NRD Начало
Петък, 27 Декември 2024
Начало Авансцена Коледна песен от търговищкото сeло Вардун, записана и нотирана от Руси Коджаманов, шества из страната
3222
Авансцена

Коледна песен от търговищкото сeло Вардун, записана и нотирана от Руси Коджаманов, шества из страната

Коледна песен от търговищкото сeло Вардун, записана и нотирана от Руси Коджаманов, шества из страна години наред, чрез коледарски дружини. Песента, в която се пее, „Тръгнали са три овчаря, Коладе, Коладе ле, три овчаря три кехаи Коладе, Коладе ле”, е публикувана през 1891 г. и днес се помни в селото. За историята на песента, слушана в семейството, подета от поколения и останала в народната памет, разказва пред репортер Светлана Аврамова – главен уредник в Регионалния исторически музей в Търговище

| 25 Декември 2024, 10:33 ч.
Коледна песен от търговищкото сeло Вардун, записана и нотирана от Руси Коджаманов, шества из страната
Коледна песен от търговищкото сeло Вардун, записана и нотирана от Руси Коджаманов, шества из страната
Снимка © РИМ - Търговище

Коледна песен от търговищкото сeло Вардун, записана и нотирана от Руси Коджаманов, шества из страна години наред, чрез коледарски дружини.

Седемнайсетото издание на двудневния международен фолклорен фестивал "От Дунав до Балкана" събра в град Борово, област Русе, участници от страната и чужбина.

На сцената днес се изявиха 92 групи и индивидуални изпълнители, съобщи Петя Маринова, която е част от организационния екип и от журито.

Фестивалът ще продължи и утре, като в двата дни се очаква да се включат общо над 1600 участници. Те са разпределени в различни категории - народни танци, вокални състави, индивидуални изпълнители, деца и възрастни в неравностойно положение, групи за обреди, обичаи и словесен фолклор. По време на събитието участниците представят и народни носии.

"За Борово този фестивал е уникален. Всяка годината хората го очакват с огромно нетърпение. Подготовката е голяма. Днес имаше много интересни участници, сред които и японка, която изпя автентична българска песен. Имахме кукери, а за

Триото на Торд Густавсен ще представи новия си албум Seeing на 12 ноември в зала „България”, съобщават организаторите от „Джаз плюс“.

По думите им Торд Густавсен е един от най-вглъбените и съзерцателни пианисти на нашето съвремие. С 10 записа за ЕСМ в различни формати (трио, квартет, квинтет), той е в постоянно търсене на оголената истинска красота в музиката. С последните си три проекта той се завръща към трио формата, дълбаейки навътре в душата на заложената концепция още от времето на триото на Бил Еванс – The art of trio. Триото търси, изследва, въплътява в един организъм емоционалната насителост, елегантността и дъхът на музиката.

„Да общуваш с музиката на Торд Густавсен е истинско вълшебство. Всяка негова творба е тихо откровение. Вглъбеност и тиха вътрешна динамика, отгла

Липсата на ориентация на човека и екзистенциалното разрушаване на личността са само част от проблемите, които Юн Фосе поставя. Иначе, историята е простичка – между тези двама души влиза трети човек, той внася жега и променя отношенията им. Това казва Катя Петрова, режисьор на премиерното представление „Някой ще дойде“ в Народния театър.

Действието се развива в един ден, има една сюжетна линия и е на едно място, което е доста интересно. Иначе, образите се изграждат душевно и емоционално на принципа на езика и повторенията, които са непрестанни – това прави диалогът особен, допълва Петрова.

Героите се заселват в стара къща и решават да се откъснат от целия свят. „Ние не знаем какъв е бил животът им преди. Авторът не дава никаква информация. В този смисъл, всичко е безвремие.

Актрисата Йорданка Стефанова е тазгодишният носител на наградата на Община Сливен "Добри Чинтулов", съобщиха от пресцентъра на местната администрация.

Тя бе предложена от Съюза на артистите и от Института за изследване на изкуствата при Българска академия на науките (БАН).

Призът се връчва за постигнати високи художествени резултати в областта на литературата и изкуството на творци със значителен принос за духовното развитие на Сливен и българската култура.

Общо четири бяха подадените номинации за наградата - художникът Велин Динев, д-р Маргарита Дончева – художник, Павел Веснаков – филмов режисьор, сценарист и продуцент, и актрисата Йорданка Стефанова.

Носителят на наградата Йорданка Стефанова е родена през 1955 г. в Русе. Завършва актьорско майсторство при проф. Сашо Стоянов във ВИТИЗ „Кръстьо  Сарафов“ през 1980 г. Дебюти

Проектът „Единни в многообразието“ ще бъде представен на 28 септември в камерната зала „България“.

