NRD Начало
Четвъртък, 3 Април 2025
Начало Цветни аспекти „Космическа лира“ е филм за хората, които изпитват любопитство към музиката и към живота, каза режисьорът Стефан Чернев
5698
Цветни аспекти

„Космическа лира“ е филм за хората, които изпитват любопитство към музиката и към живота, каза режисьорът Стефан Чернев

Продукцията е в програмата на фестивала Master of Art и ще бъде показан тази вечер в кино Г8. Лентата е снимана в Европа и Съединените американски щати (САЩ) - в пустинята, гората, океана и света на космическата електронна музика. Режисьорът Стефан Чернев обаче подчертава, че целевата група на филма „Космическа лира“ не е хора, които са задължително запознати с тази музика.

| 21 Февруари 2025, 16:06 ч.
„Космическа лира“ е филм за хората, които изпитват любопитство към музиката и към живота, каза  режисьорът Стефан Чернев
„Космическа лира“ е филм за хората, които изпитват любопитство към музиката и към живота, каза режисьорът Стефан Чернев
Снимка © Личен

„Космическа лира“ е филм за хората, които изпитват любопитство не само към музиката, но и към живота. Това каза режисьорът на лентата Стефан Чернев.

Холивуд ще постави началото на наградните тържества за 2025 г. с церемонията за годишните отличия

Спектакълът на Драматичен театър „Рачо Стоянов” - Габрово „Портретът на Дориан

Вече четири десетилетия диджей Анатоли от Ловеч е зад пулта и се грижи за доброто настроение на т

Италианецът Никодемо Мисити представя в София фотографската изложба „Никодемо Мисити: Хиляд

Белгийският пианист Йохан Шмид и българският талант Фидоси Керчев ще изнесат клавирен концерт в з

Продукцията е в програмата на фестивала Master of Art и ще бъде показан тази вечер в кино Г8. „И тепърва му предстои фестивален живот и много срещи със зрители“, отбелязва режисьорът.

Лентата е снимана в Европа и Съединените американски щати (САЩ) - в пустинята, гората, океана и света на космическата електронна музика. По думите на екипа филмът се потапя надълбоко в този жанр, изследвайки естетиката, поезията и философията му през погледа на композиторите Симо Лазаров, Стив Роуч (две номинации за „Грами“), Майкъл Стърнс („Барака”, „Самсара”) и Робърт Рич.

Режисьорът Стефан Чернев обаче подчертава, че целевата група на филма „Космическа лира“ не е хора, които са задължително запознати с тази музика. „И ако му се даде шанс, човек може да бъде емоционално и интелектуално възнаграден, защото във филма се говори и за философия, освен за емоцията и за техническите особености. Целта ми е била, когато зрителят излезе от киносалона, да има едно поетично, трансцедентално усещане, което го е разтърсило отвътре. И да има желание да го гледа повторно, за да анализира всички детайли, които са в разказа“, казва той.

„КОСМИЧЕСКА ЛИРА“

Това заглавие е вдъхновено от желанието ми филмът да звучи космополитно, да звучи интернационално и същевременно с това да се усеща поетичната и трансцедентална нотка, което е част от съдържанието, разказва режисьорът на лентата.

„Господари на ефира“ навършва 22 години. Над 3500 предавания са създ

След първото издание на Националния конкурс за млади изпълнители "Бургас и морето" в подготовка е

В Народния театър играят за 50-и път „Наблюдателите (Хипотеза за о

Националният исторически музей обяви откриването на обновената зала „Нумизматика“.

Мултидисциплинарната художничка Невена Няголова подрежда първата си самостоятелна изложба в Бълга

Познанството ми със Симо Лазаров дойде с идеята да се направи филм за електронната музика. Една вечер попаднах на негови видеа в интернет от негови концерти. И си казах: "Боже, има толкова интересни композиции, защо не съм бил запознат до този момент?". И в крайна сметка започнах да ровя и реших да говоря с продуцента ми Добромир Чочов („Доли медия студио“) дали да не направим такъв филм, да видим какво е станало с тази музика, разказва Чернев.

„Защото мисля, че може да се преоткрият много неща от онази епоха, както и какво се случва в настоящето с навлизането на изкуствения интелект като композираща машина. Една от темите във филма реално е това – машината, бидейки основния инструмент на хората, които правят електронна музика, сиреч – синтезатора, а сега изкуственият интелект е машина, която унаследява това нещо и съответно се дискутира във филма относно това“, обяснява режисьорът.

