NRD Начало
Петък, 4 Април 2025
Начало Под прожектора Основателите на киното братя Люмиер получават патент за кинематографа преди 130 години
5377
Под прожектора

Основателите на киното братя Люмиер получават патент за кинематографа преди 130 години

А на 22 март същата година те показват първия си филм „Работници напускат фабриката Люмиер в края на работното време“ (La Sortie des ouvriers de l`usine Lumière), който продължава 46 секунди. Филмът е заснет в 35-милиметров формат при 16 кадъра в секунда. Огюст Люмиер е роден на 19 октомври 1862 г., а брат му Луи е роден на 5 октомври 1864 г.

| 13 Февруари 2025, 16:46 ч.
Основателите на киното братя Люмиер получават патент за кинематографа преди 130 години
Основателите на киното братя Люмиер получават патент за кинематографа преди 130 години
Снимка © AP, File

Животът на хората през 1895 г. се променя завинаги, когато точно преди 130 години братята Огюст и Луи Люмиер получават патент за изобретения от тях кинематограф – проекционен кинетоскоп, който представлява апарат за снимки и прожектиране на филми.

В Разград бе дадено началото на юбилейното десето издание на Националния конкурс за млади пианист

Концерт от поредицата „Духовните кантати и органът“ ще има на 9 февруари в арт център

Първият концерт на белградската рок група Van Gogh, който трябваше да се състои

Музикантът Виктор Тренев ще е солист на първия за годината симфоничен концерт в Държавна опера -

Андре Рийо ще концерт в София днес, 11 март. Това съобщават организаторите от

А на 22 март същата година те показват първия си филм „Работници напускат фабриката Люмиер в края на работното време“ (La Sortie des ouvriers de l`usine Lumière), който продължава 46 секунди. Творбата е направена именно с изобретения от тях кинематограф и се смята за първата кинолента в света. Премиерата е на частна прожекция пред 10 души публика. 

Филмът е заснет в 35-милиметров формат при 16 кадъра в секунда. Братята Люмиер са едни от първите филмови творци в световната история и пионери в кинотехнологиите. За по-малко от десетилетие братята работят върху стотици филми.

Огюст Люмиер е роден на 19 октомври 1862 г., а брат му Луи е роден на 5 октомври 1864 г. Те са синове на художника Антоан Люмиер, който впоследствие става фотограф. Двете момчета от ранна възраст проявяват блестящи способности в областта на науката в училището в Лион. 

След като Антоан открива малка фирма за производство на фотографски плаки в Лион, Луи Люмиер започва да експериментира с оборудването, което баща му произвежда. През 1881 г. 17-годишният Луи изобретява нов процес за проявяване на филми „на суха плоча“, който стимулира бизнеса на баща му дотолкова, че той открива нова фабрика в предградията на Лион. До 1894 г. Люмиер произвежда около 15 милиона плаки годишно.

Същата година бащата Антоан е поканен на представянето на кинетоскопа на Томас Едисън в Париж. При завръщането си в Лион той показва на синовете си лента, която е получил от един от концесионерите на американския изобретател, и им казва, че трябва да се опитат да разработят по-евтина и не толкова тежка алтернатива на неговото изобретение. Докато кинетоскопът можел да показва филми само на един зрител, Антоан настоял братята да разработят начин за прожектиране на филм на един екран, където много хора да го гледат едновременно.

Южнокорейският режисьор Пон Джун-хо представи в Лондон дългоочакваната си научнофантастична черна

Концерт на Гидон Кремер трио ще се състои тази вечер в Доходното здание в Русе. Събитието е част

Творби на дипломирани и настоящи студенти от бакалавърските курсове на специалността „Графи

Габриела Жекова представя 16-ата си самостоятелна изложба "Вселена от любов" на 12 февруари в Муз

Тези карикатури са моето послание към хората и вселената. Това са послания без думи, защото карик

Огюст започва първите експерименти през зимата на 1894 г., а в началото на следващата година братята създават свое собствено устройство, което наричат кинематограф (cinématographe). Изобретението е много по-малко и по-леко от кинетоскопа, тежи около 5 кг и работи с ръчна манивела. Кинематографът може да снима и прожектира филми със скорост 16 кадъра в секунда, много по-бавно от изобретението на Едисън, което снима с 48 кадъра в секунда. Това означава, че работата с него не била толкова шумна и се използвал по-малко филм.

