NRD Начало
Петък, 27 Декември 2024
Начало Калейдоскоп Малко мече вече е част от новите експонати в Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм
6131
Калейдоскоп

Малко мече вече е част от новите експонати в Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм

Малко мече вече е част от новите експонати в Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм, разказа Йорданка Якимова, служител на музея. Мечето става част от музейната експозиция като два отделни експоната, представящи кафявата мечка: скелет и препарат. Изложено е на видно място в зала „Сезони“, където посетителите могат да го видят и да научат повече за животните и предизвикателствата, пред които те се изправят в дивата природа. Мечето е родено през януари, по време на зимния сън на майка си, и е тежало между 250 и 500 гр

| 23 Декември 2024, 09:45 ч.
Малко мече вече е част от новите експонати в Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм
Малко мече вече е част от новите експонати в Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм
Снимка © БТА

Малко мече вече е част от новите експонати в Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм, разказа Йорданка Якимова, служител на музея.

Колекция от монети, събирана в продължение на един век, беше продадена за 14,8 млн. евро в Копенхаген, Дания, съобщи АФП, позовавайки се на аукционна къща "Стакс бауърс", организирала търга. 

На аукциона, продължил осем часа, бяха продадени 286 монети, които постигнаха обща цена от 14 820 900 евро. Сумата се оказа с 25 процента по-висока от прогнозната.

Това е само един лот от огромната колекция от 20 000 монети, оценени на 67 млн. евро. 

Ларс Емил Брун, датски предприемач и нумизмат, закупува колекцията през 1922 г. от семейство на аристократи. Брун умира през 1923 г. В завещанието му е постановено колекцията да бъде запазена 100 години след смъртта му. 

Националният музей на Дания е придобил седем експоната от колекцията на цена над един милион евро. 

Тони Райчев представи втората си за тази година самостоятелна изложба  в Художествена галерия "Елена Карамихайлова в Шумен.

Райчев заяви, че дарява част от платната, включени в експозицията, на свои близки приятели, а по-голямата част от картините дарява на Община Шумен. Картините му пред публиката коментира шуменската художничка Мариана Петкова.

Тя уточни, че в изложбата са включени 61 картини, в различен формат и в различни стилове. Тони Райчев е художник, познат с участия в пролетните и зимните салони и от участията в пленера "Шуменско плато", допълни тя.

"Самостоятелните изложби на художника от последните две години са свидетелство за активната му творческа дейност, за порива му да търси нови форми на живописни интерпретации на реални обекти и за желанието му да експериментира с материалите и изразните средства на изобразителното изкуство", каза Петков

Красимира Колдамова – балерина, педагог и хореограф, получава специалната награда „Импулс“ за цялостен принос в развитието на българския танц, съобщава инициаторът – хореографът Росен Михайлов. Събитието ще се състои на 13 октомври, на сцената на Народния театър „Иван Вазов“. Входът е свободен. 

Отличията се връчват за четвърти път – за постижения в областта на класическия и съвременния танц в България. 

Красимира Колдамова завършва първия експериментален клас нa балетното училище в София (1954) и веднага постъпва в балета на операта. Специализира в Московското академично хореографско училище на Болшой театър (1958). Печели награди на конкурси и фестивали в Москва, Виена, Варна. Носител е на орден „Стара планина“ (втора степен) и на званието „академи

Документален филм „Реките на София“ ще има премиера на 17 декември в Дома на киното, съобщават организаторите от „Колективът“.

По думите им в продукцията инженери и еколози обясняват по ясен и достъпен начин какво е състоянието на софийските реки и как се е стигнало дотук. Експертите показват кои са стъпките, необходими, за да бъдат преобразени реките и да бъдат свързани отново с града.

Документалният филм представя кадри от теренно проучване на Перловска река, проведено от „Колективът“ заедно с организацията „Едно дърво“. Група изследователи преминават по цялото течение на Перловска в рамките на града и откриват както нелегално свързване на канализация в самия център на столицата, така и поляни, където е съхранена дивата природа. 

„Благодарение на събраните на терен данни за първи път от десетилетия им

Посланиците на Германия и Франция в страната ни - Ирене Мария Планк и Жоел Мейер, заедно с кмета на Ловеч Страцимир Петков откриха първото издание на фестивала на побратимените градове - Twin Towns Festival Lovech 2024. 

Форумът, който започна вчера, представя културата и духа на три побратимени града – Ловеч в България, Лавал във Франция и Ерфурт в Германия. 

