NRD Начало
Вторник, 18 Март 2025
Начало Под прожектора Основателите на киното братя Люмиер получават патент за кинематографа преди 130 години
5372
Под прожектора

Основателите на киното братя Люмиер получават патент за кинематографа преди 130 години

А на 22 март същата година те показват първия си филм „Работници напускат фабриката Люмиер в края на работното време“ (La Sortie des ouvriers de l`usine Lumière), който продължава 46 секунди. Филмът е заснет в 35-милиметров формат при 16 кадъра в секунда. Огюст Люмиер е роден на 19 октомври 1862 г., а брат му Луи е роден на 5 октомври 1864 г.

| 13 Февруари 2025, 16:46 ч.
Основателите на киното братя Люмиер получават патент за кинематографа преди 130 години
Основателите на киното братя Люмиер получават патент за кинематографа преди 130 години
Снимка © AP, File

Животът на хората през 1895 г. се променя завинаги, когато точно преди 130 години братята Огюст и Луи Люмиер получават патент за изобретения от тях кинематограф – проекционен кинетоскоп, който представлява апарат за снимки и прожектиране на филми.

Актьорът Тимъти Шаламе разполага с пет години, за да се подготви за превъплъщението си в образа н

Директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Русе Дауд Ибрям отличи

"Мръсни танци" и "Ченгето от Бевърли Хилс" - две продукции от 80-те години на миналия век, промен

Изложба на кипърската художничка Йоула Хаджигеоргиу „Активни и реактивни сили“ с кура

Пейзажи от Родопите, портрети, натюрморти, философски живописни прозрения са представени в изложб

А на 22 март същата година те показват първия си филм „Работници напускат фабриката Люмиер в края на работното време“ (La Sortie des ouvriers de l`usine Lumière), който продължава 46 секунди. Творбата е направена именно с изобретения от тях кинематограф и се смята за първата кинолента в света. Премиерата е на частна прожекция пред 10 души публика. 

Филмът е заснет в 35-милиметров формат при 16 кадъра в секунда. Братята Люмиер са едни от първите филмови творци в световната история и пионери в кинотехнологиите. За по-малко от десетилетие братята работят върху стотици филми.

Огюст Люмиер е роден на 19 октомври 1862 г., а брат му Луи е роден на 5 октомври 1864 г. Те са синове на художника Антоан Люмиер, който впоследствие става фотограф. Двете момчета от ранна възраст проявяват блестящи способности в областта на науката в училището в Лион. 

След като Антоан открива малка фирма за производство на фотографски плаки в Лион, Луи Люмиер започва да експериментира с оборудването, което баща му произвежда. През 1881 г. 17-годишният Луи изобретява нов процес за проявяване на филми „на суха плоча“, който стимулира бизнеса на баща му дотолкова, че той открива нова фабрика в предградията на Лион. До 1894 г. Люмиер произвежда около 15 милиона плаки годишно.

Същата година бащата Антоан е поканен на представянето на кинетоскопа на Томас Едисън в Париж. При завръщането си в Лион той показва на синовете си лента, която е получил от един от концесионерите на американския изобретател, и им казва, че трябва да се опитат да разработят по-евтина и не толкова тежка алтернатива на неговото изобретение. Докато кинетоскопът можел да показва филми само на един зрител, Антоан настоял братята да разработят начин за прожектиране на филм на един екран, където много хора да го гледат едновременно.

За радост на опероманите най-големите оперни театри по света работят и на 31 декември.

Ню

Комедията от Алексей Клас „Молба за напускане“ ще бъде представена във Враца, съ

За поредна година в Бургас се изгражда ледена пързалка на открито, която да е атракция за гостите

Последните кристални триъгълници, от които е съставена тазгодишната топка, която се спуска на Нов

Снимките на сериала за Хари Потър на HBO ще започнат в Англия през лятото на 2025 г., съобщи Прес

Огюст започва първите експерименти през зимата на 1894 г., а в началото на следващата година братята създават свое собствено устройство, което наричат кинематограф (cinématographe). Изобретението е много по-малко и по-леко от кинетоскопа, тежи около 5 кг и работи с ръчна манивела. Кинематографът може да снима и прожектира филми със скорост 16 кадъра в секунда, много по-бавно от изобретението на Едисън, което снима с 48 кадъра в секунда. Това означава, че работата с него не била толкова шумна и се използвал по-малко филм.

