NRD Начало
Четвъртък, 3 Април 2025
Начало Тонът на времето Над 500 експоната са представени в изложбата „Българска археология 2024“ в НАИМ-БАН
5570
Тонът на времето

Над 500 експоната са представени в изложбата „Българска археология 2024“ в НАИМ-БАН

Изложбата ще бъде официално открита на 14 февруари и ще бъде отворена за посетители от 15 февруари до 8 юни в Централна зала на НАИМ-БАН. „Големият акцент е, че тук имаме възможност да покажем находки от проучванията на повече от 30 археологически обекта и още 20 са представени в постери с информация за самите проучвания. Изложбата „Българска археология 2024“ ще бъде последвана от други такива в по-късно тази година, когато ще видите това, което е открито в пълния му блясък, анонсира той. 

| 13 Февруари 2025, 12:46 ч.
Над 500 експоната са представени в изложбата „Българска археология 2024“ в НАИМ-БАН
Над 500 експоната са представени в изложбата „Българска археология 2024“ в НАИМ-БАН
Снимка © DFA

Над 500 експоната са представени в осемнадесетата национална археологическа изложба „Българска археология 2024“ в Националния археологически институт с музей - БАН (НАИМ-БАН). Не си спомням да сме имали толкова богата на находки, информация и сензационни открития експозиция, каза на пресконференция днес доц. д-р Христо Попов, директор на музея.

Българската певица Виктория (Victoria) влиза в историята като първия балкански и

Две премиери ще представи през март Драматично-куклният театър във Враца, съобщиха от културната

Галерията "Тейт Бритън" ще върне картина от 17-и век на семейството на белгийски колекционер от е

Графа ще има концерт в „Арена 8888 София“ на 13 ноември, съобават от

Керамични композиции на Иван Кънчев ще бъдат показани в изложбата „Кръгът. Човече, къде си&

Изложбата ще бъде официално открита на 14 февруари и ще бъде отворена за посетители от 15 февруари до 8 юни в Централна зала на НАИМ-БАН.

„Големият акцент е, че тук имаме възможност да покажем находки от проучванията на повече от 30 археологически обекта и още 20 са представени в постери с информация за самите проучвания. Това, което ще видите, за мен е изключително впечатляващо“, отбеляза доц. Христо Попов.

Изложбата „Българска археология 2024“ ще бъде последвана от други такива в по-късно тази година, когато ще видите това, което е открито в пълния му блясък, анонсира той. 

НАХОДКИТЕ

„Много разнообразна, много интересна изложба, както с предметите, така и с историята зад откриването им“, каза доц. д-р Камен Бояджиев, завеждащ отдел "Експозиции" в НАИМ-БАН. 

Три филма от балкански страни ще участват в 29-ото издание на "София филм фест" (СФФ), който ще с

Сериалът "Белият лотос" се завръща на екран с трети сезон, заснет в Тайланд, предаде АФП.

Създателят на "Анора" Шон Бейкър спечели награда "Оскар" за най-добър режисьор, съобщиха световни

Хиляди хора в необичайни костюми изпълват улиците на Ню Орлиънс, празнувайки Деня на Марди Гра въ

Карикатури на Живко Тенев - Gissen са селектирани за участие в международна изложба в Турция. Тя

Той отбеляза, че представените обекти са различни като вид и хронология, от Праисторията до Късното средновековие. Сред тях са продължаващите проучвания на праисторическите селищни могили Провадия, Порой и Козарева могила, световноизвестния Варненски халколитен некропол, гръцките колонии Аполония Понтика (Созопол) и Емпорион Пистирос, римските градове Деултум, Хераклея Синтика, Рациария, средновековните градове Търново, Урвич и Мелник.

Представени са и обекти от спасителни археологически разкопки, свързани с развиване на газопреносната мрежа на „Булгартрансгаз“ ЕАД и други проекти. Сред тях са праисторическото селище до Дългопол, надгробни могили от бронзовата и римската епоха във Варненско, южният некропол на Филипопол (Пловдив). Особен интерес като научни резултати и открити находки предизвикват проучванията на надгробна могила до с. Капитан Петко войвода, община Тополовград, и светилището на Аполон на връх Аламура, с. Ракитница, община Стара Загора. 