Под звуците на Общинския духов оркестър и сред къщичките, посветени на трите националности, официално бе дадено началото на фестивала в стария квартал „Вароша“.

Кметът на Ловеч Страцимир Петков приветства гостите и разказа, че идеята за фестивала е от години, като е възникнал като частен, малък празник.

„Сега за пръв път, тук във „Вароша“, споделяме приятелството, европейските ценности, показваме нашите общи и различни черти – национални, местни,

Мечето става част от музейната експозиция като два отделни експоната, представящи кафявата мечка: скелет и препарат. Изложено е на видно място в зала „Сезони“, където посетителите могат да го видят и да научат повече за животните и предизвикателствата, пред които те се изправят в дивата природа.

Мечето е родено през януари, по време на зимния сън на майка си, и е тежало между 250 и 500 гр. До напускането на бърлогата през април теглото му варира от 2, 5 до 4 кг, а при предаването му на Природонаучния музей е около10 кг, разказа Якимова.

Историята на мечето започва тази пролет, когато в троянската полиция е получен сигнал, че е намерено мъртво мече в НП „Централен Балкан“. В последствие се установява, че причината за смъртта е естествена и е убито от възрастен мъжки.

Първата година от живота на малките мечета е най-трудна - тогава смъртността е най-висока. Най-честа причина е недохранването, но нередки са случаите и на мечета, убити от възрастни мъжки. 

Мъжките убиват малките, за да предизвикат разгонване у майката и ново размножаване, като така запазват своите гени. Това е и причината, в опит да запазят малките мечета, мечките да слизат в по-ниските територии, допълни тя.

Семеен фестивал “Маргаритка: Герои с мисия” ще има в София на 14 септември, на площад „Бански“, съобщават организаторите.

„Правим този фестивал, защото знаем, че всички деца трябва да са равни, а приемствеността е усмивка. Провокирани сме от грубостта и липсата на уважение и възпитание в елементарната комуникация на съвременното общество и се обръщаме към българските семейства с малки деца през езика на изкуството. Универсалният език на изкуството дава възможност да общуваме без думи и точно през музика, театър, танци и приложни занимания всички деца еднакво лесно могат да разберат силата на приемствеността”, казват Виктория Величкова и Яна Липованска.

В програмата са включени сценични изяви, които са преведени на жестов език, работилници за развиване на фината мотор

Организацията на ООН за наука, култура и образование (ЮНЕСКО) обяви, че поставя 34 културни обекта в Ливан, застрашени от израелски бомбардировки, под "временна засилена защита" и отпуска спешна финансова помощ за спасяване на културното наследство на страната, предаде АФП.

Тези обекти "сега се ползват с най-високо ниво на защита срещу нападения и използване за военни цели", се казва в разпространено съобщение.

"Неспазването на тези клаузи би представлявало сериозно нарушение на Хагската конвенция от 1954 г. (за защита на културните ценности при въоръжен конфликт) и би дало възможност за съдебно преследване", предупреди ЮНЕСКО. 

Израел нанася удари от 23 септември срещу ливанското шиитско ислямистко движение "Хизбула", припомня АФП.

Сред включените в списъка археологическите обекти са Баалбек и Тир, близо до които неотдавна имаше удари, казват от Ю

Националната опера и балет на Република Северна Македония представи „Набуко“ от Джузепе Верди в Софийската опера и балет тази вечер.

Спектакълът започна с едноминутно мълчание в памет на загиналите днес български летци.

Постановката на „Набуко“ е на италиански екип. Режисьор е Ренато Бонаюто, сценограф – Флавио Арбети, костюми – Артемио Кабаси. В главните роли бяха Марян Йованоски – Набуко, Злата Тошевска – Абигаиле, Николина Яневска – Фенена, Зоран Сотиров – Исмаел, Игор Дурловски – Захария. Диригент беше Бисера Чадловска.

Спектакълът беше гледан от президента на Република Северна Македония (РСМ) Гордана Силяновска-Давкова, служебният министър на културата на България Найден Тодоров, министърът на културата на РСМ Зоран Лютков, външният министър на югозападната ни съседка Тимчо Муцунски.

Старозагорският куклен театър изпраща 2024 г. с три спечелени проекта през декември, както и с европейско отличие, съобщиха от пресцентъра на културната институция.  

