Дворецът „Гарние“, в който дълги години се помещава Парижката опера, ще навърши на 5 януари 150 години от своето построяване, съобщава Франс прес.
Пищната сграда, дело на архитекта Шарл Гарние, е открита след 14 години работа на 5 януари 1875 г. Строителството на операта е поръчано от Наполеон Трети, като проектът поглъща 36 милиона златни франка (329 милиона евро днес). На тържественото откриване присъстват 2000 гости от цяла Европа, включително короновани глави.
Изложба на художника Иво Узунов ще бъде открита днес в Общинската художествена галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар, съобщи директорът на културната институция Борислава Борисова.
Експозицията е озаглавена „Копнеж за светлина" и е посветена на празника на Нови пазар 14 октомври.
По думите на Борисова със своите над 35 години творческа дейност, с участия в престижни международни фестивали и пленери, Иво Узунов вече се е утвърдил като значима фигура на съвременното българско изкуство.
"Иво не е просто художник, а и активен организатор на редица благотворителни пленери, които обединяват изкуството и хуманността. Неговата инициатива „Луди в рая” е пример за това как изкуството може да бъде мост между хората и да създава положителна промяна в обществото", каза още Борисова.
Тя анонсира, че на откриването на изложбата Иво Узун
Селекция на наградени творби от единадесетото издание на Международен фото салон Пловдив 2024г. ще бъде представена тази вечер в арт галерия „Кръг“ в Кърджали, каза галеристът Галина Димова.
Тя припомни кърджалийската следа на фото салона – негови организатори са брат и сестра от родопския град – Антон и Любка Савови, които ще присъстват и на откриването на изложбата. След 10 проведени издания на Международния фото салон, двамата са удостоени със сребърен плакет на Международната федерация за фотографско изкуство (FIAP).
Кърджали е първата спирка на пътуващата фото експозиция, а събитието е част от програмата за Деня на Кърджали – 21 октомври.
В Международен фото салон Пловдив 2024 г. са участвали над 5 хиляди фотографии на 350 автори от 37 държави.
„Голямата новина за българската фотография е, че купата н
Единадесет картини, девет скулптури, осем знамена, два стенописа и една видео инсталация са представени в проекта на САЩ) на Венецианското биенале на изкуствата тази година. Проектът е озаглавен „Пространството, в което да ме сложат“ и е дело на индианския художник Джефри Гибсън.
АВТОРЪТ
Според Interni Magazine никога преди представител на коренното население не е избиран да прави самостоятелна изложба за биеналето в павилиона на САЩ.
Гибсън е на 51 години, роден в Колорадо Спрингс, но се установява в Бруклин. Гибсън принадлежи към общността чокто - единственото индианско племе, признато на федерално ниво в щата Мисисипи.
Плетенето с мъниста заема централно място в работата му, както и рисуването със спрей и други техники. Сред най-известните творби на Гибсън са скулптурни произведения, оформени от боксови чували, които той
Актрисата Блейк Лайвли получава все по-голяма подкрепа, след като подаде жалба срещу режисьора и актьор Джъстин Балдони , в която твърди, че е станала обект на сексуален тормоз и отмъщение, предаде АФП. Двамата участват във филма "Никога повече", който излезе в киносалоните през лятото на 2024 г.
Жалбата, за която писа в. "Ню Йорк таймс", е срещу студиото зад продукцията, продуцента Джейми Хийт, Джъстин Балдони и експерти по управление на кризи.
Лайвли, която има 45 милиона последователи в Инстаграм, обвинява Балдони и Хийт в неподходящо поведение и коментари, най-вече от сексуално естество, по времето на снимките на "Никога повече".
Според Лайвли колегата й си позволил физическа интимност, която не е била по сценарий, нито пък предварително е обсъждана с нея. Тя дава пример със сцена, в която Балдони импровизирал по няколко целувки във всеки дубъл.<
Два концерта ще представят тази седмица музикантите на Хилда Казасян и Плевенска филхармония - премиерният спектакъл "Да обичаш Гершуин" - на 3 октомври в Пазарджик, и проектът "Световното кино в музика" - на 4 октомври в Асеновград, съобщиха от екипа на певицата.
Проектът "Да обичаш Гершуин" - продължение на двата филмови проекта "Да послушаме кино" (с музика от български кино-ленти) и "Световното кино в музика" (с мелодии от световните ленти), съдържа едни от най-красивите мелодии на композитора, създадени в началото на миналия век и вдъхновени от джаза, свободата и красотата на танцовата музика от неговото време.
Солистите Хилда Казаасян, Теодосий Спасов и Васил Петров заедно с музикантите Христо Йоцов, Живко Петров, Михаил Йосифов и Димитър Карамфилов ще изпълнят програма, аранжирана специално от Христо Йоцов за Плевенска филхармония с диригент Борислав Йоцов.
„Когато е открита, това е най-голямата опера в света: 173 метра дължина и 125 метра ширина“, обяснява пред АФП екскурзоводът Жан-Жак Серес по време на обиколката на сградата. С дълбочина 27 метра, широчина 48 метра (включително задкулисието) и височина 60 метра, нейната сцена е най-голямата.
В момента фасадата на сградата е закрита от брезент заради ремонт. „Пале Гарние“ е включен в списъка на културните паметници през 1923 г. и всяка година се посещава от много туристи – един милион до 2023 г.
Арика Адамс е готова със своя първи студиен албум Past Timeline, съобщават от екипа на певицата.