Събитието е част от 55-то издание на „Софийски музикални седмици“ (СМС), съобщават от екипа на фестивала.

По думите им това е един изключително интересен и различен концерт, който предлага стойностна музика от света и талантливи млади изпълнители, които ще завладеят публиката чрез съчетанието на много нетрадиционни инструменти.

По случай белгийското председателство на Европейския съюз през 2024 г. бароковият ансамбъл от Антверпен – „Зефиро Торна“ инициира „Единни в многообразието“. В сътрудничество с европейски концертни зали и фестивали, кани певци, лютнисти и инструменталисти от различни културни и музикални среди. Създава се пространство за диало

Песента, в която се пее, „Тръгнали са три овчаря, Коладе, Коладе ле, три овчаря три кехаи Коладе, Коладе ле”, е публикувана през 1891 г. и днес се помни в селото.

За историята на песента, слушана в семейството, подета от поколения и останала в народната памет, разказва пред репортер Светлана Аврамова – главен уредник в Регионалния исторически музей в Търговище.  

По думите на специалиста, която е с корен от населеното място и родственица за Руси Коджаманов, все още има някогашни младежи (днес в доста напреднала възраст), които през нощта срещу Рождество Христово са коледували в село Вардун и са пеели същата песен. Самите те са я научили вкъщи - от  своите по-възрастни родственици, които на младини са коледували.  И пък самите те  - от по-възрастните… Не ми се мисли докога ще се помни…, казва Аврамова. 

За тази песен, записаната и публикувана в том VI на „Сборник за народни умотворения, наука и книжнина” за коледуването в традиционния български празничен календар,  разказва роденият в село Вардун през 1886 г. Руси Коджаманов в своите „Биографически бележки”. 

Според документи в Регионалния историческия музей в областния град, както и в Регионалния исторически музей и в Държавния архив във Видин, и цитирани от главния уредник, в бележките на Коджаманов четем дословно:

„Киномания“ отново обявява превърналата се вече в традиция награда „Киноман на годината”, създадена в памет на кинокритика Георги Ангелов, който е и неофициалният кръстник на фестивала.

Всеки зрител на кинопанорамата може да кандидатства за наградата, като единственото условие е да гледа колкото се може повече филми от програмата и да пази билетите си от прожекциите. Това важи за всички филми от селекцията, независимо от киното или от града, където има прожекции (София, Варна, Пловдив), уточняват от НДК. 

Георги Ангелов е роден през 1947 г. Той кръстникът на „Киномания“, създадена преди 38 години под името „Световна кинопанорама“, а през 1993 г. променя наименованието си на „Киномания“ по негово предложение. 

Изв

Ръкопис и писмо на писателя Франц Кафка се предлагат за продажба на аукцион от компанията "Кристиан Хесе" в Хамбург, Германия, за 280 хил. евро, съобщи "Ческе новини", позовавайки се на ДПА. 

Събитието е по повод 100-годишнината от смъртта на родения в Прага писател. 

Ръкописът представлява петте страници на разказа "Първа горест", а писмото е с обем три страници и е написано през 1922 г. Франц Кафка е писал до издателя на списанието за изкуство "Гениус". 

На търга ще бъде предложен и оригиналният ръкопис на сценария на Орсън Уелс за филма "Процесът" от 1962 г., базиран на едноименния роман на Кафка. Сценарият на Уелс представлява 240 страници с различни варианти на текста и режисьорски бележки. Предварителната оценка на ръкописа е между 40 и 50 хил. евро. 

Германецът Рюдигер Кох живее от два месеца в подводна капсула на дълбочина 11 метра край панамския бряг. Тя е прикрепена на повърхността към къща, построена във водите на Карибско море, съобщи АФП.

Със своето необичайно приключение, което планира да продължи още два месеца, 59-годишният авиоинженер иска да постави нов световен рекорд и да докаже, че е възможно да се живее под водата.

"Трябва да се преселим в океана. Тук долу е много по-спокойно, не е като живота в града, чуват се вълните" и "нежният звук на рибите", казва Кох пред АФП, чийто представител го е посетил на мястото на доброволното му заточение.

Кох разполага с 30 кв. м жилищна площ с легло, тоалетна, телевизор, компютър, велосипед за упражнения и вентилатори. Интернет връзката се осъществява чрез сателит, а електричеството се генерира от слънчеви панели над земята. Кох разполага с резервен генерато

Под знака на неприкривани емоции, споделени спомени и нови приятелства премина артистичната среща с изложба в Ямбол, посветена на 145 години от установяването на дипломатически отношения между България и Италия.

