NRD Начало
Петък, 27 Декември 2024
Начало Калейдоскоп Софийската опера и балет отбеляза 90-ата годишнина на акад. Васил Казанджиев с „Надежда за балет“
5522
Калейдоскоп

Софийската опера и балет отбеляза 90-ата годишнина на акад. Васил Казанджиев с „Надежда за балет“

Софийската опера и балет отбеляза 90-ата годишнина на акад. Васил Казанджиев с представяне на неговия камерен балет „Надежда за балет“ на 22 декември, съобщават от трупата. „Да представям каква личност е композиторът Васил Казанджиев, каква епоха в българската композиторска мисъл е той, е излишно. Преминал през много изпитания в онези дни, когато имаше разнопосочно мислене за композиторската школа на България, Васил Казанджиев е начело на авангардистите, заедно с Константин Илиев и Лазар Николов

| 23 Декември 2024, 13:35 ч.
Софийската опера и балет отбеляза 90-ата годишнина на акад. Васил Казанджиев с „Надежда за балет“
Софийската опера и балет отбеляза 90-ата годишнина на акад. Васил Казанджиев с „Надежда за балет“
Снимка © DFA

Софийската опера и балет отбеляза 90-ата годишнина на акад. Васил Казанджиев с представяне на неговия камерен балет „Надежда за балет“ на 22 декември, съобщават от трупата.

В Свищов днес започват празниците „Свищовски лозници“, които ще продължат до 29 септември. За поредна година Общината организира програма с концерти на различни изпълнители и музикални жанрове, както и традиционни конкурси и изложби. 

Тя днес ще започне в Градска библиотека „Проф. Иван Шишманов“ с откриване на изложба от снимки и статии на тема „Свищовски лозници – поглед във времето“. След това на тържествено заседание на Общински съвет – Свищов поетът Георги Драмбозов ще бъде удостоен с почетното звание „Почетен гражданин на Свищов“.

Тази вечер на централния площад „Алеко“ в града ще започне и първата концертна проява. На сцената ще излезе групата D2 с концерта 25 години музика с участието на Димитър Кърнев (китара), Александър Обретенов (бас китара), Васил Вутев (ударни) и Радостин Василев

Светлините на коледната елха грейнаха тази вечер в Русе в присъствието на кмета на града Пенчо Милков и на десетки деца и техните родители. С това бе поставено началото и на коледно-новогодишния фестивал. 

За трета поредна година символ на предстоящите празници в града е голямо естествено дърво пред сградата на Общината. То е с височина около 10 метра и е посадено преди петнайсетина години. 

В празничната програма тази вечер участваха детски музикални и танцови състави, както и изпълнителите от фолклорен танцов театър "Найден Киров". За радост на присъстващите при елхата пристигнаха Дядо Коледа и Снежанка. 

В Русе има коледен базар, ледена пързалка, а празничната украса на града включва осем километра гирлянди и 940 светещи елемента.

Коледно-новогодишният фестивал тази година предлага концерти, спектакли, изложби, коледно надиграване и ра

Моноспектакъл „Пътят на сърцето“ по романа „Царица Елеонора Българска“ на Неда Антонова ще има премиера на 9 декември в камерната зала на театър „Сълза и смях“, съобщават организаторите.

Сценичната версия и режисурата са на Бойко Илиев. Моноспектакълът е с участието на Роси Русева. Музикалните картини са на Жоро Стоев.

В „Пътят на сърцето“ една майка се изправя срещу войната и търси синовете си, призовани като доброволци. „Чистата обич и всеотдайност, саможертвата я водят по пътя на сърцето. Наивност и хумор, типични за българското село се редуват с жестоката реалност. Героинята Куна Байрактарова среща на фронта Царица Елеонора Българска. Силата на саможертвата им се превръща в безмълвен героизъм. И всички заставаме срещу войната. Усмивките замръзват. Въпросите напират. Отговорите задушават. Защото всички сме майки

Творби от движението "Арте повере" са събрани в изложбеното пространство на Търговската борса в Париж, съобщи АФП. 