По думите на археолозите сред най-впечатляващите находки са праисторически златни накити от Варненския некропол, вносни съдове от некропола на Аполония, изящни златни украшения от надгробна могила до с. Капитан Петко войвода, бронзови фигурки и оброчни плочки от светилището на връх Аламура, богато украсена стъклена бутилка от Деултум, глава на мраморна статуя от Хераклея Синтика, накити от термите на Рациария, каменно „яйце“ с врязани знаци от средновековното селище в м. Кавлаклак, гр. Нови пазар, кръст енколпион с изображение на Богородица от Трапезица (Търново).

Изложбата е организирана в сътрудничество на НАИМ-БАН с 19 исторически и археологически музея в страната, които участват с находки от своите фондове: Национален исторически музей, Регионален археологически музей в Пловдив, регионалните исторически музеи във Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Русе, Шумен, Археологически музей „Старинен Несебър“, Археологически музей „Мечислав Домарадски“, Септември, археологическите музеи в Сандански и Созопол, историческите музеи в Гоце Делчев, Дългопол, Каварна, Петрич, Провадия, Средец и Тополовград.

ПРОБЛЕМИТЕ

По думите на доц. Христо Попов богатата на находки година е вид компенсация за проблемите, с които българската археология и българското културно историческо наследство се сблъскват не само през последната година, но през последните няколко години.

Със сигурност тази изложба можеше да бъде кръстена не само „Българска археология 2024“, тя можеше да бъде кръстена „Да обичаш на инат“ с оглед на това, че въпреки всичките проблеми ние продължаваме да си вършим работата, обичаме си професията и искаме да си вършим работата по възможно най-добрия начин. Изложбата всъщност е „въпреки“, а не „благодарение на“, каза доц. Христо Попов.

Той обясни, че огромна част от експонатите, включени в тази изложба, са свързани със спасителни проучвания, инициативи на частни инвеститори, археологически проучвания по национални проекти и частни такива. И една по-малка част като пропорции е свързана с изследвания, които са пряко свързани с подкрепата и финансирания, идеи и стратегия, ако има изобщо такива - от страна на държавата, допълни директорът на НАИМ-БАН.

Планираните археологически проучвания през тази година са на малко на по-заден план. За сметка на това резултатите от други разкопки наистина показват едни изключително впечатляващи находки, отбеляза доц. Попов.

По думите му българската археология винаги е била „любимец 13“ на държавата ни. Винаги се говори едно, а се случва друго. Според доц. Попов тази "административна шизофрения" е станала обичайна в публичното пространство. Винаги си говорим едно и също в началото и в края на годината, каза той.

„Това, което очакваме, започвайки годината и показвайки какво можем, е българските държавни институции най-после да започнат да си вършат работата по един смислен и отговорен начин“, каза още доц. Попов. По думите му проблемът не е в последната година. Последната година беше катализатор, който направи видими особено болезнени проблеми, които ги има от много години. Би трябвало да има най-после на държавно ниво стратегия, да има визия поне 10-15 години напред какво трябва да се случва, а не да се работи на парче за по 10-15 дни, за които се кандидатства месеци и се отчита още няколко месеца, допълни доц. Христо Попов.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Роландо Вийязон излезе три пъти на бис в зала „България“
С викове „Браво“ и изправена на крака публика в зала „България“ завърши концертът на Роландо Вийязон тази вечер. Роденият в Мексико тенор пристигна в София ...
Дванадесетият „Международен фотосалон – Пловдив“ (2025) е отворен за участие
Дванадесетият „Международен фотосалон – Пловдив“ (2025) е отворен за участие, съобщават организаторите.   Петчленно жури от Белгия, България, Италия и Китай ...
Музеят на хумора и сатирата отбеляза 53 години от създаването си
Музеят на хумора и сатирата в Габрово днес отбеляза 53 години от създаването си. По традиция институцията обявява ден на отворените врати на празника си.  „Музеят е на 5 ...
Анимационният филм "Спайдър-Мен: Отвъд Спайди-вселената" ще тръгне по кината през 2027 година
"Спайдър-Мен: Отвъд Спайди-вселената" - третият филм от популярната анимационна поредица на "Сони пикчърс" ще излезе на голям екран на 4 юни 2024 г., съобщи "Варайъти". На изложени ...
Кендрик Ламар и Сиза запазват челната си позиция в класацията на „Билборд“ за сингли
Рапърът Кендрик Ламар и певицата Сиза отново са на челна позиция в класацията за сингли Хот 100 на „Билборд“, съобщи сайтът на изданието. Двамата изпълнители запазват п ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Канадската продуцентка и музикант Мари Дейвидсън пристига у нас през юни
Канадската продуцентка и музикант Мари Дейвидсън пристига в София на 6 юни, съобщават от Fest Team. По думине им в клуб Fomo тя ще танцува в ритъма на световната електронна музика ...
Ein deutsches Requiem на Брамс ще звучи в зала „България“
Ein deutsches Requiem на Брамс звучи на 10 април в зала „България“, в изпълнение на Софийската филхармония, под палката на маестро Георги Димитров, съобщават от филхарм ...
Роландо Вийязон излезе три пъти на бис в зала „България“
С викове „Браво“ и изправена на крака публика в зала „България“ завърши концертът на Роландо Вийязон тази вечер. Роденият в Мексико тенор пристигна в София ...
В Париж актьорът Рейф Файнс за първи път ще режисира опера
Британският актьор Рейф Файнс ще режисира опера за първи път през предстоящия сезон на Парижката национална опера (ПНО), съобщава АФП. През януари 2026 г. Файнс, който сам е изигр ...
Сопраното Анна Нетребко ще открие сезона на Кралската опера в Лондон след шестгодишно отсъствие
Сопраното Анна Нетребко ще се завърне в Кралската опера в Лондон след шестгодишно отсъствие, за да открие сезона 2025-26 г. в нова постановка на "Тоска" от Пучини, предаде Асошиейт ...
Тикер в 17:00 ч.
Канадската продуцентка и музикант Мари Дейвидсън пристига в София на 6 юни, съоб ...
Начало Тонът на времето
5570
Тонът на времето

