Днес след залез слънце в домовете си отбелязваме празника Бъдни вечер.
Той е много популярен сред българския народ. Има разни имена в различните краища на страната, почти колкото са и препоръчваните от народните обичаи ястия на трапезата тази вечер. Всички го знаят и почти всяко семейство го празнува. Зад тези обичаи обаче и в суетнята около тях много често се губи истинският, първоначалният смисъл на празника.
Кураторът Надежда Джакова събира шестима автори в изложбата „Колко те харесвам“.
Експозицията ще бъде представена в Софийски арсенал - музей за съвременно изкуство от 7 ноември 2024 – 5 януари 2025, съобщават организаторите от Националната галерия.
В изложбата участие вземат Божидар Бончев, Георги Ружев, Ива Яранова, Мариана Василева, Момчил Георгиев и Юлий Таков.
„Колко те харесвам“ е поетично-ироничен поглед на шестима съвременни художници към заобикалящата ги среда. Те показват как се самовъзприемат, как другите ги възприемат, в какво време живеят.
Чрез автобиографичния похват като средство за самоизразяване и търсене на собствена идентичност, авторите разглеждат културни, религиозни, политически и социални теми, акцентирайки върху авторефлексията и подлагайки на критика представата за личн
Школа „Дедал“ откри изложба с рисунки на трима свои възпитаници в навечерието на коледно-новогодишните празници. Представени са 12-годишната Полина Белова и 14-годишните близнаци Симона и Павел Тотеви. Техните творби са изпълнени с акварел и смесена техника, има и дигитални рисунки и анимация.
Симона и Павел споделиха, че от първи клас посещават „Дедал“. Това е четвъртата им изложба. От тази година са възпитаници на Първа езикова гимназия във Варна. Избрали са да учат немски език, за да имат по-широк спектър от възможности за бъдеща реализация. Павел обаче е решен да продължи с рисуването, когато порасне. Неговите работи в настоящата изложба изобразяват идилични горски къщички и необикновени герои. Акварелът е любимата му техника, но ползва още маркери и акрил върху платно и картон. Каза, че обича да рисува въображаеми неща.
Симона предпоч
От 13 до 21 септември София ще бъде изпълнена с магията на уличното и кукленото изкуство на трупи от цял свят. Това съобщават от Столичния куклен театър по повод 13-ото издание на международния фестивал за уличен и куклен театър „Панаир на куклите“.
Официалното откриване в салона на ул. „Гурко“ е със спектакъла „Чайка“ на белгийската компания Belova Iacobelli.
В рамките на фестивала, в зала „Райко Алексиев“ 125, ще бъде представена и изложбата на сценографа – проф. Майа Петрова и нейните ученици, които подбраха най-впечатляващите експонати от цялостното си творчество. Експозицията ще бъде достъпна от 4 до 20 септември и е съвместен проект със Съюза на българските художници.
Предстоят и няколко премиери, една от които е най-новият спектакъл н
Изложбата „Старите къщи на Добрич“ е подредена в Окръжен съд – Добрич, съобщиха от институцията.
От институцията допълват, че експозицията включва рисунки от фонда на Младежки център Захари Стоянов“ – Добрич.
Творбите в изложбата са създадени през 2018 г. от възпитаници на ателие “Палитра” с ръководител Галина Върбанова. Малките художници са рисували, вдъхновени от архитектурата на сгради от началото на миналия век, разположени в централната част на Добрич.
Домакините от Окръжния съд се радват да посрещнат поредната изложба, предоставена от Младежкия център, с който съдът има дългогодишно партньорство.
Рисунките са подредени в обновеното изложбено пространство на петия етаж в съдебната сграда. Там е монтирана нова система за окачване, която осигурява по-лесно и безопасно аранжиране на картини.
При
Сопраното Илина Михайлова отново ще гостува на сцената а бургаската опера за ролята на Илайза Дулитъл в мюзикъла "Моя прекрасна лейди".
Неговото четвърто изпълнение на сцена предстои на 11 декември, съобщават от културната институция в морския град.
След премиерата на 2 август спектакълът на режисьора Александър Текелиев ще бъде отново дирижиран от Иван Кожухаров.
В адаптацията на един от най-популярните бродуейски мюзикъли участват още тенорът Марчо Апостолов, който е гостуващ солист на Националния музикален театър „Стефан Македонски“, басите Петър Тихолов и Диман Панчев, тенорът Яни Николов, мецосопраното Ирина Доброволская, сопраното Стефка Христозова, Шмилена Султанова, Георги Бозвелиев и Мирослав Димитров, Емил Пейчев, Милен Георгиев, Божидар Кметов, Милен Динолов, Дарина Запрянова, Калина Попова и Александър Перпериев.
Костюмите,
А той е в очакването на раждането на Спасителя и Изкупителя от греха и смъртта, което християните празнуват вече две хилядолетия. В тази вечер се припомня раждането на Иисус Христос в бедната обстановка на Витлеемската пещера, превърната в кошара.
