NRD Начало
Неделя, 20 Април 2025
Начало Тонът на времето Саймън Ратъл – Диригентът, който ръководи най-добрите оркестри в Европа
5164
Тонът на времето

Саймън Ратъл – Диригентът, който ръководи най-добрите оркестри в Европа

Ратъл работи в Мюнхен, но продължава да живее в Берлин с третата си съпруга, чешкото мецосопрано Магдалена Кожена, от която има двама синове и 11-годишна дъщеря. „Трите деца са израснали тук. Бащата на Саймън е бил джаз пианист в младежките си години, когато е учил в Оксфорд.

| 19 Януари 2025, 08:00 ч.
Саймън Ратъл – Диригентът, който ръководи най-добрите оркестри в Европа
Саймън Ратъл – Диригентът, който ръководи най-добрите оркестри в Европа
Снимка © AP Photo / Michael Sohn

Роденият в Ливърпул Саймън Ратъл навършва 70 години днес, 19 януари. Той посреща празника като главен диригент на Симфоничния оркестър на Баварското радио, наследявайки този пост от Марис Янсонс.

Драматичен театър „Адриана Будевска“ гостува в Ямбол с новия си комедиен спектакъл &b

Откриване на изложби, факелно шествие, концерт и спортни прояви са част от събитията, които Общин

„Пиесата, която се обърка“ от Хенри Луис, Джонатан Сейър и Хенри Шийлдс ще бъде предс

Смъртта няма обедна почивка. Безопасен секс няма, но аз обичам опасности. Портфейлното здраве на

Американски прокурори представиха нов обвинителен акт срещу Шон "Диди" Кумс, според който хип-хоп

Ратъл работи в Мюнхен, но продължава да живее в Берлин с третата си съпруга, чешкото мецосопрано Магдалена Кожена, от която има двама синове и 11-годишна дъщеря. Решението му да остане в столицата не е изненадващо, тъй като той ръководеше в продължение на 16 години един от най-авторитетните оркестри в света – Берлинската филхармония.

„Трите деца са израснали тук. Училището е тук. Уроците по музика и футболният клуб, приятелите и гората са тук. Това е всичко, което те познават“, казва Ратъл в интервю за британския вестник „Гардиън“.

Бащата на Саймън е бил джаз пианист в младежките си години, когато е учил в Оксфорд. В един момент обаче избира по-сигурното поприще на бизнеса и става вносител на стоки от Китай, включително евтини китайски цигулки.

„Първата ми цигулка беше точно такава. Спомням си и всички пластмасови цветя, модни стоки и смешни играчки, които той внасяше“, споделя Ратъл, който свири също така на пиано и ударни.

Майка му е имала магазин за грамофонни плочи и баща му е купувал по една плоча от нея всеки ден в продължение на година, докато тя не се поддаде на чара му. Ето защо домът в Ливърпул, където расте Саймън, е бил пълен с плочи.

Ема Стоун, Робърт Дауни-младши, Килиън Мърфи, Давайн Джой Рандолф ще връчат награди "Оскар" на це

Представлението продължава да живее, каза режисьорът Бойко Илиев по повод юбилейното 50-о предста

Любовта ще спаси света в най-новата постановка "Швейк през Третата световна война“ на старо

Трима младежи от Търговище представят картини в обща изложба на тема „Графика“. Те са

Парижки съд призна режисьора Кристоф Руджа за виновен в сексуално посегателство срещу актрисата А

Изключително музикален, той бързо завършва училище и на 16 години отива в Лондон, за да учи в Кралската музикална академия. През 1974 г. печели Международния конкурс за диригенти „Джон Плейър“ и е назначен за асистент-диригент на Симфоничния оркестър на Борнмът.

„Скоро разбрах, че това е много странна професия. Интересна, вълнуваща, завладяваща, но и самотна, депресираща... всички тези неща“, признава Ратъл.

Той решава да учи английска литература в Оксфорд и се опитва да разбере дали може да живее без музиката да му е професия. Симфоничният оркестър на Бирмингам решава тази дилема, като му предлага позицията на музикален директор – пост, който той заема от 1980 до 1998 г. и който го оформя като диригент.

Някъде в този период родителите му отправят странна молба към негов много добър приятел „Искаме да помолиш Саймън да си подстриже косата“. Именно косата, която го прави толкова разпознаваем и която побелява сравнително рано и наподобява перука.

„Майка ми искаше да имам права коса. Смяташе, че това е респектиращо. Всяка сутрин ме изпращаше на училище със сресана коса, която сплескваше с вода. Разбира се, след минути тя се връщаше към нормалното си състояние“, разказва Ратъл, който през 2002 г. добива световна популярност, ставайки първият британец, оглавил Берлинската филхармония.

През 16-те години на този пост той модернизира консервативната институция, като значително разширява репертоара й – не само чрез нова музика (40 световни премиери), но и чрез връщане към барокови произведения, които много симфонични оркестри оставят на специализираните ансамбли за старинна музика.