Над 500 експоната са представени в изложбата „Българска археология 2024“ в НАИМ-БАН

Изложбата ще бъде официално открита на 14 февруари и ще бъде отворена за посетители от 15 февруари до 8 юни в Централна зала на НАИМ-БАН. „Големият акцент е, че тук имаме възможност да покажем находки от проучванията на повече от 30 археологически обекта и още 20 са представени в постери с информация за самите проучвания. Изложбата „Българска археология 2024“ ще бъде последвана от други такива в по-късно тази година, когато ще видите това, което е открито в пълния му блясък, анонсира той. 

| 13 Февруари 2025, 12:46 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Над 500 експоната са представени в изложбата „Българска археология 2024“ в НАИМ-БАН
Над 500 експоната са представени в изложбата „Българска археология 2024“ в НАИМ-БАН
Снимка © DFA

Над 500 експоната са представени в осемнадесетата национална археологическа изложба „Българска археология 2024“ в Националния археологически институт с музей - БАН (НАИМ-БАН). Не си спомням да сме имали толкова богата на находки, информация и сензационни открития експозиция, каза на пресконференция днес доц. д-р Христо Попов, директор на музея.

Изложбата ще бъде официално открита на 14 февруари и ще бъде отворена за посетители от 15 февруари до 8 юни в Централна зала на НАИМ-БАН.

„Големият акцент е, че тук имаме възможност да покажем находки от проучванията на повече от 30 археологически обекта и още 20 са представени в постери с информация за самите проучвания. Това, което ще видите, за мен е изключително впечатляващо“, отбеляза доц. Христо Попов.

Изложбата „Българска археология 2024“ ще бъде последвана от други такива в по-късно тази година, когато ще видите това, което е открито в пълния му блясък, анонсира той. 

НАХОДКИТЕ

„Много разнообразна, много интересна изложба, както с предметите, така и с историята зад откриването им“, каза доц. д-р Камен Бояджиев, завеждащ отдел "Експозиции" в НАИМ-БАН. 

Той отбеляза, че представените обекти са различни като вид и хронология, от Праисторията до Късното средновековие. Сред тях са продължаващите проучвания на праисторическите селищни могили Провадия, Порой и Козарева могила, световноизвестния Варненски халколитен некропол, гръцките колонии Аполония Понтика (Созопол) и Емпорион Пистирос, римските градове Деултум, Хераклея Синтика, Рациария, средновековните градове Търново, Урвич и Мелник.

