NRD Начало
Вторник, 18 Март 2025
Начало Авансцена Биография: Мистер Сенко
3137
Авансцена

Биография: Мистер Сенко

От първата третина на миналия век той представя самостоятелни илюзионни спектакли. Илюзионистът Евстати Христов Карайончев – Мистер Сенко, е роден на 12 февруари 1905 г. „В 1918 г.

| 12 Февруари 2025, 14:23 ч.
Биография: Мистер Сенко
Биография: Мистер Сенко
Снимка © Божидар Тодоров

Сто и двадесет години от рождението на големия български илюзионист Мистер Сенко (1905-1987) отбелязваме днес.

Галерия „Казаков“ в Трявна представя пътуващата изложба „Мисия български дизайн

Първата голяма изложба в музея „Албертина“ под ръководството на новия генерален дирек

В този „Фалстаф“ е цялото ДНК на Дзефирели. Това е моят Маестро, так

Коледният базар в Търговище бе открит с музикално дефиле и концерт на Духовия оркестър „Вас

Дъждът в Ловеч не спря на Рождество Христово коледарите да огласят централната част на града с пр

От първата третина на миналия век той представя самостоятелни илюзионни спектакли. Някои от най-известните му илюзии са „Електрическият стол", „Разрязване на жена с циркулярен трион" и „Сваляне на главата". 

Илюзионистът Евстати Христов Карайончев – Мистер Сенко, е роден на 12 февруари 1905 г. във Враца, в семейството на фелдшер. На 10-годишна възраст остава сирак и през 1918 г. заминава в София, където има по-голям шанс да си намери препитание. Заработва, продавайки лимонада в близост до цирка на Лазар Добрич – „Колизеум“, и постепенно започва да разлепя афиши и да мете след представленията.

„В 1918 г. дойдох в София 13-годишен. На „Пиротска“ 5, днес „Жданов“, свиреше оркестър. Застанах отвънка, излезе един да търси гаврош да продава лимонада и пасти и ме взе. Продадох стоката, отчетох се и се скрих под пейките във цирка да спя. Сутринта един мете, почнах да му помагам и така постепенно влезнах в цирка. Лепех и афиши по софийските улици, табелата разнасях из града. Докато най-после станах ръководител на манежа“, разказва Мистер Сенко.

ПЪРВИ СТЪПКИ

Интересът му към цирковото изкуство расте и късметът му се усмихва през 1923 г. при гастрола на французина Делоне с псевдоним „Мистериозният турчин“. Гостът забелязва всеотдайността и любопитството на Евстати и го прави свой асистент. На сбогуване му доверява атрактивния си номер „Изчезване от сандъка“.

Национална комисия за музеите и паметниците на Нигерия ще отговаря за възстановяването и съхранен

За поредна година Държавният куклен театър в Пловдив ще се включи в инициативата на Асоциацията н

Два проекта на Историческия музей в Попово са одобрени за пълно финансиране от Министерството на

Френският президент Еманюел Макрон ще открие официално днес възстановената катедрала "Нотр Дам" -

Сто картини на Стоян Василев ще бъдат показани в София за първи път.

Експозицията може да

С наученото от французина Евстати започва да обикаля из страната като изобретява и собствени номера, с които пленява публиката. Работи в цирк „България“ на Ненчо Цанков и в малки артистични трупи, участва и в програмите на редица български циркове. От 1929 г. изнася самостоятелни спектакли със свой афиш „Мистериозният Сенко“. 

СЕНКО, СЪЩИНСКИ СЕНКО

„Името ми е Евстати Христов Карайончев или Статко. Така ме наричаха, като метях цирка и подреждах инвентара. Много обичах палячовците. Веднъж един от тях Сенко се разболя. Бърза си начерних лицето (това ни беше гримът едно време) и беж при директора. „Знам, казвам му, всички реплики наизуст. Нека опитам само веднъж“. Вечерта отивам да ми платят надницата, а касиерката се превива от смях и ме сочи: „Сенко, същински Сенко“. Така си и останах. Пък Мистер ми прикачи един ваш колега, печатар. Беше през 1929 г. в Стара Загора. В печатницата имаха само афиш на хартия 50 на 100 сантиметра и словослагателят от „Мистериозният Сенко“, успял да събере на един ред само „Мистер Сенко“. Капарото – дадено, представлението след няколко часа. Какво да правя? Взех ги и толкоз. На късмет било, а тогава бях позеленял от яд“, разказва илюзионистът.