Кинематографът е патентован през 1895 г. Въпреки своето революционно изобретение братята отдават по-малко значение на него, отколкото на подобренията, които правят едновременно в цветната фотография. Но на 28 декември 1895 г. те организират първата публична прожекцията в „Гранд кафе“ (Grand Café)  в Париж, която предизвиква широк обществен отзвук и поставя началото на историята на киното.

Основната иновация в основата на кинематографа е механизмът, чрез който филмът се транспортира през камерата. В отворите за зъбните колела, пробити в целулоидната лента, се вкарват два щифта. Те придвижват филмовата лента и след това се прибират, като я оставят неподвижна по време на експонирането. Луи Люмиер проектира този процес на прекъснато движение въз основа на начина, по който работи шевната машина - тактика, която Едисън обмисля, но отхвърля в полза на непрекъснатото движение.

Като устройство „три в едно“, което може да снима, проявява и прожектира филми, кинематографът влиза в историята като първата реална филмова камера. С нея братята Люмиер заснемат кадри на работниците в своята фабрика, които си тръгват в края на работния ден. Друг техен филм, наречен „Пристигането на влак на гара Ла Сиота“ (L`arrivée d`un train à La Ciotat), остава в историята на киното. Той е показан за първи път пред публика през януари 1896 година. Филмът е асоцииран с това, че когато за първи път е бил излъчен пред публика, зрителите са били толкова много изумени от движещото се изображение на влак в пълен размер, идващ директно срещу тях, че са се разбягали, пищейки към задната част на салона.

Братята Люмиер бързо разбират, че новото им изобретение е доходоносно. Освен че стават основоположници на киното, те са и режисьори, сценаристи и оператори. Създават и първите киносалони. До края на 1896 г. се провеждат демонстрации по целия свят – в Лондон, Рим, Кьолн, Женева, Мадрид, Санкт Петербург и Ню Йорк. Те снимат повече от 40 филма, предимно сцени от френското ежедневие, но също така и първата кинохроника (кадри от конференцията на Френското фотографско дружество) и първите документални филми (за Пожарната служба в Лион). 

През 1905 г. братята Люмиер се оттеглят от филмопроизводството в полза на разработването на първия практически фотографски цветен процес. Междувременно тяхната пионерска кинокамера - кинематографът, дава името си на една вълнуваща нова форма на изкуство - киното. Благодарение на тях днес по цял свят всеки може да се наслади на филми в различни жанрове. От нямото кино до мейнстрийм продукциите днес седмото изкуство е едно от най-вълнуващите, както за зрителите, така и за създателите.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Хората вярват, че Хари Потър и Спайдър-Мен биха гласували като самите тях
Хората във Великобритания вярват, че Хари Потър, Спайдър-Мен и Гандалф биха гласували за същата партия като самите тях, докато Дарт Вейдър, Круела де Вил и Джофри Баратеон биха дал ...
„За любовта…“ всеки път представя различни актьори с техните интерпретации
Спектакълът „За любовта…“ на Яна Борисова под съпровода на живата музика на Милен Кукошаров, ще бъде представен в София и Варна, съобщават от Stage hearts. На 1 ...
Младите пианисти Ангел Ялъчков и Николай Маринов изнасят дебютен рецитал на „Европейски музикален фестивал“
Младите български пианисти Ангел Ялъчков и Николай Маринов ще изнесат съвместен клавирен рецитал на 25 март в залата на Полския институт в София. Дебютната изява е част от програм ...
Конкурс преобразява със светлинно изкуство фасадата на НДК
Конкурс за статичен 3D мапинг ще даде възможност на петима артисти да покажат своите произведения, създадени специално за една от най-известните столични фасади - тази на Националн ...
Международният фестивал „Вълшебната завеса“, подготвя 15 пътешествия в света на детско-юношеския театър
Международният фестивал на спектаклите за деца „Вълшебната завеса“ подготвя 15 пътешествия в света на детско-юношеския театър. Тази година от 12 до 17 май Търговище ще ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт на квартет към Пловдивската опера започна Пролетният салон на изкуствата
С концерт на квартет към Пловдивската опера започна Пролетният салон на изкуствата, организиран от Община Варна. Съставът е сформиран от цигуларите Балаш Шварц и Божидар Бенев, вио ...
Конан О`Брайън ще се завърне като водещ на церемонията по връчването на наградите „Оскар“ през 2026 г.
Комикът и домакин на вечерни телевизионни предавания Конан О`Брайън ще бъде водещ на 98-ата церемония по връчването на наградите „Оскар“, която ще се състои на 15 март ...
Русенската опера представя световната премиера на "Алма" на "Мартенски музикални дни"
Русенската опера ще представи световната премиера на "Алма" - монодрама от Любомир Денев, утре вечер в крайдунавския град. Спектакълът е част от програмата на международния фестива ...
Театрално-танцова формация „Пулс” за девета година ще е домакин на Националния фестивал „Театърът в движение”
Театрално-танцова формация „Пулс” в Разград за девета поредна година ще е домакин на единствения в страната Национален фестивал „Театърът в движение”. Форум ...
Актрисата Неда Спасова е претендент за наградата "Полет в изкуството" на фондация "Стоян Камбарев"
Актрисата Неда Спасова е победител в категория „Актьорско майсторство“, съобщават от фондация "Стоян Камбарев". Заедно с още четирима артисти тя е претендент за награда ...
Тикер в 12:00 ч.
С концерт на квартет към Пловдивската опера започна Пролетният салон на изкуства ...
Начало Под прожектора
5372
Под прожектора