Два от трите спечелени проекта са от Национален фонд „Култура“. Те са свързани с паралелната програма на Международния куклено-театрален фестивал за възрастни „Пиеро“ 2025, която ще бъде оповестена скоро, заедно с основната програма фестивала. Третият спечелен проект през декември ще бъде финансиран от Министерството на културата, който касае реализирането на нови заглавия в репертоара на театъра през 2025 година, уточниха от културната институция.

За  поредна година Международния куклено-театрален фестивал за възрастни „Пиеро“ е отличен от Европейската фестивална асоциация с EFFE (European Festivals Fund for Emerging) - лейбъл за значимост, потвърждаващ прина

ЮНЕСКО започна разисквания в столицата на Парагвай Асунсион относно включването на културни практики в списъка си на нематериалното културно наследство, предаде ДПА. 

Около 60 културни практики са предложени за включване в списъка, в това число китайската Нова година, приготвянето на напитката саке в Япония и традицията на къносване в арабския свят.

"Нематериалното културно наследство е многообразие в действие. То демонстрира неизмеримата креативност на човечеството. Тези, които поддържат нематериалното културно наследство, създават общност. Тези, които предават знания и умения, насърчават социалното сближаване", каза председателят на Германската комисия за нематериално културно наследство Кристоф Вулф.

Нематериалното културно наследство включва обичаи, занаятчийски техники, музика и танци.

Представителният списък на този вид наследство на човечест

Дори и в по-късна възраст животът на мечките не е лесен. Въпреки, че е най-едрият хищник в страната, смъртността при кафявата мечка в зряла възраст също е висока, като основна причина за това е човекът, посочи Якимова.

След приключване на разследването за обстоятелствата, довели до смъртта на мечето, то е предоставено на Природонаучния музей, където да бъде разказана неговата история.

Мечето е препарирано в игрива поза, поставено на специално изработен за него клон. Близо до него и непосредствено до най-голямата мечка, е най-малкият експонат в музея – препарат на невестулка. Така един до друг двата експоната представят разликата между най-малкия и най-големия хищник в страната.

Мечето и невестулката са част от общо 12-те нови попълнения в музейната колекция през изминалата година, разказа Якимова. Сред тях има египетски и черен лешояд, поен дрозд, сокол орко и др. 

Природонаучният музей в Черни Осъм разполага с богата колекция от над 900 бозайници, птици, влечуги и земноводни и сбирка от над 10 000 пеперуди, събирани десетилетия наред.

Посетителите на музея могат не само да видят, но и да чуят някои от най-характерните за Стара планина животни. На разположение са специален телефон и указател от които, чрез избиране на номер, деца и възрастни могат да „говорят“ с мечка, вълк, диво прасе или друг представител на животинския свят.

Мечето и цялата колекция на музея могат да бъдат разгледани и през коледно-новогодишните празници, когато институцията ще работи без почивен ден. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съдия разреши на обвинителката на Джей-Зи и Шон "Диди" Кумс да остане анонимна
Федерален съдия постанови, че жената от Алабама, която обвинява Джей-Зи и Шон "Диди" Кумс, че са я изнасилили на 13-годишна възраст, засега може да действа анонимно в иска си срещу ...
Празничната програма в Кюстендил продължава с караоке и награди, съобщиха от Общината
Празничната коледна програма, започнала вчера, продължава в Кюстендил през целия ден, както и вечерта, когато ще се състои караоке парти, казаха от общинския отдел "Култура и духов ...
Поклонници от Израел отбелязаха Ханука в мемориалния комплекс на равина Елиезер Папо в Силистра
Близо петдесет вярващи евреи от Йерусалим отбелязаха в Силистра празника Ханука, който тази година започна на 25 декември. Рано тази сутрин те запалиха свещи в мемориалния комплек ...
Ейнджъл Блу за новата постановка на "Аида" в Мет: Не мисля, че съм следващата Леонтин Прайс
Метрополитън опера обновява своята постановка на "Аида" (Верди) за първи път от 36 години, а в главната роля за премиерата на 31 декември ще влезе американското сопрано Ейнджъл Блу ...
Илия Григоров за откриването на първата фабрика за винили в България (интервю)
След 1994 г. в България не е изработвана грамофонна плоча. Това предстои да се промени през следващите месеци, тъй като през 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за винили в стр ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Съдия разреши на обвинителката на Джей-Зи и Шон "Диди" Кумс да остане анонимна
Федерален съдия постанови, че жената от Алабама, която обвинява Джей-Зи и Шон "Диди" Кумс, че са я изнасилили на 13-годишна възраст, засега може да действа анонимно в иска си срещу ...
Стартира седмото издание на състезанието за млади филмови творци у нас "Награда за кино 355"
В началото на 2025 г. стартира седмото издание на едно от най-очакваните състезания за млади филмови творци у нас "Награда за кино 355 (три-пет-пет", в което трима режисьори ще сни ...
Първият посетител на крепостта „Царевец“ във Велико Търново през новата година ще бъде официално посрещнат с подаръци
Първият посетител на крепостта „Царевец“ във Велико Търново през новата година ще бъде официално посрещнат с подаръци в 12:00 ч. на 1 януари, съобщиха от пресцентъра на ...
Парижката опера „Пале Гарние“ ще празнува 150 г. от построяването си
Дворецът „Гарние“, в който дълги години се помещава Парижката опера, ще навърши на 5 януари 150 години от своето построяване, съобщава Франс прес. Пищната сграда, дело ...
Сурвакари от Пернишко ще посетят парк „Борисова градина“ в София, за да покажат изкуството на маскарадната обредност
За трета поредна година сурвакари от Пернишко ще посетят парк „Борисова градина“ в София, за да покажат изкуството на маскарадната обредност, характерно за региона на С ...
Тикер в 17:00 ч.
Федерален съдия постанови, че жената от Алабама, която обвинява Джей-Зи и Шон "Д ...
Начало Калейдоскоп
6131
Калейдоскоп