През 1937 г. Мистер Сенко участва за пръв път в Международния конгрес на илюзионистите в Берлин, Германия, на който се обменя опит и се състезават най-добрите представители на това изкуство в Европа. При второто си участие през 1939 г. Сенко показва коронния си номер – „Сваляне на главата“, за което получава второ място в надпреварата. В илюзията използва восъчна глава-маска, направена от художника Ненко Балкански и скулптора Иван Мъндов, и именно нея публиката вижда в ръката му по време на спектаклите.

Други негови известни илюзии са „Електрическият стол“ и „Разрязване на жена с циркулярен трион“.

НОВАТОР В ПРОФЕСИЯТА

Мистер Сенко е първият български илюзионист, който издига жанра на високо художествено равнище. Той освобождава илюзионното представление от атмосферата на мистичност, свръхестественост и магизъм. Илюзиите му са подчинени на законите на физиката, химията и механиката.

През 1956 г. Мистер Сенко получава сребърен медал на Първия международен фестивал на цирковото изкуство във Варшава, Полша. За номера с главата през 1961 г., в Индианополис, щата Индиана, САЩ, Мистер Сенко става носител на специалната награда на Американската асоциация на илюзионистите. 

За последен път Мистер Сенко „сваля“ главата си на 15 февруари 1965 г. на спектакъла за 60-годишнината си. И с думите „Не е важно човек само да знае как да се качи на сцената, но и как да слезе“, се прощава с публиката. Сенко предава своя опит на любители и професионални артисти, сред които са неговият син Христо Евстатиев-Сенко и Харди. Синът на Сенко е основен негов асистент. В разгара на кариерата си, асистентите му са над 10, а екипът му – над 50 души.

На 16 февруари 1970 г. във Враца, на тържество по повод 70-годишнината си, Сенко е обявен за почетен гражданин на града. Обявен е и за почетен гражданин на Париж и София. През 1972 г. получава златен медал за манипулация с карти на конгреса на испанските илюзионисти в Сан Себастиан, Испания. Той е член на Международната асоциация на илюзионистите, а също така и почетен член на асоциациите на илюзионистите на Франция, Германия и САЩ.

ПРИЗНАНИЕ

Като доайен Мистер Сенко е гост и вдъхновител на много конгреси на магическото изкуство и признат майстор в България и по света. На 1 април 1975 г. е създаден Клуб на илюзионистите към Съюза на българските артисти с председател Антраник Арабаджиян – Астор, и почетен председател Мистер Сенко. През септември 1980 г., по повод 75-годишнината на Мистер Сенко, в България за първи път се провежда Международен фестивал на илюзионистите, на който наградените участници и почетните гости изнасят гала-концерт в негова чест.

Мистер Сенко е удостоен със званието „Заслужил артист“ (22 май 1963), званието „Народен артист“ (май 1967) и званието „Герой на социалистическия труд“ за неговите изключителни постижения в развитието на илюзионното изкуство и във връзка с неговата 80-годишнина (1985). Той е носител на ордените: „Кирил и Методий“ първа степен за заслуги в естрадното изкуство (март 1955), „Червено знаме на труда“ (февруари 1965), „Народна република България“ първа степен (1975) и „Георги Димитров“ (1985).

През 2012 г., по повод 107-годишнината от рождението на Евстати Карайончев – Мистер Сенко, е учредена мемориална преходна купа на името му „Мемориал Мистер Сенко“. Инициативата е на клуба на илюзионистите в България „Сенко“ и Община Враца.

Мистер Сенко умира на 26 юли 1987 г.

