NRD Начало
Петък, 27 Декември 2024
Начало Тонът на времето Художествената галерия "Борис Денев" стартира проект за запознаване на публиката с търновските художници
5879
Тонът на времето

Художествената галерия "Борис Денев" стартира проект за запознаване на публиката с търновските художници

Екипът на Художествена галерия "Борис Денев" във Велико Търново стартира свой нов проект за запознаване на публиката с търновските художници, съобщиха от културната институция. Неговата цел е да бъде отправен поглед към живото наследство на старата столица в областта на изобразителното изкуство. Началото на новата инициатива беше поставено със скулптора Венко Тонков, който преди броени дни навърши 70 години. Той е възпитаник на Великотърновския университет "Св

| 23 Декември 2024, 13:15 ч.
Художествената галерия
Художествената галерия "Борис Денев" стартира проект за запознаване на публиката с търновските художници
Снимка © Велико Търново

Екипът на Художествена галерия "Борис Денев" във Велико Търново стартира свой нов проект за запознаване на публиката с търновските художници, съобщиха от културната институция.

Посетителите на природонаучен музей във Великобритания ще могат да провеждат двупосочни разговори с изложени "животни" с помощта на генеративен изкуствен интелект (ИИ), съобщи Би Би Си. 

Музеят по зоология към Кембриджския университет е избрал 13 екземпляра за разговорите, сред които изчезналата нелетяща птица додо, скелети на нарвал и син кит, червена панда и хлебарка.

Помощник-директорът Джак Ашби казва, че целта е хората да бъдат привлечени към света на природата, както и да се набави информация за това, което посетителите искат да знаят за експонатите.

Посетителите ще сканират с телефоните си QR код в близост до експозицията, за да започнат разговор с всеки екземпляр. Едномесечният експеримент започва във вторник.

"Любопитно ни е да разберем дали това ще сработи и дали разговорите с животните ще променят отношението на хората към тях - дали хле

От 9 до 11 септември Силистра ще е домакин на шестото издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен "Дунавски звезди“. Това съобщих от община Силистра, които заедно с музикалната компания "Сенс Мюзик" са организатори на проявата.

Вече са известни членовете на журито, което ще оценява изпълненията на младите таланти. Това са певицата Мими Иванова, композиторът Светослав Лобошки, музикалният продуцент и аранжор Николай Текелиев, певицата Дивна и Георги Дюлгеров. Специален гост на събитието ще бъде телевизионният водещ Костадин Филипов.

Програмата на конкурса започва на 9 септември с тържествено откриване на Площад "Свобода". На 10 септември ще се проведат конкурсните изпълнения в Драматичния театър в Силистра, а вечерта на ще има концерт под надслов "Пеещото жури" с участието на членовете на журито и лауреати от предишни издания на конкурса

Микробиологът Силвия Ветренска демонстрира рисуване с бактерии, като представи цяла изложба, включваща различни картини. Това се случи в Младежки дом - Пазарджик и е част от есенния форум за култура, образование и екология "Екоцентрика".

Десетки деца наблюдаваха процеса по създаване на произведения на изкуството по този необичаен начин и слушаха разказа на авторката за света на микробиологията.

Силвия Ветренска е носител на второ място с проекта си "Моторът на Ели" в националния конкурс "Агар Арт" за рисунка с микроорганизми.

Днес форумът продължава с работилница "Млад археолог".

Изложба живопис на Нина Панчева-Киркова и Милена Стефанова ще бъде подредена в галерия „Контраст“ от 22 октомври до 3 ноември, съобщават организаторите.

Експозицията се организира от галерия „Контраст“ и „КупиИзкуство.БГ“.

„Целта на изложбата е да представи в галерия „Контраст“ две художнички, които са имали много различни пътища на развитие, достигайки до впечатляващи резултати. Съвременното изкуство, което представят в галерията, е еманация на два подхода, които могат да породят полемики, но най-вече да привлекат голям интерес“, казват от екипа.

Нина Панчева-Киркова работи в областта на живописта и арт инсталациите. През 2015 г. защитава докторска степен в Университета на Саутхамптън, Великобритания. Изследването е посветено на връзките между съвременното българско изкуство и изкуството преди 198

Предстоят финалните концерти за 2024 г. от националното турне „Музикална магия“ на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов.

Солист на концертите е кларинетистът Атанас Маринов, световнопризнат със своята виртуозност и подкрепен от фондация „Йордан Камджалов”, съобщават от Плевенската филхармония.

