Пирдоп“. През 2007 г. общината учредява Национална литературна награда „Тодор Влайков“, която се връчва по време на културните празници „Влайкови дни“. 

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Виенският Световен музей представя трихилядната история на панталона
Режисьорът аниматор Стефан Войводов е победител в категория „Анимация“ на фондация „Стоян Камбарев“
Над 40 художници от цялата страна показва новата изложба "Млади автори" на Дружеството на бургаските художници
Румънски режисьор ще постави свой прочит на „Крал Лир“ по Уилям Шекспир
Голяма монографична изложба на Егон Шиле представя музеят „Леополд“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Канадската продуцентка и музикант Мари Дейвидсън пристига у нас през юни
Авансцена
Ein deutsches Requiem на Брамс ще звучи в зала „България“
Тонът на времето
Роландо Вийязон излезе три пъти на бис в зала „България“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.