Филмът „Смелата Ваяна 2“ за трета поредна седмица оглави боксофис класацията на Северна Америка, предаде Асошиейтед прес.
Анимацията добави 26,6 млн. щатски долара към приходите си на американския пазар през третата си седмица и 57,2 млн. щатски долара на международния пазар, с което общата му равносметка достигна 717 млн. долара. Сега "Смелата Ваяна 2" е четвъртият най-печеливш филм за годината, изпреварвайки „Дюн: Част втора“.
Не винаги наградите са най-важното нещо, каза носителят на голямата награда на Община Плевен и диплом от 12-ото Международно биенале на малките форми Плевен`2024, живописецът Милчо Талев.
„Участвал съм в над 50 изложби, самостоятелни, международни. Това е второто ми участие на биеналето на малките форми в Плевен. На предишното издание имам номинация за живопис. Тази година спечелих голямата награда на Община Плевен", разказа художникът.
Той е роден в град Плевен, но от 30 години живее в Поморие.
Поздравявам всички участници и организаторите. Биеналето се превърна във форум от много високо ниво, продължи той.
Не мога да обяснявам картини. Двете платна, изложени тук, са рисувани през тази година. Те са абстрактна живопис с излъчване повече като символика и емоция, отколкото нещо конкретно и описателно. Те са асоциация към нещо, изчистено от ко
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно.
Това каза Инка Шубе, куратор на експозицията „Хелга Парис. Фотографии“, която тази вечер бе открита в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).
Утре тя ще направи и кураторски тур в изложбата.
„Снимката, която най-много харесвам, се казва „Аз в огледалото“ от 1971 г. И тя всъщност отразява нейната комплексна личност. Можем да видим просто в тази снимка супер много детайли, които я отразяват като жена и като автор. Това е една от съвсем ранните фотографии. Можем на преден план да видим томовете на Маркс, рисунка на момиче, на едно пионерче, рисунка на Мерилин Монро, рисунка на нейната дъщеря и тя самата в огледалото. И още най-различни детайли“,
Големият финал на турнето на Лили Иванова – на 14 декември в „Арена 8888 София“, ще звучи на живо в цял свят, съобщават от 7Arts.
По думите им вечерта ще бъде незабравима – не само за зрителите в залата, но и за всички българи по света, благодарение на иновативната българска стрийминг платформа за изкуство 7Arts. За първи път феновете ще имат възможността да гледат събитието на живо, в реално време, независимо къде се намират. Закупилите виртуален билет ще могат да се насладят на концерта от телефон, таблет, лаптоп или телевизор, в рамките на 48 часа от началото му.
На сцената до Лили Иванова ще бъдат музикантите на LI Orchestra. Концертът ще бъде съпроводен и от оркестъра на Софийската опера и балет под диригентската палка на Константин Добройков, а Анг
В момента се работи по заснемането на късометражен филм по един от последните разкази на Алек Попов – „Пътят на охлюва“.
Това обяви в Созопол Деляна Манева, сценарист и негова съпруга, по време на среща разговор, посветена на творчеството му.
Срещата с надслов "В памет на Алек Попов" се проведе в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Манева съобщи, че се работи и по екранизацията на романа „Мисия Туран“, както и по филмов проект на книгата „Сестри Палавееви“.
Тя разказа за работата на творческия тандем по екранизация на текстовете. „При адаптирането на творбите на Алек е много трудно да изхвърлиш нещо. Всичко се допълва. Ако премахнеш една част, все едно следващото губи своя смисъл“, каза тя. „За Алек беше важно едновременно да бъде верен на времето си, но
„Далечно присъствие“ е наречен клавирният рецитал, който София Меликян ще изнесе на 20 септември в Националната музикална академия. Ще звучат творби от Рикардо Винес, Морис Равел, Деода дьо Северак, Хоакин Турина.
Събитието е част от новия градски фестивала за култура и изкуство „Аз съм София“, като част от програмата „София празнува 17 септември“.
София Меликян представя програма от испански и френски произведения, отдаващи почит на Рикардо Винес (1875-1943), влиятелният каталонски пианист и второстепенен композитор, който винаги е бил запален по новата музика от съвременни композитори, коментират организаторите
Тя е родена в Ереван, Армения, но израснала в Испания. Развива своята концертна дейност предимно в Испания и по света. Тя си
„Злодеида“, който е в четвъртата си седмица, донесе още 22,5 млн. щатски долара и зае второто място. Мюзикълът на „Юнивърсъл“ е спечелил над 359 млн. долара на американския пазар и над 500 млн. долара в световен мащаб.