Основателите на киното братя Люмиер получават патент за кинематографа преди 130 години

А на 22 март същата година те показват първия си филм „Работници напускат фабриката Люмиер в края на работното време“ (La Sortie des ouvriers de l`usine Lumière), който продължава 46 секунди. Филмът е заснет в 35-милиметров формат при 16 кадъра в секунда. Огюст Люмиер е роден на 19 октомври 1862 г., а брат му Луи е роден на 5 октомври 1864 г.

| 13 Февруари 2025, 16:46 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Основателите на киното братя Люмиер получават патент за кинематографа преди 130 години
Основателите на киното братя Люмиер получават патент за кинематографа преди 130 години
Снимка © AP, File

Животът на хората през 1895 г. се променя завинаги, когато точно преди 130 години братята Огюст и Луи Люмиер получават патент за изобретения от тях кинематограф – проекционен кинетоскоп, който представлява апарат за снимки и прожектиране на филми.

А на 22 март същата година те показват първия си филм „Работници напускат фабриката Люмиер в края на работното време“ (La Sortie des ouvriers de l`usine Lumière), който продължава 46 секунди. Творбата е направена именно с изобретения от тях кинематограф и се смята за първата кинолента в света. Премиерата е на частна прожекция пред 10 души публика. 

Филмът е заснет в 35-милиметров формат при 16 кадъра в секунда. Братята Люмиер са едни от първите филмови творци в световната история и пионери в кинотехнологиите. За по-малко от десетилетие братята работят върху стотици филми.

Огюст Люмиер е роден на 19 октомври 1862 г., а брат му Луи е роден на 5 октомври 1864 г. Те са синове на художника Антоан Люмиер, който впоследствие става фотограф. Двете момчета от ранна възраст проявяват блестящи способности в областта на науката в училището в Лион. 

След като Антоан открива малка фирма за производство на фотографски плаки в Лион, Луи Люмиер започва да експериментира с оборудването, което баща му произвежда. През 1881 г. 17-годишният Луи изобретява нов процес за проявяване на филми „на суха плоча“, който стимулира бизнеса на баща му дотолкова, че той открива нова фабрика в предградията на Лион. До 1894 г. Люмиер произвежда около 15 милиона плаки годишно.

