НА ЖИВО
Радио NRD2 Култура
Програма / Култура, Музика
|
Тикер в 12:00 ч.
Националната галерия удължава „Завряна в ъгъла (бъдеща) самостоятелна изложба №4“ на Недко Солаков до 1 юни в Двореца, съобщават от екипа. ...
|
1413
Калейдоскоп
Александър Първанов "съживява" забравени предмети и отпадъци, като ги превръща в лампи и артинсталации„Един приятел ми даде кутия от стар телевизор. Сложих го на крака, които бях купил от битака, а до един контейнер за отпадъци веднъж намерих изхвърлен мъжки манекен. Сложих манекена на стол, сложих му една риза, която е вързана отзад, и той гледа със сините си очи екрана, на който мигат лампички. Иззад телевизора излиза ръка, която държи дистанционно, насочено към зрителя. Така ние сме произвели едни телевизори и телевизии и толкова сме се влюбили в тях, че даже сме предоставили управлението и вече нашето съзнание на медиите“
Виолета Караянева
| 04 Февруари 2025, 15:12 ч.
Иновативната инсталация „Силоз“ сглоби от стари предмети и отпадъци русенецът Александър Първанов. Настолната лампа може да бъде видяна във витрина във фоайето на Историческия музей в крайдунавския град. „Създаването на нещо ново понякога е просто преподреждане на вече стари, познати елементи, но с различна перспектива. Това е възможността на твореца да конструира съдържание, да предава знание, да изгражда разкази, да възбужда усещания и емоции, да вплита минало и настояще, опит и предизвикателство“. Така Александър Първанов представи своя проект „Силоз“. Въпреки че съоръжението е изградено от парчетата отпадъци, то е естетически издържано. В същото време е и функционално – настолна лампа. „Изработена е от парче чамова греда, намерена под нечий навес, бутилка от ликьор, части от месомелачка и помпа, метални елементи и мелничка за подправки, както и регистрационен номер за каруца“, отбеляза Първанов. Това не е първото подобно произведение, което прави той. В малката изложбена зала са лампите, наречени „Избухнал чайник“, „Английска закуска“, „Фолклор“, „Шампанско“, „Извор“, „Рицар“, както и „Етно джаз“. „Вече над 40 лампи съм направил. Половината съм подарил на приятели, някои съм продал на колекционери. Вкъщи ползвам една, която представлява много крив брезов клон с ръчно изработен абажур от хартия с „неразцъфнала лампа“ и е монтирана върху парче бетон с отпечатъци от арматурните железа и затова съм я кръстил „Тротоар“, казва още Първанов. Въпреки, че цял живот работи по специалността си в областта на изчислителната техника, той участва със свои произведения и в няколко изложби с Дружеството на художниците в Русе. Паралелно с това има подчертан интерес към историята на града, сподвижник на Сдружение „Русчук“. В Екомузей с аквариум Първанов показва и друга своя артинсталация, свързана с технологичните изкушения пред съвременното общество. Тя представлява телевизор, който управлява с дистанционно човек. „Един приятел ми даде кутия от стар телевизор. Сложих го на крака, които бях купил от битака, а до един контейнер за отпадъци веднъж намерих изхвърлен мъжки манекен. Сложих манекена на стол, сложих му една риза, която е вързана отзад, и той гледа със сините си очи екрана, на който мигат лампички. Иззад телевизора излиза ръка, която държи дистанционно, насочено към зрителя. Така ние сме произвели едни телевизори и телевизии и толкова сме се влюбили в тях, че даже сме предоставили управлението и вече нашето съзнание на медиите“, каза още Първанов.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева |
Петдесет години след откриването си австралопитекът Луси поема на първото си пътуване до Европа
|
"По поръчка за Вас" е дрескодът на тазгодишния бал на музея "Метрополитън" в Ню Йорк
|
Виенският музей „Белведере“ представя словенска живопис от периода 1848 - 1918 г.
|
Оперните певици Валентина Куцарова и Грациела Вълчева-Фиеро представят първия си съвместен проект
|
В Народния театър започнаха репетиции на „Розенкранц и Гилденстерн са мъртви“
|
Време за четене - месец Февруари
Препоръчани заглавия |
„Завряна в ъгъла (бъдеща) самостоятелна изложба №4“ на Недко Солаков в Двореца се удължава
|
Тазгодишната церемония за наградите "Грами" събра по-малко телевизионни зрители отколкото през 2024 г.
|
Явор Милушев получава „Икар“ за изключителен принос към българския театър
|
От Париж до Ню Йорк - големи музеи по света са в процес на мащабни промени
|
Благотворителните концерти за пострадалите от пожарите в Лос Анджелис събраха над 100 млн. щатски долара
|