Кинематографът е патентован през 1895 г. Въпреки своето революционно изобретение братята отдават по-малко значение на него, отколкото на подобренията, които правят едновременно в цветната фотография. Но на 28 декември 1895 г. те организират първата публична прожекцията в „Гранд кафе“ (Grand Café)  в Париж, която предизвиква широк обществен отзвук и поставя началото на историята на киното.

Основната иновация в основата на кинематографа е механизмът, чрез който филмът се транспортира през камерата. В отворите за зъбните колела, пробити в целулоидната лента, се вкарват два щифта. Те придвижват филмовата лента и след това се прибират, като я оставят неподвижна по време на експонирането. Луи Люмиер проектира този процес на прекъснато движение въз основа на начина, по който работи шевната машина - тактика, която Едисън обмисля, но отхвърля в полза на непрекъснатото движение.

Като устройство „три в едно“, което може да снима, проявява и прожектира филми, кинематографът влиза в историята като първата реална филмова камера. С нея братята Люмиер заснемат кадри на работниците в своята фабрика, които си тръгват в края на работния ден. Друг техен филм, наречен „Пристигането на влак на гара Ла Сиота“ (L`arrivée d`un train à La Ciotat), остава в историята на киното. Той е показан за първи път пред публика през януари 1896 година. Филмът е асоцииран с това, че когато за първи път е бил излъчен пред публика, зрителите са били толкова много изумени от движещото се изображение на влак в пълен размер, идващ директно срещу тях, че са се разбягали, пищейки към задната част на салона.

Братята Люмиер бързо разбират, че новото им изобретение е доходоносно. Освен че стават основоположници на киното, те са и режисьори, сценаристи и оператори. Създават и първите киносалони. До края на 1896 г. се провеждат демонстрации по целия свят – в Лондон, Рим, Кьолн, Женева, Мадрид, Санкт Петербург и Ню Йорк. Те снимат повече от 40 филма, предимно сцени от френското ежедневие, но също така и първата кинохроника (кадри от конференцията на Френското фотографско дружество) и първите документални филми (за Пожарната служба в Лион). 

През 1905 г. братята Люмиер се оттеглят от филмопроизводството в полза на разработването на първия практически фотографски цветен процес. Междувременно тяхната пионерска кинокамера - кинематографът, дава името си на една вълнуваща нова форма на изкуство - киното. Благодарение на тях днес по цял свят всеки може да се наслади на филми в различни жанрове. От нямото кино до мейнстрийм продукциите днес седмото изкуство е едно от най-вълнуващите, както за зрителите, така и за създателите.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Живееща във Великобритания млада художничка ще открие изложба в ХГ "Петко Чурчулиев"
Младата художничка Констанца Колева, живееща и работеща от години във Великобритания, ще открие своя самостоятелна изложба в Художествена галерия (ХГ) "Петко Чурчулиев" в Димитровг ...
Тамбурица, цимбал, лира и гайда звучат в „Ритъмът на Балканите“
Тамбурица, цимбал, лира и гайда звучат в „Ритъмът на Балканите“ с оркестъра за народна музика на БНР под диригентството на Димитър Христов. Събитието е на 10 април в п ...
В Париж актьорът Рейф Файнс за първи път ще режисира опера
Британският актьор Рейф Файнс ще режисира опера за първи път през предстоящия сезон на Парижката национална опера (ПНО), съобщава АФП. През януари 2026 г. Файнс, който сам е изигр ...
Сопраното Анна Нетребко ще открие сезона на Кралската опера в Лондон след шестгодишно отсъствие
Сопраното Анна Нетребко ще се завърне в Кралската опера в Лондон след шестгодишно отсъствие, за да открие сезона 2025-26 г. в нова постановка на "Тоска" от Пучини, предаде Асошиейт ...
Световни звезди отлагат представления в Турция заради бойкот на организатора им
Световноизвестната английска рок група „Мюз“ (Muse) е отложила концерта си в Истанбул, насрочен за 11 юни, за 2026 г., след като в социалните мрежи се разпространи приз ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Театралната комедия „Петък вечер“ ще гостува на ямболска сцена
Театралната комедия „Петък вечер“ ще гостува на ямболска сцена на 17 април. Постановката ще се играе в Зрителната зала на Община Ямбол, като е подходяща за публика над ...
Четири театрални постановки, две изложби и ученическо състезание ще има в Дом на енергетика в Козлодуй през април
Четири театрални постановки ще бъдат представени на сцената на Дом на енергетика в Козлодуй през април, показва програмата на културната институция, публикувана на официалната им ф ...
Кукленият театър в Търговище ще представи на публиката ново заглавие
Кукленият театър в Търговище ще представи на публиката ново заглавие. Спектакълът „Детската градина на Златка“ ще бъде поставен премиерно на 11 април, съобщават от тру ...
Калин Балев показва своите „Митологични сенки в камък и пясък“ в изложба
„Митологични сенки в камък и пясък" е заглавието на изложбата, която Калин Балев показва в столичния Art Club Diplomat. Експозицията ще бъде открита на 15 април и ще пр ...
Държавен куклен театър "Дора Габе" ще представи новата си пиеса "Кой е по, кой е най"
Държавен куклен театър  "Дора Габе" в Добрич ще представи новата си пиеса "Кой е по, кой е най" на 6 април, съобщават от културната институция. Режисьор е Румен Куртев, сцено ...
Тикер в 00:00 ч.
Театралната комедия „Петък вечер“ ще гостува на ямболска сцена на 17 ...
Начало Под прожектора
5377
Под прожектора