Ценителите на музиката ще могат да чуят шедьоври от класиката и романтизма тази вечер в Зрителната зала на Община Ямбол, а на 12 септември – в залата на Общинския театър в Кюстендил.

Програмата, както споделя маестро Камджалов, е с произведения, част от които за първи път прозвучаха у нас на сцените от турнето „Музикална магия”. Включва творби на Щраус, Паганини, Бизе, Сарасате, Брамс, Григ, Чайковски и др. Програмата е завладяваща за почитателите на класическата музика, пълна с виртуозни каденци и незабравими мелоди

Неговата цел е да бъде отправен поглед към живото наследство на старата столица в областта на изобразителното изкуство.

Началото на новата инициатива беше поставено със скулптора Венко Тонков, който преди броени дни навърши 70 години. Той е възпитаник на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", където от 1999 г. работи като преподавател по "Скулптурни технологии" и "Изпълнение в материал" в катедра "Скулптура" на Факултета по изобразително изкуство.

Събитието, което търновската галерия инициира, а неговата дъщеря Анастасия Тонкова (също художник и преподавател) подкрепи, беше уважено както от деканското ръководство на Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет, така и от редица колеги, приятели и бивши студенти на твореца.

В конферентната зала на търновската галерия Венко Тонков разказа своята история. Той говори за това, което го е развълнувало и приканило да се отдаде на скулптурата, за дългия и труден път на скулптора и за онова, което всеки млад творец следва да знае. Аудио и видео записа от своеобразния диалог между Венко Тонков и публиката, както и снимковия материал, ще останат в архивите на търновската галерия в полза на бъдещите поколения.

В последните дни на 2024 г. положихме основата на една дългоочаквана платформа за нашата галерия, посочиха от културната институция.

Певците Петър Бучков, Юлиян Константинов, Делян Славов, Божидар Божкилов, Деян Вачков и Гео Чобанов се включиха в концерта във Варна „Български баси за Борис Христов“.

Заедно с оркестъра на Варненската опера под диригентството на Ивайло Кринчев те изпълниха арии от „Сицилианска вечерня“, „Макбет“, „Симон Боканегра“, „Набуко“ и „Дон Карлос“ на Верди, „Дон Жуан“ на Моцарт, „Фауст“ на Гуно, „Евгений Онегин“ на Чайковски, „Алеко“ и „Живот за царя“ на Рахманинов, „Княз Игор“ на Бородин.

В края на програмата прозвучаха части от любимата на Борис Христов опера „Борис Годунов“ на Модест Мусоргски. За композитора певецът казва, че е повлиял силно върху духа му, така че е решил да смени пътя на своя живот от правото в музикат

„Музикаутор“ и Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) ще си сътрудничат за пълно лицензиране на общинските музикални събития. Това съобщават от организацията на автори и композитори.

Среща между „Музикаутор и НСОРБ се е състояла на 18 декември.

Данните на „Музикаутор“ сочат, че към момента едва 70 от 265 общини имат сключени договори за уреждане на правата на композитори, автори на текстове, аранжори и музикални издатели. Само за събитията с уредени права творците получават дължимите им по закон авторски възнаграждения. Това се отнася както за българските, така и за чуждестранните автори, които организацията представлява за територията на нашата страна.

Двете страни са изразили готовност, че ще работят заедно, за да бъдат гарантирани справедливи авторски възнаграждения за творците спрямо икономическата стой

Организаторите на „Комик-кон“ Прага 2025 очакват актьорите Лоренцо Ламас и Робърт Луелин, съобщи „Ческе новини“.

Фестивалът, който събира фенове на филми, сериали, комикси и научна фантастика, ще се проведе от 11 до 13 април 2025 г. в чешката столица. Освен двамата знакови актьори се очакват още ютюбъри, писатели и художници на комикси. Фестивалът предлага различни активности за всички възрастови групи. Събитието включва беседи с гостите, фотографиране със знаменитости, филмови прожекции, тематични уъркшопове. Съставна част от фестивала е и т.нар. Покемон зона.

Тазгодишният "Комик-кон" в Прага събра 27 хил. души през април – рекорд в петгодишната история на проявата.

Първото подобно събиране на фенове на комикси и фантастика е в САЩ през 1970 г.

В навечерието на 70-годишнината от основаването на Регионална библиотека „Христо Смирненски” е представена изложба, посветена на дейността на културния институт през годините.