"Арте повера" (бедняшко изкуство, итал., бел ред.) се заражда в Италия през 60-те години на 20-и век като опозиция на артистичната хегемония от страна на САЩ и на консуматорското общество като цяло. Материалите, които използват художниците, са плат, дърво, растения, камък, стъкло, въглища, стари дрехи. 

Над 250 творби са представени в изложбата в Търговската борса. Те кореспондират със съвременното изкуство, което се помещава в историческата сграда. Понастоящем там се намира част от колекцията на бизнесмена Франсоа Пино.

Главните представители на движението "Арте повера", представени в изложбата, са Джовани Анселмо, Алигиеро Боети, Пиерпаоло Калцолари, Лучано Фабро, Мариса Мерц, Джулио Паолини, Пино Паскали, Джузепе Пеноне, Микеланджело

Радвам се, че Михаил Лалов показва една прекрасна изложба в това пространство. Да е жив и здрав, голям творец е. Това каза Вежди Рашидов на откриването на изложбата „Музи“ в арт галерия Vejdi тази вечер.

„Великолепна експозиция, която сигурен съм, ще задоволи и най-изтънчения вкус, но ще се хареса и от страна на по-широката публика, която ще оцени тази много фина, поетична чувствителност, която Мишо е успял да вложи, да интегрира по един индивидуален, негов си начин във всяка картина“, каза проф. Чавдар Попов.

„След толкова думи аз нямам думи вече. Добре дошли всички. Това е“, лаконично каза авторът на изложбата.

Както информирахме, художникът Михаил Лалов излага 16 живописни платна, специално подбрани за арт галерия Vejdi.

„Да представям каква личност е композиторът Васил Казанджиев, каква епоха в българската композиторска мисъл е той, е излишно. Преминал през много изпитания в онези дни, когато имаше разнопосочно мислене за композиторската школа на България, Васил Казанджиев е начело на авангардистите, заедно с Константин Илиев и Лазар Николов. Тази изключителна тройка и до днес е еталон“, гласят думи на директора на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов, цитирани от трупата. 

По думите им към публиката, изпълнителите и лично към композитора Васил Казанджиев видеообръщение от Виена е направила принцеса Теодора фон Ауершперг, която е изразила съжаление, че не може да бъде в залата по време на спектакъла. 

„Надежда за балет“ е написан по идея на пианистката Надежда Цанова. „Искаше ми се точно с музиката на акад. Васил Казанджиев и с най-добрите ни балерини да направя нещо, което да остане и да се хареса на българската публика“, казва тя.

Хореограф е Арсен Мехрабян, който смята, че е създал интересен контраст между музиката и текста: „Направих различни сола и па дьо троа, за да танцуват трите балерини. Всеки път, когато слушаш тази музика, откриваш нещо ново“.

Изпълнителки са примабалерината на Софийската опера Марта Петкова и първата солистка на Шведския кралски балет Десислава Стоева-Вълев. И двете са участвали в световната премиера на творбата през 2022 г. В първото представяне в Софийската опера се включи солистката на националния балет Елена Петрова. 

Френският режисьор Клод Льолуш, който е на 86 години, каза във Венеция, че няма намерение да спира да твори и работи, предаде АФП.

Най-новата му продукция Finalement ще бъде представена тази вечер на кинофестивала в италианския град, като преди това Льолуш ще бъде отличен на форума със специалната награда за оригинален принос към съвременната киноиндустрия Cartier Glory to the Filmmaker Award.

„Докато имам идеи, ще продължавам да работя“, каза той на пресконференция във Венеция. „Много добре знам, че на моята възраст във всеки един момент може да ми кажат да спра. Засега обаче мозъкът ми работи доста добре“, допълни французинът.

В най-новия му филм, който е 51-ви в кариерата му, участват Кад Мерад, Елза Зилберщайн, Мишел Бужена и Сандрин Бонер.

