Изложба от фотографския пленер "Босилеград преди и сега" беше представена тази вечер във фоайето на Театъра в Кюстендил.
Експозицията съдържа 40 пана, представящи мотиви и пейзажи от Босилеград и няколко босилеградски села.
Първата голяма ретроспективна изложба във Франция, посветена на испанския бароков художник Хосе де Рибера (1591-1652) приема от днес посетители в парижкия дворец "Пти Пале", съобщи АФП.
Представени са повече от сто творби на този "ужасен наследник" на Караваджо, когото съвременниците му смятат за още по-мрачен.
"За първи път, също и в световен мащаб, изложба показва цялата кариера на Рибера, не само вече много известния неаполитански период, но и римския период на неговата младост", обясни пред журналисти Аник Лемоан, директор на "Пти Пале" и един от двамата куратори на изложбата.
Хосе де Рибера е роден във Валенсия, но работи в Италия. На 15-годишна възраст се премества в Рим, а след това - в Неапол, където основава собствено ателие.
Той никога не се завръща в Испания и вицекралете (Неапол тогава принадлежи на испанската корона) се борят за
Наследниците на Ленард Коен са издали съдебно ограничително писмо до Доналд Тръмп, след като на негов предизборен митинг е използван кавър на хита Hallelujah на канадския певец, съобщи ДПА.
Изпълнителят на кавъра Руфъс Уейнрайт също е направил изявление, че е „ужасен“ как неговият запис на хита от 1984 г. е бил използван на събитие от Тръмп.
На митинга, състоял се в Оукс, Пенсилвания, бившият президент на САЩ, който се кандидатира за втори мандат от Републиканската партия, застана пред своите поддръжници, докато чрез озвучителна система прозвуча въпросната песен.
В публикацията 51-годишният Уейнрайт заяви, че подкрепя кандидата на Демократическата партия Камала Харис на тазгодишните избори в САЩ, които ще се проведат на 5 ноември.
В изявлението си Уейнрайт казва още: „Песента Hallelujah на Ленард Коен се е превърнала в химн, посветен н
Лаура Паузини разказа живота си от сцената в тричасово шоу, състояло се на 16 декември вечерта в зала „Арена 8888 София“.
Един от най-обичаните италиански изпълнители по света включи България в Winter World Tour – продължение на световното турне, което започна преди две години и ще завърши на 31 декември с новогодишен концерт в Месина.
След над 80 концерта в Европа, Съединените щати и Латинска Америка, турнето отбелязва 30-годишната кариера на Паузини, припомнят организаторите от Fest Team. Основната тема на спектакъла е музиката и преходът на времето – концепция, представена в три отделни части.
Пътешествието, водено от музиката, бе придружено от размисли и отдаденост към социалните каузи, които изпълнителката винаги е подкрепяла с голяма любов – като борбата с домашното насилие и
С обявяването на Нобеловата награда за физиология или медицина днес в Стокхолм започва Нобеловата седмица, съобщи сайтът nobelprize.org.
Носителят или носителите на Нобеловата награда за физика ще бъдат огласени на 8 октомври, за химия - на 9 октомври. На 10 октомври ще бъде присъдена Нобеловата награда за литература.
В петък - 11 октомври в Осло ще бъде обявена Нобеловата награда за мир, а на 14 октомври в Стокхолм ще бъде обявена Нобеловата награда за икономика.
По желание на Алфред Нобел (1833 - 1896) учредените от него награди са за най-важните открития в областта на физиката, химията, физиологията или медицината, за забележителни литературни постижения, за дейност в интерес на световния мир.
Първата Нобелова награда е връчена в Сен Тропе през 1901 г. - пет години след смъртта на Алфред Нобел. Церемониите в Стокхолм и Осло,
Русенската опера ще представи "Севилският бръснар" от Джоакино Росини, на 7 декември (събота) в Доходното здание в крайдунавския град.
Това съобщи пиарът на културната институция Диана Димитрова.
Режисьор е Александър Мутафчийски, а диригент - Димитър Косев.
В ролята на Граф Алмавива ще се представи Иван Пенчев, Бартоло ще бъде Стоян Стоянджов, а в Розина ще се превъплъти Теодора Чукурска. Фигаро ще бъде Добромир Момеков, а Базилио - Момчил Миланов. Участват хор и оркестър на Държавната опера в Русе. Сценографията и костюмите са дело на Денис Иванов.
"Привърженик съм на опери, които завършват с щастлив край, което се случва рядко. В момента времената са такива, че е чудесно хората да получат силна доза положителни емоции", каза маестро Димитър Косев.
По думите му "Севилският бръснар" е една от много трудните за свирене и пеене
Фотографиите са дело на Асен Великов, Вихрен Георгиев и Владислав Чанев и са създадени по време на първия фотопленер в Босилеград, организиран от сдружение "ГЛАС" в Босилеград през лятото на 2023 г.
"В период сме, в който хората се прибират у дома. Има нещо сакрално да открием в тези дни тази изложба. Всички, които сме били някога в Босилеград, ние се връщаме в онази истинска България, която там все още е съхранена", каза при откриването на изложбата кюстендилският художник Евгени Серафимов.
Актрисата Кери Уошингтън, позната от филма на Тарантино „Джанго без окови“ и от сериала „Скандал“, получи звезда на холивудската Алея на славата, съобщава ЮПИ.