Представени са и обекти от спасителни археологически разкопки, свързани с развиване на газопреносната мрежа на „Булгартрансгаз“ ЕАД и други проекти. Сред тях са праисторическото селище до Дългопол, надгробни могили от бронзовата и римската епоха във Варненско, южният некропол на Филипопол (Пловдив). Особен интерес като научни резултати и открити находки предизвикват проучванията на надгробна могила до с. Капитан Петко войвода, община Тополовград, и светилището на Аполон на връх Аламура, с. Ракитница, община Стара Загора. 

По думите на археолозите сред най-впечатляващите находки са праисторически златни накити от Варненския некропол, вносни съдове от некропола на Аполония, изящни златни украшения от надгробна могила до с. Капитан Петко войвода, бронзови фигурки и оброчни плочки от светилището на връх Аламура, богато украсена стъклена бутилка от Деултум, глава на мраморна статуя от Хераклея Синтика, накити от термите на Рациария, каменно „яйце“ с врязани знаци от средновековното селище в м. Кавлаклак, гр. Нови пазар, кръст енколпион с изображение на Богородица от Трапезица (Търново).

Изложбата е организирана в сътрудничество на НАИМ-БАН с 19 исторически и археологически музея в страната, които участват с находки от своите фондове: Национален исторически музей, Регионален археологически музей в Пловдив, регионалните исторически музеи във Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Русе, Шумен, Археологически музей „Старинен Несебър“, Археологически музей „Мечислав Домарадски“, Септември, археологическите музеи в Сандански и Созопол, историческите музеи в Гоце Делчев, Дългопол, Каварна, Петрич, Провадия, Средец и Тополовград.

ПРОБЛЕМИТЕ

По думите на доц. Христо Попов богатата на находки година е вид компенсация за проблемите, с които българската археология и българското културно историческо наследство се сблъскват не само през последната година, но през последните няколко години.

Със сигурност тази изложба можеше да бъде кръстена не само „Българска археология 2024“, тя можеше да бъде кръстена „Да обичаш на инат“ с оглед на това, че въпреки всичките проблеми ние продължаваме да си вършим работата, обичаме си професията и искаме да си вършим работата по възможно най-добрия начин. Изложбата всъщност е „въпреки“, а не „благодарение на“, каза доц. Христо Попов.

Той обясни, че огромна част от експонатите, включени в тази изложба, са свързани със спасителни проучвания, инициативи на частни инвеститори, археологически проучвания по национални проекти и частни такива. И една по-малка част като пропорции е свързана с изследвания, които са пряко свързани с подкрепата и финансирания, идеи и стратегия, ако има изобщо такива - от страна на държавата, допълни директорът на НАИМ-БАН.

Планираните археологически проучвания през тази година са на малко на по-заден план. За сметка на това резултатите от други разкопки наистина показват едни изключително впечатляващи находки, отбеляза доц. Попов.

По думите му българската археология винаги е била „любимец 13“ на държавата ни. Винаги се говори едно, а се случва друго. Според доц. Попов тази "административна шизофрения" е станала обичайна в публичното пространство. Винаги си говорим едно и също в началото и в края на годината, каза той.

„Това, което очакваме, започвайки годината и показвайки какво можем, е българските държавни институции най-после да започнат да си вършат работата по един смислен и отговорен начин“, каза още доц. Попов. По думите му проблемът не е в последната година. Последната година беше катализатор, който направи видими особено болезнени проблеми, които ги има от много години. Би трябвало да има най-после на държавно ниво стратегия, да има визия поне 10-15 години напред какво трябва да се случва, а не да се работи на парче за по 10-15 дни, за които се кандидатства месеци и се отчита още няколко месеца, допълни доц. Христо Попов.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Роландо Вийязон излезе три пъти на бис в зала „България“
Дванадесетият „Международен фотосалон – Пловдив“ (2025) е отворен за участие
Музеят на хумора и сатирата отбеляза 53 години от създаването си
Анимационният филм "Спайдър-Мен: Отвъд Спайди-вселената" ще тръгне по кината през 2027 година
Кендрик Ламар и Сиза запазват челната си позиция в класацията на „Билборд“ за сингли
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Канадската продуцентка и музикант Мари Дейвидсън пристига у нас през юни
Авансцена
Ein deutsches Requiem на Брамс ще звучи в зала „България“
Тонът на времето
Роландо Вийязон излезе три пъти на бис в зала „България“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.