Продукцията проследява изпитанията и премеждията на Лино, блестящ адвокат, изигран от

Третата глава на арт проекта „Живот заедно“ (Living Together), озаглавена „Разказване“ (Narrating), разсъждава върху концепцията за общност през гледната точка на общности, които се невидими и чийто глас не се чува, съобщават от Института за съвременно изкуство (ИСИ). Събитието е част от неговата програма „Суперпозиции“.

Откриването е тази вечер в подлез „Царевец“ на бул. „Цариградско шосе" (Орлов мост). Куратори са Катя Ангелова и Лукреция Чипители. 

„За нас „заедно“ означава да изграждаме съюзи с групи, чиято история остава невидима и неразказана. Актът на разказване е неразделна част от нашия опит като човешки същества; той е полето на нашите съюзи, пространството, където можем да седнем заедно, докато разказваме, слушаме и

Големият египетски музей до пирамидите в Гиза отваря пробно основните си галерии, където посетителите могат да видят 12 експозиции и да проследят хилядолетната древноегипетска история от праисторическата ера до римската епоха.

Артефактите са подредени по ключови теми като общество, вярвания, владетели. 

На уебсайта на музея visit.gem.com могат да се резервират както индивидуални билети, така и билети за 90-минутно посещение с гид. Цените за египетски граждани съответно са 200 местни лири (7,40 лева) и 350 лири (14 лева), а за чужденци - 1200 лири (44,35 лева) и 1700 лири (63 лева).  Децата до 12 години и студентите имат право на 50 процента намаление. Работното време е от 8:30 до 18 часа всеки ден от седмицата, като касите затварят в 16 часа. 

Около 50 000 експоната са пренесени в музея до момента, а до пълното му завършване броят им ще достигна

Художници от Търговище и областта подреждат творби в традиционна коледна изложба.

Официалното откриване ще бъде на 12-ти декември в Художествената галерия „Никола Маринов“ в областния град, съобщи директорът на културната институция Пламен Проданов.

Близо 30 творци вече са подбрали най-изразителните свои работи от последната година и са ги предали на галеристите за експониране. Въпреки че срокът за предоставяне на произведенията бе до шести декември, и днес в галерията приемат нови творби, каза Проданов.

Сред картините преобладава живописта. Единици са авторите, които ще изложат графика, като художничката Ирина Стоянова, и декоративно изкуство на дърворезбаря Румен Добрев.

„Изложбата дава възможност на всеки, сметнал, че е достоен да покаже това, което е произвел, нарисувал. Ние даваме пространство за изява“, подчерта той.

<

Изложба „Непознатият „Рибен буквар“ ще бъде представена в централата на ЮНЕСКО във Париж.

Откриването е на 10 декември, съобщават от Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ (НБКМ).

Експозицията е част от проект „Началото на българската книжовност – европейски културни проекции (200 години от издаването на Рибния буквар)“ на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), финансиран от Министерството на културата на Република България. Основен партньор е Националната библиотека.

Проектът е включен в културния календар на ЮНЕСКО за 2024 година, а изложбата, подготвена съвместно от експерти от НБКМ и УниБИТ вече гостува в Барселона и бе показана в посолството на България във Франция, разказват от библиотеката. По думите им представянето на изложбата в ЮНЕСКО ще предостави възможност на

Според Марта Петкова музиката на акад. Казанджиев е изключителна: „Надеждата е част от живота на всеки от нас. Ако я няма надеждата, няма за какво да живеем“.

Десислава Стоева допълва, че според нея акад. Казанджиев е създал дълбока музика и за да се разбере, трябва да се вложи много мисъл.

„Лично аз в танца си влагам и надежда за по-добро бъдеще, повече любов, повече смисъл“, посочва тя, цитирана от екипа на Софийската опера и балет.  

Те цитират думи на акад. Васил Казанджиев, че винаги е във възторг от постиженията на балета, които са необятни.

„Обади ми се пианистката Надежда Цанова и ми предложи тя да свири, а балерини да танцуват. Изненадах се много приятно от тази самобитна идея, която има големи възможности като концертен рецитал и може да се изнася на различни места. Затова с радост приех поканата. Бързо написах музиката и я предоставих“, разказва още композиторът.

