Над 120 000 посетители са влезли в сградите на Националната галерия през 2024 година, съобщават от екипа.
През тази година са осъществени 29 самостоятелни, групови и тематични изложби, а колекцията на Националната галерия е попълнена със 67 произведения. Проведени са 64 проведени образователни програми.
Италианският тенор Андреа Бочели празнува 30 години в музиката през 2024 г. с дуети с популярни оперни, поп и кънтри изпълнители и с турне, част от което е и концертът му в София на 14 септември.
Албумът Duets, който предстои да излезе, ще бележи три десетилетия музикална кариера на Бочели и включва 32 песни, писа ЮПИ. В края на август излезе видеото към дуета, който Бочели записа с колумбийската певица Карол Джи. Смятаната за един от най-влиятелните регетон и поп изпълнители, лауреат на „Грами”, пет латино награди „Грами” и четири музикални награди на „Билборд”, пее с Бочели Vivo por ella. Песента е испански превод на популярната италианска песен Vivo per lei, която Бочели преди записа с Марта Санчес.
Освен дуетът с Карол Джи, Duets на Болечи ще включва излизали преди популярни колаборации и нови изпълнения с Крис Стейпълтън, Гуен Сте
Наградите на MTV са в очакване на триумф за Тейлър Суифт, съобщи Асошиейтед прес. Има вероятност поп певицата да стане най-титулуваният изпълнител в историята на отличията.
Наградите ще бъдат връчени в сряда вечерта.
Суифт води по брой номинации - цели 12, сред които за видеоклипа на песента Fortnight. Пост Малоун, който участва в записа на песента, я следва с 11 номинации.
Не е ясно дали Тейлър Суифт ще присъства на церемонията. Ако се появи, победата й ще даде още повече гласност за подкрепата за Камала Харис в кандидатпрезидентската кампания. Във вторник вечер певицата обяви подкрепата си за Харис минути след края на дебата с Доналд Тръмп.
През миналата година Суифт спечели девет награди на MTV, достигайки до впечатляващите 23. Този брой я нарежда след Бионсе, която е носител на общо 30 награди. След Суифт е Мадона с 20 отличия. Лей
Преди двайсет и пет години Лорън Уайзбъргър, която мечтае да пише, започва работа като асистентка на главната редакторка на сп. „Вог“ Ана Уинтур. Годината е 1999 г. и „Ана нямаше компютър“, споделя по-късно Уайзбъргър, цитирана от „Гардиън“.
Асистентите имат задачата да разнасят компютрите на най-прочутия моден редактор в света, известна и до днес като законодателка в модата.
Двайсет и пет години по-късно светът, описан в романа „Дяволът носи „Прада“, направил Уайбъргър звезда на литературния небосклон в полето на бестселърите, изглежда почти романтично. Токсичната среда, довела до постоянен, денонощен стрес у начинаещата асистентка, се е променила до неузнаваемост.
Списанията, и не само модните, днес са пометени от онлайн медиите, а „високите и изумително изглеждащи хора“, работещи по стра
Малък градски театър „Зад канала“ от София гостува във Варна със спектакъла „Зимата на нашето недоволство“ по романа на Джон Стайнбек, адаптиран за сцена от Юрий Дачев и режисиран от Бина Харалампиева. Представлението е утре в Летния театър в града, съобщават от столичната трупа.
Актьорският състав включва Асен Блатечки, Малин Кръстев, Светлана Янчева, Василена Атанасова, Меглена Караламбова, Христо Мутафчиев, Илка Зафирова, Иван Петрушинов. Сценографията и костюмите са на Свила Величкова, музиката е на Асен Аврамов, със специалното участие на Иван Лечев. Постановката е отличена с множество награди, посочват от театъра.
По думите им историята на Стайнбек е винаги актуална. Напрегнатият разказ е съсредоточен около Итън Алън Холи, който е представител на стар род от аристократична Нова Англия, но сега е продавач в бакалията, която преди е пр
С коледен базар и запалване на светлините на коледната елха на площад „Бялата лястовица“ в Генерал Тошево днес ще започне празничната програма на общината по повод Коледните и Новогодишни празници. Това съобщават от местната администрация.
На 4 декември на сцената на читалище „Светлина – 1941“ ще се представи Театрално-музикален център – Разград с постановката „Железният светилник“.
Отново на сцената на читалището на 13 декември ще има детски концерт „В очакване на Дядо Коледа“.
С тържествена церемония пред бюст-паметника на генерал Стефан Тошев в центъра на града ще бъдат отбелязани 165 години от рождението му на 18 декември. Вечерта на сцената на читалището ще се състои и празничен концерт „Коледна нощ“.
