NRD Начало
Петък, 4 Април 2025
Начало Цветни аспекти Художникът Атанас Хранов откри изложбата си „Текила в Сицилия“
5589
Цветни аспекти

Художникът Атанас Хранов откри изложбата си „Текила в Сицилия“

Художникът разказа какво се крие зад заглавието на експозицията в галерия Пролет: Всяко едно пътуване и като цяло животът е сложен алгоритъм от неща, които ни се случват постоянно. Познат със своята страст към ветроходството, пловдивският художник разказа, че историята, която го вдъхновява за заглавието и една от картините, идва от нещо, което той всъщност не успява да изживее. Бяхме с яхта на едно пристанище до остров Липари, близо до Сицилия.

| 24 Януари 2025, 14:12 ч.
Художникът Атанас Хранов откри изложбата си „Текила в Сицилия“
Художникът Атанас Хранов откри изложбата си „Текила в Сицилия“
Снимка © Христо Стефанов

Пловдивският художник Атанас Хранов откри в Бургас самостоятелна изложба, озаглавена „Текила в Сицилия“.

Камерна музикална вечер по случай Международния ден на жената ще се проведе в музей „Възраж

Националният музей „Земята и хората“ в София ще бъде домакин на събитията, посветени

Театър „Драмеди” от София печели голямата награда и още три отличия

Ед Шийран оглавява британската класация за албуми с продукцията си +–=÷× (Tour

Кубинският пианист Роберто Фонсека включи SoFest в европейското

Художникът разказа какво се крие зад заглавието на експозицията в галерия "Пролет": "Всяко едно пътуване и като цяло животът е сложен алгоритъм от неща, които ни се случват постоянно. От сутрешното кафе до вечерта всичко сякаш се повтаря, сблъсква се с нечий друг алгоритъм, разминават се, но сякаш животът, пътуването, преживяването, историите са подредени и то с наше участие. Затова и понякога едно пътуване може да се илюстрира с един малък момент, който е излязъл от този ред на нещата. Така беше и с тази текила в Сицилия." 

Познат със своята страст към ветроходството, пловдивският художник разказа, че историята, която го вдъхновява за заглавието и една от картините, идва от нещо, което той всъщност не успява да изживее.

"Бяхме с яхта на едно пристанище до остров Липари, близо до Сицилия. В съседство в друга яхта имаше шумна сицилианска компания, където се вихреше емоционална италианска реч, музика, танци. Поканиха ни, защото така или иначе присъстваме, макар и от разстояние, но аз бях болен и не можах да отида. След това обаче разбрах как италианците пият текила. Слагат на ключицата на момиче малко лимон, сипват вътре текила и пият директно от там. Тази текила така ми влезе в съзнанието, че макар пътуването да имаше много други истории и ситуации, за мен нейно олицетворение беше именно нещо, на което не присъствах."

Въпреки това обаче не всички картини са вдъхновени от изпуснатите моменти, а по-скоро от онези мигове, в които имаш усещането, че сякаш излизаш от алгоритъма, случва не нещо неочаквано, извън рутината, уточнява той.

"Плаването по принцип трябва да е нещо, в което няма алгоритъм, но именно това го превръща в алгоритъм. Фактът, че никога не знаеш какво да очакваш превръща липсата на очакване в повтарящ се елемент. Затова и когато най-малко очакваш, се случва нещо странно".

В Художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров" в Ловеч е подредена изложба с избрани творби,

Изложба графичен дизайн на Вилиам Китанов ще бъде представена в Съюза на българските художници (С

Изложбата True Colors, показана във виенския музей „Албертина модерн“ проследява разв

Нова изложба на Йорданка Илиева ще бъде подредена в сградата на Съюза на българските художници (С

Суперзвездата Анна Нетребко беше специален гост на големия Виенски бал, който по традиция се пров

Като пример художникът дава друг такъв специален момент от продължило близо месец и половина плаване от Гърция през Атлантическия океан към Канарите, когато той решава да изненада своя приятел, капитана, когото нарича бате Стефко, като му приготви любимото ястие.

"Докато той беше навън на вахта, аз вътре му приготвих пиле фрикасе, чийто аромат се разнесе над вълните и океана. Беше като някаква сбъдната мечта и така едно нищо и никакво пиле фрикасе се превърна в символ на цялото ни пътуване, което не беше лишено от купища други премеждия, бури, проверки и какво ли не."

