Празничната коледна програма, започнала вчера, продължава в Кюстендил през целия ден, както и вечерта, когато ще се състои караоке парти, казаха от общинския отдел "Култура и духовно развитие".
Ще бъдат раздадени и награди "Звезда на вечерта" на най-добре изявилите се пред микрофона.
„Лондонско око“ – гигантското виенско колело на брега на Темза, отбеляза края на лятното часово време и връщането на часовниците назад, като се завъртя наобратно, съобщава ДПА.
Обикновено лондонската забележителност се движи по посока на часовниковата стрелка, но едва за втори път, откакто е открита през 2000 г., се завърта обратно за около 30 минути - от 10:15 ч. сутринта българско време в неделя, преди да бъде отворена за посетители.
Това отбеляза преминаването от британското лятно време към стандартното Гринуичкото време, като за първи път конзолното колело за наблюдение ще работи в обратна посока от 2019 г. насам - тогава то също така маркира връщането на часовниците назад. Всяка година часовниците се връщат с един час назад в последната неделя на октомври.
„Лондонско око“ бе издигнато в чест на настъпването на новото хилядолетие,
Песен, посветена на бебето хипопотам джудже Му Денг, бе издадена на четири езика, предаде Асошиейтед прес.
Оптимистичната 50-секундна песен се нарича Moodeng Moodeng. Налична е на тайландски, английски, китайски и японски, а музикално видео към нея включва кратки клипове на бебето хипопотам, което подскача, играе с гледача си или е при майка си Джона.
Името Му Денг в буквален превод означава „подскачащо прасенце”. Хипопотамчето джудже се превърна в глобален феномен само месец след като бе представено във Фейсбук от зоологическата градина „Као Као” в южната провинция Чонбури в Тайланд. Му Денг обича да подскача, а нейните игри се превърнаха в сензация в социалните мрежи.
Му Денг е вече на четири месеца. Животното привлече огромно количество посетители в зоопарка, който се намира на около два часа път с кола от столицата Банкок.
Скелетът на Вулкан, 20,5-метров апатозавър, беше продаден в Париж за 4,7 млн. евро, което го прави една от най-скъпите подобни сделки на търг във Франция, съобщи ДПА.
Рекордът обаче остава за Големия Джон, който през 2021 г. бе продаден за 6 млн. евро в Париж.
„Вулкан“, състоящ се от над 80% оригинални кости, беше оценен на 3 до 5 млн. евро преди продажбата. Продажната цена от 4,7 млн. евро не включва данък добавена стойност и таксата на аукционера.
Новият собственик, френски колекционер, възнамерява да предостави скелета на музей или научна институция.
Пазарът на вкаменелости процъфтява, което се подчертава от рекорда през август 2024 г. на скелет на стегозавър на възраст 150 милиона години, продаден за около 43 милиона евро на търг на „Сотбис“ в Ню Йорк.
С прожекция на отличените филми в Народно читалище "Добри Войников - 1856" и церемония по награждаване приключи деветото издание на националния фестивал за филми, заснети с мобилен телефон - „Кино в длан“.
Голямата награда (1000 лв., плакет и грамота), осигурена от Община Шумен, връчи кметът проф. Христо Христов. Тя беше беше присъдена за филма „Опорчюнистът“ на Владимир Ангелов.
Наградата за игрален филм беше за филма „Бутилка вино и една любов“ на Елена Валентинова.
Наградата за документален филм получи киноклубът към Средното училище „Панайот Волов“ от Шумен, с ръководител Деян Герговски, за филма „Българският Йерусалим“.
Наградата за анимационен филм завоюва филмът „Пъзел“ на Мария Байновска.
Наградата за филм на значима социална тема беше присъдена за филма „Божо
Гражданското ми верую е всичко, което съм казал в музиката, пише в бележника си композиторът Любомир Пипков, от чието рождение днес се отбелязват 120 години.
Той е роден на 19 септември 1904 г. (6 септември 1904 г. по стар стил) в Сливен, в семейството на композитора Панайот Пипков и учителката Надка Стефанова, изпълнителна на народни песни. На шест години започва да свири по слух на пиано песните, които е слушал от майка си.
През 1918 г. семейството се премества в София. Любомир Пипков започва да се занимава сериозно с пиано при пианиста и клавирен педагог Иван Торчанов, който открива голямата дарба на 14-годишния младеж.
ПЪРВИ ТВОРЧЕСКИ ОПИТИ
През 1919 г. постъпва в Музикалното училище в София, в класа по пиано при проф. Хенрих Визнер, а теоретичните дисциплини изучава при проф. Добри Христов, проф. Димитър Попивано
Началото на празничната вечер, организирана от Общината, е 19:30 ч., а мястото - Коледното градче на Кюстендил, уточниха от общинския отдел.