Малко мече вече е част от новите експонати в Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм

Мечето става част от музейната експозиция като два отделни експоната, представящи кафявата мечка: скелет и препарат.Изложено е на видно място в зала „Сезони“, където посетителите могат да го видят и да научат повече за животните и предизвикателствата, пред които те се изправят в дивата природа.

| 23 Декември 2024, 09:45 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Малко мече вече е част от новите експонати в Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм
Малко мече вече е част от новите експонати в Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм
Снимка © БТА

Малко мече вече е част от новите експонати в Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм, разказа Йорданка Якимова, служител на музея.

Мечето става част от музейната експозиция като два отделни експоната, представящи кафявата мечка: скелет и препарат. Изложено е на видно място в зала „Сезони“, където посетителите могат да го видят и да научат повече за животните и предизвикателствата, пред които те се изправят в дивата природа.

Колекция от монети, събирана в продължение на един век, беше продадена за 14,8 млн. евро в Копенхаген, Дания, съобщи АФП, позовавайки се на аукционна къща "Стакс бауърс", организирала търга. 

На аукциона, продължил осем часа, бяха продадени 286 монети, които постигнаха обща цена от 14 820 900 евро. Сумата се оказа с 25 процента по-висока от прогнозната.

Това е само един лот от огромната колекция от 20 000 монети, оценени на 67 млн. евро. 

Ларс Емил Брун, датски предприемач и нумизмат, закупува колекцията през 1922 г. от семейство на аристократи. Брун умира през 1923 г. В завещанието му е постановено колекцията да бъде запазена 100 години след смъртта му. 

Националният музей на Дания е придобил седем експоната от колекцията на цена над един милион евро. 

Тони Райчев представи втората си за тази година самостоятелна изложба  в Художествена галерия "Елена Карамихайлова в Шумен.

Райчев заяви, че дарява част от платната, включени в експозицията, на свои близки приятели, а по-голямата част от картините дарява на Община Шумен. Картините му пред публиката коментира шуменската художничка Мариана Петкова.

Тя уточни, че в изложбата са включени 61 картини, в различен формат и в различни стилове. Тони Райчев е художник, познат с участия в пролетните и зимните салони и от участията в пленера "Шуменско плато", допълни тя.

"Самостоятелните изложби на художника от последните две години са свидетелство за активната му творческа дейност, за порива му да търси нови форми на живописни интерпретации на реални обекти и за желанието му да експериментира с материалите и изразните средства на изобразителното изкуство", каза Петков

Красимира Колдамова – балерина, педагог и хореограф, получава специалната награда „Импулс“ за цялостен принос в развитието на българския танц, съобщава инициаторът – хореографът Росен Михайлов. Събитието ще се състои на 13 октомври, на сцената на Народния театър „Иван Вазов“. Входът е свободен. 

Отличията се връчват за четвърти път – за постижения в областта на класическия и съвременния танц в България. 

Красимира Колдамова завършва първия експериментален клас нa балетното училище в София (1954) и веднага постъпва в балета на операта. Специализира в Московското академично хореографско училище на Болшой театър (1958). Печели награди на конкурси и фестивали в Москва, Виена, Варна. Носител е на орден „Стара планина“ (втора степен) и на званието „академи

Документален филм „Реките на София“ ще има премиера на 17 декември в Дома на киното, съобщават организаторите от „Колективът“.

