NRD Начало
Петък, 27 Декември 2024
Начало Цветни аспекти Националната галерия представя изложба на Любен Димитров
2962
Цветни аспекти

Националната галерия представя изложба на Любен Димитров

Националната галерия представя изложба на Любен Димитров (1904 – 2000). Експозицията ще бъде показана от 12 декември до 15 май 2025­­ в „Квадрат 500“, съобщават организаторите. „Любен Димитров е не само забележително с богатото си творчество име в декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век, но и своеобразна школа за синтеза между нея и архитектурата. Над 60 са произведенията на художника в София и страната, реализирани между 1929 и 1986 – фигурална и декоративна скулптурна украса на обществени сгради, паметници, портрети на известни интелектуалци

| 09 Декември 2024, 18:40 ч.
Националната галерия представя изложба на Любен Димитров
Националната галерия представя изложба на Любен Димитров
Снимка © Националната галерия

Националната галерия представя изложба на Любен Димитров (1904 – 2000).

На 13, 14 и 15 декември Регионалният исторически музей в Разград няма да приема посетители, съобщиха от културната институция.

Тогава ще бъде извършена профилактика на съоръженията в експозиционните площи в Археологическия резерват „Абритус“, Интерактивния музей, постоянната археологическа експозиция, Етнографския музей, и къщите „Акад. Анание Явашов” и „Станка и Никола Икономови”.

Музеят ще бъда затворен и в почивните дни за Коледа – 24, 25 и 26 декември.

„Годината, която изпращаме, за нас беше изключително добра. Статистиката показва ръст на посетителите на Археологическия резерват „Абритус“. На голям интерес от страна на организирани групи от страната и чужбина се радват и двата музея на територията на обекта – Археологическият и Интерактивният музей. Древният Абритус и музейните обекти на тер

Камерен оркестър „Дианополис” от Ямбол ще представи тазгодишния си коледен концерт на 15 декември в зала „Съвременност” на Културно-информационен център „Безистен” в града, съобщиха на официалната си страница от формацията. Гост-диригент този път е маестро Иван Стоянов от Габровския камерен оркестър.

В програмата ще прозвучат творби на Вивалди, Торели, Локатели, Манфредини и любими коледни песни, допълват от „Дианополис”. Солисти на концерта са оперната певица Цветомира Гицова и цигуларят Божидар Рахнев.

Маестро Иван Стоянов е дългогодишен диригент на Габровския камерен оркестър. Автор е на камерна и театрална музика, на аранжименти за камерен, симфоничен и духов оркестър. Концертирал е в Германия, Франция, Италия, Испания, Швейцария и много други европейски държави. Редовен гост-диригент е на камерния ансамбъл „Соф

Филм за Черно море - „Аз, морето – живот в мълчание“, ще има премиера на 5 декември в Дома на киното.

След прожекцията публиката ще може да участва в дискусия със създателите на продукцията, съобщават организаторите от „Грийнпийс – България“.

По думите им филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. Участват учени и специалисти от България, Украйна и Румъния, които разказват за заплахите за морската екосистема в трите държави. Режисьор на лентата е Любо Йончев, а оператор - Росен Савков.

Част от филма е озвучен от актьора Иван Бърнев. Заедно със специалистите, включили се в проекта, той разказва за черноморските местообитания и живота под водата. 

Сред темите в „Аз, морето – живот в мълчание“ са морските екосистеми, нерегламентираното тралене, екологичните последици от прое

Школа „Дедал“ откри изложба с рисунки на трима свои възпитаници в навечерието на коледно-новогодишните празници. Представени са 12-годишната Полина Белова и 14-годишните близнаци Симона и Павел Тотеви. Техните творби са изпълнени с акварел и смесена техника, има и дигитални рисунки и анимация. 

Симона и Павел споделиха, че от първи клас посещават „Дедал“. Това е четвъртата им изложба. От тази година са възпитаници на Първа езикова гимназия във Варна. Избрали са да учат немски език, за да имат по-широк спектър от възможности за бъдеща реализация. Павел обаче е решен да продължи с рисуването, когато порасне. Неговите работи в настоящата изложба изобразяват идилични горски къщички и необикновени герои. Акварелът е любимата му техника, но ползва още маркери и акрил върху платно и картон. Каза, че обича да рисува въображаеми неща.

Симона предпоч

Българският режисьор Митко Бозаков поставя пиесата „Работилницата на живота“ от израелския драматург Ханох Левин за първи път на българска сцена. Продуцент на спектакъла е Театрално-музикален и филхармоничен център – Разград, а премиерата в София е на 12 октомври в „Театро отсам канала“, съобщават организаторите.

