Днес, на Коледа, земята в Ямбол отново се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек. Улиците на града са буквално „превзети” от надиграващите се коледарските групи или „куди”, както ги наричат местните тук. Над 400 коледари участват в пресъздаването навръх Рождество Христово на тази уникална традиция, без аналог в цяла България.
Тежките стъпки от танца с ботуши с шпори, стегнати мъжки редици, писък на гайди и песните на ямболските коледари са преживяване, което всеки трябва да изпита. Видиш ли ги, няма как сърцето ти да не трепне, казват с гордост хората в Ямбол.
Николай Гърков откри самостоятелна изложба „Хартия и керамика“ в художествена галерия „Илия Бешков“. Тя е в рамките на 12-ото Международно биенале на малките форми - Плевен 2024.
Гърков спечели Голямата награда на 11-ото издание на биеналето и по регламент има право на самостоятелна изложба в рамките на настоящото.
В експозицията съм изложил рисунки, колажи, папие маше, работа с хартиена каша, обемни пастели – маслен и сух, акварел и керамика. Таблата са създадени специално за изложбата. С хартиена каша се работи много добре. Може да се оцветява, да се моделира, да се отпечатва, каза творецът.
Керамиката е правена праз годините. Много трудно мога да направя петнадесетина творби в рамките на една година, при това да са и качествени. Избрал съм неща, които не са показвани през годините. Те са собственост на мои колеги и приятели, кои
Макет на Статуята на свободата, изработен от автора й Огюст Бартолди, ще остане във Франция благодарение на меценат, който се е намесил, преди статуетката да бъде пусната на търг, съобщава АФП.
Открита през 1886 г. в пристанището на Ню Йорк, статуята с оригинално наименование „Свободата просвещава света“ е подарък от Франция за Съединените щати.
Статуята е създадена в ателие недалеч от Париж от скулптора Огюст Бартолди. Преди това Бартолди изработва макет от глина с височина 49 см, който подарява на Едуар дьо Лабуле, пламенен почитател на САЩ, започнал подписка, за да предложи гигантската статуя на американците.
Век и половина по-късно потомците на Лабуле пожелаха да продадат макета на статуята на ноемврийския търг на парижката аукционна къща „Аркюриал“, която е получила сертификат за възможен износ.
Но елзаската комп
Симфониета Видин представя три поредни концерта „Вагнер и вагнериантсво“.
Събитието се осъществява със съдействието на катедра "Музика и мултимедийни технологии" към Софийския университет "Св. Климент Охридски", каза диригентът Петър Димитров.
Амбицията ни е да покажем различните лица на Вагнер. За повечето хора неговата музика звучи тежко, скучно, маниакално. Напротив, някой от музикалните му страници са толкова сърдечни и топли.
Искаме да покажем многото лица на Вагнер, уточни маестро Димитров. Още повече, че Рихард Вагнер чисто звуково развива оркестъра, като включва много медни духови инструменти и разширява темброво изразните му възможности. Вагнер променя музиката и предначертава всички музикални явления през 20 век, уточни той.
В програмата на концертите са включени оркестрови фрагменти от оперите „Валкюра“, „Танхойз
Новият българския игрален филм "Без крила" ще бъде представен с две предпремиерни прожекции в Бургас преди да тръгне официално по кината в цялата страна от 6 декември, съобщават от пресцентъра на Община Бургас.
Филмът се базира на реалната история за живота на паралимпийския световен шампион в дългия скок Михаил Христов. Очаква се той да е сред специалните гости на прожекциите в Културен дом НХК заедно с актьора Наум Шопов - младши, който изпълнява неговата роля в продукцията. Заедно с тях ще бъдат още режисьорът Ники Илиев, както и актьорите Леарт Докле и Стафани Обадяру. Те ще се включат в отворена дискусия с публиката след прожекциите.
"Без крила" проследява живота на Михаил Христов от момента, в който на 15 години той губи двете си ръце при инцидент с електрически стълб и преминава през катарзиса да започне нов живот, като решава да се занимава професионално със сп
Саво Вълчев и племенницата му Петра Цоновска подреждат обща изложба. Експозицията ще бъде изложена от 17 до 25 октомври в столичната галерия „Абсент“.
„Две поколения художници в семейството показват различни теми и техники в акварела. Това, което ги свързва обаче, е безспорният талант и лекотата, с която се изразяват в тази техника. Не знаем дали талантът се предава по наследство, но любовта към акварела - със сигурност“, казват от екипа.
Петра Цоновска е родена през 1990 г. в гр. София. През 2015 г. завършва Национална художествена академия, специалност „Стенопис“, при проф. Боян Добрев. Покрай своя дядо – Сава Цоновски, от малка се запознава и изучава техниката на акварела. След завършването си се отдава на акварела и продължава да го изучава. Участва в общи изложби.
/ВСР
От сутринта и през целия ден продължава надиграването на коледарите по улиците на града. Затворени бяха участъци по централни улици, за да може публиката да се наслади на дефилето на танцуващите състави.
Макар тази завладяваща традиция да съществува само тук, в града, през годините са се обособили две „школи”, отличаващи се със свои специфики при танца. Коледарите от най-стария квартал на Ямбол – Каргона, където се е зародила традицията, играят в плътна редица, с по-тежки стъпки, строгост и обраност в движенията. По друг начин танцуват коледарите от кв. „Баира” – при тях ритъмът е по-бърз, движенията по-разчупени. Има разлики и в облеклото.