Заедно с музикантите Стефан Цеков (Oratniza) –на барабани, мултиинструменталиста Даниел Иванов (Нeptagram) – на китара, и Радослав Паунов (De La Bona, Richard Manta) – на бас китара, Адамс ще представи 10-те си авторски песни – на 5 ноември в Sofia Live Club, София, и на 10 ноември – в Пловдив.
Само седмица по-рано певицата пуска трети видео сингъл към албума, озаглавен Shipmate Situation. Видеото е на режисьора Влади Герасимов и е вдъхновено от самата музика. Песента минава през няколко звукови етапа и промени и от това се ражда идеята да се направи клип, който да се променя заедно с музиката.
Ал
На днешния ден преди 175 години е изнесено първото театрално представление в България. То е представено от унгарски емигранти, пребиваващи във Видин, които след разгрома на национално-демократичната революция в Унгария през лятото на 1849 г. намират убежище в България, която тогава е съставна част на Османската империя.
Те са предвождани от Лайош Кошут. За да се облекчи положението на бедстващите войници и офицери, на 30 октомври 1849 г. е подготвено театрално представление. То се е състояло в частна къща и е с благотворителна цел. Участва унгарският актьор Габор Егреши, който рецитира стихотворението "Лудият" на Шандор Петьофи. Изпълнени са унгарски народни песни. На следващия ден емигрантите напускат Видин, сочи справка на отдел „Справочна“ на .
Данни за първото театрално представление във Видин намираме в историята на Образцово народно читалище „Цв
Статуя на родения в щата Арканзас кънтри певец Джони Кеш ще може да бъде видяна на най-невероятното място: Капитолия на САЩ, предаде Асошиейтед прес.
Лидери на Конгреса, законодатели от Арканзас и членове на семейство Кеш ще присъстват днес на откриването на бронзова статуя, изобразяваща "Мъжа в черно".
Статуята на Джони Кеш е втората нова фигура, която Арканзас изпраща, за да замени две съществуващи изображения, представящи щата в Капитолия на САЩ повече от 100 години.
Друга статуя, изобразяваща лидера за граждански права Дейзи Бейтс, беше открита по-рано тази година.
През 2019 г. законодателният орган на щата гласува да замени с Бейтс и Кеш двете предишни статуи на Арканзас, които изобразяваха малко известни личности от 18-и и 19-и век.
Двете нови статуи бяха одобрени, след като законодателите на Арканзас обсъдиха различни идеи.
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Националния център по кинематография.
Заснет на испански език и отчасти мрачен трилър, отчасти хореография под звуците на регетон, филмът разказва историята на мексикански наркобарон, който променя живота си и става жена.
"Емилия Перес" спечели наградата на журито на кинофестивала в Кан, както и отличие за колективно изпълнение за Зоуи Салдана, Селена Гомес и транссексуалната главна актриса Карла София Гаскон.
Предложението на Франция трябва да бъде изпратено до американската Академия за кинематографично изкуство и наука, която присъжда наградите "Оскар".
Киноакадемията ще обяви на 17 януари 2025 г. кои страни са номинирани в катего
Програмата за второто издание на младежкия фестивал „Деца на джаза“ беше представена на брифинг в Община Шумен.
Зам.-кметът на община Шумен доц. Виктория Ковчазова, директорът на Общинския младежки дом Шумен Дияна Христова и Светослав Николов - програмен директор на Jazz FM анонсираха предстоящото културно събитие, организирано от Общински младежки дом – Шумен в партньорство с радио Jazz FM.
Фестивалът се осъществява с подкрепата на Министерство на културата, Община Шумен и частни компании и ще тече от 27 до 29 септември в Шумен. Всички събития в него са с вход свободен.
Дияна Христова заяви, че се радва, че началото на новия творчески сезон на Младежкия дом в Шумен стартира с това събитие с изключителен заряд. Фокус на тазгодишното издание на фестивала е вокалното майсторство, каза тя.
"Винаги се опитваме джаз музиката да бъде в колаб
Интериорът е също толкова величествен с монументалното си стълбище, използването на различни видове мрамор, както и с тавана на залата, изрисуван през 1964 г. от Марк Шагал.
Туристите разглеждат и ложа номер 5, в която главният герой от романа „Фантомът на операта“ (1910) идва да слуша сопраното, в което е влюбен.
Пет нива под сцената се намира огромен резервоар, използван от архитекта Гарние като противотежест за стабилизиране на основите на сградата, а също и като ценен източник на вода, тъй като „огънят е бил основният враг на театрите“, припомня Жан-Жак Серес. „Днес резервоарът се използва от пожарникарите за тренировки по гмуркане в затворена среда“, добавя екскурзоводът.
Подземните етажи са били използвани като убежище за хората от района по време на Втората световна война, а една дискретна линия на партера показва нивото на водата по време на голямото наводнение на 31 януари 1910 г.
През 1989 г. е завършена новата сграда на операта – „Бастилия“, и повечето представления се изнасят там.
Един от концертите, с които ще се отбележат 150 години от построяването на „Пале Гарние“, ще бъде на 11 май 2025 г. с участието на българското сопрано Соня Йончева и Виенската филхармония под диригентството на Яник Незе-Сеген. В концерта ще пеят също така Хуан Диего Флорес, Брин Терфел и Роландо Вилазон.
През лятото на 2027 г. „Пале Гарние“ ще бъде затворен за две години за основен ремонт, уточнява АФП.