В 42 държави по целия свят ще гледат концерта на Лили Иванова, показва справка от закупените до момента билети за стрийминг на живо. Това съобщават от екипа на най-голямото име в българската попмуизика.
За събитието в „Арена 8888 София“ утре вечер, 14 декември, са продадени 15 000 билета.
Филмът „Триумф“ на Кристина Грозева и Петър Вълчанов бе представен на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“ във Варна пред пълна зала във Фестивалния и конгресен център.
Преди десетина дни той имаше световна премиера на фестивала в Торонто.
Историята разглежда по ироничен начин добилия популярност случай в Царичина, при който военни правят подземен тунел, за да търсят с помощта на ясновидка капсула с извънземен произход. Сценарият е писан от двамата режисьори в съавторство с Дечо Таралежков. Оператор е Крум Родригес. Участват актьорите Мария Бакалова, Маргита Гошева, Юлиан Вергов, Иван Савов, Юлиан Костов, Станислав Ганчев.
Историята за „дупката“ в Царичина е спомен на Кристина Грозева от нейното детство, когато със семейството й виждат военния лагер близо до вилата си, разказа след прожекцията Петър
В 42 държави по целия свят ще гледат концерта на Лили Иванова, показва справка от закупените до момента билети за стрийминг на живо. Това съобщават от екипа на най-голямото име в българската попмуизика.
За събитието в „Арена 8888 София“ утре вечер, 14 декември, са продадени 15 000 билета.
Общо 120 часа отнема подготовка на залата, в която има 500 квадратни метра сцена, 300 квадратни метра екрани, 800 квадратни метра плат за декори, 2000 допълнителни стола на терен. По подготовката работи екип от 450 души и 80 души музиканти, които ще са на сцената – Grand LI Orchestra и със специалното участие на оркестъра на Софийската опера и балет с диригент Константин Добройков. Седемдесет души стоят зад видеореализацията, 15 души е международният екип по режисурата и осветлението. Техниката
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ – БАН) ще представи изложбата „Живи човешки съкровища – България (Национална представителна листа на елементи на нематериалното културно наследство)“.
Тя ще бъде открита на 17 декември под купола на Ларгото, съобщават организаторите.
Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. Нейни автори са чл. кор. проф. д.изк. Мила Сантова, д-р Милена Любенова и архитект Мирелла Кафкова (ИЕФЕМ – БАН).
„Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. През 2023 година бе отбелязана 20-ата годишнината от приемането на Конвен
Осемнадесет от най-характерните живописни творби на големия български художник Георги Трифонов ще бъдат показани в арт галерия Vejdi.
Откриването е на 12 септември, съобщават организаторите.
„Георги Трифонов е явление с покритие, което оставя след себе си онези следи, формиращи паметта на историята за идните поколения“, казва Вежди Рашидов.
„Той е многопластов творец – колкото голям художник, толкова и голям поет, той е майстор на рисунката, на сложните композиции, нежен и лиричен в поезията. Душата му е пълна с обич и проклятие. Още приживе той остави своя почерк в съвременното изкуство“, коментира Рашидов преди подреждането на експозицията.
Дългогодишно близко приятелство свързва двамата творци.
Георги Трифонов (1947-2011) е роден
Варненската галерия „Папийон“ представя второ издание на своя проект „Диалози“, в който дава възможност за среща на десет творци, които си партнират в създаването на произведения по дадена тема.
В предизвикателството тази година са работили Ангелика Радева и Валери Чакалов по тема „Докосване“; Веселин Начев и Гълъб Гълъбов - „Обикновено“; Димитър Чолаков и Милчо Талев интерпретират идеята за „Дим“; Иво Бистрички и Ралица Стоицева - „Левитация“; Марияна Маринова и Мими Добрева - „Езерото“.
Идеята е на галеристката Виктория Митева. тя обясни, че се спира на петима участници според тяхната стилистиката и им предоставя възможността те да изберат своя събеседник и тема в проекта. Почти винаги обаче се оказва, че нейната идея за партньор съвпада с тяхната.
Екипът на галерията посредни
Общо 120 часа отнема подготовка на залата, в която има 500 квадратни метра сцена, 300 квадратни метра екрани, 800 квадратни метра плат за декори, 2000 допълнителни стола на терен. По подготовката работи екип от 450 души и 80 души музиканти, които ще са на сцената – Grand LI Orchestra и със специалното участие на оркестъра на Софийската опера и балет с диригент Константин Добройков. Седемдесет души стоят зад видеореализацията, 15 души е международният екип по режисурата и осветлението. Техниката е превозена с двадесет тира. Три компании са ангажирани с изработката на декори от Германия и България. Ще има общо 800 осветителни тела.