Спектакълът е симбиоза между слово, музика и танц. Въведение към танцовите епизоди създават текстове, които представя актьорът Ицхак Финци. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съдия разреши на обвинителката на Джей-Зи и Шон "Диди" Кумс да остане анонимна
Федерален съдия постанови, че жената от Алабама, която обвинява Джей-Зи и Шон "Диди" Кумс, че са я изнасилили на 13-годишна възраст, засега може да действа анонимно в иска си срещу ...
Празничната програма в Кюстендил продължава с караоке и награди, съобщиха от Общината
Празничната коледна програма, започнала вчера, продължава в Кюстендил през целия ден, както и вечерта, когато ще се състои караоке парти, казаха от общинския отдел "Култура и духов ...
Поклонници от Израел отбелязаха Ханука в мемориалния комплекс на равина Елиезер Папо в Силистра
Близо петдесет вярващи евреи от Йерусалим отбелязаха в Силистра празника Ханука, който тази година започна на 25 декември. Рано тази сутрин те запалиха свещи в мемориалния комплек ...
Ейнджъл Блу за новата постановка на "Аида" в Мет: Не мисля, че съм следващата Леонтин Прайс
Метрополитън опера обновява своята постановка на "Аида" (Верди) за първи път от 36 години, а в главната роля за премиерата на 31 декември ще влезе американското сопрано Ейнджъл Блу ...
Илия Григоров за откриването на първата фабрика за винили в България (интервю)
След 1994 г. в България не е изработвана грамофонна плоча. Това предстои да се промени през следващите месеци, тъй като през 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за винили в стр ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Съдия разреши на обвинителката на Джей-Зи и Шон "Диди" Кумс да остане анонимна
Федерален съдия постанови, че жената от Алабама, която обвинява Джей-Зи и Шон "Диди" Кумс, че са я изнасилили на 13-годишна възраст, засега може да действа анонимно в иска си срещу ...
Стартира седмото издание на състезанието за млади филмови творци у нас "Награда за кино 355"
В началото на 2025 г. стартира седмото издание на едно от най-очакваните състезания за млади филмови творци у нас "Награда за кино 355 (три-пет-пет", в което трима режисьори ще сни ...
Първият посетител на крепостта „Царевец“ във Велико Търново през новата година ще бъде официално посрещнат с подаръци
Първият посетител на крепостта „Царевец“ във Велико Търново през новата година ще бъде официално посрещнат с подаръци в 12:00 ч. на 1 януари, съобщиха от пресцентъра на ...
Парижката опера „Пале Гарние“ ще празнува 150 г. от построяването си
Дворецът „Гарние“, в който дълги години се помещава Парижката опера, ще навърши на 5 януари 150 години от своето построяване, съобщава Франс прес. Пищната сграда, дело ...
Сурвакари от Пернишко ще посетят парк „Борисова градина“ в София, за да покажат изкуството на маскарадната обредност
За трета поредна година сурвакари от Пернишко ще посетят парк „Борисова градина“ в София, за да покажат изкуството на маскарадната обредност, характерно за региона на С ...
Тикер в 18:00 ч.
Федерален съдия постанови, че жената от Алабама, която обвинява Джей-Зи и Шон "Д ...
Начало Калейдоскоп
5522
Калейдоскоп

Софийската опера и балет отбеляза 90-ата годишнина на акад. Васил Казанджиев с „Надежда за балет“

Софийската опера и балет отбеляза 90-ата годишнина на акад. Васил Казанджиев с представяне на неговия камерен балет „Надежда за балет“ на 22 декември, съобщават от трупата.„Да представям каква личност е композиторът Васил Казанджиев, каква епоха в българската композиторска мисъл е той, е излишно.

| 23 Декември 2024, 13:35 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Софийската опера и балет отбеляза 90-ата годишнина на акад. Васил Казанджиев с „Надежда за балет“
Софийската опера и балет отбеляза 90-ата годишнина на акад. Васил Казанджиев с „Надежда за балет“
Снимка © DFA

Софийската опера и балет отбеляза 90-ата годишнина на акад. Васил Казанджиев с представяне на неговия камерен балет „Надежда за балет“ на 22 декември, съобщават от трупата.