Тя е под наслов „Библиотеката – пространство за култура и общуване“ и включва по-важни дати от летописа на библиотеката от създаването й през 1954 г. до днес. Основаната част са плакати, афиши, програми и покани, отразяващи културни събития, организирани от библиотеката. Това каза Михаела Дамянова от отдел „Библиографска и краеведска дейност“ в библиотеката.

Изложбата е подредена хронологично, следвайки развитието на културния път на библиотеката от самото начало до наши дни. През годините са ни гостували редица бележити писатели като Георги Константинов, Калин Донков, Найден Вълчев, Светозар Игов, Дончо Цончев, Боян Ангелов, Добромир Банев, Катя Антонова

Италианската киноактриса Стефания Сандрели пристигна в София като специален гост на петото издание на Фестивала на италианското кино в България, който е част от програмата на „Киномания 2024”.

Актрисата беше посрещната от делегация, предвождана от Марко ди Стефано, общински съветник на Рим и заместник-министъра на културата Илко Ганев, който подчерта значението на визитата на Сандрели, наричайки я „вдъхновение за поколения киномани”.

Актрисата, която наскоро участва в новия филм на Паоло Сорентино – „Партенопа“, показан на фестивала „Синелибри“ , ще се включи в няколко специални събития. Един от акцентите е отбелязването на 100-годишнината от рождението на легендарния Марчело Мастрояни. В тази връзка част от програм

Нейната цел е да доближи публиката по-близо до търновските художници, до онези моменти в техния живот, в които те за първи път са усетили нуждата да творят, до техните идеи и размисли, до онова, което ги е провокирало през годините да останат верни на себе си и на своето творчество. Моменти, за които понякога публиката знае твърде малко, но без които няма как да вникнем в същността на всеки един творец.

През 2025 г. екипът на Художествената галерия „Борис Денев“ предстои да реализира и проекта "Нови дигитални пространства. Дигитализация на графичен фонд и представянето му в достъпна галерийна среда“. Той е подкрепен финансово от Министерството на културата. Дейностите целят дигитализиране на близо 2090 графични творби и техните инвентарни картони, съхранявани както във фонда на галерията, така и във Факултета по изобразително изкуство във Великотърновския университет.

След няколко години прекъсване, Художествената галерия във Велико Търново поднови и издаването на годишен календар с репродукции на произведения от постоянната си експозиция и от фонда. В изданието за следващата година са представени подбрани творби, които към момента са част от експозицията на галерията. Различните месеци са илюстрирани с картини на именити български художници.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Сурвакари от Пернишко ще посетят парк „Борисова градина“ в София, за да покажат изкуството на маскарадната обредност
За трета поредна година сурвакари от Пернишко ще посетят парк „Борисова градина“ в София, за да покажат изкуството на маскарадната обредност, характерно за региона на С ...
Духа на Паисий и неговата "История славянобългарска" ще представи на пернишка сцена ансамбъл "Българе"
Спектакълът „Паисий“, посветен на 300-годишнината от рождението на хилендарския монах, ще бъде представен в Перник през януари 2025 г. Сценичният проект е дело на Наци ...
Dark Tranquillity и Moonspell ще имат общ концерт у нас
Dark Tranquillity и Moonspell ще имат общ концерт в София, на 25 април в Joy Station, съобщават организаторите от BGTS. Dark Tranquillity идват у нас, за да представят тринадесети ...
Над 120 000 посетители са влезли в сградите на Националната галерия през 2024 година
Над 120 000 посетители са влезли в сградите на Националната галерия през 2024 година, съобщават от екипа.  През тази година са осъществени 29 самостоятелни, групови и тематич ...
Евгений Шевкенов: Трябва да настояваме за истината и безкомпромисно да сочим с пръст фалша (интервю)
„Живеем във век на фалшивите етикети, навсякъде, не само в света на изкуството. Трябва да настояваме за истината и безкомпромисно да сочим с пръст фалша“ - коментира бъ ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Съдия разреши на обвинителката на Джей-Зи и Шон "Диди" Кумс да остане анонимна
Федерален съдия постанови, че жената от Алабама, която обвинява Джей-Зи и Шон "Диди" Кумс, че са я изнасилили на 13-годишна възраст, засега може да действа анонимно в иска си срещу ...
Стартира седмото издание на състезанието за млади филмови творци у нас "Награда за кино 355"
В началото на 2025 г. стартира седмото издание на едно от най-очакваните състезания за млади филмови творци у нас "Награда за кино 355 (три-пет-пет", в което трима режисьори ще сни ...
Първият посетител на крепостта „Царевец“ във Велико Търново през новата година ще бъде официално посрещнат с подаръци
Първият посетител на крепостта „Царевец“ във Велико Търново през новата година ще бъде официално посрещнат с подаръци в 12:00 ч. на 1 януари, съобщиха от пресцентъра на ...
Парижката опера „Пале Гарние“ ще празнува 150 г. от построяването си
Дворецът „Гарние“, в който дълги години се помещава Парижката опера, ще навърши на 5 януари 150 години от своето построяване, съобщава Франс прес. Пищната сграда, дело ...
Сурвакари от Пернишко ще посетят парк „Борисова градина“ в София, за да покажат изкуството на маскарадната обредност
За трета поредна година сурвакари от Пернишко ще посетят парк „Борисова градина“ в София, за да покажат изкуството на маскарадната обредност, характерно за региона на С ...
Тикер в 17:00 ч.
Федерален съдия постанови, че жената от Алабама, която обвинява Джей-Зи и Шон "Д ...
Начало Тонът на времето
5879
Тонът на времето