Основата, около която ще се завърти дейността на „Червената къща“, са творбите на млади и независими творци. Това казва актьорът Петър Петров-Перо, артистичен директор на пространството за култура.
„Аз, като представител на тази група, смея да твърдя, че в България има много талантливи млади творци. За сметка на това, местата, на които те могат да творят и да представят своите дейност, са много малко. Това води, до голяма степен, до загуба на потенциала“, добавя той. По думите му всяка една културна организация си поставя за цел да работи за опазването и представянето на културното наследство.
„Живеем във време на културна нищета, която ни залива силно и лавинообразно, а културата е един от малкото пристани, които имат способността да устоят на този силен порив. Смятам, че нашата дейност трябва да про
Актьорът Тимъти Шаламе - една от най-търсените звезди на Холивуд от по-младото поколение, се появи изненадващо на конкурс за свои двойници в Манхатън, Ню Йорк, предадоха Асошиейтед прес и АФП.
Около 20 млади мъже с изсечени челюсти и вълнообразна коса с цвят на лешник се бяха събрали в нюйоркския парк "Вашингтон скуеър", когато около 30 минути след началото на събитието актьорът от "Призови ме с твоето име" се появи за изненада на всички.
Тимъти Шаламе се промъкна през тълпата, скрит зад черна маска и бейзболна шапка, преди да се насочи към двама двойници, които позираха за снимки. След като застана помежду им, 28-годишният актьор свали маската си, а паркът беше оглушен от писъци. Моментът беше запечатан на снимки, които бързо се появиха в социалните мрежи. Не липсваха и скептици, които се чудеха дали това наистина е холивудската звезда или просто някой негов много добър
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team.
С над 10 години активно творчество зад гърба си, той е създател на каталог от музика с над 22 милиарда стрийма и над 25 милиона продадени сингъла по цял свят.
Ръс е живото доказателство, че успехът е възможен и без подкрепата на големи музикални лейбъли.
Вписан в класацията на Forbes – 30 Under 30 (2019), изпълнителят разпродава концерти в най-големите зали по света и се радва на една от най-лоялните фен бази в музикалната индустрия. Неговото мото е: „Вярвай в себе си безусловно и работи неуморно.“
Ръс изненадва с уникален подход към музиката – той издава нови сингли на всеки няколко седмици и самостоятелно продуцира цялото си творче
Андре Рийо ще представи ново шоу в „Арена 8888 София“ на 12 март 2025 г. Това съобщават организаторите от „БГ саунд стейдж“.
Концертът в България е част от турнето, с което през 2025г. нидерландският цигулар ще обиколи Европа и ще достигне до Бахрейн. „Много съм щастлив, че се връщам отново в София! Топлината и страстта на българската публика винаги ме удивляват, отново и отново. Нямам търпение да споделя новото си шоу с моите почитатели. Нека да създадем незабравими спомени заедно”, казва по повод поредното си завръщане в България Андре Рийо, цитиран от „БГ саунд стейдж“.
Музикантът е имал четири посещения и осем концерта у нас досега. „Андре Рийо е обичан от публиката по целия свят, поради способността си да съчетава красиви мелодии с приповдигната атмосфера, приказни костюми, цветни феерии. Всяко негово изпълнени
С изложба живопис на Симеон Николов (1944 – 2022) Съюзът на българските художници ще отбележи 80 години от рождението на художника.
Серията от 60 платна ще бъде представена от 22 октомври до 6 ноември в зала „Райко Алексиев“, съобщават организаторите.
В юбилейната изложба, курирана от Сузана Николова, са включени творби от фонда на Художествена галерия – Смолян, музеи и галерии в страната, частни колекции и семейството на художника.
„Идеята е да се представи цялостно творчеството на автора от ранните произведения, след завършване на Художествената академия, до голямоформатните платна от зрелия му период“, разказват организаторите.
Те уточняват, че изборът на галерия е на автора, който имал желание да представи юбилейната си изложба именно в пространство на зала „Райко Алексиев“ и подготвял произведен
Срещнат ли се групи от двете школи – надиграването достига връхната си точка. Във въздуха се усеща напрежение, всяка куда иска да се докаже своя майсторлък. А това се превръща и в най-голямата атракция за публиката. Танцовият „сблъсък” приключва с приятелски поздрав между „станениците” – ръководителите на кудите.
Ямбол днес отново е изпълнен с хора, върнали се в родния си град, за да съпреживеят атмосферата на коледарския празник, която помнят от деца. Стотици пък са участниците във фестивала всяка година, за които е въпрос на чест да демонстрират по най-добрия начин мъжкия буенек.
Традицията на танцуващите коледари е с над 100-годишна история. На многообразието, колорита и уникалния тип на коледуването тук, е посветен изследователски труд, издаден през 2018 г. Негови автори са двама изтъкнати български фолклористи – проф. Георг Краев и проф. Николай Ников. От 2018 г., когато се отбеляза символично вековен юбилей на Ямболски коледарски буенек, името на фестивала бе защитено като запазена марка на града.