Както информирахме, Лили Иванова вече обяви и първите си концерти за 2025 година. В столицата са предвидени три събития – на 14 февруари в Joy Station, на 19 май в Народния театър „Иван Вазов“ и на 12 декември – в зала 1 на НДК. В турнето са включени Варна – 13 (Летен театър), 15 юли – Бургас (Летен театър) и 13 септември – Пловдив (Античен театър). Преди това излезе и новият албум на певицата – „2024“.
Филмите „Конклав“ на режисьора Едуард Бергер и „Злосторница“ на Джон М. Чу получиха по 11 номинации за 30-ото издание на наградите „Изборът на критиците“, съобщава изданието „Скрийн дейли“. И двете заглавия са номинирани в престижните категории за най-добър филм, най-добър режисьор и най-добър адаптиран сценарий. Рейф Файнс и Изабела Роселини са претенденти за най-добър актьор и най-добра актриса в поддържаща роля, а Синтия Ериво и Ариана Гранде ще се съревновават за призовете, съответно за най-добра актриса в главна и в поддържаща роля.
С по десет номинации са „Дюн: Част втора“ и „Емилия Перес“. Те също ще се конкурират за най-добър филм, като в тази категория са също „Напълно непознат“, „Анора“, „Бруталистът“, „Момчетата от „Нике
Благотворителната изложба "Ключът е любовта: Отвъд видимото" ще бъде официално открита на 13 декември в Регионална библиотека "Пейо К. Яворов" в Бургас.
Експозицията представя творби на двойката Ани и Явор, чийто живот бе трагично отнет през май 2023 г. при пресичането на пешеходна пътека в София, съобщават организаторите от фондацията, "Ани и Явор: Ключът е любовта".
Произведенията, които са включени, представят Ани като художник, а Явор - като фотограф. Отвъд палитрата и обектива, отвъд кадрите, цветове и формите, които може да анализира човешкото око, изложбата показва и нещо, което може да бъде видяно само от сърцето, пишат организаторите.
Събитието ще бъде подкрепено и от популярни личности от различни области. Сред тях са Радослав Гизинджиев - писател и психолог, Тони Маркс - писателка, Михаил Фернандес - водеща на подкаста "Будилник", изпълнителкат
Българският филм „Бандата на Банши“ спечели награди в Кан и Лос Анджелис, научи от режисьора и продуцент на лентата Ангел Георгиев.
На Световния филмов фестивал в Кан (World Film Festival in Cannes) през юли 2024 г. фентъзито получи приза за най-добър независим късометражен филм и бе номинирано за най-добър режисьорски дебют за късометражен филм.
„Фестивалният конкурс имаше няколко етапа – селекция от около 500 филма, полуфиналисти – около 300, финалисти – 90 филма, и номинации – по четири заглавя за всяка категория“, разказва Георгиев.
Филмът също е избран и на Comedy Festival в Лос Анджелис, където преди броени дни бе отличен като най-добър късометражен филм.
Премиерата „Бандата на Банши: Рецепта за магия&l
Спектакълът „В ритъм: Пулсът на огъня“ ще има премиера на 16 септември в парка на НДК, в рамките на 13-ото издание на международния фестивал за куклен и уличен театър „Панаир на куклите“, съобщават от „Жар театър“.
„В ритъм: Пулсът на огъня" е алегоричното и атрактивно представление, което продължава линията на предишните мащабни огнени зрелища на „Жар театър“ („Игнис“, „Паметта на огъня“, „Душа: пробуждане“). Той съчетава в себе си специално написаната от композитора Йордан Владев музика, изкуството на Мима и пантомимата, огнени визиони и картини, хореографии с огнени реквизити и разбира се – ритъм. Включените в спектакъла „огнени барабани“ са уникална техника на б
Изложба на унгарски и иберо-американски съвременни творци, експериментиращи в областта на фотографията и изкуството на колажа, ще бъде представена в института „Лист“ - София.
Експозицията ще бъде открита на 20 ноември и ще продължи до 15 януари 2025 г, информират организаторите.
На откриването участие ще вземат основателите на галерия ТОБЕ (TOBE) Беата Пушкаш (Унгария) и Томас Опиц (Венецуела). По думите на екипа галерия ТОБЕ е първата стъпка от концептуална идея, наречена проект TOmas BEa.
„Целта на TOBE е да присъства, да бъде видима на сцената на съвременната фотография. Целта им с това ново пространство в Будапеща в областта на съвременната фотография и изкуството на колажа е да потърсят нов диалог, различна гледна точка, с различен начин на изразяване и комуникиране на фотографията като изкуство“, казват те.
Беата