NRD Начало
Петък, 4 Април 2025
Начало Под прожектора Станислав Гайтанджиев: Живот без чалга има
5697
Под прожектора

Станислав Гайтанджиев: Живот без чалга има

Пънк парчето „Финал“ с лайтмотива „Живот без чалга има“ е представено в своеобразно турне с отворени репетиции във Велико Търново. Финалът може да стане факт, ако не се внимава с предупрежденията в текста, каза в интервю Станислав Гайтанджиев, идеолог на концепцията и неин автор.  Текстът на песента е безглаголен, а внушенията се дължат на конкретността и силата на самите думи.

| 07 Февруари 2025, 09:41 ч.
Станислав Гайтанджиев: Живот без чалга има
Станислав Гайтанджиев: Живот без чалга има
Снимка © БТА

Живот без чалга има според  „Негрупата „Бретон“ и нейния създател Станислав Гайтанджиев.

Варненският куклен театър се включва в Седмицата на кукленото изкуство, съобщават от институцията

Повече от 80 творби, собственост на колекционера Сашо Милчев, ще бъдат представени на изложба в Б

Иранският артист Шахриар Мазанди показва за първи път пред българска публика своето изкуство.

Селена Гомес, Опра Уинфри, Голди Хоун, Бен Стилър, Ана де Армас, Стърлинг Браун, Уилям Дефо, Лили

Националният исторически музей (НИМ) представя изложбата „Древни находки нови открития

Пънк парчето „Финал“ с лайтмотива „Живот без чалга има“ е представено в своеобразно турне с отворени репетиции във Велико Търново.

Финалът може да стане факт, ако не се внимава с предупрежденията в текста, каза в интервю Станислав Гайтанджиев, идеолог на концепцията и неин автор. 

Текстът на песента е безглаголен, а внушенията се дължат на конкретността и силата на самите думи. Тази експресивност е нещо като българско хайку, което е подчертано с изразните средства на видеоклипа, сниман от фотографа Валентин Русанов. Звукът и аранжиментът са на Ангел Ангелов, на барабаните е Георги Димитров, Станимир Георгиев, известен като Диджей Станчика е зад грамофона, а динамиката във видеото се дължи на Полина Кинова и Полина Петкова от Великотърновския театър. Видеоклипът е в социалните мрежи и се радва на добър интерес, посочиха неговите създатели.

Станислав Гайтанджиев измисля хореографията  и стилистиката на клипа, решена в розов цвят. Плакатът е илюстриран с розово прасе с човешки очи. „Идеята е да се покаже, че ни е обхванала една илюзорна розова действителност, провъзгласяваща безсмислени „ценности“, които ни се внушават от поп фолк музиката и от някои политици“, каза Гайтанджиев. 

Той е завършил специалност „Организация на художествени дейности“ в едно от училищата в Горна Оряховица. Паралелката е била експериментална, в нея университетски преподаватели са обучавали деца, свързани с изкуствата – рисуване и музика от 8 до 12 клас по специално създадена методика. След казармата не се върнал във Велико Търново, живял е в София, след това за три години в Испания, отскоро отново е в родния си град. 

Джон Ленън е почетен със специална колекция британски монети по случай 85-годишн

„Копелия”, най-новото заглавие в балетния репертоар на Старо

Художникът Самуил Велев е победител в категория „Визуално изкуство“ за наградата за "

Боряна Пандова представя изложбата „Мръсно“ в столичната галерия „Синтезис&ldqu

Густаво Дудамел ще дирижира концертни изпълнения на Вагнеровата „В

Тук, в старо помещение, строено през 1850 година, той създава фризьорски салон, чиято специфика са прическите, характерни за 50-60-те години на миналия век. Такава е и стилистиката в обзавеждането на студиото му – с много ретро детайли и музикални акценти. Пространство е нещо като машина на времето, в което подстригването е един повод да се потопиш в безкрайността на миналото, каза авторът и отбеляза, че най-впечатлени, след като попаднат в студиото, са младите хора, родени след 2000 г. 