Ханох Левин е поет, драматург и режисьор, автор на десетки пиеси, които се и играят и днес, 25 години след смъртта му, включително и в България. На столична сцена е познат с „Всеки иска да живее" в Сатирата, „П.О.Р.Н.О.“ в Yalta Art Room.

„Работилницата на живота“ разказва забавна и трогателна история за това дали е възможно сбъдването на онази мечта, която всеки човек има – да

Експозицията ще бъде показана от 12 декември до 15 май 2025­­ в „Квадрат 500“, съобщават организаторите.

„Любен Димитров е не само забележително с богатото си творчество име в декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век, но и своеобразна школа за синтеза между нея и архитектурата. Над 60 са произведенията на художника в София и страната, реализирани между 1929 и 1986 – фигурална и декоративна скулптурна украса на обществени сгради, паметници, портрети на известни интелектуалци. В продължение на няколко десетилетия – от 1939 до 1975 – той е преподавател в Националната художествена академия“, разказват от екипа.

Те посочват, че още през детските си години Любен Димитров остава запленен от мощната изразителност на скулптурата, виждайки в една читанка репродукция на „Те победиха" от Иван Лазаров (1913). „По-късно, чрез издание за историята на античния свят, илюстрирано от Гюстав Доре с правени в музеите рисунки на експонираните фигури, се запознава с изкуството на Асирия, Вавилон, Египет, Древна Гърция и Рим, определяйки като „реализъм" отношението на пластичната форма спрямо природната даденост – възглед, който се развива във времето и намира своето въплъщение през целия му професионален път“, посочват още организаторите.

По думите им с тази естетическа позиция може да се обясни включването на Любен Димитров в изложбения живот през 1930-те – той е сред основателите на Дружеството на новите художници през 1931, но само след година се отказва да бъде повече в ръководството му и дори не участва в годишната изложба. По същото време приема поканата на Данаил Дечев за представяне в 20-ата юбилейна изложба на Дружеството на южнобългарските художници. Но в крайна сметка остава трайно свързан с „Родно изкуство" – и поради близките връзки с колегите си от този кръг, и главно заради присъствието на проф. Иван Лазаров.

Те отбелязват, че сред обектите в София, за които работи скулпторът, са банката на ул. „Иван Вазов" 2 (1929), 7 ЕСПУ на ул. „Цар Иван Шишман" 28 (1938), БНБ (1939), МВР (1939), МНО (1941 – 1942), Народната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ (1942 – 1943), сградата на ъгъла на бул. „Мария Луиза“ и ул. „Екзарх Йосиф“ (1961). За Софийския университет „Св. Климент Охридски“ той създава лъвските фигури пред библиотеката (1932) и фигуралните картуши за южното (1954) и северното крило (1979 – 1983). При основната реконструкция на Народния театър „Иван Вазов" през 1972 – 1976 изпълнява двуфигурните композиции над четирите ъгъла на зрителния тракт, фигурите за нишите в страничните фасади и две свободностоящи алегорични фигури за фоайето на Първи балкон. През 1985 на фасадата на тогавашната Национална галерия за чуждестранно изкуство (днес Квадрат 500) са поставени шест приютени в ниши алегорични фигури. 

Анимацията "Трансформърс: Първият" застана начело на зрителския интерес у нас, сочат обобщените данни от киносалоните. Разказът за произхода и историята на Орион Пакс и Д-16 е проследен от 11 471 зрители и има 159 407 лева приходи за десетте дни у нас.

На второ място е българският "Русалки", в който са включени много от популярните в момента инфлуенсъри и влогъри. Започналата като сериал в ТикТок поредица, излязла в пълнометражен филм, е гледана от 62 400 зрители и има 508 977 лева за трите седмици по екраните.

Първата премиера от миналият петък - "Тя слуша", е на трета позиция в топ 10. Случващото се между членовете на семейството и дигиталния им асистент са видели 3 037 зрители и има 38 790 лева приходи.

На четвърто място е анимацията "10 живота", която е вече месец сред най-гледаните филми у нас. Как котаракът Бекет пропилява деветте си живота и се налага чр

Роби Уилямс ще има концерт на стадион „Васил Левски“ на 28 септември догодина, съобщават организаторите от Fest Team.

По думите им това поставя София, като част от поредно голямо световно турне „Robbie Williams Live 2025“, на картата на най-големите музикални събития в света.

