Спектакълът „Паисий“, посветен на 300-годишнината от рождението на хилендарския монах, ще бъде представен в Перник през януари 2025 г.
Сценичният проект е дело на Национален фолклорен ансамбъл „Българе“, съобщиха организаторите.
Нов български университет (НБУ) отбелязва рекорд – близо 100 млади певци от 18 държави кандидатстват за участие в майсторския клас на Райна Кабаиванска тази година.
Заради рекордния наплив прослушванията ще се проведат в два поредни дни - на 12 и 13 септември, в Софийската опера и балет. Маестра Кабаиванска ще избере десет млади певци, с които ще работи три седмици.
„Нащрек съм за избора си на ученици. Трябва голяма концентрация, защото за мен е важно да намеря къде има някакво огънче, артистът къде е. Всички пеят, всички имат глас, обаче трябва да успееш да надникнеш отвъд него и да намериш интелигентност под вълнението“, казва Райна Кабаиванска.
Майсторският клас е създаден през 2001 г. от д-р Георги Текев, изпълнителен директор и член на настоятелството на
Отборът „Какво пък?“ спечели голямата награда на „Предизвикателството“ във Варна, което се проведе в рамките на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. Инициативата даде възможност на любители да заснемат кратък филм до 10 минути за 24 часа. Преди това те преминаха майсторски класове, водени от ментори.
Във Варна в състезанието участваха пет отбора, от които четири се представиха на финала с готови филми, които бяха прожектирани във Фестивалния и конгресен център. Техни ментори бяха режисьорът и продуцент Николай Мутафчиев, актрисата Кристина Верославова, продуцентката Веселка Кирякова и сценаристът Симеон Венциславов.
Победителите получиха чек за хиляда лева и правото филмът им да се състезава с призьорите от „Предизвикателството“ в други градове на страната за националната награда. Менторите обяс
Диалогът между Европа и България никога няма да спре. Той винаги ще съществува. Това каза Аделина Филева, директор на Софийската градска художествена галерия (СГХГ), при откриването на експозицията „Европа в България“.
„Ще се връщаме назад в дните, ще се опитваме да виждаме далеч в бъдещето, ще се борим за своето настояще, но по-важно е, че има диалог“, отбеляза тя.
Кураторът Любен Домозетски обясни, че тази изложба е замислена отдавна и претърпяла множество трансформации. Експозицията има за цел да покаже основните европейски художествени направления, които оставят своето отражение върху българското изобразително изкуство от Освобождението до средата на ХХ век.
Този период не е много дълъг, но в никакъв случай не е монолитен. Напротив - той е изключително разнообразен. Всяко едно десетилетие от него се отличава от останалите и ни разкри
Първата самостоятелна изложба на Иван Пазламачев в София след 33 години работа зад океана ще бъде подредена в галерия „Астри“. Експозицията живопис ще бъде открита на 26 септември и ще продължи до 18 октомври, съобщават домакините на събитието.
„Тази първа изложба на Пазламачев в София, след 33 години в Америка, включва около 30 платна, рисувани в последните пет-шест години. Фигуративни, сюжетни, портретни, автопортретни... Всъщност, последното е винаги и при всички вярно. Образът на художника се появява или прозира в собствените му произведения независимо от жанровете в изобразителното изкуство, които го вълнуват в момента. В случая, това е едно смело саморазкриване на художника, което винаги предизвиква нашето възхищение. Както и предизвиква самите нас, напомня за възможната свободата, която носим в себе си“, разказват организаторите.
Арт център „Вихрони” подготвя мащабна самостоятелна изложба на проф. Вихрони Попнеделев в галерийното си пространство в с. Долно Камарци, съобщи управителят на центъра Ева Попнеделева, дъщеря на художника.
Изложбата ще бъде открита тази събота, 9-и ноември 2024 г., и ще продължи до 1-ви декември.
В изложбата са представени 54 платна маслена живопис, 23 рисунки с туш и осем акварела, всичките на тема голо тяло. Творбите са от различни творчески периоди на професора, а форматите варират от А4 до А0.
„В последните години повечето мои колеги работят в областта на абстрактния експресионизъм. Преди десетина години аз също се интересувах от тази тема, но мисля, че сега е дошло времето да се обърнем към истинския живот. Удоволствие е да имаш такова изложбено пространство – на всеки етаж изложба и изцяло от теб да зависи подбора
Перник е първият град, в който танцовата трупа ще гостува.
Родолюбивите послания на Паисий Хилендарски, събрани в труда му „История славянобългарска“, ще прозвучат на 29 януари от сцената на Общински драматичен театър "Боян Дановски".