Там се подслонило семейството на Иисус, дошло за преброяването на населението, защото в град Витлеем нямало вече места. Затова обстановката в домовете ни сега е скромна, а ястията са постни, далече от празничната пищност. При това от значение е не числото на предлаганите тази вечер ястия, а тяхното качество - храната ни да е постна, естествена, направена според народната традиция, съхранена през вековете. Целта е да се доближим до онези условия, при които са били в тази тиха и свещена нощ на Христовото Рождество светата Дева и старецът Йосиф.
На 29 октомври е първият концерт на In The Mood House Band. Започваме поредица от незабравими музикални вторници, в които ще ви потопим в света на джаза, разказват организаторите
House Band е съставен от Мартин Марков (пиано), Димитър Шанов (контрабас) и Симеон Симеонов (барабани). Те ще изпълнят емблематични джаз стандарти като Poinciana, Days of Wine and Roses, Stella by Starlight, Dolphin Dance, How Insensitive и други класики.
„В бъдеще планираме да каним изтъкнати солисти – вокалисти и инструменталисти, които ще допълнят звученето на In The Mood House Band, както и ще организираме джемсешъни, в чиито импровизации ще могат да се включат музиканти – любители и професионалисти, музицирайки заедно на сцената, една от най-характерните черти на джаза, в In The Mood Jaz
Камерният концерт на Русенската опера "Бетовен - сонати за цигулка и пиано" ще бъде представен утре вечер в Доходното здание в крайдунавския град. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.
Ценителите на класическото изкуство ще имат възможност да чуят Сонати за цигулка и пиано № 4 и № 10 на Бетовен в изпълнение на Тамара Лазарова - цигулка, Веселина Ботева - пиано, Габриел Тато - цигулка, и Божена Петрова - пиано.
Според четиримата музиканти сонатите са твърде различни по характер, тъй като са писани в различни периоди от живота на композитора, но и в двете се усеща непрестанно бликащата енергия, динамизмът, драматизмът и философските обобщения, характерни за Бетовен.
Картини, вдъхновени от магията на джаза и посветени на хармонията между човека и природата, ще бъдат представени в изложбата „Когато сутрин слушам джаз“ на Любомил Драганов.
Експозицията ще бъде представена там от 10 декември до края на януари 2025 г. в столичното пространство BLVD 138, съобщават организаторите.
В рамките на експозицията авторът ще представи 25 специално направени акварела, вдъхновени от магията на джаза и посветени на хармонията между човека и природата. С тази изложба художникът отбелязва своята 55-годишнина и прави равносметка на творческия си път, отбелязват от екипа.
„Заглавието на експозицията е директна препратка към личната традиция на автора – слушането на джаз като източник на вдъхновение и креативност. Любомил Драганов черпи енергия от музиката на легендарни джаз артисти като Майлс Дейвис и Дюк Елингтън,
Историята на съвременната ни артилерия е представена в изложба в Исперих. Експозицията под мотото "Родена край Одрин" е подредена в музейната експозиция на Историческия музей в града. Тя е организирана от Регионалния исторически музей във Велико Търново и музея в Исперих. В десет витрини посетителите на изложбата ще видят модели и макети на артилерийски системи, които са били на въоръжение в българската армия през годините. Отделно на табла са представени снимки и исторически документи, свързани с историята на българската артилерия. Фотографиите са предоставени от Държавен военен исторически архив, Регионалния исторически музей в Габрово, лични архиви на ген. Йеротей Сирманов, Николай Гичев и Симеон Цветков. Авторите на изложбата д-р Симеон Цветков и Стефан Стефанов от РИМ-Велико Търново са включили и два по-нови клона от развитието на артилерията – ракетно въоръжение и бронетан
Световната премиера на произведение на италианския гост-диригент и композитор Андреа Тарантино ще бъде пред врачанската публика на предстоящия концерт „Италиански класици от XX век“ на Симфониета-Враца, съобщиха от културната институция.
Произведението се казва „Болеро“, като освен него в концерта са включени и две премиерни за България творби - „Концерт за пиано и оркестър“ на Гофредо Петраси и „Рапсодия за оркестър „Италия““ от Алфредо Казела. Гост-солист на концерта ще бъде Антонио Карако.
Концертът „Италиански класици от XX век“ на Симфониета-Враца ще бъде представен утре, 28 ноември, в градската концертна зала.
„Аз харесвам много тази музика, държа да я представям пред света. Например, рапсодията „Италия“ на Алфредо Казела се базира на фолклора на Неапол и Сицил
Според повествованията на евангелистите Матей и Лука, Христос се е родил през нощта - да си спомним за звездата, която водела мъдреците от изток, и за пастирите, които пазели нощна стража при стадото си, когато ангелите им известили за раждането на Спасителя: "Днес ви се роди в града Давидов Спасител, Който е Христос Господ".
Затова е създадена и тази християнска традиция на очакване край огъня и около постната предпразнична трапеза да се роди Божият Син.
Посланието на тази вечер е дадено пак от ангелите с думите: "Слава във висините Богу, и на земята мир, между човеците благоволение". Наистина, нека на земята бъде мир и добра воля!