Когато се запознахме със Симо Лазаров, той беше много открит и прегърна идеята, и започнахме това музикално и творческо приключение, което продължи дълги години. Но в крайна сметка мисля, че трудът ни беше възнаграден, отбелязва той.

ПЕРСОНАЖИТЕ

„Идеята да включим персонажи от Америка бе затова, че търсим по-широк спектър и по-голям размах на филма, както в концептуално, така и във визуално-звуково отношение. Изборът на тези музиканти в крайна сметка дойде от това, че те все пак са доайените на тази музика в Западна Америка и споделят сходна музикална съдба и творческо развитие, както и нашият главен персонаж Симо Лазаров“, разказва Чернев.

Той отбелязва, че във филма се правят паралели между тяхното развитие и българското и в крайна сметка се оказва, че нещата не са чак толкова различни, колкото сме си представяли.

ВРЪЗКАТА НА ТВОРЕЦА С ПРИРОДАТА

„В Америка бяхме само аз и операторът Красимир Антонов – изключителен професионалист и човек, с когото трябваше да живеем заедно почти месец. Изминахме 4500 километра с кола“, посочва той. Освен срещите ни с тримата музиканти, в промеждутъка минават през много важни визуални места като Гранд каньон, Монумент валей (Долината на паметниците), Антилопа кениън (Каньона на антилопата), един метеоритен кратер и други.

По думите на режисьора това са все неща, които излъчват хем едно праисторическо, хем космическо присъствие. И в крайна сметка те намират своята визуална част във филма. „Защото тази музика носи едно импресионистично настроение, има такива пасажи във филма и съответно за мен може да се каже, че това е най-чистото кино – няма нужда да обясняваш, може само чрез визия и звук да направиш внушението, което искаш“, казва още Чернев.

Според него тези концепции трябва да бъдат далеч по-глобални и общочовешки, затова се анализира темата за връзката на твореца с творчеството му. Как творецът бива вдъхновен от природата и оттам – вселенското, космическото и това, че всичко е едно цяло в крайна сметка. Затова екипът решава да снима четиримата композитори в „естествения им хабитат“.

КОНФТИТЕ

В лентата се разглеждат и някои от конфликтите, свързани с електронната музика. Единият е за съпротивата, която са срещнали тези самоуки автори, критиките, които са получавали от класическите музиканти и невъзприемането на този авангард. Другото нещо е съпротивата срещу тази музика, която според много хора, е била „бездушевна“, няма сърце и емоция, защото е създадена от машина, в случая – синтезатора. „Едно от нещата, които анализираме във филма е, че когато човек стои отзад, независимо от средствата, винаги нещата имат емоция, душа и сърце“, казва режисьорът.

Той отбелязва, че като млади всичките персонажи във филма му са участвали в рок групи, свирили са на някакъв инструмент и в крайна сметка преминаването им към електронната музика е било от жаждата да видят какво има отвъд статуквото - това, което е било възприемано тогава за музика.

„Защото при електронната музика в онези години част от естетиката е била авторът да създаде звука от нулата. Имало е изграждане на нещо, което е било като бял лист. И това е нещо, което не е приличало на нищо до този момент. И е срещало критики, съпротива, дори саботажи. Във филма разкази за такива събития. В крайна сметка едно от мненията, които се споделят във филма е това, че винаги е имало съпротиви към новите неща, но се свиква. Така е било със синтезаторите едно време, сега интересното е какво ще бъде с изкуственият интелект, защото това е новото нещо, което се развива с изключително бързи темпове“, казва още Чернев.

Той уточнява, че една от темите, които са разгледани във филма, е мнението главните  персонажи във филма относно изкуствения интелект, как той влияе на твореца, влияе ли му изобщо и как той го възприема – дали е поредният инструмент, с който трябва да работи той, или дали е негов враг.

ВРЪЗКАТА С БЕЛГРАД

Имаме и второстепенна линия, която е в Сърбия, в Националното радио в Белгард и това е обединяващият образ - синтезатора, а именно това е моделът „Синти 100“, който е закупен специално от Българското национално радио през 1974 година и се създава Студиото за електронна музика при БНР, Симо Лазаров завежда това студио до 1999 г., казва Стефан Чернев.