Художествената галерия "Борис Денев" стартира проект за запознаване на публиката с търновските художници

Екипът на Художествена галерия "Борис Денев" във Велико Търново стартира свой нов проект за запознаване на публиката с търновските художници, съобщиха от културната институция.Неговата цел е да бъде отправен поглед към живото наследство на старата столица в областта на изобразителното изкуство.

| 23 Декември 2024, 13:15 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Художествената галерия
Художествената галерия "Борис Денев" стартира проект за запознаване на публиката с търновските художници
Снимка © Велико Търново

Екипът на Художествена галерия "Борис Денев" във Велико Търново стартира свой нов проект за запознаване на публиката с търновските художници, съобщиха от културната институция.

Неговата цел е да бъде отправен поглед към живото наследство на старата столица в областта на изобразителното изкуство.

Посетителите на природонаучен музей във Великобритания ще могат да провеждат двупосочни разговори с изложени "животни" с помощта на генеративен изкуствен интелект (ИИ), съобщи Би Би Си. 

Музеят по зоология към Кембриджския университет е избрал 13 екземпляра за разговорите, сред които изчезналата нелетяща птица додо, скелети на нарвал и син кит, червена панда и хлебарка.

Помощник-директорът Джак Ашби казва, че целта е хората да бъдат привлечени към света на природата, както и да се набави информация за това, което посетителите искат да знаят за експонатите.

Посетителите ще сканират с телефоните си QR код в близост до експозицията, за да започнат разговор с всеки екземпляр. Едномесечният експеримент започва във вторник.

"Любопитно ни е да разберем дали това ще сработи и дали разговорите с животните ще променят отношението на хората към тях - дали хле

От 9 до 11 септември Силистра ще е домакин на шестото издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен "Дунавски звезди“. Това съобщих от община Силистра, които заедно с музикалната компания "Сенс Мюзик" са организатори на проявата.

Вече са известни членовете на журито, което ще оценява изпълненията на младите таланти. Това са певицата Мими Иванова, композиторът Светослав Лобошки, музикалният продуцент и аранжор Николай Текелиев, певицата Дивна и Георги Дюлгеров. Специален гост на събитието ще бъде телевизионният водещ Костадин Филипов.

Програмата на конкурса започва на 9 септември с тържествено откриване на Площад "Свобода". На 10 септември ще се проведат конкурсните изпълнения в Драматичния театър в Силистра, а вечерта на ще има концерт под надслов "Пеещото жури" с участието на членовете на журито и лауреати от предишни издания на конкурса

Микробиологът Силвия Ветренска демонстрира рисуване с бактерии, като представи цяла изложба, включваща различни картини. Това се случи в Младежки дом - Пазарджик и е част от есенния форум за култура, образование и екология "Екоцентрика".

Десетки деца наблюдаваха процеса по създаване на произведения на изкуството по този необичаен начин и слушаха разказа на авторката за света на микробиологията.

Силвия Ветренска е носител на второ място с проекта си "Моторът на Ели" в националния конкурс "Агар Арт" за рисунка с микроорганизми.

Днес форумът продължава с работилница "Млад археолог".