По думите им в продукцията инженери и еколози обясняват по ясен и достъпен начин какво е състоянието на софийските реки и как се е стигнало дотук. Експертите показват кои са стъпките, необходими, за да бъдат преобразени реките и да бъдат свързани отново с града.

Документалният филм представя кадри от теренно проучване на Перловска река, проведено от „Колективът“ заедно с организацията „Едно дърво“. Група изследователи преминават по цялото течение на Перловска в рамките на града и откриват както нелегално свързване на канализация в самия център на столицата, така и поляни, където е съхранена дивата природа. 

„Благодарение на събраните на терен данни за първи път от десетилетия им

Посланиците на Германия и Франция в страната ни - Ирене Мария Планк и Жоел Мейер, заедно с кмета на Ловеч Страцимир Петков откриха първото издание на фестивала на побратимените градове - Twin Towns Festival Lovech 2024. 

Форумът, който започна вчера, представя културата и духа на три побратимени града – Ловеч в България, Лавал във Франция и Ерфурт в Германия. 

Под звуците на Общинския духов оркестър и сред къщичките, посветени на трите националности, официално бе дадено началото на фестивала в стария квартал „Вароша“.

Кметът на Ловеч Страцимир Петков приветства гостите и разказа, че идеята за фестивала е от години, като е възникнал като частен, малък празник.

„Сега за пръв път, тук във „Вароша“, споделяме приятелството, европейските ценности, показваме нашите общи и различни черти – национални, местни,

Мечето е родено през януари, по време на зимния сън на майка си, и е тежало между 250 и 500 гр. До напускането на бърлогата през април теглото му варира от 2, 5 до 4 кг, а при предаването му на Природонаучния музей е около10 кг, разказа Якимова.

Историята на мечето започва тази пролет, когато в троянската полиция е получен сигнал, че е намерено мъртво мече в НП „Централен Балкан“. В последствие се установява, че причината за смъртта е естествена и е убито от възрастен мъжки.

Семеен фестивал “Маргаритка: Герои с мисия” ще има в София на 14 септември, на площад „Бански“, съобщават организаторите.

„Правим този фестивал, защото знаем, че всички деца трябва да са равни, а приемствеността е усмивка. Провокирани сме от грубостта и липсата на уважение и възпитание в елементарната комуникация на съвременното общество и се обръщаме към българските семейства с малки деца през езика на изкуството. Универсалният език на изкуството дава възможност да общуваме без думи и точно през музика, театър, танци и приложни занимания всички деца еднакво лесно могат да разберат силата на приемствеността”, казват Виктория Величкова и Яна Липованска.

В програмата са включени сценични изяви, които са преведени на жестов език, работилници за развиване на фината мотор

Организацията на ООН за наука, култура и образование (ЮНЕСКО) обяви, че поставя 34 културни обекта в Ливан, застрашени от израелски бомбардировки, под "временна засилена защита" и отпуска спешна финансова помощ за спасяване на културното наследство на страната, предаде АФП.

Тези обекти "сега се ползват с най-високо ниво на защита срещу нападения и използване за военни цели", се казва в разпространено съобщение.

"Неспазването на тези клаузи би представлявало сериозно нарушение на Хагската конвенция от 1954 г. (за защита на културните ценности при въоръжен конфликт) и би дало възможност за съдебно преследване", предупреди ЮНЕСКО. 

Израел нанася удари от 23 септември срещу ливанското шиитско ислямистко движение "Хизбула", припомня АФП.

Сред включените в списъка археологическите обекти са Баалбек и Тир, близо до които неотдавна имаше удари, казват от Ю

Националната опера и балет на Република Северна Македония представи „Набуко“ от Джузепе Верди в Софийската опера и балет тази вечер.

Спектакълът започна с едноминутно мълчание в памет на загиналите днес български летци.

Постановката на „Набуко“ е на италиански екип. Режисьор е Ренато Бонаюто, сценограф – Флавио Арбети, костюми – Артемио Кабаси. В главните роли бяха Марян Йованоски – Набуко, Злата Тошевска – Абигаиле, Николина Яневска – Фенена, Зоран Сотиров – Исмаел, Игор Дурловски – Захария. Диригент беше Бисера Чадловска.