Те са запазили този синтезатор, реставрирали го и той е функциониращ. След създаването на този синтезатор в Лондон, от Радио Белград го закупуват, а шест месеца по-късно се сдобихме с него и ние - трети в света. Това е един синтезатор, който е много интересен и с голяма стойност сега, с висока колекционерска стойност, обяснява режисьорът.

Стефан Чернев е роден през 1983 г. в София. Дипломиран бакалавър по публична администрация и магистър по кинорежисура. Първият му филм „Парче от дъгата“ (2008) печели наградата „Златна роза“. През 2016 г. прави документалния филм „Прошка“ заедно с Ваня Жекова, а през 2020 г. работи по монтажа на филма „Ханът и империята“ – нова версия на трилогията „Хан Аспарух“ на режисьора Людмил Стайков.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Музеят на авиацията край Пловдив подготвя специална програма за Деня на авиацията и космонавтиката
Музеят на авиацията край Пловдив ще отбележи Международния ден на авиацията и космонавтиката - 12 април, и годишнината от полета на първия български космонавт с изложба, презентаци ...
Осем антични представления ще гостуват на Античния театър в Пловдив
Първият международен фестивал за професионални и младежки антични театри Ex Machina започва днес, 3 април, на Античния театър в Пловдив, съобщават организаторите от софийския антич ...
Режисьорът Оливър Стоун отправи призив за повторно разследване на убийството на президента Джон Кенеди
Режисьорът и носител на "Оскар" Оливър Стоун призова Конгреса да разследва отново убийството на президента Джон Ф. Кенеди през 1963 г., след като миналия месец бяха публикувани хил ...
Музеят на фотографията в Казанлък кани на среща-разговор с фотографа Калин Ботев
Среща-разговор с фотографа Калин Ботев организират в Музея на фотографията в Казанлък на 12 април. Това съобщиха от културния институт. Входът за събитието е свободен.  Среща ...
Венсан Монтей ще дирижира операта "Фауст" на сцената на старозагорската опера
На 4 април на сцената на Старозагорската опера ще бъде представена операта „Фауст” от Шарл Гуно. Toва става ясно от публикуваната програма на сайта на културната инстит ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Кукленият театър в Търговище ще представи на публиката ново заглавие
Кукленият театър в Търговище ще представи на публиката ново заглавие. Спектакълът „Детската градина на Златка“ ще бъде поставен премиерно на 11 април, съобщават от тру ...
Калин Балев показва своите „Митологични сенки в камък и пясък“ в изложба
„Митологични сенки в камък и пясък" е заглавието на изложбата, която Калин Балев показва в столичния Art Club Diplomat. Експозицията ще бъде открита на 15 април и ще пр ...
Държавен куклен театър "Дора Габе" ще представи новата си пиеса "Кой е по, кой е най"
Държавен куклен театър  "Дора Габе" в Добрич ще представи новата си пиеса "Кой е по, кой е най" на 6 април, съобщават от културната институция. Режисьор е Румен Куртев, сцено ...
Живееща във Великобритания млада художничка ще открие изложба в ХГ "Петко Чурчулиев"
Младата художничка Констанца Колева, живееща и работеща от години във Великобритания, ще открие своя самостоятелна изложба в Художествена галерия (ХГ) "Петко Чурчулиев" в Димитровг ...
Музеят на авиацията край Пловдив подготвя специална програма за Деня на авиацията и космонавтиката
Музеят на авиацията край Пловдив ще отбележи Международния ден на авиацията и космонавтиката - 12 април, и годишнината от полета на първия български космонавт с изложба, презентаци ...
Тикер в 23:00 ч.
Кукленият театър в Търговище ще представи на публиката ново заглавие. Спектакъл ...
Начало Цветни аспекти
5698
Цветни аспекти

„Космическа лира“ е филм за хората, които изпитват любопитство към музиката и към живота, каза режисьорът Стефан Чернев

Продукцията е в програмата на фестивала Master of Art и ще бъде показан тази вечер в кино Г8. Лентата е снимана в Европа и Съединените американски щати (САЩ) - в пустинята, гората, океана и света на космическата електронна музика. Режисьорът Стефан Чернев обаче подчертава, че целевата група на филма „Космическа лира“ не е хора, които са задължително запознати с тази музика.

| 21 Февруари 2025, 16:06 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
„Космическа лира“ е филм за хората, които изпитват любопитство към музиката и към живота, каза  режисьорът Стефан Чернев
„Космическа лира“ е филм за хората, които изпитват любопитство към музиката и към живота, каза режисьорът Стефан Чернев
Снимка © Личен

„Космическа лира“ е филм за хората, които изпитват любопитство не само към музиката, но и към живота. Това каза режисьорът на лентата Стефан Чернев.