През мандата на Ратъл Берлинската филхармония реагира бързо на залеза на звукозаписната индустрия и дава началото на една от първите стрийминг услуги в класическата музика – Digital Concert Hall.

По време на един от прощалните му концерти в Берлин част от музикантите си слагат перуки, които имитират характерните му бели къдрици.

След това Ратъл се завръща в родината си, за да стане музикален директор на Лондонския симфоничен оркестър. Диригентът е ярък противник на Брекзит, а и плановете за построяване на нова сграда на оркестъра се забавят. Всичко това, в комбинация с желанието му да е по-близо до семейството си, го карат от есента на 2023 г. да приеме поста главен диригент на Симфоничния оркестър на Баварското радио.

В интервю за радио Би Би Си преди почти 50 години Ратъл сравнява ролята на диригента с тази на човека, който винаги поръчва за всички в китайски ресторант. В същото време обаче диригентът не може да бъде и прекалено демократичен. 

„През последните 30 години оркестрите се подобриха изумително. Сега има много виртуозни оркестри, но малко от тях могат да бъдат поетични. В Мюнхен съм щастлив, защото има чудесна симбиоза между диригент и оркестър“, обобщава Саймън Ратъл пред „Гардиън“.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В театър „София“ започнаха репетиции на „Херкулес и Авгий“
В театър „София“ започнаха репетиции на „Херкулес и Авгий“. През 2013 година Ивайло Христов прави свой сценичен вариант на мита, който взима режисьорът ...
Мустафа Чаушев ще изнесе концерт с дъщеря си в родния си град
Мустафа Чаушев ще изнесе безплатен концерт заедно с дъщеря си Ажда Чаушева на 23 април в Драматично-кукления театър „Васил Друмев“, съобщиха от пресцентъра на общинскат ...
Рецитал на Хасан и Ибрахим Игнатови ще се състои в Габрово
Разградска филхармония "Димитър Ненов" ще представи рецитал на Хасан и Ибрахим Игнатови на 22 април в Габрово, съобщават организаторите.  Близнаците са млади български пианис ...
Албум на „Нирвана“, подписан от всички членове на музикалната група, беше продаден за 18 600 британски лири
Изключително рядка обложка на албума Nevermind на музикалната група „Нирвана“, подписана от всички членове на групата, беше продадена за 18 600 британски лири, съобщи Б ...
Давидо - любимият афробийтс изпълнител на крал Чарлз Трети, издава нов албум
Американско-нигерийският певец Давидо - афробийтс звездата с милиони почитатели по света, сред които е и крал Чарлз Трети, издава нов албум, предаде АФП. С тавата си 5IVE изпълнит ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Групата Those Damn Crows оглавява британската класация за албуми
Рок групата Those Damn Crows оглавява британската класация за албуми с продукцията си God Shaped Hole, съобщи на сайта си официалната компания, която следи продажбите и съставя чар ...
Постерна изложба, представяща чудотворни икони, е подредена в Перник
Постерна изложба, представяща чудотворни икони, е подредена в Мемориала на миньорския труд в Перник, съобщиха от пресцентъра на Община Перник. Експозицията е дело на Държавния кул ...
Кьолнската катедрала става по-екологична с ново осветление
Кьолнската катедрала ще заблести в нова, енергийно ефективна светлина от неделя вечерта, тъй като повече от 700 LED лампи ще заменят халогенните, които досега осветяваха архитектур ...
Новият филм "Междузвездни войни" с Райън Гослинг ще излезе през 2027 г.
Актьорът Райън Гослинг ще участва в нов филм от поредицата "Междузвездни войни", който ще излезе в киносалоните през май 2027 г., съобщиха Ройтерс и ДПА, позовавайки се на "Лукасфи ...
Спектакълът „Пиано на Луната“ отбелязва пет години от премиерата си
Спектакълът „Пиано на Луната“ по мотиви от Валери Петров отбелязва пет години от премиерата си. Юбилейното 46-о представление е на 23 април, съобщават от театър &bdquo ...
Тикер в 02:00 ч.
Рок групата Those Damn Crows оглавява британската класация за албуми с продукция ...
Начало Тонът на времето
5164
Тонът на времето

Саймън Ратъл – Диригентът, който ръководи най-добрите оркестри в Европа

Ратъл работи в Мюнхен, но продължава да живее в Берлин с третата си съпруга, чешкото мецосопрано Магдалена Кожена, от която има двама синове и 11-годишна дъщеря. „Трите деца са израснали тук. Бащата на Саймън е бил джаз пианист в младежките си години, когато е учил в Оксфорд.

| 19 Януари 2025, 08:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Саймън Ратъл – Диригентът, който ръководи най-добрите оркестри в Европа
Саймън Ратъл – Диригентът, който ръководи най-добрите оркестри в Европа
Снимка © AP Photo / Michael Sohn

Роденият в Ливърпул Саймън Ратъл навършва 70 години днес, 19 януари. Той посреща празника като главен диригент на Симфоничния оркестър на Баварското радио, наследявайки този пост от Марис Янсонс.