Изложба живопис на Нина Панчева-Киркова и Милена Стефанова ще бъде подредена в галерия „Контраст“ от 22 октомври до 3 ноември, съобщават организаторите.

Експозицията се организира от галерия „Контраст“ и „КупиИзкуство.БГ“.

„Целта на изложбата е да представи в галерия „Контраст“ две художнички, които са имали много различни пътища на развитие, достигайки до впечатляващи резултати. Съвременното изкуство, което представят в галерията, е еманация на два подхода, които могат да породят полемики, но най-вече да привлекат голям интерес“, казват от екипа.

Нина Панчева-Киркова работи в областта на живописта и арт инсталациите. През 2015 г. защитава докторска степен в Университета на Саутхамптън, Великобритания. Изследването е посветено на връзките между съвременното българско изкуство и изкуството преди 198

Предстоят финалните концерти за 2024 г. от националното турне „Музикална магия“ на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов.

Солист на концертите е кларинетистът Атанас Маринов, световнопризнат със своята виртуозност и подкрепен от фондация „Йордан Камджалов”, съобщават от Плевенската филхармония.

Ценителите на музиката ще могат да чуят шедьоври от класиката и романтизма тази вечер в Зрителната зала на Община Ямбол, а на 12 септември – в залата на Общинския театър в Кюстендил.

Програмата, както споделя маестро Камджалов, е с произведения, част от които за първи път прозвучаха у нас на сцените от турнето „Музикална магия”. Включва творби на Щраус, Паганини, Бизе, Сарасате, Брамс, Григ, Чайковски и др. Програмата е завладяваща за почитателите на класическата музика, пълна с виртуозни каденци и незабравими мелоди

Началото на новата инициатива беше поставено със скулптора Венко Тонков, който преди броени дни навърши 70 години. Той е възпитаник на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", където от 1999 г. работи като преподавател по "Скулптурни технологии" и "Изпълнение в материал" в катедра "Скулптура" на Факултета по изобразително изкуство.

Събитието, което търновската галерия инициира, а неговата дъщеря Анастасия Тонкова (също художник и преподавател) подкрепи, беше уважено както от деканското ръководство на Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет, така и от редица колеги, приятели и бивши студенти на твореца.

Певците Петър Бучков, Юлиян Константинов, Делян Славов, Божидар Божкилов, Деян Вачков и Гео Чобанов се включиха в концерта във Варна „Български баси за Борис Христов“.

Заедно с оркестъра на Варненската опера под диригентството на Ивайло Кринчев те изпълниха арии от „Сицилианска вечерня“, „Макбет“, „Симон Боканегра“, „Набуко“ и „Дон Карлос“ на Верди, „Дон Жуан“ на Моцарт, „Фауст“ на Гуно, „Евгений Онегин“ на Чайковски, „Алеко“ и „Живот за царя“ на Рахманинов, „Княз Игор“ на Бородин.

В края на програмата прозвучаха части от любимата на Борис Христов опера „Борис Годунов“ на Модест Мусоргски. За композитора певецът казва, че е повлиял силно върху духа му, така че е решил да смени пътя на своя живот от правото в музикат

„Музикаутор“ и Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) ще си сътрудничат за пълно лицензиране на общинските музикални събития. Това съобщават от организацията на автори и композитори.

Среща между „Музикаутор и НСОРБ се е състояла на 18 декември.

Данните на „Музикаутор“ сочат, че към момента едва 70 от 265 общини имат сключени договори за уреждане на правата на композитори, автори на текстове, аранжори и музикални издатели. Само за събитията с уредени права творците получават дължимите им по закон авторски възнаграждения. Това се отнася както за българските, така и за чуждестранните автори, които организацията представлява за територията на нашата страна.

Двете страни са изразили готовност, че ще работят заедно, за да бъдат гарантирани справедливи авторски възнаграждения за творците спрямо икономическата стой

Организаторите на „Комик-кон“ Прага 2025 очакват актьорите Лоренцо Ламас и Робърт Луелин, съобщи „Ческе новини“.

Фестивалът, който събира фенове на филми, сериали, комикси и научна фантастика, ще се проведе от 11 до 13 април 2025 г. в чешката столица. Освен двамата знакови актьори се очакват още ютюбъри, писатели и художници на комикси. Фестивалът предлага различни активности за всички възрастови групи. Събитието включва беседи с гостите, фотографиране със знаменитости, филмови прожекции, тематични уъркшопове. Съставна част от фестивала е и т.нар. Покемон зона.