Празнично коледно хоро се зави днес на обяд около елхата на централния площад "Велбъжд", а в него се включи и кметът на общината Огнян Атанасов. В надиграването се включиха членове на танцови състави, школи и любители на българския фолклор. Дядо Коледа и днес раздаваше лакомства на най-малките, а за празничното настроение се грижеше общинският духов оркестър.
Община Монтана ще посрещне коледните и новогодишните празници с богата културна програма, която включва 12 концерта, шест изложби, четири театрални постановки и няколко конкурса и творчески работилници, съобщиха от местната администрация.
Акцентите в първата седмица на декември са свързани с честването на 133 години от обявяването на градския статут на Монтана.
На 2 декември ще започне коледният базар на площад „Жеравица“, а вечерта тържествено ще бъдат запалени светлините на коледната елха. В 17:30 часа ще започне концертът на Маги Джанаварова и впечатляващо лазерно шоу. Вечерта ще завърши с концерта „Light Classics“ с участието на Симфониета – Враца. Солисти са оперните певци Таня Лазарова и Андрея Мирчев. Програмата включва популярни и обичани оркестрови творби, арии от оперети и мюзикъли от Щраус, Верди, Шостакович и др. Концертъ
Вежди Рашидов бе удостоен с наградата „Следовник на народните будители“ на Съюза на народните читалища на церемония в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, съобщават от екипа на именития художник.
Отличието Вежди Рашидов получи за изключителния си принос към българската духовност. Наградата му връчи директорката на библиотеката доц. Красимира Александрова.
„Чувствам се горд и развълнуван от високото признание. За мен е чест да бъда удостоен с тази толкова авторитетна награда, с нея се чувствам достоен гражданин на България. Получавам я на един свят празник в това свято място - Народната библиотека”, каза Вежди Рашидов.
Вежди Рашидов е роден на 14 декември 1951 г. в Димитровград. Завършва Художествената гимназия в София, а през 1978 г. и Художествената академия, специалност „Скулптура” при проф. Д.
Непоказвани и познати фотографии и пет авторски видеа разкриват историята и метаморфозите на софийската „пазарна зона“ в изложбата „Изчезващият пазар като културен феномен“.
Експозицията ще бъде подредена от 8 до 26 октомври в столичаната галерия „Сердика“, информират организаторите.
„Експозицията, събрала непоказвани и познати фотографии и пет авторски видеа, повежда посетителите през времето, разкрива историческите пластове и метаморфозите на софийската „пазарна зона“ – от някогашната улица "Търговска", през ЦУМ и Халите, до джамията и днешния Женски пазар. Снимките, запечатали образи от три века, разказват по свой начин динамиката на търговията и социалните срещи, модата, атракциите, отношенията“, разказват от екипа.
По думите им петте кратки филма предлагат пет различни режисьорски разказа за
Театралният състав към Дома на енергетика в Козлодуй спечели голямата награда от 17-ия Фестивал на любителските театри „Кръстьо Пишурка“ в Лом.
Отличието им донесе постановката „Глас народен” от Бранислав Нушич, съобщиха от местната общинска управа.
Театралите от Костинброд към Народно читалище „Иван Вазов 1947” взеха специалната награда на Община Лом със спектакъла „Адът - това съм аз” от Стефан Цанев. Николай Найденов от Народно читалище „Христо Ботев 1884” – Ботевград, получи наградата за режисура на името на Леонтина Ардити за спектакъла „Верни родни картинки – Женско царство” по Чудомир и Ст. Л. Костов.
Постановката „Трамвай желание” от Тенеси Уилямс на актьорите от софийската театрална формация „Алто театро” получи първа награда за спектакъл.<
Изложба по повод 90 години от рождението на художника Тодор Цонев бе открита в Художествената галерия в Балчик.
Посетителите на културния институт имаха възможност да видят близо 100 произведения на изкуството като рисунки, карикатури и шаржове от различни периоди от творчеството на художника, дарявани през годините.
В Балчишката галерия могат да се видят рисунки, изобразяващи журналистите Иван Гарелов, Кеворк Кеворкян, поетесата Дора Габе, певицата Лили Иванова, поета Дамян Дамянов, актьора Георги Парцалев, режисьора Богдан Сърчаджиев.
В залата на галерията бе изложена и колекция на всички 108 броя на вестник ,,Сатира’’ в който Тодор Цонев в сътрудничество с автора Мария Овчарова издават между 1991 и 1999 година.
“Имаме неговия автопортрет, “арестувани” карикатури, образи на писатели, общественици, артисти, поети, Ал
От вчера на централния площад в града се състои и благотворителна инициатива в помощ на нуждаеща се от операция, за която са необходими седем хиляди лева.