Тези ветроходни плавания сякаш са основният акумулатор, където се зарежда вдъхновението на Атанас Хранов.

"Както е казал класикът Александър Секулов, за да развие нещо човек, той първо трябва нещо да навие, защото иначе няма да има какво да развива... В този смисъл по време на плаването аз сякаш също съм си навивал някакво кълбенце, което след това съм успял да развия."

С това обяснява и сините тонове в картините, които са попили толкова дълбоко в него, че излизат сами, без да бъдат съзнателно търсени.

За художника, който завършва дърворезба, живописта се оказва най-голямо предизвикателство.

"За мен е по-лесно да работя, когато обектът има пластика, дори и минимална. Затова като предизвикателство към себе си търсих абсолютната плоскост на платното. Умишлено избягвам наслагванията на боя дори. Единственият обем е илюзорен и триизмерността е нарисувана. Още по-интересно и любопитно става, когато работя върху реална пластика и когато сблъскам двете реалности - съществуващата и илюзорната", казва Хранов.

Този сблъсък се вижда например в поредицата от картини, наречени "Инструментът", в които художникът е включил части от стари музикални инструменти или други намерени вещи като чайници, които вместо да отидат в боклука се превръщат в част от ново произведение на изкуството.

Друго любимо за него платно от изложбата е малка творба в синьо, "защото понякога между цветовете и геометрията вътре в картината се получава хармония, която не може да се обясни и в нея няма логика. Тя не може да се облече в думи и не е и нужно", казва той.

За съвместните проекти, които Атанас Хранов често прави с изявени поети и писатели като Александър Секулов и Веселин Сариев, художникът обяснява, че хората на словото са му любими с това, че с тях няма нужда ти да водиш разговора, защото те обичат да говорят и да се слушат.

"Интересно е, че аз слушам много внимателно и помня какво ми казват. Те умеят да формулират тези и ги изстрелват като снаряди, което за мълчаливи хора като нас художниците, които седим в ателиетата си и с месеци не говорим, е чудо невиждано. Смея да твърдя, че с годините съм откраднал малко занаят от тях и понякога заглавията на изложбите и картините ми се получават и без тяхна помощ", допълва той.

Най-актуалното кълбенце, което художникът казва, че сега навива, е 4-годишният му син.

"Той ме изпълва с всякакви други различни светове. Често, докато го приспивам, му задавам някаква идея като например кой отишъл в планината и намерил акула на върха, след което той сам доразвива цялата история."

Независимо от това кой от двамата заспива първи, за Хранов този поглед към света през детските очи е безценен. 