Основателите на киното братя Люмиер получават патент за кинематографа преди 130 години

А на 22 март същата година те показват първия си филм „Работници напускат фабриката Люмиер в края на работното време“ (La Sortie des ouvriers de l`usine Lumière), който продължава 46 секунди. Филмът е заснет в 35-милиметров формат при 16 кадъра в секунда. Огюст Люмиер е роден на 19 октомври 1862 г., а брат му Луи е роден на 5 октомври 1864 г.

| 13 Февруари 2025, 16:46 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Основателите на киното братя Люмиер получават патент за кинематографа преди 130 години
Основателите на киното братя Люмиер получават патент за кинематографа преди 130 години
Снимка © AP, File

Животът на хората през 1895 г. се променя завинаги, когато точно преди 130 години братята Огюст и Луи Люмиер получават патент за изобретения от тях кинематограф – проекционен кинетоскоп, който представлява апарат за снимки и прожектиране на филми.

А на 22 март същата година те показват първия си филм „Работници напускат фабриката Люмиер в края на работното време“ (La Sortie des ouvriers de l`usine Lumière), който продължава 46 секунди. Творбата е направена именно с изобретения от тях кинематограф и се смята за първата кинолента в света. Премиерата е на частна прожекция пред 10 души публика. 

Филмът е заснет в 35-милиметров формат при 16 кадъра в секунда. Братята Люмиер са едни от първите филмови творци в световната история и пионери в кинотехнологиите. За по-малко от десетилетие братята работят върху стотици филми.

Огюст Люмиер е роден на 19 октомври 1862 г., а брат му Луи е роден на 5 октомври 1864 г. Те са синове на художника Антоан Люмиер, който впоследствие става фотограф. Двете момчета от ранна възраст проявяват блестящи способности в областта на науката в училището в Лион. 

След като Антоан открива малка фирма за производство на фотографски плаки в Лион, Луи Люмиер започва да експериментира с оборудването, което баща му произвежда. През 1881 г. 17-годишният Луи изобретява нов процес за проявяване на филми „на суха плоча“, който стимулира бизнеса на баща му дотолкова, че той открива нова фабрика в предградията на Лион. До 1894 г. Люмиер произвежда около 15 милиона плаки годишно.