Продукцията е в програмата на фестивала Master of Art и ще бъде показан тази вечер в кино Г8. „И тепърва му предстои фестивален живот и много срещи със зрители“, отбелязва режисьорът.

Лентата е снимана в Европа и Съединените американски щати (САЩ) - в пустинята, гората, океана и света на космическата електронна музика. По думите на екипа филмът се потапя надълбоко в този жанр, изследвайки естетиката, поезията и философията му през погледа на композиторите Симо Лазаров, Стив Роуч (две номинации за „Грами“), Майкъл Стърнс („Барака”, „Самсара”) и Робърт Рич.

Режисьорът Стефан Чернев обаче подчертава, че целевата група на филма „Космическа лира“ не е хора, които са задължително запознати с тази музика. „И ако му се даде шанс, човек може да бъде емоционално и интелектуално възнаграден, защото във филма се говори и за философия, освен за емоцията и за техническите особености. Целта ми е била, когато зрителят излезе от киносалона, да има едно поетично, трансцедентално усещане, което го е разтърсило отвътре. И да има желание да го гледа повторно, за да анализира всички детайли, които са в разказа“, казва той.

„КОСМИЧЕСКА ЛИРА“

Това заглавие е вдъхновено от желанието ми филмът да звучи космополитно, да звучи интернационално и същевременно с това да се усеща поетичната и трансцедентална нотка, което е част от съдържанието, разказва режисьорът на лентата.

Познанството ми със Симо Лазаров дойде с идеята да се направи филм за електронната музика. Една вечер попаднах на негови видеа в интернет от негови концерти. И си казах: "Боже, има толкова интересни композиции, защо не съм бил запознат до този момент?". И в крайна сметка започнах да ровя и реших да говоря с продуцента ми Добромир Чочов („Доли медия студио“) дали да не направим такъв филм, да видим какво е станало с тази музика, разказва Чернев.

„Защото мисля, че може да се преоткрият много неща от онази епоха, както и какво се случва в настоящето с навлизането на изкуствения интелект като композираща машина. Една от темите във филма реално е това – машината, бидейки основния инструмент на хората, които правят електронна музика, сиреч – синтезатора, а сега изкуственият интелект е машина, която унаследява това нещо и съответно се дискутира във филма относно това“, обяснява режисьорът.

Когато се запознахме със Симо Лазаров, той беше много открит и прегърна идеята, и започнахме това музикално и творческо приключение, което продължи дълги години. Но в крайна сметка мисля, че трудът ни беше възнаграден, отбелязва той.

ПЕРСОНАЖИТЕ

„Идеята да включим персонажи от Америка бе затова, че търсим по-широк спектър и по-голям размах на филма, както в концептуално, така и във визуално-звуково отношение. Изборът на тези музиканти в крайна сметка дойде от това, че те все пак са доайените на тази музика в Западна Америка и споделят сходна музикална съдба и творческо развитие, както и нашият главен персонаж Симо Лазаров“, разказва Чернев.

Той отбелязва, че във филма се правят паралели между тяхното развитие и българското и в крайна сметка се оказва, че нещата не са чак толкова различни, колкото сме си представяли.

ВРЪЗКАТА НА ТВОРЕЦА С ПРИРОДАТА

„В Америка бяхме само аз и операторът Красимир Антонов – изключителен професионалист и човек, с когото трябваше да живеем заедно почти месец. Изминахме 4500 километра с кола“, посочва той. Освен срещите ни с тримата музиканти, в промеждутъка минават през много важни визуални места като Гранд каньон, Монумент валей (Долината на паметниците), Антилопа кениън (Каньона на антилопата), един метеоритен кратер и други.