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съюзът на българските художници възобновява традиционната национална изложба „Рисунка и малка пластика“
Съюзът на българските художници възобновява традиционната национална изложба „Рисунка и малка пластика“. Експозицията ще бъде открита на 2 май в галерията на СБХ на ст ...
Дискусия посочва заплахите от изкуствения интелект във филмовата индустрия
Дискусия на тема „Изкуствен интелект и кино: Навигиране на възможностите и заплахите във филмовата индустрия“ ще се състои на 22 март в София, съобщават от бюрото на &b ...
Михаела Филева ще има втори самостоятелен концерт
Михаела Филева ще има втори самостоятелен концерт в зала 1 на НДК – на 22 октомври, съобщават от екипа на изпълнителката. „Този концерт е много повече от среща с хорат ...
Пловдивската опера ще гостува в Стара Загора с премиерния си балетен спектакъл „Ромео и Жулиета“
Балетната трупа на Опера -Пловдив ще гостува на 19 март на сцената на Държавна опера-Стара Загора с премиерния си балетен спектакъл „Ромео и Жулиета“ от Прокофиев. Тов ...
Цигуларят Гидон Кремер, пианистът Георгис Осокинс и виолончелистът Гиедре Дирванаускайте ще изнесат концерт на "Мартенски музикални дни"
Концерт на Гидон Кремер трио ще се състои тази вечер в Доходното здание в Русе. Събитието е част от програмата на 64-рото издание на международния фестивал "Мартенски музикални дни ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт на квартет към Пловдивската опера започна Пролетният салон на изкуствата
С концерт на квартет към Пловдивската опера започна Пролетният салон на изкуствата, организиран от Община Варна. Съставът е сформиран от цигуларите Балаш Шварц и Божидар Бенев, вио ...
Конан О`Брайън ще се завърне като водещ на церемонията по връчването на наградите „Оскар“ през 2026 г.
Комикът и домакин на вечерни телевизионни предавания Конан О`Брайън ще бъде водещ на 98-ата церемония по връчването на наградите „Оскар“, която ще се състои на 15 март ...
Русенската опера представя световната премиера на "Алма" на "Мартенски музикални дни"
Русенската опера ще представи световната премиера на "Алма" - монодрама от Любомир Денев, утре вечер в крайдунавския град. Спектакълът е част от програмата на международния фестива ...
Театрално-танцова формация „Пулс” за девета година ще е домакин на Националния фестивал „Театърът в движение”
Театрално-танцова формация „Пулс” в Разград за девета поредна година ще е домакин на единствения в страната Национален фестивал „Театърът в движение”. Форум ...
Актрисата Неда Спасова е претендент за наградата "Полет в изкуството" на фондация "Стоян Камбарев"
Актрисата Неда Спасова е победител в категория „Актьорско майсторство“, съобщават от фондация "Стоян Камбарев". Заедно с още четирима артисти тя е претендент за награда ...
Тикер в 13:00 ч.
С концерт на квартет към Пловдивската опера започна Пролетният салон на изкуства ...
Начало Авансцена
3137
Авансцена

Биография: Мистер Сенко

От първата третина на миналия век той представя самостоятелни илюзионни спектакли. Илюзионистът Евстати Христов Карайончев – Мистер Сенко, е роден на 12 февруари 1905 г. „В 1918 г.

| 12 Февруари 2025, 14:23 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Мистер Сенко
Биография: Мистер Сенко
Снимка © Божидар Тодоров

Сто и двадесет години от рождението на големия български илюзионист Мистер Сенко (1905-1987) отбелязваме днес.

От първата третина на миналия век той представя самостоятелни илюзионни спектакли. Някои от най-известните му илюзии са „Електрическият стол", „Разрязване на жена с циркулярен трион" и „Сваляне на главата". 

Илюзионистът Евстати Христов Карайончев – Мистер Сенко, е роден на 12 февруари 1905 г. във Враца, в семейството на фелдшер. На 10-годишна възраст остава сирак и през 1918 г. заминава в София, където има по-голям шанс да си намери препитание. Заработва, продавайки лимонада в близост до цирка на Лазар Добрич – „Колизеум“, и постепенно започва да разлепя афиши и да мете след представленията.

„В 1918 г. дойдох в София 13-годишен. На „Пиротска“ 5, днес „Жданов“, свиреше оркестър. Застанах отвънка, излезе един да търси гаврош да продава лимонада и пасти и ме взе. Продадох стоката, отчетох се и се скрих под пейките във цирка да спя. Сутринта един мете, почнах да му помагам и така постепенно влезнах в цирка. Лепех и афиши по софийските улици, табелата разнасях из града. Докато най-после станах ръководител на манежа“, разказва Мистер Сенко.

ПЪРВИ СТЪПКИ

Интересът му към цирковото изкуство расте и късметът му се усмихва през 1923 г. при гастрола на французина Делоне с псевдоним „Мистериозният турчин“. Гостът забелязва всеотдайността и любопитството на Евстати и го прави свой асистент. На сбогуване му доверява атрактивния си номер „Изчезване от сандъка“.

С наученото от французина Евстати започва да обикаля из страната като изобретява и собствени номера, с които пленява публиката. Работи в цирк „България“ на Ненчо Цанков и в малки артистични трупи, участва и в програмите на редица български циркове. От 1929 г. изнася самостоятелни спектакли със свой афиш „Мистериозният Сенко“. 

СЕНКО, СЪЩИНСКИ СЕНКО

„Името ми е Евстати Христов Карайончев или Статко. Така ме наричаха, като метях цирка и подреждах инвентара. Много обичах палячовците. Веднъж един от тях Сенко се разболя. Бърза си начерних лицето (това ни беше гримът едно време) и беж при директора. „Знам, казвам му, всички реплики наизуст. Нека опитам само веднъж“. Вечерта отивам да ми платят надницата, а касиерката се превива от смях и ме сочи: „Сенко, същински Сенко“. Така си и останах. Пък Мистер ми прикачи един ваш колега, печатар. Беше през 1929 г. в Стара Загора. В печатницата имаха само афиш на хартия 50 на 100 сантиметра и словослагателят от „Мистериозният Сенко“, успял да събере на един ред само „Мистер Сенко“. Капарото – дадено, представлението след няколко часа. Какво да правя? Взех ги и толкоз. На късмет било, а тогава бях позеленял от яд“, разказва илюзионистът.