На 20 декември празничен концерт ще има и в читалище
От екипа на галерията посочват, че 227 произведения от колекцията на галерията са предоставени за изложби в музеи и галерии в страната и чужбина и 437 произведения са заети от музеи, галерии и колекции в страната, за временни изложби в залите на Националната галерия. 158 изображения от колекцията са публикувани в научни, популярни и рекламни издания в България и чужбина.
От галерията отбелязват, че тази година екип на Националната галерия организира Националното участие на България в 60-ото Венецианско биенале на изкуствата. В залите на галерията са представени 77 концерта и други събития. Представено е третото издание от поредицата „Избрано от колекцията“ - „Акварели и рисунки“. Създадени са шест проекта, спечелили финансиране от Министерството на културата, Националния фонд „Култура“ и Столичната програма „Култура“.
Поклон пред паметта на големия български музикант, певец и композитор Кирил Маричков!, написа Лили Иванова в профила си във Фейсбук. „Почивай в мир, приятелю! Твоето творчество остава!“, допълва тя.
Певицата публикува и снимка с Кирил Маричков, направена в Народен театър “Иван Вазов” през май 2023 г.
Кирил Маричков почина по-рано тази вечер на 79-годишна възраст в село Селановци, община Оряхово, област Враца, където тази вечер трябваше да има концерт, съобщи кметът на община Оряхово Росен Добрев.
По време на подготовката на концерт на "Фондацията" Маричков е паднал, извикана е линейка. Музикантът е починал в линейката, каза още Добрев.
Почит към паметта на музиканта изразиха президентът Румен Радев и от Министерския съвет.
Изложба „Непознатият „Рибен буквар“ ще бъде представена в централата на ЮНЕСКО във Париж.
Откриването е на 10 декември, съобщават от Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ (НБКМ).
Експозицията е част от проект „Началото на българската книжовност – европейски културни проекции (200 години от издаването на Рибния буквар)“ на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), финансиран от Министерството на културата на Република България. Основен партньор е Националната библиотека.
Проектът е включен в културния календар на ЮНЕСКО за 2024 година, а изложбата, подготвена съвместно от експерти от НБКМ и УниБИТ вече гостува в Барселона и бе показана в посолството на България във Франция, разказват от библиотеката. По думите им представянето на изложбата в ЮНЕСКО ще предостави възможност на
Игрални и анимационни филми от различни страни, концерти и изложби ще бъдат представени на шестото издание на букурещкия фестивал „Най-добър комедиен филм“ (Bucharest Best Comedy Film), предаде румънската агенция Аджерпрес, позовавайки се на съобщение на организаторите.
От днес до 6 октомври публиката ще има възможност да гледа разнообразна селекция от хумористични и авторски филмови продукции.
Темата на настоящото издание е „Комедията – върховният сарказъм в живота като форма на изкуство“.
„Отново любов“ (“Love Again”,2023, САЩ), „Последно надбягване“ (“The Final Race”, 2023, Швеция), „Ромео и Жулиета“ (“Romeo e Giulietta”, 2024, Италия), “2020” (2024, Румъния), „Момчето делфин“ (“Delphin Boy”, 2022), “ Combat Wombat 2
„Коледното матине“ ще бъде в Музикалния театър на 25 декември. „В 11:00 ч. меломаните ще станат част от концерта, който се превърна в културно събитие за публиката в София и Стара Загора“, разказват от театъра.
По думите им възпитаниците на Националното музикално училище „Любомир Пипков“ са основните участници в матинето, като на сцената ще се изявят младежката филхармония „София“ с диригент Славил Димитров, детският хор на Националното музикално училище, както и солисти – вокалисти и инструменталисти. Ще звучат изпълнения на арфа.
Специални произведения ще бъдат изпълнени от младите музиканти в дуети с утвърдените имена като Еделина Кънева, Орлин Горанов, Васил Петров. Солистите на Националния музикален театър &nda
Даниела Иванова от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ беше отличена за най-добро изпълнение на българска песен в XI издание на Международния фестивал на популярната песен "Есенни шуменски вечери", съобщиха от Народно читалище „Добри Войников - 1856".
В категорията за изпълнители до 13-годишна възраст първото място за изпълнение на съвременна забавна песен си поделиха Преслава Няголова и Боряна Минчева от Шумен и Иван Станев от Бургас. Симона Стефанова беше отличена с първа награда в същата категория, при участниците до 17-годишна възраст, а Даниела Иванова от Шуменския университет спечели първото място за участници над 18 години, допълниха от шуменското читалище.
Вокалните групи Protime от Търговище и "Маргаритка" от Смядово бяха отличени с първото място за най-добро изпълнение на състави до 18-годишна възраст, а в следващата възрас
Националната галерия се състои от Двореца – филиал за временни изложби, Музея за християнско изкуство в криптата на храм-паметника „Св. Александър Невски“, Музея на социалистическото изкуство, Софийски Арсенал – Музей за съвременно изкуство и къщите-музеи.
/ВСР