Изложбата "Текила в Сицилия" може да бъде видяна в галерия "Пролет" до 22 февруари.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Диригентът Росен Гергов изнася концерт с тримата си синове
Диригентът Росен Гергов ще поднесе на варненската публика концерт с тримата си синове на 11 април , съобщиха днес от Театрално-музикалния продуцентски център в крайморския град. П ...
"Черна комедия" гостува за първи път на сцената на Драматичен театър "Адриана Будевска"
Постановката "Черна комедия" на Театър "Българска армия" ще гостува за първи път на сцената на Драматичен театър "Адриана Будевска" на 7 април, съобщават организаторите от "Арт ате ...
Музеят на авиацията край Пловдив подготвя специална програма за Деня на авиацията и космонавтиката
Музеят на авиацията край Пловдив ще отбележи Международния ден на авиацията и космонавтиката - 12 април, и годишнината от полета на първия български космонавт с изложба, презентаци ...
Осем антични представления ще гостуват на Античния театър в Пловдив
Първият международен фестивал за професионални и младежки антични театри Ex Machina започва днес, 3 април, на Античния театър в Пловдив, съобщават организаторите от софийския антич ...
Режисьорът Оливър Стоун отправи призив за повторно разследване на убийството на президента Джон Кенеди
Режисьорът и носител на "Оскар" Оливър Стоун призова Конгреса да разследва отново убийството на президента Джон Ф. Кенеди през 1963 г., след като миналия месец бяха публикувани хил ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Елица Терзиева за "Шест зими... едно лято": Изложбата предоставя духовна пълнота на всеки, който има сетива да я долови
"Ако погледнем на концепцията като на обем, който трябва да бъде изпълнен от асоциациите, емоциите и частиците от микросветовете на художниците, то настоящата изложба предоставя ще ...
Дружеството на пловдивските художници: Изложбата "Цветове" обединява творческа енергия, търсения и личен почерк на десетки автори
Тази изложба е много мащабна, една от двете големи за годината в календара на дружеството. Мисля, че се получи прекрасна експозиция от селектирани творби, която обединява творческа ...
Духът на арабския език е в центъра на вниманието на тазгодишния фестивал в Авиньон
Хореографката от африканската държава Кабо Верде Марлийн Монтейро Фрейтас ще открие 79-ия Фестивал в Авиньон в Югоизточна Франция през юли, предаде АФП. Събитието е посветено на д ...
Изложбата „Пролетен салон“ представя над 60 творби на 28 художници
Традиционната изложба „Пролетен салон“ представя тази година в Ямбол над 60 творби на 28 художници. Експозицията беше открита тази вечер в Арт галерия „Кирил Кръс ...
Азог от „Хобит“ идва на Аniventure Comic Con
Ману Бенет ще бъде сред специалните гости на Аniventure Comic Con (5-6 юли), съобщават от екипа на фестивала.  Актьорът вдъхна живот на един от най-ужасяващите герои на Дж. Р ...
Тикер в 17:00 ч.
"Ако погледнем на концепцията като на обем, който трябва да бъде изпълнен от асо ...
Начало Цветни аспекти
5589
Цветни аспекти

Художникът Атанас Хранов откри изложбата си „Текила в Сицилия“

Художникът разказа какво се крие зад заглавието на експозицията в галерия Пролет: Всяко едно пътуване и като цяло животът е сложен алгоритъм от неща, които ни се случват постоянно. Познат със своята страст към ветроходството, пловдивският художник разказа, че историята, която го вдъхновява за заглавието и една от картините, идва от нещо, което той всъщност не успява да изживее. Бяхме с яхта на едно пристанище до остров Липари, близо до Сицилия.

| 24 Януари 2025, 14:12 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Художникът Атанас Хранов откри изложбата си „Текила в Сицилия“
Художникът Атанас Хранов откри изложбата си „Текила в Сицилия“
Снимка © Христо Стефанов

Пловдивският художник Атанас Хранов откри в Бургас самостоятелна изложба, озаглавена „Текила в Сицилия“.

Художникът разказа какво се крие зад заглавието на експозицията в галерия "Пролет": "Всяко едно пътуване и като цяло животът е сложен алгоритъм от неща, които ни се случват постоянно. От сутрешното кафе до вечерта всичко сякаш се повтаря, сблъсква се с нечий друг алгоритъм, разминават се, но сякаш животът, пътуването, преживяването, историите са подредени и то с наше участие. Затова и понякога едно пътуване може да се илюстрира с един малък момент, който е излязъл от този ред на нещата. Така беше и с тази текила в Сицилия." 

Познат със своята страст към ветроходството, пловдивският художник разказа, че историята, която го вдъхновява за заглавието и една от картините, идва от нещо, което той всъщност не успява да изживее.

"Бяхме с яхта на едно пристанище до остров Липари, близо до Сицилия. В съседство в друга яхта имаше шумна сицилианска компания, където се вихреше емоционална италианска реч, музика, танци. Поканиха ни, защото така или иначе присъстваме, макар и от разстояние, но аз бях болен и не можах да отида. След това обаче разбрах как италианците пият текила. Слагат на ключицата на момиче малко лимон, сипват вътре текила и пият директно от там. Тази текила така ми влезе в съзнанието, че макар пътуването да имаше много други истории и ситуации, за мен нейно олицетворение беше именно нещо, на което не присъствах."

Въпреки това обаче не всички картини са вдъхновени от изпуснатите моменти, а по-скоро от онези мигове, в които имаш усещането, че сякаш излизаш от алгоритъма, случва не нещо неочаквано, извън рутината, уточнява той.