Когато застанат пред бръснарско огледало от 1947 година, донесено от Испания, и седнат в автентична бръснарска седалка от средата на миналия век, спасена и реставрирана след строителни дейности в психиатрична клиника, хората се удивяват и същевременно се отпускат, разказва Гайтанджиев. 

Тези ретро реликви в по-голямата си част са тук заради моята любов към музиката, защото те са от епохата на създаването на истинската музика, която и днес ние слушаме, но като едно ехо, каза Гайтанджиев, обяснявайки еклектичната атмосфера на салона.

Сега в класациите на радиостанциите водещи са римейк вариациите, обновени цифрово, но дълбочината не е същата. Първообразът на тази музика е създаден по аналогов начин, с чувство, с мисъл, с послание. На тази база е трудно да се измисли нещо по-различно, все едно някой да измисли нова рецепта за хляб днес, допълни той. Може би някой ще измисли вариация на тази рецепта, но съставките са базисни, разсъждава Гайтанджиев, подчертавайки, че е, и иска да остане аналогов човек.

Според него съхранението на ценностите на аналоговата ера, са своеобразен бунт срещу унифицирането на мисленето, навлизащо чрез технологиите. Хората трябва да се върнат към себе си и човешкото чрез културата, за да спрат да живеят в розовия облак на безсмислените обещания, посочи той.

Какво е носене на политическа отговорност, ами това е като носене на фризьорска отговорност. Не мога да нося фризьорска отговорност, без ти да си на фризьорския стол и да се съгласиш да участваш в целия процес и в оформянето на твоята прическа, коментира Гайтанджиев. Когато политиците искат от нас гласове, за да поемат политическата отговорност, се разхвърчават розови облаци от обещания. „Когато им дадем тези гласове, но възразим спрямо определени политики, биваме обвинени в некомпетентност и в пречка“, каза Гайтанджиев. 

От тази обществена и социална среда, създадена от конфронтацията между тях и нас, се ражда и „не“ стилистиката на групата. Както може да има некоалиция, така ще има и негрупа, немузика, неконцерт, непеене, казва нейният идеолог.

Следващото парче на  „Негрупата „Бретон“ ще се казва „Ала-бала, кой изяде кашкавала?“. То отново ще заложи на концепцията за социална дисекция на действителността от последните години, със стилистиката от така наречения гневен фризьорски пънк, както неговият създател го определя.

В песента става дума за пудели, пачки, контрабанда, живота на младите хора по улиците – дрифтове, балони, скука и други теми на обезвереното общество.