„Да представям каква личност е композиторът Васил Казанджиев, каква епоха в българската композиторска мисъл е той, е излишно. Преминал през много изпитания в онези дни, когато имаше разнопосочно мислене за композиторската школа на България, Васил Казанджиев е начело на авангардистите, заедно с Константин Илиев и Лазар Николов. Тази изключителна тройка и до днес е еталон“, гласят думи на директора на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов, цитирани от трупата. 

В Свищов днес започват празниците „Свищовски лозници“, които ще продължат до 29 септември. За поредна година Общината организира програма с концерти на различни изпълнители и музикални жанрове, както и традиционни конкурси и изложби. 

Тя днес ще започне в Градска библиотека „Проф. Иван Шишманов“ с откриване на изложба от снимки и статии на тема „Свищовски лозници – поглед във времето“. След това на тържествено заседание на Общински съвет – Свищов поетът Георги Драмбозов ще бъде удостоен с почетното звание „Почетен гражданин на Свищов“.

Тази вечер на централния площад „Алеко“ в града ще започне и първата концертна проява. На сцената ще излезе групата D2 с концерта 25 години музика с участието на Димитър Кърнев (китара), Александър Обретенов (бас китара), Васил Вутев (ударни) и Радостин Василев

Светлините на коледната елха грейнаха тази вечер в Русе в присъствието на кмета на града Пенчо Милков и на десетки деца и техните родители. С това бе поставено началото и на коледно-новогодишния фестивал. 

За трета поредна година символ на предстоящите празници в града е голямо естествено дърво пред сградата на Общината. То е с височина около 10 метра и е посадено преди петнайсетина години. 

В празничната програма тази вечер участваха детски музикални и танцови състави, както и изпълнителите от фолклорен танцов театър "Найден Киров". За радост на присъстващите при елхата пристигнаха Дядо Коледа и Снежанка. 

В Русе има коледен базар, ледена пързалка, а празничната украса на града включва осем километра гирлянди и 940 светещи елемента.

Коледно-новогодишният фестивал тази година предлага концерти, спектакли, изложби, коледно надиграване и ра

Моноспектакъл „Пътят на сърцето“ по романа „Царица Елеонора Българска“ на Неда Антонова ще има премиера на 9 декември в камерната зала на театър „Сълза и смях“, съобщават организаторите.

Сценичната версия и режисурата са на Бойко Илиев. Моноспектакълът е с участието на Роси Русева. Музикалните картини са на Жоро Стоев.

В „Пътят на сърцето“ една майка се изправя срещу войната и търси синовете си, призовани като доброволци. „Чистата обич и всеотдайност, саможертвата я водят по пътя на сърцето. Наивност и хумор, типични за българското село се редуват с жестоката реалност. Героинята Куна Байрактарова среща на фронта Царица Елеонора Българска. Силата на саможертвата им се превръща в безмълвен героизъм. И всички заставаме срещу войната. Усмивките замръзват. Въпросите напират. Отговорите задушават. Защото всички сме майки

Творби от движението "Арте повере" са събрани в изложбеното пространство на Търговската борса в Париж, съобщи АФП. 

"Арте повера" (бедняшко изкуство, итал., бел ред.) се заражда в Италия през 60-те години на 20-и век като опозиция на артистичната хегемония от страна на САЩ и на консуматорското общество като цяло. Материалите, които използват художниците, са плат, дърво, растения, камък, стъкло, въглища, стари дрехи. 

Над 250 творби са представени в изложбата в Търговската борса. Те кореспондират със съвременното изкуство, което се помещава в историческата сграда. Понастоящем там се намира част от колекцията на бизнесмена Франсоа Пино.