Вечерта, наречена „Ямболски истории: италиански щрихи”, събра класически музикант от Италия с ямболски корени, местни дейци на културата и изпълнители, както и военнослужещи от Многофункционалната бойна група с рамкова държава Италия.

Гости на събитието бяха почетният консул на Република Италия във Варна Антонио Таркуинио, съветникът по културната дейност към почетното консулство Димитър Стойнов, заместник-областният управител на Ямбол Орхан Юсеинов, заместник-кметът на община Ямбол Енчо Керязов, ръководители на културни институти в града и много граждани.

Публиката имаше възможност да се потопи в личните истории на неколцина ямболци от нача

Люси Дяковска и Плевенската филхармония с диригент Георги Милтиядов ще изнесат два концерта „Бяла Коледа“ в Ловеч и София, съобщават организаторите.

В Ловеч събитието ще е на 17 декември в читалище „Наука – 1870“. В столицата музикантите ще излязат на сцената на зала „България“ на 18 декември.

Концертната програма съдържа песни, посветени на коледно-новогодишните празници, от страни като Италия, Франция, Германия, Англия, Америка, България, Русия и др. „След успешните концертни събития „Аве Мария” през изминалите години в Плевен и големите сцени на България, „Бяла Коледа” надгражда музикалната програма и разширява нейния обхват с нови обичани мелодии, включително и с музика, заимствана от българския фолклор“, посочват организаторите.

Аранжиментите и оркестрациите са на Георги Милтиядо

„Моята майка обичаше да пее. […] През дъл­гите зимни нощи майка ни с песни ни приспиваше. Особено през Коледните пости тя всяка вечер, откакто легне, песни. Ние слушаме под юрганя, пееме с нея, докато всички изпозаспиме.  "Тръгнали са три овчеря, Коладе  ле", която песен отпосле печатах в Министерския сбор­ник за народни умотворения и която сега пеят из цяла България, съм научил от майка си. […] Когато бях в Русе, чувах как коледували, та исках лично да присъствам на Коледа в някое село. Защото в нашето село коледували едно време, според майка ми, но в мое време този обичай бил изо­ставен. В Русенско - в селото Гагаля, според един мой приятел, най-хубаво коледували. Хващам си аз една каруца срещу Коледа и  хайде в Гагаля. […] 

В 1894 г., като дойдох повторно във Видин от Габрово, почнах да правя коледари по типа на гагалските от Русенско. Обикновено по Коледа давахме концерт и на тоя концерт в програмата вмъквахме един номер с коледари. Вземахме от абаджиите селски дрехи, обличахме 20-30 ученици от горните класове и домакина в народна носия. Краваи, сланина и всичко каквото трябваше за коледарите. Тая сцена правеше добро впечатлени на гражданите. 

В 1904 г. ме преместиха в девическата гимназия и моите заместници изоставиха коледарите. […]  През последната голяма война (Първата световна война)  мъжката гимназия бе останала без учител по музика и пеене и ме командироваха да преподавам и там. Сега аз наново поднових коледарите, но не вече на сцената.  Избрах от горните класове едри ученици, поръчах им да си на­мерят селски дрехи и калпаци. Избрах им главатар и рано сутринта на Коледа започнахме да коледуваме. По-точно коледуването става срещу Коледа, но понеже за пръв път и гражданите не са свикнали нощем да им дойдат коледари, почнахме сутрин. Коледарите придружа­вах аз и учителят Пеязов. Като наближи 12 часа пратих Пеязов да се нахрани. Той като дойде, аз да обядвам. Нахраних се набързо и отидох да ги настигна към Цар Петровата улица. Стигнах ги в Миту Дамянов. Миту сложил на учениците маси сред двора, извадил им един котел вино, закуски и учениците и Пеязов пият ли пият. Много от учениците като пийнали студено вино прегракнали, други пък хубави­чко се напили. Самият Пеязов и нему се развързал езика. Веднага, за да не компрометираме делото, повиках касиерите с парите, а на другите ученици казах да си идат, защото не сме годни вече за работа. Прочетохме парите - до пладне сме събрали 10 500 лева. Така беше първото коледуване. После то стана обичай и сега всяка годи­на учениците коледуват - едно поддържат обичая и друго един сигурен доход за бедните ученици.  Така по този начин аз оставих на девическата гимназия доход от лазарки, а на мъжката гимназия доход от коледари. Някои от моите коледни песни печатах в сборника на Д. Хаджигеоргиев, директор на Музикалната академия”. 