"Плаването по принцип трябва да е нещо, в което няма алгоритъм, но именно това го превръща в алгоритъм. Фактът, че никога не знаеш какво да очакваш превръща липсата на очакване в повтарящ се елемент. Затова и когато най-малко очакваш, се случва нещо странно".

Като пример художникът дава друг такъв специален момент от продължило близо месец и половина плаване от Гърция през Атлантическия океан към Канарите, когато той решава да изненада своя приятел, капитана, когото нарича бате Стефко, като му приготви любимото ястие.

"Докато той беше навън на вахта, аз вътре му приготвих пиле фрикасе, чийто аромат се разнесе над вълните и океана. Беше като някаква сбъдната мечта и така едно нищо и никакво пиле фрикасе се превърна в символ на цялото ни пътуване, което не беше лишено от купища други премеждия, бури, проверки и какво ли не."

Тези ветроходни плавания сякаш са основният акумулатор, където се зарежда вдъхновението на Атанас Хранов.

"Както е казал класикът Александър Секулов, за да развие нещо човек, той първо трябва нещо да навие, защото иначе няма да има какво да развива... В този смисъл по време на плаването аз сякаш също съм си навивал някакво кълбенце, което след това съм успял да развия."

С това обяснява и сините тонове в картините, които са попили толкова дълбоко в него, че излизат сами, без да бъдат съзнателно търсени.

За художника, който завършва дърворезба, живописта се оказва най-голямо предизвикателство.

"За мен е по-лесно да работя, когато обектът има пластика, дори и минимална. Затова като предизвикателство към себе си търсих абсолютната плоскост на платното. Умишлено избягвам наслагванията на боя дори. Единственият обем е илюзорен и триизмерността е нарисувана. Още по-интересно и любопитно става, когато работя върху реална пластика и когато сблъскам двете реалности - съществуващата и илюзорната", казва Хранов.

Този сблъсък се вижда например в поредицата от картини, наречени "Инструментът", в които художникът е включил части от стари музикални инструменти или други намерени вещи като чайници, които вместо да отидат в боклука се превръщат в част от ново произведение на изкуството.

Друго любимо за него платно от изложбата е малка творба в синьо, "защото понякога между цветовете и геометрията вътре в картината се получава хармония, която не може да се обясни и в нея няма логика. Тя не може да се облече в думи и не е и нужно", казва той.

За съвместните проекти, които Атанас Хранов често прави с изявени поети и писатели като Александър Секулов и Веселин Сариев, художникът обяснява, че хората на словото са му любими с това, че с тях няма нужда ти да водиш разговора, защото те обичат да говорят и да се слушат.

"Интересно е, че аз слушам много внимателно и помня какво ми казват. Те умеят да формулират тези и ги изстрелват като снаряди, което за мълчаливи хора като нас художниците, които седим в ателиетата си и с месеци не говорим, е чудо невиждано. Смея да твърдя, че с годините съм откраднал малко занаят от тях и понякога заглавията на изложбите и картините ми се получават и без тяхна помощ", допълва той.

Най-актуалното кълбенце, което художникът казва, че сега навива, е 4-годишният му син.

"Той ме изпълва с всякакви други различни светове. Често, докато го приспивам, му задавам някаква идея като например кой отишъл в планината и намерил акула на върха, след което той сам доразвива цялата история."

Независимо от това кой от двамата заспива първи, за Хранов този поглед към света през детските очи е безценен. 

Изложбата "Текила в Сицилия" може да бъде видяна в галерия "Пролет" до 22 февруари.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Диригентът Росен Гергов изнася концерт с тримата си синове
"Черна комедия" гостува за първи път на сцената на Драматичен театър "Адриана Будевска"
Музеят на авиацията край Пловдив подготвя специална програма за Деня на авиацията и космонавтиката
Осем антични представления ще гостуват на Античния театър в Пловдив
Режисьорът Оливър Стоун отправи призив за повторно разследване на убийството на президента Джон Кенеди
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Елица Терзиева за "Шест зими... едно лято": Изложбата предоставя духовна пълнота на всеки, който има сетива да я долови
Тонът на времето
Дружеството на пловдивските художници: Изложбата "Цветове" обединява творческа енергия, търсения и личен почерк на десетки автори
Творчески отражения
Духът на арабския език е в центъра на вниманието на тазгодишния фестивал в Авиньон
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.