Спектакълът беше гледан от президента на Република Северна Македония (РСМ) Гордана Силяновска-Давкова, служебният министър на културата на България Найден Тодоров, министърът на културата на РСМ Зоран Лютков, външният министър на югозападната ни съседка Тимчо Муцунски.

Старозагорският куклен театър изпраща 2024 г. с три спечелени проекта през декември, както и с европейско отличие, съобщиха от пресцентъра на културната институция.  

Два от трите спечелени проекта са от Национален фонд „Култура“. Те са свързани с паралелната програма на Международния куклено-театрален фестивал за възрастни „Пиеро“ 2025, която ще бъде оповестена скоро, заедно с основната програма фестивала. Третият спечелен проект през декември ще бъде финансиран от Министерството на културата, който касае реализирането на нови заглавия в репертоара на театъра през 2025 година, уточниха от културната институция.

За  поредна година Международния куклено-театрален фестивал за възрастни „Пиеро“ е отличен от Европейската фестивална асоциация с EFFE (European Festivals Fund for Emerging) - лейбъл за значимост, потвърждаващ прина

ЮНЕСКО започна разисквания в столицата на Парагвай Асунсион относно включването на културни практики в списъка си на нематериалното културно наследство, предаде ДПА. 

Около 60 културни практики са предложени за включване в списъка, в това число китайската Нова година, приготвянето на напитката саке в Япония и традицията на къносване в арабския свят.

"Нематериалното културно наследство е многообразие в действие. То демонстрира неизмеримата креативност на човечеството. Тези, които поддържат нематериалното културно наследство, създават общност. Тези, които предават знания и умения, насърчават социалното сближаване", каза председателят на Германската комисия за нематериално културно наследство Кристоф Вулф.

Нематериалното културно наследство включва обичаи, занаятчийски техники, музика и танци.

Представителният списък на този вид наследство на човечест

Първата година от живота на малките мечета е най-трудна - тогава смъртността е най-висока. Най-честа причина е недохранването, но нередки са случаите и на мечета, убити от възрастни мъжки. 

Мъжките убиват малките, за да предизвикат разгонване у майката и ново размножаване, като така запазват своите гени. Това е и причината, в опит да запазят малките мечета, мечките да слизат в по-ниските територии, допълни тя.

Дори и в по-късна възраст животът на мечките не е лесен. Въпреки, че е най-едрият хищник в страната, смъртността при кафявата мечка в зряла възраст също е висока, като основна причина за това е човекът, посочи Якимова.

След приключване на разследването за обстоятелствата, довели до смъртта на мечето, то е предоставено на Природонаучния музей, където да бъде разказана неговата история.

Мечето е препарирано в игрива поза, поставено на специално изработен за него клон. Близо до него и непосредствено до най-голямата мечка, е най-малкият експонат в музея – препарат на невестулка. Така един до друг двата експоната представят разликата между най-малкия и най-големия хищник в страната.

Мечето и невестулката са част от общо 12-те нови попълнения в музейната колекция през изминалата година, разказа Якимова. Сред тях има египетски и черен лешояд, поен дрозд, сокол орко и др. 

Природонаучният музей в Черни Осъм разполага с богата колекция от над 900 бозайници, птици, влечуги и земноводни и сбирка от над 10 000 пеперуди, събирани десетилетия наред.

Посетителите на музея могат не само да видят, но и да чуят някои от най-характерните за Стара планина животни. На разположение са специален телефон и указател от които, чрез избиране на номер, деца и възрастни могат да „говорят“ с мечка, вълк, диво прасе или друг представител на животинския свят.

Мечето и цялата колекция на музея могат да бъдат разгледани и през коледно-новогодишните празници, когато институцията ще работи без почивен ден. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съдия разреши на обвинителката на Джей-Зи и Шон "Диди" Кумс да остане анонимна
Празничната програма в Кюстендил продължава с караоке и награди, съобщиха от Общината
Поклонници от Израел отбелязаха Ханука в мемориалния комплекс на равина Елиезер Папо в Силистра
Ейнджъл Блу за новата постановка на "Аида" в Мет: Не мисля, че съм следващата Леонтин Прайс
Илия Григоров за откриването на първата фабрика за винили в България (интервю)
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Съдия разреши на обвинителката на Джей-Зи и Шон "Диди" Кумс да остане анонимна
Творчески отражения
Стартира седмото издание на състезанието за млади филмови творци у нас "Награда за кино 355"
Цветни аспекти
Първият посетител на крепостта „Царевец“ във Велико Търново през новата година ще бъде официално посрещнат с подаръци
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.