През 1937 г. Мистер Сенко участва за пръв път в Международния конгрес на илюзионистите в Берлин, Германия, на който се обменя опит и се състезават най-добрите представители на това изкуство в Европа. При второто си участие през 1939 г. Сенко показва коронния си номер – „Сваляне на главата“, за което получава второ място в надпреварата. В илюзията използва восъчна глава-маска, направена от художника Ненко Балкански и скулптора Иван Мъндов, и именно нея публиката вижда в ръката му по време на спектаклите.

Други негови известни илюзии са „Електрическият стол“ и „Разрязване на жена с циркулярен трион“.

НОВАТОР В ПРОФЕСИЯТА

Мистер Сенко е първият български илюзионист, който издига жанра на високо художествено равнище. Той освобождава илюзионното представление от атмосферата на мистичност, свръхестественост и магизъм. Илюзиите му са подчинени на законите на физиката, химията и механиката.

През 1956 г. Мистер Сенко получава сребърен медал на Първия международен фестивал на цирковото изкуство във Варшава, Полша. За номера с главата през 1961 г., в Индианополис, щата Индиана, САЩ, Мистер Сенко става носител на специалната награда на Американската асоциация на илюзионистите. 

За последен път Мистер Сенко „сваля“ главата си на 15 февруари 1965 г. на спектакъла за 60-годишнината си. И с думите „Не е важно човек само да знае как да се качи на сцената, но и как да слезе“, се прощава с публиката. Сенко предава своя опит на любители и професионални артисти, сред които са неговият син Христо Евстатиев-Сенко и Харди. Синът на Сенко е основен негов асистент. В разгара на кариерата си, асистентите му са над 10, а екипът му – над 50 души.

На 16 февруари 1970 г. във Враца, на тържество по повод 70-годишнината си, Сенко е обявен за почетен гражданин на града. Обявен е и за почетен гражданин на Париж и София. През 1972 г. получава златен медал за манипулация с карти на конгреса на испанските илюзионисти в Сан Себастиан, Испания. Той е член на Международната асоциация на илюзионистите, а също така и почетен член на асоциациите на илюзионистите на Франция, Германия и САЩ.

ПРИЗНАНИЕ

Като доайен Мистер Сенко е гост и вдъхновител на много конгреси на магическото изкуство и признат майстор в България и по света. На 1 април 1975 г. е създаден Клуб на илюзионистите към Съюза на българските артисти с председател Антраник Арабаджиян – Астор, и почетен председател Мистер Сенко. През септември 1980 г., по повод 75-годишнината на Мистер Сенко, в България за първи път се провежда Международен фестивал на илюзионистите, на който наградените участници и почетните гости изнасят гала-концерт в негова чест.

Мистер Сенко е удостоен със званието „Заслужил артист“ (22 май 1963), званието „Народен артист“ (май 1967) и званието „Герой на социалистическия труд“ за неговите изключителни постижения в развитието на илюзионното изкуство и във връзка с неговата 80-годишнина (1985). Той е носител на ордените: „Кирил и Методий“ първа степен за заслуги в естрадното изкуство (март 1955), „Червено знаме на труда“ (февруари 1965), „Народна република България“ първа степен (1975) и „Георги Димитров“ (1985).

През 2012 г., по повод 107-годишнината от рождението на Евстати Карайончев – Мистер Сенко, е учредена мемориална преходна купа на името му „Мемориал Мистер Сенко“. Инициативата е на клуба на илюзионистите в България „Сенко“ и Община Враца.

Мистер Сенко умира на 26 юли 1987 г.

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съюзът на българските художници възобновява традиционната национална изложба „Рисунка и малка пластика“
Дискусия посочва заплахите от изкуствения интелект във филмовата индустрия
Михаела Филева ще има втори самостоятелен концерт
Пловдивската опера ще гостува в Стара Загора с премиерния си балетен спектакъл „Ромео и Жулиета“
Цигуларят Гидон Кремер, пианистът Георгис Осокинс и виолончелистът Гиедре Дирванаускайте ще изнесат концерт на "Мартенски музикални дни"
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
С концерт на квартет към Пловдивската опера започна Пролетният салон на изкуствата
Творчески отражения
Конан О`Брайън ще се завърне като водещ на церемонията по връчването на наградите „Оскар“ през 2026 г.
Тонът на времето
Русенската опера представя световната премиера на "Алма" на "Мартенски музикални дни"
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.