Същата година бащата Антоан е поканен на представянето на кинетоскопа на Томас Едисън в Париж. При завръщането си в Лион той показва на синовете си лента, която е получил от един от концесионерите на американския изобретател, и им казва, че трябва да се опитат да разработят по-евтина и не толкова тежка алтернатива на неговото изобретение. Докато кинетоскопът можел да показва филми само на един зрител, Антоан настоял братята да разработят начин за прожектиране на филм на един екран, където много хора да го гледат едновременно.

Огюст започва първите експерименти през зимата на 1894 г., а в началото на следващата година братята създават свое собствено устройство, което наричат кинематограф (cinématographe). Изобретението е много по-малко и по-леко от кинетоскопа, тежи около 5 кг и работи с ръчна манивела. Кинематографът може да снима и прожектира филми със скорост 16 кадъра в секунда, много по-бавно от изобретението на Едисън, което снима с 48 кадъра в секунда. Това означава, че работата с него не била толкова шумна и се използвал по-малко филм.

Кинематографът е патентован през 1895 г. Въпреки своето революционно изобретение братята отдават по-малко значение на него, отколкото на подобренията, които правят едновременно в цветната фотография. Но на 28 декември 1895 г. те организират първата публична прожекцията в „Гранд кафе“ (Grand Café)  в Париж, която предизвиква широк обществен отзвук и поставя началото на историята на киното.

Основната иновация в основата на кинематографа е механизмът, чрез който филмът се транспортира през камерата. В отворите за зъбните колела, пробити в целулоидната лента, се вкарват два щифта. Те придвижват филмовата лента и след това се прибират, като я оставят неподвижна по време на експонирането. Луи Люмиер проектира този процес на прекъснато движение въз основа на начина, по който работи шевната машина - тактика, която Едисън обмисля, но отхвърля в полза на непрекъснатото движение.

Като устройство „три в едно“, което може да снима, проявява и прожектира филми, кинематографът влиза в историята като първата реална филмова камера. С нея братята Люмиер заснемат кадри на работниците в своята фабрика, които си тръгват в края на работния ден. Друг техен филм, наречен „Пристигането на влак на гара Ла Сиота“ (L`arrivée d`un train à La Ciotat), остава в историята на киното. Той е показан за първи път пред публика през януари 1896 година. Филмът е асоцииран с това, че когато за първи път е бил излъчен пред публика, зрителите са били толкова много изумени от движещото се изображение на влак в пълен размер, идващ директно срещу тях, че са се разбягали, пищейки към задната част на салона.

Братята Люмиер бързо разбират, че новото им изобретение е доходоносно. Освен че стават основоположници на киното, те са и режисьори, сценаристи и оператори. Създават и първите киносалони. До края на 1896 г. се провеждат демонстрации по целия свят – в Лондон, Рим, Кьолн, Женева, Мадрид, Санкт Петербург и Ню Йорк. Те снимат повече от 40 филма, предимно сцени от френското ежедневие, но също така и първата кинохроника (кадри от конференцията на Френското фотографско дружество) и първите документални филми (за Пожарната служба в Лион). 

През 1905 г. братята Люмиер се оттеглят от филмопроизводството в полза на разработването на първия практически фотографски цветен процес. Междувременно тяхната пионерска кинокамера - кинематографът, дава името си на една вълнуваща нова форма на изкуство - киното. Благодарение на тях днес по цял свят всеки може да се наслади на филми в различни жанрове. От нямото кино до мейнстрийм продукциите днес седмото изкуство е едно от най-вълнуващите, както за зрителите, така и за създателите.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Хората вярват, че Хари Потър и Спайдър-Мен биха гласували като самите тях
„За любовта…“ всеки път представя различни актьори с техните интерпретации
Младите пианисти Ангел Ялъчков и Николай Маринов изнасят дебютен рецитал на „Европейски музикален фестивал“
Конкурс преобразява със светлинно изкуство фасадата на НДК
Международният фестивал „Вълшебната завеса“, подготвя 15 пътешествия в света на детско-юношеския театър
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
С концерт на квартет към Пловдивската опера започна Пролетният салон на изкуствата
Творчески отражения
Конан О`Брайън ще се завърне като водещ на церемонията по връчването на наградите „Оскар“ през 2026 г.
Тонът на времето
Русенската опера представя световната премиера на "Алма" на "Мартенски музикални дни"
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.