Античният съд от бронзовата епоха, счупен от четиригодишно дете в Израел, е поправен и отново е изложен в музея в Хайфа, съобщи АП.
През миналия месец семейство от северната част на страната е посетило музея. Най-малкият им син е счупил вазата в изложбената зала.
Алекс Гелер, бащата на детето, каза, че синът му, най-малкият от трите деца в семейството, е извънредно любопитен.
Вазата се намира в изложбената зала в музея в Хайфа от 35 години без защитно стъкло според желанието на основателя на музея.
Експерти са използвали 3Д технология, видео с висока резолюция и специално лепило, за да реконструират съда. По-малко от две седмици, след като е бил счупен, съдът е изложен отново в музея. Лепенето е оставило малки пукнатини и има няколко липсващи парчета, но въпреки това вазата е все така впечатляваща.
Единствената разлика с
Големият египетски музей до пирамидите в Гиза отваря пробно основните си галерии, където посетителите могат да видят 12 експозиции и да проследят хилядолетната древноегипетска история от праисторическата ера до римската епоха.
Артефактите са подредени по ключови теми като общество, вярвания, владетели.
На уебсайта на музея visit.gem.com могат да се резервират както индивидуални билети, така и билети за 90-минутно посещение с гид. Цените за египетски граждани съответно са 200 местни лири (7,40 лева) и 350 лири (14 лева), а за чужденци - 1200 лири (44,35 лева) и 1700 лири (63 лева). Децата до 12 години и студентите имат право на 50 процента намаление. Работното време е от 8:30 до 18 часа всеки ден от седмицата, като касите затварят в 16 часа.
Около 50 000 експоната са пренесени в музея до момента, а до пълното му завършване броят им ще достигна
Метрополитън опера обновява своята постановка на "Аида" (Верди) за първи път от 36 години, а в главната роля за премиерата на 31 декември ще влезе американското сопрано Ейнджъл Блу, пише Асошиейтед прес.
Четиридесетгодишната певица дебютира в престижния нюйоркски театър през 2017 г. като Мими в „Бохеми“ на Пучини и вече има няколко роли зад гърба си, включително за премиерата при откриването на сезон 2019/2020 с "Порги и Бес" на Гершуин.
Но „Аида“ е нещо специално. Главната роля на поробената етиопска принцеса, разкъсвана между любовта към египетски воин и лоялността към страната си, представлява вокален връх във Вердиевия репертоар. Тя изисква мощ, гъвкавост и способност да се извайват дълги фрази, като същевременно се предават емоционалните терзания на героинята.
Ролята също така е натоварена с история, особено за едно
Чрез работата си сме пазители на занаята и е нужно да го съхраним. С него са се занимавали хора, които вече са на преклонна възраст, а ние трябва оставим занаята като нематериално наследство и след нас. Това каза Боян Минчев, майстор шекерджия, кандидатурата на област Габрово за „Живи човешки съкровища – България“.
Той посочи, че е трето поколение майстор шекерджия. Този занаят е в семейството му от над 45 години, самият той се занимава със изработване на сладки по домашни рецепти, ръчно приготвени от почти 19 години. Минчев смята, че тънкостите в работата му трудно се усвояват. В семейството му се държи на традициите и затова той е бил 10 години чирак, след това 2 години - калфа и накрая станал майстор, след като положил изпит за правене на сусамки.
„Занаятът ме зарежда, носи ми много удоволствие и особено, когато има обратна връзка с хор
Инди рок групата "Блосъмс" е начело на британската класация за албуми с продукцията си Gary, съобщи на сайта си официалната компания, която следи продажбите и съставя чартовете.
Това е петият студиен албум на бандата от Стокпорт. Продукцията излезе на пазара на 20 септември, като "Блосъмс" стъпват на върха на чарта с четвърти албум. Gary застана на първата позиция още с дебюта си в класацията.
С него групата измести от първата позиция американската певица и актриса Сабрина Карпентър и нейната дебютна продукция Short N’ Sweet. Първият й албум излезе през месец август.
Третата позиция в британската класация за албуми е за Чапъл Роан с The Rise and Fall of a Midwest Princess.
В челната петица място намира шотландският певец и текстописец Том Уокър с продукцията си I Am, която е неговият втори студиен албум. Британецът Джими Екс Екс е пети
В ролята на българския духовник и будител ще се превъплъти актьорът Димитър Селенски. Спектакълът пресъздава знакови моменти от историята на българите, последвали появата на най-българската книга. Зрителите ще съпреживеят героичните моменти от миналото.
„Паисий“ е разказ за събуждането на гордостта и достойнството на народа ни, за българската чест, която „държи гръбнака ни изправен“, посочват от ансамбъла.