Според Гайтанджиев в социалната среда хората трябва да са активни и да изразяват доволството или недоволството си, а изкуството и музиката са начините те да бъдат чути. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Живееща във Великобритания млада художничка ще открие изложба в ХГ "Петко Чурчулиев"
Младата художничка Констанца Колева, живееща и работеща от години във Великобритания, ще открие своя самостоятелна изложба в Художествена галерия (ХГ) "Петко Чурчулиев" в Димитровг ...
Тамбурица, цимбал, лира и гайда звучат в „Ритъмът на Балканите“
Тамбурица, цимбал, лира и гайда звучат в „Ритъмът на Балканите“ с оркестъра за народна музика на БНР под диригентството на Димитър Христов. Събитието е на 10 април в п ...
В Париж актьорът Рейф Файнс за първи път ще режисира опера
Британският актьор Рейф Файнс ще режисира опера за първи път през предстоящия сезон на Парижката национална опера (ПНО), съобщава АФП. През януари 2026 г. Файнс, който сам е изигр ...
Сопраното Анна Нетребко ще открие сезона на Кралската опера в Лондон след шестгодишно отсъствие
Сопраното Анна Нетребко ще се завърне в Кралската опера в Лондон след шестгодишно отсъствие, за да открие сезона 2025-26 г. в нова постановка на "Тоска" от Пучини, предаде Асошиейт ...
Световни звезди отлагат представления в Турция заради бойкот на организатора им
Световноизвестната английска рок група „Мюз“ (Muse) е отложила концерта си в Истанбул, насрочен за 11 юни, за 2026 г., след като в социалните мрежи се разпространи приз ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Театралната комедия „Петък вечер“ ще гостува на ямболска сцена
Театралната комедия „Петък вечер“ ще гостува на ямболска сцена на 17 април. Постановката ще се играе в Зрителната зала на Община Ямбол, като е подходяща за публика над ...
Четири театрални постановки, две изложби и ученическо състезание ще има в Дом на енергетика в Козлодуй през април
Четири театрални постановки ще бъдат представени на сцената на Дом на енергетика в Козлодуй през април, показва програмата на културната институция, публикувана на официалната им ф ...
Кукленият театър в Търговище ще представи на публиката ново заглавие
Кукленият театър в Търговище ще представи на публиката ново заглавие. Спектакълът „Детската градина на Златка“ ще бъде поставен премиерно на 11 април, съобщават от тру ...
Калин Балев показва своите „Митологични сенки в камък и пясък“ в изложба
„Митологични сенки в камък и пясък" е заглавието на изложбата, която Калин Балев показва в столичния Art Club Diplomat. Експозицията ще бъде открита на 15 април и ще пр ...
Държавен куклен театър "Дора Габе" ще представи новата си пиеса "Кой е по, кой е най"
Държавен куклен театър  "Дора Габе" в Добрич ще представи новата си пиеса "Кой е по, кой е най" на 6 април, съобщават от културната институция. Режисьор е Румен Куртев, сцено ...
Тикер в 00:00 ч.
Театралната комедия „Петък вечер“ ще гостува на ямболска сцена на 17 ...
Начало Под прожектора
5697
Под прожектора

Станислав Гайтанджиев: Живот без чалга има

Пънк парчето „Финал“ с лайтмотива „Живот без чалга има“ е представено в своеобразно турне с отворени репетиции във Велико Търново. Финалът може да стане факт, ако не се внимава с предупрежденията в текста, каза в интервю Станислав Гайтанджиев, идеолог на концепцията и неин автор.  Текстът на песента е безглаголен, а внушенията се дължат на конкретността и силата на самите думи.

| 07 Февруари 2025, 09:41 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Станислав Гайтанджиев: Живот без чалга има
Станислав Гайтанджиев: Живот без чалга има
Снимка © БТА

Живот без чалга има според  „Негрупата „Бретон“ и нейния създател Станислав Гайтанджиев.

Пънк парчето „Финал“ с лайтмотива „Живот без чалга има“ е представено в своеобразно турне с отворени репетиции във Велико Търново.

Финалът може да стане факт, ако не се внимава с предупрежденията в текста, каза в интервю Станислав Гайтанджиев, идеолог на концепцията и неин автор. 

Текстът на песента е безглаголен, а внушенията се дължат на конкретността и силата на самите думи. Тази експресивност е нещо като българско хайку, което е подчертано с изразните средства на видеоклипа, сниман от фотографа Валентин Русанов. Звукът и аранжиментът са на Ангел Ангелов, на барабаните е Георги Димитров, Станимир Георгиев, известен като Диджей Станчика е зад грамофона, а динамиката във видеото се дължи на Полина Кинова и Полина Петкова от Великотърновския театър. Видеоклипът е в социалните мрежи и се радва на добър интерес, посочиха неговите създатели.

Станислав Гайтанджиев измисля хореографията  и стилистиката на клипа, решена в розов цвят. Плакатът е илюстриран с розово прасе с човешки очи. „Идеята е да се покаже, че ни е обхванала една илюзорна розова действителност, провъзгласяваща безсмислени „ценности“, които ни се внушават от поп фолк музиката и от някои политици“, каза Гайтанджиев. 

Той е завършил специалност „Организация на художествени дейности“ в едно от училищата в Горна Оряховица. Паралелката е била експериментална, в нея университетски преподаватели са обучавали деца, свързани с изкуствата – рисуване и музика от 8 до 12 клас по специално създадена методика. След казармата не се върнал във Велико Търново, живял е в София, след това за три години в Испания, отскоро отново е в родния си град. 