Ратъл работи в Мюнхен, но продължава да живее в Берлин с третата си съпруга, чешкото мецосопрано Магдалена Кожена, от която има двама синове и 11-годишна дъщеря. Решението му да остане в столицата не е изненадващо, тъй като той ръководеше в продължение на 16 години един от най-авторитетните оркестри в света – Берлинската филхармония.

„Трите деца са израснали тук. Училището е тук. Уроците по музика и футболният клуб, приятелите и гората са тук. Това е всичко, което те познават“, казва Ратъл в интервю за британския вестник „Гардиън“.

Бащата на Саймън е бил джаз пианист в младежките си години, когато е учил в Оксфорд. В един момент обаче избира по-сигурното поприще на бизнеса и става вносител на стоки от Китай, включително евтини китайски цигулки.

„Първата ми цигулка беше точно такава. Спомням си и всички пластмасови цветя, модни стоки и смешни играчки, които той внасяше“, споделя Ратъл, който свири също така на пиано и ударни.

Майка му е имала магазин за грамофонни плочи и баща му е купувал по една плоча от нея всеки ден в продължение на година, докато тя не се поддаде на чара му. Ето защо домът в Ливърпул, където расте Саймън, е бил пълен с плочи.

Изключително музикален, той бързо завършва училище и на 16 години отива в Лондон, за да учи в Кралската музикална академия. През 1974 г. печели Международния конкурс за диригенти „Джон Плейър“ и е назначен за асистент-диригент на Симфоничния оркестър на Борнмът.

„Скоро разбрах, че това е много странна професия. Интересна, вълнуваща, завладяваща, но и самотна, депресираща... всички тези неща“, признава Ратъл.

Той решава да учи английска литература в Оксфорд и се опитва да разбере дали може да живее без музиката да му е професия. Симфоничният оркестър на Бирмингам решава тази дилема, като му предлага позицията на музикален директор – пост, който той заема от 1980 до 1998 г. и който го оформя като диригент.

Някъде в този период родителите му отправят странна молба към негов много добър приятел „Искаме да помолиш Саймън да си подстриже косата“. Именно косата, която го прави толкова разпознаваем и която побелява сравнително рано и наподобява перука.

„Майка ми искаше да имам права коса. Смяташе, че това е респектиращо. Всяка сутрин ме изпращаше на училище със сресана коса, която сплескваше с вода. Разбира се, след минути тя се връщаше към нормалното си състояние“, разказва Ратъл, който през 2002 г. добива световна популярност, ставайки първият британец, оглавил Берлинската филхармония.

През 16-те години на този пост той модернизира консервативната институция, като значително разширява репертоара й – не само чрез нова музика (40 световни премиери), но и чрез връщане към барокови произведения, които много симфонични оркестри оставят на специализираните ансамбли за старинна музика.

През мандата на Ратъл Берлинската филхармония реагира бързо на залеза на звукозаписната индустрия и дава началото на една от първите стрийминг услуги в класическата музика – Digital Concert Hall.

По време на един от прощалните му концерти в Берлин част от музикантите си слагат перуки, които имитират характерните му бели къдрици.

След това Ратъл се завръща в родината си, за да стане музикален директор на Лондонския симфоничен оркестър. Диригентът е ярък противник на Брекзит, а и плановете за построяване на нова сграда на оркестъра се забавят. Всичко това, в комбинация с желанието му да е по-близо до семейството си, го карат от есента на 2023 г. да приеме поста главен диригент на Симфоничния оркестър на Баварското радио.

В интервю за радио Би Би Си преди почти 50 години Ратъл сравнява ролята на диригента с тази на човека, който винаги поръчва за всички в китайски ресторант. В същото време обаче диригентът не може да бъде и прекалено демократичен. 

„През последните 30 години оркестрите се подобриха изумително. Сега има много виртуозни оркестри, но малко от тях могат да бъдат поетични. В Мюнхен съм щастлив, защото има чудесна симбиоза между диригент и оркестър“, обобщава Саймън Ратъл пред „Гардиън“.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В театър „София“ започнаха репетиции на „Херкулес и Авгий“
Мустафа Чаушев ще изнесе концерт с дъщеря си в родния си град
Рецитал на Хасан и Ибрахим Игнатови ще се състои в Габрово
Албум на „Нирвана“, подписан от всички членове на музикалната група, беше продаден за 18 600 британски лири
Давидо - любимият афробийтс изпълнител на крал Чарлз Трети, издава нов албум
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Групата Those Damn Crows оглавява британската класация за албуми
Авансцена
Постерна изложба, представяща чудотворни икони, е подредена в Перник
Творчески отражения
Кьолнската катедрала става по-екологична с ново осветление
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.