Един от най-ярките ентъртейнъри на нашето време избра да включи България наред с ключови дестинации в Европа, допълват организаторите.

„Ще ме намерите на някой стадион, където забавлявам публиката до изтощение“, казва Роби Уилямс за бъдещите си творчески планове.

Роби Уилямс, 27 години на върха – изпълнителят, който измина невероятен път от момчешката група Take That до статута на една от най-големите звезди в музикалната история, припомнят

Концерт на група „Тангра“ навръх Коледа – 25 декември, е една от проявите, които община Кърджали е подготвила в тазгодишната си наситена празнична програма през целия декември, каза заместник-кметът Веселина Тихомирова.

В духа на Коледа, тя припомни, че само след дни се очаква да заработи коледният базар, на който местни производители и търговци ще представят собствена продукция и ще предлагат своя стока. Две от дървените къщички на базара отново ще бъдат на разположение на детските градини, училищата и социалните услуги. Там те ще излагат ръчно изработени изделия с благотворителна цел.

По традиция светлините на коледното дърво ще запалят кметът Ерол Мюмюн и дядо Коледа, заедно с децата на Кърджали и техните родители на 6 декември. Празникът ще бъде съпътстван с концерт „Коледна приказка“, този път в залата на театъра. В него ще участват д

На 24 януари е премиерата на новия български филм „Клас 90“, съобщават продуцентите от „Мирамар“. Междувременно, излезе официален тийзър.

Комедийната драма събира Любомир Нейков, Юлиан Вергов, Людмила Митева Даскалова, Роберт Янакиев, Георги Златарев, Параскева Джукелова, Биляна Петринска, Надя Конакчиева, Елена Атанасова, Стефка Янорова, Стефан Денолюбов, както и германската актриса Катрин Йене.

Историята е за група съученици, завършили гимназия през 1990 г. Те се събират в уютен планински хотел, за да отпразнуват 33 години от дипломирането си. Партито, което всички чакат с нетърпение, бързо излиза извън контрол, когато стари вражди, изгубени любови и неосъществени мечти се завръщат с пълна сила и всеки от героите е принуден да се изправи срещу своето настоящо и минало аз.

Темата за войната и изкуството е акцент във временната изложба „В сянката на войната“, която която Националният военноисторически музей показва. Експозицията е разположена на първия етаж на музея и ще остане там до края на януари 2025 г., информират от екипа.

В изложбата са представени произведения на български художници класици като Александър Мутафов, Борис Денев, Владимир Димитров – Майстора, Георги Машев, Иван Вълчанов, Константин Щъркелов, Никола Кожухаров, Никола Танев, Райко Алексиев и Стоян Райнов.

„Техните творби са наситени с болката и раните от войната, те са зов за мир и любов към и между хората. Те казват „Не“ на войната по различни начини. Тази изложба показва един от тях. Творбите в нея не представят военни сцени и герои, а красотата на природата и живота като антипод на войната, като извисяващ се глас срещу болката, р

„Емблематично произведение на Любен Димитров е двуфигурната композиция „На Шипка всичко е спокойно" в костницата на историческия връх (1957). По повод на 100-годишнината от  героичните събития през август 1877 е реализирана и декоративна стена с релефни композиции покрай стълбите към връх Шипка. В същия район на Стара планина, в местността Бузлуджа, се намира и паметникът на Хаджи Димитър (1961). Други творби в страната са релефът „Предаването на Осман паша“ при гара Ясен край Плевен (1965), алегоричната конна фигура на входа на Габрово (1966), фигурите на моста на р. Банска в Кюстендил (1969), паметникът на Ивайловите войни в местността Демиркапия край Котел (1972), паметникът на Панайот Волов в центъра на Шумен (1978 – 1984)“, казват още от екипа.

Те отбелязват, че изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от изброените монументални скулптури ще бъдат представени под формата на фотографии. 