Кой е Руси Коджаманов - човекът със свое място в историята на българската музикална култура

Руси  Коджаманов (1866-1933) e педагог, композитор, хоров диригент и реформатор, музикален фолклорист, има свое място в историята на българската музикална култура, припомня Светлана Аврамова. Той е роден през 1866 г. във Вардун. Завършва педагогическото училище в Шумен през 1884 г. Работи като учител по пеене в градовете Видин (1884-1886), Русе (1887-1891), Габрово (1891-1894) и пак Видин (1894-1926), където живее до края на живота си.

Коджаманов създава и ръководи ученически хорове в Габрово и Видин. Събира и записва народни песни и мелодии от Русенско, Варненско, Шуменско, Търговищко,  Омуртагско, Габровско,  Видинско и Западна България, които публикува в различни издания.  Композира песни и църковна музика, хармонизира народни песни за смесен хор,  които придобиват популярност в страната. 

Във Видин създава смесен хор, в чийто репертоар, освен художествени песни,  включва богослужебна музика и духовни  композиции от известни руски автори, също и свои собствени. Този самодеен хоров състав инициира революционна по своята същност реформа в богослужението. Ръководеният от Руси Коджаманов смесен хор взема участие в богослужението на 26 октомври 1901 г. (Димитровден) при полагането на св. Антимис и отслужването на първата литургия в новопостроената видинска катедрала „Св. вмчк Димитрий”, преодолявайки посланието на ап. Павел: „Жените в църквите да мълчат. Тям не е позволено да говорят, а да се подчиняват, каквото казва и законът. Ако пък искат да  научат нещо, нека питат мъжете си вкъщи, понеже е срамотно жена да говори в църква.” Видинският смесен хор, въпреки надигналата се буря поради погазването на свещения текст, продължава участието си в църковните служби. С активната подкрепа на видинското гражданство, смесеният хор получава  разрешение от Св. Синод на Българската православна църква, чийто председателстващ  по това време е Варненски и Преславски митрополит Симеон. Впоследствие участието на смесени хоровe в църковните служби се възприема в цялата страна.

Още приживе приносът на Руси Коджаманов за повдигане на музикалната култура на Видин е оценен

Приносът на Руси Коджаманов  към музикалното образование и възпитание в българските училища, също и към повдигане на музикалната култура на Видин е оценен още приживе. Отбелязването на 40-годишнината на неговата учителска и обществена дейност на музикалното поприще на 5-6 май 1924 г., по негово, а и на други присъствали мнение, е било грандиозно тържество, каквото във Видин до тогава не е ставало. Награден е с орден „Св. Александър” - ІV степен, с парична награда от 3 000 лв. от Министерството на народното просвещение, а общинското управление му дарява парцел на стойност 60-70 000 лв. (на това място през 1927 г. си построява къща, в която живее до края на живота си), показват архивни документи, цитирани от Аврамова. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Южнокорейската кей-поп група "Стрей Кидс" сътвори история през 2024 година
Момчетата от южнокорейската кей-поп група"Стрей Кидс" увенчаха подобаващо изключително успешната си 2024 година, записвайки името си в историята на престижната класация за албуми Б ...
"Новогодишен джаз сюрприз" е концертът днес на "Новогодишен музикален фестивал" в София
Концертът "Новогодишен джаз сюрприз" се представя тази вечер в зала 3 на НДК в рамките на "Новогодишен музикален фестивал", съобщиха организаторите. От 17 декември до 5 януари ще ...
Американски сайт за туризъм обяви Перперикон за европейския Мачу Пикчу
В навечерието на Коледа свещеният скален град Перперикон получи още едно голямо признание. След като преди месец той влезе в десетката на класацията на най-интересните археологичес ...
Лондончанка получава коледни картички от германска приятелка от 76 години
Възрастна британка получава от 76 години коледни картички от германка, с която си пише от 12-годишна, съобщи Пи Ей Мидия/ДПА. Силвия Пъркинс, на 88 години, от Лондон започнала да ...
Тази година Ханука започва на Коледа, което е календарна рядкост
Ханука - осемдневният празник на светлината в юдаизма, тази година започва на Коледа, което се е случвало само четири пъти от 1900 г. насам, съобщава Асошиейтед прес. Защо Ха ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Съдия разреши на обвинителката на Джей-Зи и Шон "Диди" Кумс да остане анонимна
Федерален съдия постанови, че жената от Алабама, която обвинява Джей-Зи и Шон "Диди" Кумс, че са я изнасилили на 13-годишна възраст, засега може да действа анонимно в иска си срещу ...
Стартира седмото издание на състезанието за млади филмови творци у нас "Награда за кино 355"
В началото на 2025 г. стартира седмото издание на едно от най-очакваните състезания за млади филмови творци у нас "Награда за кино 355 (три-пет-пет", в което трима режисьори ще сни ...
Първият посетител на крепостта „Царевец“ във Велико Търново през новата година ще бъде официално посрещнат с подаръци
Първият посетител на крепостта „Царевец“ във Велико Търново през новата година ще бъде официално посрещнат с подаръци в 12:00 ч. на 1 януари, съобщиха от пресцентъра на ...
Парижката опера „Пале Гарние“ ще празнува 150 г. от построяването си
Дворецът „Гарние“, в който дълги години се помещава Парижката опера, ще навърши на 5 януари 150 години от своето построяване, съобщава Франс прес. Пищната сграда, дело ...
Сурвакари от Пернишко ще посетят парк „Борисова градина“ в София, за да покажат изкуството на маскарадната обредност
За трета поредна година сурвакари от Пернишко ще посетят парк „Борисова градина“ в София, за да покажат изкуството на маскарадната обредност, характерно за региона на С ...
Тикер в 17:00 ч.
Федерален съдия постанови, че жената от Алабама, която обвинява Джей-Зи и Шон "Д ...
Начало Авансцена
3222
Авансцена