Главните представители на движението "Арте повера", представени в изложбата, са Джовани Анселмо, Алигиеро Боети, Пиерпаоло Калцолари, Лучано Фабро, Мариса Мерц, Джулио Паолини, Пино Паскали, Джузепе Пеноне, Микеланджело

Радвам се, че Михаил Лалов показва една прекрасна изложба в това пространство. Да е жив и здрав, голям творец е. Това каза Вежди Рашидов на откриването на изложбата „Музи“ в арт галерия Vejdi тази вечер.

„Великолепна експозиция, която сигурен съм, ще задоволи и най-изтънчения вкус, но ще се хареса и от страна на по-широката публика, която ще оцени тази много фина, поетична чувствителност, която Мишо е успял да вложи, да интегрира по един индивидуален, негов си начин във всяка картина“, каза проф. Чавдар Попов.

„След толкова думи аз нямам думи вече. Добре дошли всички. Това е“, лаконично каза авторът на изложбата.

Както информирахме, художникът Михаил Лалов излага 16 живописни платна, специално подбрани за арт галерия Vejdi.

По думите им към публиката, изпълнителите и лично към композитора Васил Казанджиев видеообръщение от Виена е направила принцеса Теодора фон Ауершперг, която е изразила съжаление, че не може да бъде в залата по време на спектакъла. 

„Надежда за балет“ е написан по идея на пианистката Надежда Цанова. „Искаше ми се точно с музиката на акад. Васил Казанджиев и с най-добрите ни балерини да направя нещо, което да остане и да се хареса на българската публика“, казва тя.

Френският режисьор Клод Льолуш, който е на 86 години, каза във Венеция, че няма намерение да спира да твори и работи, предаде АФП.

Най-новата му продукция Finalement ще бъде представена тази вечер на кинофестивала в италианския град, като преди това Льолуш ще бъде отличен на форума със специалната награда за оригинален принос към съвременната киноиндустрия Cartier Glory to the Filmmaker Award.

„Докато имам идеи, ще продължавам да работя“, каза той на пресконференция във Венеция. „Много добре знам, че на моята възраст във всеки един момент може да ми кажат да спра. Засега обаче мозъкът ми работи доста добре“, допълни французинът.

В най-новия му филм, който е 51-ви в кариерата му, участват Кад Мерад, Елза Зилберщайн, Мишел Бужена и Сандрин Бонер.

Продукцията проследява изпитанията и премеждията на Лино, блестящ адвокат, изигран от

Третата глава на арт проекта „Живот заедно“ (Living Together), озаглавена „Разказване“ (Narrating), разсъждава върху концепцията за общност през гледната точка на общности, които се невидими и чийто глас не се чува, съобщават от Института за съвременно изкуство (ИСИ). Събитието е част от неговата програма „Суперпозиции“.

Откриването е тази вечер в подлез „Царевец“ на бул. „Цариградско шосе" (Орлов мост). Куратори са Катя Ангелова и Лукреция Чипители. 

„За нас „заедно“ означава да изграждаме съюзи с групи, чиято история остава невидима и неразказана. Актът на разказване е неразделна част от нашия опит като човешки същества; той е полето на нашите съюзи, пространството, където можем да седнем заедно, докато разказваме, слушаме и

Големият египетски музей до пирамидите в Гиза отваря пробно основните си галерии, където посетителите могат да видят 12 експозиции и да проследят хилядолетната древноегипетска история от праисторическата ера до римската епоха.

Артефактите са подредени по ключови теми като общество, вярвания, владетели. 

На уебсайта на музея visit.gem.com могат да се резервират както индивидуални билети, така и билети за 90-минутно посещение с гид. Цените за египетски граждани съответно са 200 местни лири (7,40 лева) и 350 лири (14 лева), а за чужденци - 1200 лири (44,35 лева) и 1700 лири (63 лева).  Децата до 12 години и студентите имат право на 50 процента намаление. Работното време е от 8:30 до 18 часа всеки ден от седмицата, като касите затварят в 16 часа. 

Около 50 000 експоната са пренесени в музея до момента, а до пълното му завършване броят им ще достигна

Художници от Търговище и областта подреждат творби в традиционна коледна изложба.