„Чувствам се като най-щастливото момиче на света, дълбоко благодарна за тази огромна чест. Благодаря на всеки актьор, сценарист, продуцент, режисьор, кастинг директор, агент, мениджър, член на екипа и най-вече на всеки един зрител и фен!“, написа 47-годишната Уошингтън към снимките от събитието, които публикува в Инстаграм.
„Благодаря ви! Когато посетите Холивуд, елате до Алеята на славата. Имайте предвид, че това не е моята, а нашата звезда, защото вие помогнахте за сбъдването на тази мечта“, добавя актрисата.
Медийният магнат Тайлър Пери и телевизионната сценаристка и продуцентка Шонда Раймс бяха сред гостите на събитието, на което на Уошингтън бе връчена
Радвам се, че на българска земя започва пътят на „Триумф“, каза актрисата Мария Бакалова, която получи наградата за женска роля на 42-рия фестивал „Златна роза“ заедно със своята екранна партньорка в лентата Маргита Гошева. Тя не присъства на церемонията снощи във Варна, тъй като е на снимки в Ирландия, но бе изпратила видеопослание. „Благодаря, че сте се припознали в нашия филм и сте го оценили. Има нещо много сантиментално и вълшебно той да бъде признат. Колкото и универсална да е тази история, колкото да са архетипни образите, в същината си те са дълбоко нашенски. Като български артист винаги е било щастие да мога да се асоциирам с творчеството на Петър Вълчанов и Кристина Грозева. В крайна сметка успяхме да се напаснем и в рамките на месец снимахме този наш триумфален филм. Винаги си личи когато екипът е сплотен и дават всичко от себе
Коледно-новогодишният фестивал в Русе предлага много музика и забавления. Това съобщиха от общинската управа, които са организатор на събитията.
Началото на фестивала ще бъде дадено на 4 декември т. г., когато ще грейнат светлините на голямата коледна елха, а Дядо Коледа и Снежанка ще бъдат специални гости на празника.
В Регионалната библиотека "Любен Каравелов" ден по-късно ще бъде открита коледна и новогодишна изложба. В нея ще бъдат представени поздравителни картички, книги, периодични списания и писма до Дядо Коледа.
Програмата на фестивала включва и коледна изложба на Дружеството на художниците в Русе, която ще бъде открита на 12 декември.
Традиционното коледно надиграване на Община Русе ще се състои на 15 декември. Фолклорни състави ще се погрижат за доброто настроение на присъстващите, а специален гост ще бъде певицата Нелина. В същия
Изложба с 30 икони и 100 фотографии от България на Мирослав Вълев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“.
За Вълев изложбата е юбилейна, по повод неговата 60-годишнина. Иконописецът е възпитаник на Керамичното училище в Троян, в наши дни преименувано на Национално училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“. От там получава всестранна подготовка, която, по негови думи, му помага, когато започва да се занимава с иконопис преди 36 години.
„Аз съм завършил керамичното училище, но за мен керамиката остана на прага му. Минаха няколко години и имах нужда да се занимавам с нещо такова. Винаги ми е бил в главата, дори и в училище, някакъв образ на светец. Просто взех една дъска и с уменията, които имах от училище, нарисувах икона“, разказа той .
Вълев посочи, че използва технологията на Кирил Цонев - при когото много т
Виенският „Музей на театъра“ в сътрудничество с Виенската библиотека в кметството посвещава голямата си годишна изложба на живота и творчеството на световноизвестния композитор Йохан Щраус по случай 200-годишнината от рождението му (1825-1899).
Експозицията е озаглавена „Йохан Щраус – изложбата“.
„Не само Виена, но и целият свят, изпращат старата година с оперетата „Прилепът“ и посрещат новата с Новогодишния концерт“, отбелязва Франц Пихорнер, директор на „Музея на театъра“, илюстрирайки популярността на Щраус до днес.
„Изложбата, разположена в осем зали, също следва тази драматургия“, добавя той.
За първи път се представят експонати от писменото наследство на композитора, включително оригиналната партитура на оперетата „Прилепът“, за която музикологът Томас Айгнер
През последните години нашето сътрудничество между двата града е на по-високо ниво, надявам се това взаимодействие да продължи и да се развива, изтъкна по време Александър Димитров, който е и сътрудник в Босилеград.
"Това, което виждаме на фотографиите тук – това са нашите корени. Виждате, че къщите са такива като тези в селата на Кюстендил, както и тези около Крива паланка (Р Северна Македония)", посочи кметът на Кюстендил Огнян Атанасов.
Фотографът Асен Великов допълни, че докато у нас всеки може да се нарича родолюбец, не можеш да кажеш това в Сърбия, в отнетите територии, както и да забиеш българското знаме в двора си там. "Шапка свалям на тези хора. Трябва много да им помагаме", допълни Великов.
Малко след откриването на изложбата беше представен и филмът "Твърди черупки", дело на кюстендилеца Владислав Чанев. Лентата проследява историята на главния организатор на детския Великденски фестивал в Босилеград Александър Димитров, с предизвикателствата пред организацията на фестивала, съпътствана от много трудности, но и акцентира върху желанието на Александър да зарадва децата и да обединява участниците във фестивала.
"Идеята се роди по време на фото-пленера в Босилеград. Александър ми беше разказвал за фестивала, което ме провокира да заснема историята", разказа Чанев.
Филмът вече беше представен в Босилеград.
"Надявам се лентата да бъде и лека провокация към хората - да се поинтересуват и да разберат повече, като го преживеят лично", разказа още режисьорът Владислав Чанев.