Коледна песен от търговищкото сeло Вардун, записана и нотирана от Руси Коджаманов, шества из страната

Коледна песен от търговищкото сeло Вардун, записана и нотирана от Руси Коджаманов, шества из страна години наред, чрез коледарски дружини.Песента, в която се пее, „Тръгнали са три овчаря, Коладе, Коладе ле, три овчаря три кехаи Коладе, Коладе ле”, е публикувана през 1891 г. и днес се помни в селото.

| 25 Декември 2024, 10:33 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Коледна песен от търговищкото сeло Вардун, записана и нотирана от Руси Коджаманов, шества из страната
Коледна песен от търговищкото сeло Вардун, записана и нотирана от Руси Коджаманов, шества из страната
Снимка © РИМ - Търговище

Коледна песен от търговищкото сeло Вардун, записана и нотирана от Руси Коджаманов, шества из страна години наред, чрез коледарски дружини.

Песента, в която се пее, „Тръгнали са три овчаря, Коладе, Коладе ле, три овчаря три кехаи Коладе, Коладе ле”, е публикувана през 1891 г. и днес се помни в селото.

Седемнайсетото издание на двудневния международен фолклорен фестивал "От Дунав до Балкана" събра в град Борово, област Русе, участници от страната и чужбина.

На сцената днес се изявиха 92 групи и индивидуални изпълнители, съобщи Петя Маринова, която е част от организационния екип и от журито.

Фестивалът ще продължи и утре, като в двата дни се очаква да се включат общо над 1600 участници. Те са разпределени в различни категории - народни танци, вокални състави, индивидуални изпълнители, деца и възрастни в неравностойно положение, групи за обреди, обичаи и словесен фолклор. По време на събитието участниците представят и народни носии.

"За Борово този фестивал е уникален. Всяка годината хората го очакват с огромно нетърпение. Подготовката е голяма. Днес имаше много интересни участници, сред които и японка, която изпя автентична българска песен. Имахме кукери, а за

Триото на Торд Густавсен ще представи новия си албум Seeing на 12 ноември в зала „България”, съобщават организаторите от „Джаз плюс“.

По думите им Торд Густавсен е един от най-вглъбените и съзерцателни пианисти на нашето съвремие. С 10 записа за ЕСМ в различни формати (трио, квартет, квинтет), той е в постоянно търсене на оголената истинска красота в музиката. С последните си три проекта той се завръща към трио формата, дълбаейки навътре в душата на заложената концепция още от времето на триото на Бил Еванс – The art of trio. Триото търси, изследва, въплътява в един организъм емоционалната насителост, елегантността и дъхът на музиката.

„Да общуваш с музиката на Торд Густавсен е истинско вълшебство. Всяка негова творба е тихо откровение. Вглъбеност и тиха вътрешна динамика, отгла

Липсата на ориентация на човека и екзистенциалното разрушаване на личността са само част от проблемите, които Юн Фосе поставя. Иначе, историята е простичка – между тези двама души влиза трети човек, той внася жега и променя отношенията им. Това казва Катя Петрова, режисьор на премиерното представление „Някой ще дойде“ в Народния театър.

Действието се развива в един ден, има една сюжетна линия и е на едно място, което е доста интересно. Иначе, образите се изграждат душевно и емоционално на принципа на езика и повторенията, които са непрестанни – това прави диалогът особен, допълва Петрова.