/ВСР

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Първият посетител на крепостта „Царевец“ във Велико Търново през новата година ще бъде официално посрещнат с подаръци
Първият посетител на крепостта „Царевец“ във Велико Търново през новата година ще бъде официално посрещнат с подаръци в 12:00 ч. на 1 януари, съобщиха от пресцентъра на ...
Парижката опера „Пале Гарние“ ще празнува 150 г. от построяването си
Дворецът „Гарние“, в който дълги години се помещава Парижката опера, ще навърши на 5 януари 150 години от своето построяване, съобщава Франс прес. Пищната сграда, дело ...
На Коледа земята в Ямбол се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек
Днес, на Коледа, земята в Ямбол отново се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек. Улиците на града са буквално „превзети” от надиграващите се коледарските групи и ...
Коледари огласиха Ловеч с празнични наричания
Дъждът в Ловеч не спря на Рождество Христово коледарите да огласят централната част на града с празнични наричания и коледарски песни. Първата им спирка бе при своеобразния домаки ...
Когато си Дядо Коледа, получаваш стократно повече от радостта (интервю)
Когато се превъплътиш в ролята на Дядо Коледа, получаваш стократно повече радост от тази радост, която излъчват децата. Това казва в интервю професионалният актьор от Хасково Янко ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Съдия разреши на обвинителката на Джей-Зи и Шон "Диди" Кумс да остане анонимна
Федерален съдия постанови, че жената от Алабама, която обвинява Джей-Зи и Шон "Диди" Кумс, че са я изнасилили на 13-годишна възраст, засега може да действа анонимно в иска си срещу ...
Стартира седмото издание на състезанието за млади филмови творци у нас "Награда за кино 355"
В началото на 2025 г. стартира седмото издание на едно от най-очакваните състезания за млади филмови творци у нас "Награда за кино 355 (три-пет-пет", в което трима режисьори ще сни ...
Първият посетител на крепостта „Царевец“ във Велико Търново през новата година ще бъде официално посрещнат с подаръци
Първият посетител на крепостта „Царевец“ във Велико Търново през новата година ще бъде официално посрещнат с подаръци в 12:00 ч. на 1 януари, съобщиха от пресцентъра на ...
Парижката опера „Пале Гарние“ ще празнува 150 г. от построяването си
Дворецът „Гарние“, в който дълги години се помещава Парижката опера, ще навърши на 5 януари 150 години от своето построяване, съобщава Франс прес. Пищната сграда, дело ...
Сурвакари от Пернишко ще посетят парк „Борисова градина“ в София, за да покажат изкуството на маскарадната обредност
За трета поредна година сурвакари от Пернишко ще посетят парк „Борисова градина“ в София, за да покажат изкуството на маскарадната обредност, характерно за региона на С ...
Тикер в 19:00 ч.
Федерален съдия постанови, че жената от Алабама, която обвинява Джей-Зи и Шон "Д ...
Начало Цветни аспекти
2962
Цветни аспекти

Националната галерия представя изложба на Любен Димитров

Експозицията ще бъде показана от 12 декември до 15 май 2025­­ в „Квадрат 500“, съобщават организаторите.„Любен Димитров е не само забележително с богатото си творчество име в декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век, но и своеобразна школа за синтеза между нея и архитектурата.

| 09 Декември 2024, 18:40 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Националната галерия представя изложба на Любен Димитров
Националната галерия представя изложба на Любен Димитров
Снимка © Националната галерия

Националната галерия представя изложба на Любен Димитров (1904 – 2000).

Експозицията ще бъде показана от 12 декември до 15 май 2025­­ в „Квадрат 500“, съобщават организаторите.

На 13, 14 и 15 декември Регионалният исторически музей в Разград няма да приема посетители, съобщиха от културната институция.

Тогава ще бъде извършена профилактика на съоръженията в експозиционните площи в Археологическия резерват „Абритус“, Интерактивния музей, постоянната археологическа експозиция, Етнографския музей, и къщите „Акад. Анание Явашов” и „Станка и Никола Икономови”.

Музеят ще бъда затворен и в почивните дни за Коледа – 24, 25 и 26 декември.

„Годината, която изпращаме, за нас беше изключително добра. Статистиката показва ръст на посетителите на Археологическия резерват „Абритус“. На голям интерес от страна на организирани групи от страната и чужбина се радват и двата музея на територията на обекта – Археологическият и Интерактивният музей. Древният Абритус и музейните обекти на тер

Камерен оркестър „Дианополис” от Ямбол ще представи тазгодишния си коледен концерт на 15 декември в зала „Съвременност” на Културно-информационен център „Безистен” в града, съобщиха на официалната си страница от формацията. Гост-диригент този път е маестро Иван Стоянов от Габровския камерен оркестър.

В програмата ще прозвучат творби на Вивалди, Торели, Локатели, Манфредини и любими коледни песни, допълват от „Дианополис”. Солисти на концерта са оперната певица Цветомира Гицова и цигуларят Божидар Рахнев.

Маестро Иван Стоянов е дългогодишен диригент на Габровския камерен оркестър. Автор е на камерна и театрална музика, на аранжименти за камерен, симфоничен и духов оркестър. Концертирал е в Германия, Франция, Италия, Испания, Швейцария и много други европейски държави. Редовен гост-диригент е на камерния ансамбъл „Соф

Филм за Черно море - „Аз, морето – живот в мълчание“, ще има премиера на 5 декември в Дома на киното.