Тазгодишният "Комик-кон" в Прага събра 27 хил. души през април – рекорд в петгодишната история на проявата.

Първото подобно събиране на фенове на комикси и фантастика е в САЩ през 1970 г.

В навечерието на 70-годишнината от основаването на Регионална библиотека „Христо Смирненски” е представена изложба, посветена на дейността на културния институт през годините.

Тя е под наслов „Библиотеката – пространство за култура и общуване“ и включва по-важни дати от летописа на библиотеката от създаването й през 1954 г. до днес. Основаната част са плакати, афиши, програми и покани, отразяващи културни събития, организирани от библиотеката. Това каза Михаела Дамянова от отдел „Библиографска и краеведска дейност“ в библиотеката.

Изложбата е подредена хронологично, следвайки развитието на културния път на библиотеката от самото начало до наши дни. През годините са ни гостували редица бележити писатели като Георги Константинов, Калин Донков, Найден Вълчев, Светозар Игов, Дончо Цончев, Боян Ангелов, Добромир Банев, Катя Антонова

Италианската киноактриса Стефания Сандрели пристигна в София като специален гост на петото издание на Фестивала на италианското кино в България, който е част от програмата на „Киномания 2024”.

Актрисата беше посрещната от делегация, предвождана от Марко ди Стефано, общински съветник на Рим и заместник-министъра на културата Илко Ганев, който подчерта значението на визитата на Сандрели, наричайки я „вдъхновение за поколения киномани”.

Актрисата, която наскоро участва в новия филм на Паоло Сорентино – „Партенопа“, показан на фестивала „Синелибри“ , ще се включи в няколко специални събития. Един от акцентите е отбелязването на 100-годишнината от рождението на легендарния Марчело Мастрояни. В тази връзка част от програм

В конферентната зала на търновската галерия Венко Тонков разказа своята история. Той говори за това, което го е развълнувало и приканило да се отдаде на скулптурата, за дългия и труден път на скулптора и за онова, което всеки млад творец следва да знае. Аудио и видео записа от своеобразния диалог между Венко Тонков и публиката, както и снимковия материал, ще останат в архивите на търновската галерия в полза на бъдещите поколения.

В последните дни на 2024 г. положихме основата на една дългоочаквана платформа за нашата галерия, посочиха от културната институция.

Нейната цел е да доближи публиката по-близо до търновските художници, до онези моменти в техния живот, в които те за първи път са усетили нуждата да творят, до техните идеи и размисли, до онова, което ги е провокирало през годините да останат верни на себе си и на своето творчество. Моменти, за които понякога публиката знае твърде малко, но без които няма как да вникнем в същността на всеки един творец.

През 2025 г. екипът на Художествената галерия „Борис Денев“ предстои да реализира и проекта "Нови дигитални пространства. Дигитализация на графичен фонд и представянето му в достъпна галерийна среда“. Той е подкрепен финансово от Министерството на културата. Дейностите целят дигитализиране на близо 2090 графични творби и техните инвентарни картони, съхранявани както във фонда на галерията, така и във Факултета по изобразително изкуство във Великотърновския университет.

След няколко години прекъсване, Художествената галерия във Велико Търново поднови и издаването на годишен календар с репродукции на произведения от постоянната си експозиция и от фонда. В изданието за следващата година са представени подбрани творби, които към момента са част от експозицията на галерията. Различните месеци са илюстрирани с картини на именити български художници.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Сурвакари от Пернишко ще посетят парк „Борисова градина“ в София, за да покажат изкуството на маскарадната обредност
Духа на Паисий и неговата "История славянобългарска" ще представи на пернишка сцена ансамбъл "Българе"
Dark Tranquillity и Moonspell ще имат общ концерт у нас
Над 120 000 посетители са влезли в сградите на Националната галерия през 2024 година
Евгений Шевкенов: Трябва да настояваме за истината и безкомпромисно да сочим с пръст фалша (интервю)
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Съдия разреши на обвинителката на Джей-Зи и Шон "Диди" Кумс да остане анонимна
Творчески отражения
Стартира седмото издание на състезанието за млади филмови творци у нас "Награда за кино 355"
Цветни аспекти
Първият посетител на крепостта „Царевец“ във Велико Търново през новата година ще бъде официално посрещнат с подаръци
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.