Героите се заселват в стара къща и решават да се откъснат от целия свят. „Ние не знаем какъв е бил животът им преди. Авторът не дава никаква информация. В този смисъл, всичко е безвремие.

Актрисата Йорданка Стефанова е тазгодишният носител на наградата на Община Сливен "Добри Чинтулов", съобщиха от пресцентъра на местната администрация.

Тя бе предложена от Съюза на артистите и от Института за изследване на изкуствата при Българска академия на науките (БАН).

Призът се връчва за постигнати високи художествени резултати в областта на литературата и изкуството на творци със значителен принос за духовното развитие на Сливен и българската култура.

Общо четири бяха подадените номинации за наградата - художникът Велин Динев, д-р Маргарита Дончева – художник, Павел Веснаков – филмов режисьор, сценарист и продуцент, и актрисата Йорданка Стефанова.

Носителят на наградата Йорданка Стефанова е родена през 1955 г. в Русе. Завършва актьорско майсторство при проф. Сашо Стоянов във ВИТИЗ „Кръстьо  Сарафов“ през 1980 г. Дебюти

Проектът „Единни в многообразието“ ще бъде представен на 28 септември в камерната зала „България“.

Събитието е част от 55-то издание на „Софийски музикални седмици“ (СМС), съобщават от екипа на фестивала.

По думите им това е един изключително интересен и различен концерт, който предлага стойностна музика от света и талантливи млади изпълнители, които ще завладеят публиката чрез съчетанието на много нетрадиционни инструменти.

По случай белгийското председателство на Европейския съюз през 2024 г. бароковият ансамбъл от Антверпен – „Зефиро Торна“ инициира „Единни в многообразието“. В сътрудничество с европейски концертни зали и фестивали, кани певци, лютнисти и инструменталисти от различни културни и музикални среди. Създава се пространство за диало

За историята на песента, слушана в семейството, подета от поколения и останала в народната памет, разказва пред репортер Светлана Аврамова – главен уредник в Регионалния исторически музей в Търговище.  

По думите на специалиста, която е с корен от населеното място и родственица за Руси Коджаманов, все още има някогашни младежи (днес в доста напреднала възраст), които през нощта срещу Рождество Христово са коледували в село Вардун и са пеели същата песен. Самите те са я научили вкъщи - от  своите по-възрастни родственици, които на младини са коледували.  И пък самите те  - от по-възрастните… Не ми се мисли докога ще се помни…, казва Аврамова. 

„Киномания“ отново обявява превърналата се вече в традиция награда „Киноман на годината”, създадена в памет на кинокритика Георги Ангелов, който е и неофициалният кръстник на фестивала.

Всеки зрител на кинопанорамата може да кандидатства за наградата, като единственото условие е да гледа колкото се може повече филми от програмата и да пази билетите си от прожекциите. Това важи за всички филми от селекцията, независимо от киното или от града, където има прожекции (София, Варна, Пловдив), уточняват от НДК. 

Георги Ангелов е роден през 1947 г. Той кръстникът на „Киномания“, създадена преди 38 години под името „Световна кинопанорама“, а през 1993 г. променя наименованието си на „Киномания“ по негово предложение. 

Изв

Ръкопис и писмо на писателя Франц Кафка се предлагат за продажба на аукцион от компанията "Кристиан Хесе" в Хамбург, Германия, за 280 хил. евро, съобщи "Ческе новини", позовавайки се на ДПА. 

Събитието е по повод 100-годишнината от смъртта на родения в Прага писател. 

Ръкописът представлява петте страници на разказа "Първа горест", а писмото е с обем три страници и е написано през 1922 г. Франц Кафка е писал до издателя на списанието за изкуство "Гениус". 

На търга ще бъде предложен и оригиналният ръкопис на сценария на Орсън Уелс за филма "Процесът" от 1962 г., базиран на едноименния роман на Кафка. Сценарият на Уелс представлява 240 страници с различни варианти на текста и режисьорски бележки. Предварителната оценка на ръкописа е между 40 и 50 хил. евро. 

Германецът Рюдигер Кох живее от два месеца в подводна капсула на дълбочина 11 метра край панамския бряг. Тя е прикрепена на повърхността към къща, построена във водите на Карибско море, съобщи АФП.

Със своето необичайно приключение, което планира да продължи още два месеца, 59-годишният авиоинженер иска да постави нов световен рекорд и да докаже, че е възможно да се живее под водата.