Същата година бащата Антоан е поканен на представянето на кинетоскопа на Томас Едисън в Париж. При завръщането си в Лион той показва на синовете си лента, която е получил от един от концесионерите на американския изобретател, и им казва, че трябва да се опитат да разработят по-евтина и не толкова тежка алтернатива на неговото изобретение. Докато кинетоскопът можел да показва филми само на един зрител, Антоан настоял братята да разработят начин за прожектиране на филм на един екран, където много хора да го гледат едновременно.

Огюст започва първите експерименти през зимата на 1894 г., а в началото на следващата година братята създават свое собствено устройство, което наричат кинематограф (cinématographe). Изобретението е много по-малко и по-леко от кинетоскопа, тежи около 5 кг и работи с ръчна манивела. Кинематографът може да снима и прожектира филми със скорост 16 кадъра в секунда, много по-бавно от изобретението на Едисън, което снима с 48 кадъра в секунда. Това означава, че работата с него не била толкова шумна и се използвал по-малко филм.

Кинематографът е патентован през 1895 г. Въпреки своето революционно изобретение братята отдават по-малко значение на него, отколкото на подобренията, които правят едновременно в цветната фотография. Но на 28 декември 1895 г. те организират първата публична прожекцията в „Гранд кафе“ (Grand Café)  в Париж, която предизвиква широк обществен отзвук и поставя началото на историята на киното.

Основната иновация в основата на кинематографа е механизмът, чрез който филмът се транспортира през камерата. В отворите за зъбните колела, пробити в целулоидната лента, се вкарват два щифта. Те придвижват филмовата лента и след това се прибират, като я оставят неподвижна по време на експонирането. Луи Люмиер проектира този процес на прекъснато движение въз основа на начина, по който работи шевната машина - тактика, която Едисън обмисля, но отхвърля в полза на непрекъснатото движение.

Като устройство „три в едно“, което може да снима, проявява и прожектира филми, кинематографът влиза в историята като първата реална филмова камера. С нея братята Люмиер заснемат кадри на работниците в своята фабрика, които си тръгват в края на работния ден. Друг техен филм, наречен „Пристигането на влак на гара Ла Сиота“ (L`arrivée d`un train à La Ciotat), остава в историята на киното. Той е показан за първи път пред публика през януари 1896 година. Филмът е асоцииран с това, че когато за първи път е бил излъчен пред публика, зрителите са били толкова много изумени от движещото се изображение на влак в пълен размер, идващ директно срещу тях, че са се разбягали, пищейки към задната част на салона.

Братята Люмиер бързо разбират, че новото им изобретение е доходоносно. Освен че стават основоположници на киното, те са и режисьори, сценаристи и оператори. Създават и първите киносалони. До края на 1896 г. се провеждат демонстрации по целия свят – в Лондон, Рим, Кьолн, Женева, Мадрид, Санкт Петербург и Ню Йорк. Те снимат повече от 40 филма, предимно сцени от френското ежедневие, но също така и първата кинохроника (кадри от конференцията на Френското фотографско дружество) и първите документални филми (за Пожарната служба в Лион). 

През 1905 г. братята Люмиер се оттеглят от филмопроизводството в полза на разработването на първия практически фотографски цветен процес. Междувременно тяхната пионерска кинокамера - кинематографът, дава името си на една вълнуваща нова форма на изкуство - киното. Благодарение на тях днес по цял свят всеки може да се наслади на филми в различни жанрове. От нямото кино до мейнстрийм продукциите днес седмото изкуство е едно от най-вълнуващите, както за зрителите, така и за създателите.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Живееща във Великобритания млада художничка ще открие изложба в ХГ "Петко Чурчулиев"
Тамбурица, цимбал, лира и гайда звучат в „Ритъмът на Балканите“
В Париж актьорът Рейф Файнс за първи път ще режисира опера
Сопраното Анна Нетребко ще открие сезона на Кралската опера в Лондон след шестгодишно отсъствие
Световни звезди отлагат представления в Турция заради бойкот на организатора им
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Театралната комедия „Петък вечер“ ще гостува на ямболска сцена
Творчески отражения
Четири театрални постановки, две изложби и ученическо състезание ще има в Дом на енергетика в Козлодуй през април
Калейдоскоп
Кукленият театър в Търговище ще представи на публиката ново заглавие
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.