Официалното откриване ще бъде на 12-ти декември в Художествената галерия „Никола Маринов“ в областния град, съобщи директорът на културната институция Пламен Проданов.

Близо 30 творци вече са подбрали най-изразителните свои работи от последната година и са ги предали на галеристите за експониране. Въпреки че срокът за предоставяне на произведенията бе до шести декември, и днес в галерията приемат нови творби, каза Проданов.

Сред картините преобладава живописта. Единици са авторите, които ще изложат графика, като художничката Ирина Стоянова, и декоративно изкуство на дърворезбаря Румен Добрев.

„Изложбата дава възможност на всеки, сметнал, че е достоен да покаже това, което е произвел, нарисувал. Ние даваме пространство за изява“, подчерта той.

<

Изложба „Непознатият „Рибен буквар“ ще бъде представена в централата на ЮНЕСКО във Париж.

Откриването е на 10 декември, съобщават от Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ (НБКМ).

Експозицията е част от проект „Началото на българската книжовност – европейски културни проекции (200 години от издаването на Рибния буквар)“ на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), финансиран от Министерството на културата на Република България. Основен партньор е Националната библиотека.

Проектът е включен в културния календар на ЮНЕСКО за 2024 година, а изложбата, подготвена съвместно от експерти от НБКМ и УниБИТ вече гостува в Барселона и бе показана в посолството на България във Франция, разказват от библиотеката. По думите им представянето на изложбата в ЮНЕСКО ще предостави възможност на

Хореограф е Арсен Мехрабян, който смята, че е създал интересен контраст между музиката и текста: „Направих различни сола и па дьо троа, за да танцуват трите балерини. Всеки път, когато слушаш тази музика, откриваш нещо ново“.

Изпълнителки са примабалерината на Софийската опера Марта Петкова и първата солистка на Шведския кралски балет Десислава Стоева-Вълев. И двете са участвали в световната премиера на творбата през 2022 г. В първото представяне в Софийската опера се включи солистката на националния балет Елена Петрова. 

Според Марта Петкова музиката на акад. Казанджиев е изключителна: „Надеждата е част от живота на всеки от нас. Ако я няма надеждата, няма за какво да живеем“.

Десислава Стоева допълва, че според нея акад. Казанджиев е създал дълбока музика и за да се разбере, трябва да се вложи много мисъл.

„Лично аз в танца си влагам и надежда за по-добро бъдеще, повече любов, повече смисъл“, посочва тя, цитирана от екипа на Софийската опера и балет.  

Те цитират думи на акад. Васил Казанджиев, че винаги е във възторг от постиженията на балета, които са необятни.

„Обади ми се пианистката Надежда Цанова и ми предложи тя да свири, а балерини да танцуват. Изненадах се много приятно от тази самобитна идея, която има големи възможности като концертен рецитал и може да се изнася на различни места. Затова с радост приех поканата. Бързо написах музиката и я предоставих“, разказва още композиторът.

Спектакълът е симбиоза между слово, музика и танц. Въведение към танцовите епизоди създават текстове, които представя актьорът Ицхак Финци. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съдия разреши на обвинителката на Джей-Зи и Шон "Диди" Кумс да остане анонимна
Празничната програма в Кюстендил продължава с караоке и награди, съобщиха от Общината
Поклонници от Израел отбелязаха Ханука в мемориалния комплекс на равина Елиезер Папо в Силистра
Ейнджъл Блу за новата постановка на "Аида" в Мет: Не мисля, че съм следващата Леонтин Прайс
Илия Григоров за откриването на първата фабрика за винили в България (интервю)
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Съдия разреши на обвинителката на Джей-Зи и Шон "Диди" Кумс да остане анонимна
Творчески отражения
Стартира седмото издание на състезанието за млади филмови творци у нас "Награда за кино 355"
Цветни аспекти
Първият посетител на крепостта „Царевец“ във Велико Търново през новата година ще бъде официално посрещнат с подаръци
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.