"Трябва да се преселим в океана. Тук долу е много по-спокойно, не е като живота в града, чуват се вълните" и "нежният звук на рибите", казва Кох пред АФП, чийто представител го е посетил на мястото на доброволното му заточение.

Кох разполага с 30 кв. м жилищна площ с легло, тоалетна, телевизор, компютър, велосипед за упражнения и вентилатори. Интернет връзката се осъществява чрез сателит, а електричеството се генерира от слънчеви панели над земята. Кох разполага с резервен генерато

Под знака на неприкривани емоции, споделени спомени и нови приятелства премина артистичната среща с изложба в Ямбол, посветена на 145 години от установяването на дипломатически отношения между България и Италия.

Вечерта, наречена „Ямболски истории: италиански щрихи”, събра класически музикант от Италия с ямболски корени, местни дейци на културата и изпълнители, както и военнослужещи от Многофункционалната бойна група с рамкова държава Италия.

Гости на събитието бяха почетният консул на Република Италия във Варна Антонио Таркуинио, съветникът по културната дейност към почетното консулство Димитър Стойнов, заместник-областният управител на Ямбол Орхан Юсеинов, заместник-кметът на община Ямбол Енчо Керязов, ръководители на културни институти в града и много граждани.

Публиката имаше възможност да се потопи в личните истории на неколцина ямболци от нача

Люси Дяковска и Плевенската филхармония с диригент Георги Милтиядов ще изнесат два концерта „Бяла Коледа“ в Ловеч и София, съобщават организаторите.

В Ловеч събитието ще е на 17 декември в читалище „Наука – 1870“. В столицата музикантите ще излязат на сцената на зала „България“ на 18 декември.

Концертната програма съдържа песни, посветени на коледно-новогодишните празници, от страни като Италия, Франция, Германия, Англия, Америка, България, Русия и др. „След успешните концертни събития „Аве Мария” през изминалите години в Плевен и големите сцени на България, „Бяла Коледа” надгражда музикалната програма и разширява нейния обхват с нови обичани мелодии, включително и с музика, заимствана от българския фолклор“, посочват организаторите.

Аранжиментите и оркестрациите са на Георги Милтиядо

За тази песен, записаната и публикувана в том VI на „Сборник за народни умотворения, наука и книжнина” за коледуването в традиционния български празничен календар,  разказва роденият в село Вардун през 1886 г. Руси Коджаманов в своите „Биографически бележки”. 

Според документи в Регионалния историческия музей в областния град, както и в Регионалния исторически музей и в Държавния архив във Видин, и цитирани от главния уредник, в бележките на Коджаманов четем дословно:

„Моята майка обичаше да пее. […] През дъл­гите зимни нощи майка ни с песни ни приспиваше. Особено през Коледните пости тя всяка вечер, откакто легне, песни. Ние слушаме под юрганя, пееме с нея, докато всички изпозаспиме.  "Тръгнали са три овчеря, Коладе  ле", която песен отпосле печатах в Министерския сбор­ник за народни умотворения и която сега пеят из цяла България, съм научил от майка си. […] Когато бях в Русе, чувах как коледували, та исках лично да присъствам на Коледа в някое село. Защото в нашето село коледували едно време, според майка ми, но в мое време този обичай бил изо­ставен. В Русенско - в селото Гагаля, според един мой приятел, най-хубаво коледували. Хващам си аз една каруца срещу Коледа и  хайде в Гагаля. […] 

В 1894 г., като дойдох повторно във Видин от Габрово, почнах да правя коледари по типа на гагалските от Русенско. Обикновено по Коледа давахме концерт и на тоя концерт в програмата вмъквахме един номер с коледари. Вземахме от абаджиите селски дрехи, обличахме 20-30 ученици от горните класове и домакина в народна носия. Краваи, сланина и всичко каквото трябваше за коледарите. Тая сцена правеше добро впечатлени на гражданите. 