По думите на режисьора това са все неща, които излъчват хем едно праисторическо, хем космическо присъствие. И в крайна сметка те намират своята визуална част във филма. „Защото тази музика носи едно импресионистично настроение, има такива пасажи във филма и съответно за мен може да се каже, че това е най-чистото кино – няма нужда да обясняваш, може само чрез визия и звук да направиш внушението, което искаш“, казва още Чернев.

Според него тези концепции трябва да бъдат далеч по-глобални и общочовешки, затова се анализира темата за връзката на твореца с творчеството му. Как творецът бива вдъхновен от природата и оттам – вселенското, космическото и това, че всичко е едно цяло в крайна сметка. Затова екипът решава да снима четиримата композитори в „естествения им хабитат“.

КОНФТИТЕ

В лентата се разглеждат и някои от конфликтите, свързани с електронната музика. Единият е за съпротивата, която са срещнали тези самоуки автори, критиките, които са получавали от класическите музиканти и невъзприемането на този авангард. Другото нещо е съпротивата срещу тази музика, която според много хора, е била „бездушевна“, няма сърце и емоция, защото е създадена от машина, в случая – синтезатора. „Едно от нещата, които анализираме във филма е, че когато човек стои отзад, независимо от средствата, винаги нещата имат емоция, душа и сърце“, казва режисьорът.

Той отбелязва, че като млади всичките персонажи във филма му са участвали в рок групи, свирили са на някакъв инструмент и в крайна сметка преминаването им към електронната музика е било от жаждата да видят какво има отвъд статуквото - това, което е било възприемано тогава за музика.

„Защото при електронната музика в онези години част от естетиката е била авторът да създаде звука от нулата. Имало е изграждане на нещо, което е било като бял лист. И това е нещо, което не е приличало на нищо до този момент. И е срещало критики, съпротива, дори саботажи. Във филма разкази за такива събития. В крайна сметка едно от мненията, които се споделят във филма е това, че винаги е имало съпротиви към новите неща, но се свиква. Така е било със синтезаторите едно време, сега интересното е какво ще бъде с изкуственият интелект, защото това е новото нещо, което се развива с изключително бързи темпове“, казва още Чернев.

Той уточнява, че една от темите, които са разгледани във филма, е мнението главните  персонажи във филма относно изкуствения интелект, как той влияе на твореца, влияе ли му изобщо и как той го възприема – дали е поредният инструмент, с който трябва да работи той, или дали е негов враг.

ВРЪЗКАТА С БЕЛГРАД

Имаме и второстепенна линия, която е в Сърбия, в Националното радио в Белгард и това е обединяващият образ - синтезатора, а именно това е моделът „Синти 100“, който е закупен специално от Българското национално радио през 1974 година и се създава Студиото за електронна музика при БНР, Симо Лазаров завежда това студио до 1999 г., казва Стефан Чернев.

Те са запазили този синтезатор, реставрирали го и той е функциониращ. След създаването на този синтезатор в Лондон, от Радио Белград го закупуват, а шест месеца по-късно се сдобихме с него и ние - трети в света. Това е един синтезатор, който е много интересен и с голяма стойност сега, с висока колекционерска стойност, обяснява режисьорът.

Стефан Чернев е роден през 1983 г. в София. Дипломиран бакалавър по публична администрация и магистър по кинорежисура. Първият му филм „Парче от дъгата“ (2008) печели наградата „Златна роза“. През 2016 г. прави документалния филм „Прошка“ заедно с Ваня Жекова, а през 2020 г. работи по монтажа на филма „Ханът и империята“ – нова версия на трилогията „Хан Аспарух“ на режисьора Людмил Стайков.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Музеят на авиацията край Пловдив подготвя специална програма за Деня на авиацията и космонавтиката
Осем антични представления ще гостуват на Античния театър в Пловдив
Режисьорът Оливър Стоун отправи призив за повторно разследване на убийството на президента Джон Кенеди
Музеят на фотографията в Казанлък кани на среща-разговор с фотографа Калин Ботев
Венсан Монтей ще дирижира операта "Фауст" на сцената на старозагорската опера
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Кукленият театър в Търговище ще представи на публиката ново заглавие
Калейдоскоп
Калин Балев показва своите „Митологични сенки в камък и пясък“ в изложба
Авансцена
Държавен куклен театър "Дора Габе" ще представи новата си пиеса "Кой е по, кой е най"
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.