Тук, в старо помещение, строено през 1850 година, той създава фризьорски салон, чиято специфика са прическите, характерни за 50-60-те години на миналия век. Такава е и стилистиката в обзавеждането на студиото му – с много ретро детайли и музикални акценти. Пространство е нещо като машина на времето, в което подстригването е един повод да се потопиш в безкрайността на миналото, каза авторът и отбеляза, че най-впечатлени, след като попаднат в студиото, са младите хора, родени след 2000 г. 

Когато застанат пред бръснарско огледало от 1947 година, донесено от Испания, и седнат в автентична бръснарска седалка от средата на миналия век, спасена и реставрирана след строителни дейности в психиатрична клиника, хората се удивяват и същевременно се отпускат, разказва Гайтанджиев. 

Тези ретро реликви в по-голямата си част са тук заради моята любов към музиката, защото те са от епохата на създаването на истинската музика, която и днес ние слушаме, но като едно ехо, каза Гайтанджиев, обяснявайки еклектичната атмосфера на салона.

Сега в класациите на радиостанциите водещи са римейк вариациите, обновени цифрово, но дълбочината не е същата. Първообразът на тази музика е създаден по аналогов начин, с чувство, с мисъл, с послание. На тази база е трудно да се измисли нещо по-различно, все едно някой да измисли нова рецепта за хляб днес, допълни той. Може би някой ще измисли вариация на тази рецепта, но съставките са базисни, разсъждава Гайтанджиев, подчертавайки, че е, и иска да остане аналогов човек.

Според него съхранението на ценностите на аналоговата ера, са своеобразен бунт срещу унифицирането на мисленето, навлизащо чрез технологиите. Хората трябва да се върнат към себе си и човешкото чрез културата, за да спрат да живеят в розовия облак на безсмислените обещания, посочи той.

Какво е носене на политическа отговорност, ами това е като носене на фризьорска отговорност. Не мога да нося фризьорска отговорност, без ти да си на фризьорския стол и да се съгласиш да участваш в целия процес и в оформянето на твоята прическа, коментира Гайтанджиев. Когато политиците искат от нас гласове, за да поемат политическата отговорност, се разхвърчават розови облаци от обещания. „Когато им дадем тези гласове, но възразим спрямо определени политики, биваме обвинени в некомпетентност и в пречка“, каза Гайтанджиев. 

От тази обществена и социална среда, създадена от конфронтацията между тях и нас, се ражда и „не“ стилистиката на групата. Както може да има некоалиция, така ще има и негрупа, немузика, неконцерт, непеене, казва нейният идеолог.

Следващото парче на  „Негрупата „Бретон“ ще се казва „Ала-бала, кой изяде кашкавала?“. То отново ще заложи на концепцията за социална дисекция на действителността от последните години, със стилистиката от така наречения гневен фризьорски пънк, както неговият създател го определя.

В песента става дума за пудели, пачки, контрабанда, живота на младите хора по улиците – дрифтове, балони, скука и други теми на обезвереното общество.

Според Гайтанджиев в социалната среда хората трябва да са активни и да изразяват доволството или недоволството си, а изкуството и музиката са начините те да бъдат чути. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Живееща във Великобритания млада художничка ще открие изложба в ХГ "Петко Чурчулиев"
Тамбурица, цимбал, лира и гайда звучат в „Ритъмът на Балканите“
В Париж актьорът Рейф Файнс за първи път ще режисира опера
Сопраното Анна Нетребко ще открие сезона на Кралската опера в Лондон след шестгодишно отсъствие
Световни звезди отлагат представления в Турция заради бойкот на организатора им
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Театралната комедия „Петък вечер“ ще гостува на ямболска сцена
Творчески отражения
Четири театрални постановки, две изложби и ученическо състезание ще има в Дом на енергетика в Козлодуй през април
Калейдоскоп
Кукленият театър в Търговище ще представи на публиката ново заглавие
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.