В 1904 г. ме преместиха в девическата гимназия и моите заместници изоставиха коледарите. […]  През последната голяма война (Първата световна война)  мъжката гимназия бе останала без учител по музика и пеене и ме командироваха да преподавам и там. Сега аз наново поднових коледарите, но не вече на сцената.  Избрах от горните класове едри ученици, поръчах им да си на­мерят селски дрехи и калпаци. Избрах им главатар и рано сутринта на Коледа започнахме да коледуваме. По-точно коледуването става срещу Коледа, но понеже за пръв път и гражданите не са свикнали нощем да им дойдат коледари, почнахме сутрин. Коледарите придружа­вах аз и учителят Пеязов. Като наближи 12 часа пратих Пеязов да се нахрани. Той като дойде, аз да обядвам. Нахраних се набързо и отидох да ги настигна към Цар Петровата улица. Стигнах ги в Миту Дамянов. Миту сложил на учениците маси сред двора, извадил им един котел вино, закуски и учениците и Пеязов пият ли пият. Много от учениците като пийнали студено вино прегракнали, други пък хубави­чко се напили. Самият Пеязов и нему се развързал езика. Веднага, за да не компрометираме делото, повиках касиерите с парите, а на другите ученици казах да си идат, защото не сме годни вече за работа. Прочетохме парите - до пладне сме събрали 10 500 лева. Така беше първото коледуване. После то стана обичай и сега всяка годи­на учениците коледуват - едно поддържат обичая и друго един сигурен доход за бедните ученици.  Така по този начин аз оставих на девическата гимназия доход от лазарки, а на мъжката гимназия доход от коледари. Някои от моите коледни песни печатах в сборника на Д. Хаджигеоргиев, директор на Музикалната академия”. 

Кой е Руси Коджаманов - човекът със свое място в историята на българската музикална култура

Руси  Коджаманов (1866-1933) e педагог, композитор, хоров диригент и реформатор, музикален фолклорист, има свое място в историята на българската музикална култура, припомня Светлана Аврамова. Той е роден през 1866 г. във Вардун. Завършва педагогическото училище в Шумен през 1884 г. Работи като учител по пеене в градовете Видин (1884-1886), Русе (1887-1891), Габрово (1891-1894) и пак Видин (1894-1926), където живее до края на живота си.

Коджаманов създава и ръководи ученически хорове в Габрово и Видин. Събира и записва народни песни и мелодии от Русенско, Варненско, Шуменско, Търговищко,  Омуртагско, Габровско,  Видинско и Западна България, които публикува в различни издания.  Композира песни и църковна музика, хармонизира народни песни за смесен хор,  които придобиват популярност в страната. 

Във Видин създава смесен хор, в чийто репертоар, освен художествени песни,  включва богослужебна музика и духовни  композиции от известни руски автори, също и свои собствени. Този самодеен хоров състав инициира революционна по своята същност реформа в богослужението. Ръководеният от Руси Коджаманов смесен хор взема участие в богослужението на 26 октомври 1901 г. (Димитровден) при полагането на св. Антимис и отслужването на първата литургия в новопостроената видинска катедрала „Св. вмчк Димитрий”, преодолявайки посланието на ап. Павел: „Жените в църквите да мълчат. Тям не е позволено да говорят, а да се подчиняват, каквото казва и законът. Ако пък искат да  научат нещо, нека питат мъжете си вкъщи, понеже е срамотно жена да говори в църква.” Видинският смесен хор, въпреки надигналата се буря поради погазването на свещения текст, продължава участието си в църковните служби. С активната подкрепа на видинското гражданство, смесеният хор получава  разрешение от Св. Синод на Българската православна църква, чийто председателстващ  по това време е Варненски и Преславски митрополит Симеон. Впоследствие участието на смесени хоровe в църковните служби се възприема в цялата страна.

Още приживе приносът на Руси Коджаманов за повдигане на музикалната култура на Видин е оценен

Приносът на Руси Коджаманов  към музикалното образование и възпитание в българските училища, също и към повдигане на музикалната култура на Видин е оценен още приживе. Отбелязването на 40-годишнината на неговата учителска и обществена дейност на музикалното поприще на 5-6 май 1924 г., по негово, а и на други присъствали мнение, е било грандиозно тържество, каквото във Видин до тогава не е ставало. Награден е с орден „Св. Александър” - ІV степен, с парична награда от 3 000 лв. от Министерството на народното просвещение, а общинското управление му дарява парцел на стойност 60-70 000 лв. (на това място през 1927 г. си построява къща, в която живее до края на живота си), показват архивни документи, цитирани от Аврамова. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Южнокорейската кей-поп група "Стрей Кидс" сътвори история през 2024 година
"Новогодишен джаз сюрприз" е концертът днес на "Новогодишен музикален фестивал" в София
Американски сайт за туризъм обяви Перперикон за европейския Мачу Пикчу
Лондончанка получава коледни картички от германска приятелка от 76 години
Тази година Ханука започва на Коледа, което е календарна рядкост
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Съдия разреши на обвинителката на Джей-Зи и Шон "Диди" Кумс да остане анонимна
Творчески отражения
Стартира седмото издание на състезанието за млади филмови творци у нас "Награда за кино 355"
Цветни аспекти
Първият посетител на крепостта „Царевец“ във Велико Търново през новата година ще бъде официално посрещнат с подаръци
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.