„Крейвън Ловеца“ е на трета позиция с приходи от едва 11 милиона щатски долара за първия си уикенд. Филмът с Арън Тейлър-Джонсън в главната роля е с един от най-слабите дебюти за проект от вселената на „Марвел“. Приходите му са по-малки дори от тези на филма „Мадам Уеб“. „Крейвън Ловеца“ е поредният неуспешен опит на Sony да извлече печалби от вселената на Спайдър-мен, но без самия популярен герой.
В присъствието на представители на академичната общност и на дипломатическия корпус у нас тази вечер в Залата за временни експозиции на Националния археологически институт с музей към Българската академия на науките (НАИМ – БАН) беше открита изложбата „Хроники от стомана. Хладно оръжие от Българското средновековие“.
Тя представя културата на войната по българските земи през Средновековието чрез най-емблематичните оръжия на епохата - мечове, саби и бойни ножове, общо около 120 уникални експоната.
Сред официалните гости на тържественото откриване на експозицията бяха министърът на културата Найден Тодоров, председателят на БАН чл.-кор. Евелина Славчева, зам.-министърът на транспорта Павлин Петров, директорът на Националния исторически музей (НИМ) доц. д-р Бони Петрунова, които поднесоха официални приветствия към екипа, реализирал изложбата. Песнопения и
Един от най-ярките флейтисти у нас в класическата и джаз музиката – проф. д-р Борислав Ясенов, представи на фестивала „Хасково джаз“ за първи път пред публика част от пиесите от новия си албум „Отново в играта“.
На сцената на Драматично-куклен театър „Иван Димов“ в четвъртата джаз вечер на 28-ото издание на музикалния форум той се качи заедно с вече завършили свои студенти: Живко Братанов – пиано, Александър Каменов – ударни, и бас китариста Али Келов. Професорът презентира, че именно те са участвали в записите на четвъртия му пореден албум. Пилотната пиеса от него - „Отново в играта“, е дала и заглавието му. Композициите „Необятно“, „Слънчево“, „Спомен“, „Странно“, „Ананас“, „Изгубени“ и „На кафе“ бяха аплодирани от гостит
Fuego del amor е песента, която популярните Joef Gipsy Kings Family изпълняват съвместно със Сандра Александрова. Наричат ги „кралете на фламенкото“ и „майсторите на забавлението“, а те допълват, че с гордост творят и създават музика като част от легендарната джипси фамилия.
Известните французи решават да работят с българката, зашеметени от нейния глас. Срещат се на събитие в Ница, където тя и творческата й половинка и продуцент Артур Надосян са централни гости в програмата. Там участват и Joef Gipsy Kings Family и това случайно запознанство прераства в музикално партньорство. Месеци по-късно, Съюзът на арменците в Европа, чийто почетен член е Артур Надосян, кани французите в благотворително събитие. Впоследствие идва идеята и за обща песен.
Мотор на проекта е Артур Надосян
Художествено-документалната изложба „Йежи Новошелски“ ще бъде представена на 27 ноември в залата „Сава Доброплодни“ на Народно читалище (НЧ) „Добри Войников-1856“.
Тя е посветена на 75 години от създаването на Полския институт в България и гостува в Шумен в рамките на традиционните полски дни, които се провеждат в града. Това съобщиха от културната институция.
Йежи Новошелски (1923-2011) е художник, православен теолог, мислител, един от най-изтъкнатите полски творци на ХХ век. Естетиката в неговата живопис е изцяло основана на теологията на иконата и духовността на православието. Той израства на границата между полската и украинската култура, а изкуството му е общо наследство и гордост за Полша и Украйна, отбелязват от шуменското читалище.
Оттам уточняват, че изложбата е подготвена от Полския институт.
Изложбата „Бестиарият на Лем според Мроз“ гостува в Регионална библиотека "Никола Фурнаджиев" в Пазарджик, съобщиха от там. Събитието ще се проведе утре и е организирано от Полския институт в София.
Станислав Лем е един от най-известните полски писатели в света, преведен на 41 езика и издаван в милиони екземпляри. Литературният жанр, в който Станислав Лем постига най-големи успехи и който той прекрасно използва, прославя и издига до художествени висоти, е научнофантастичният роман, поясняват още от библиотеката.
Творчеството на Лем е световен феномен, с огромна сила на въздействие и роля във формирането на културата. В кръга на неговите интереси попадат и се разискват такива значими теми като етичните проблеми, свързани с появата на самоосъзнати роботи и изкуствен интелект, както и правни проблеми, породени от постиженията на съвременната медицина, добавят
На четвърто място в класацията е „Гладиатор II“, който донесе нови 7,8 млн. щатски долара и такa общата му сума на американския пазар за четири седмици достигна 145,9 млн. долара.
Престижната петица в класацията се допълва от екшън комедията „Код: Червено“ за отвличането на Дядо Коледа с участието на Дуейн Джонсън и Крис Еванс, с приходи от 4,6 млн. щатски долара, пише Асошиейтед прес.