След прожекцията публиката ще може да участва в дискусия със създателите на продукцията, съобщават организаторите от „Грийнпийс – България“.

По думите им филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. Участват учени и специалисти от България, Украйна и Румъния, които разказват за заплахите за морската екосистема в трите държави. Режисьор на лентата е Любо Йончев, а оператор - Росен Савков.

Част от филма е озвучен от актьора Иван Бърнев. Заедно със специалистите, включили се в проекта, той разказва за черноморските местообитания и живота под водата. 

Сред темите в „Аз, морето – живот в мълчание“ са морските екосистеми, нерегламентираното тралене, екологичните последици от прое

Школа „Дедал“ откри изложба с рисунки на трима свои възпитаници в навечерието на коледно-новогодишните празници. Представени са 12-годишната Полина Белова и 14-годишните близнаци Симона и Павел Тотеви. Техните творби са изпълнени с акварел и смесена техника, има и дигитални рисунки и анимация. 

Симона и Павел споделиха, че от първи клас посещават „Дедал“. Това е четвъртата им изложба. От тази година са възпитаници на Първа езикова гимназия във Варна. Избрали са да учат немски език, за да имат по-широк спектър от възможности за бъдеща реализация. Павел обаче е решен да продължи с рисуването, когато порасне. Неговите работи в настоящата изложба изобразяват идилични горски къщички и необикновени герои. Акварелът е любимата му техника, но ползва още маркери и акрил върху платно и картон. Каза, че обича да рисува въображаеми неща.

Симона предпоч

Българският режисьор Митко Бозаков поставя пиесата „Работилницата на живота“ от израелския драматург Ханох Левин за първи път на българска сцена. Продуцент на спектакъла е Театрално-музикален и филхармоничен център – Разград, а премиерата в София е на 12 октомври в „Театро отсам канала“, съобщават организаторите.

Ханох Левин е поет, драматург и режисьор, автор на десетки пиеси, които се и играят и днес, 25 години след смъртта му, включително и в България. На столична сцена е познат с „Всеки иска да живее" в Сатирата, „П.О.Р.Н.О.“ в Yalta Art Room.

„Работилницата на живота“ разказва забавна и трогателна история за това дали е възможно сбъдването на онази мечта, която всеки човек има – да

„Любен Димитров е не само забележително с богатото си творчество име в декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век, но и своеобразна школа за синтеза между нея и архитектурата. Над 60 са произведенията на художника в София и страната, реализирани между 1929 и 1986 – фигурална и декоративна скулптурна украса на обществени сгради, паметници, портрети на известни интелектуалци. В продължение на няколко десетилетия – от 1939 до 1975 – той е преподавател в Националната художествена академия“, разказват от екипа.

Те посочват, че още през детските си години Любен Димитров остава запленен от мощната изразителност на скулптурата, виждайки в една читанка репродукция на „Те победиха" от Иван Лазаров (1913). „По-късно, чрез издание за историята на античния свят, илюстрирано от Гюстав Доре с правени в музеите рисунки на експонираните фигури, се запознава с изкуството на Асирия, Вавилон, Египет, Древна Гърция и Рим, определяйки като „реализъм" отношението на пластичната форма спрямо природната даденост – възглед, който се развива във времето и намира своето въплъщение през целия му професионален път“, посочват още организаторите.

Анимацията "Трансформърс: Първият" застана начело на зрителския интерес у нас, сочат обобщените данни от киносалоните. Разказът за произхода и историята на Орион Пакс и Д-16 е проследен от 11 471 зрители и има 159 407 лева приходи за десетте дни у нас.

На второ място е българският "Русалки", в който са включени много от популярните в момента инфлуенсъри и влогъри. Започналата като сериал в ТикТок поредица, излязла в пълнометражен филм, е гледана от 62 400 зрители и има 508 977 лева за трите седмици по екраните.

Първата премиера от миналият петък - "Тя слуша", е на трета позиция в топ 10. Случващото се между членовете на семейството и дигиталния им асистент са видели 3 037 зрители и има 38 790 лева приходи.

На четвърто място е анимацията "10 живота", която е вече месец сред най-гледаните филми у нас. Как котаракът Бекет пропилява деветте си живота и се налага чр

Роби Уилямс ще има концерт на стадион „Васил Левски“ на 28 септември догодина, съобщават организаторите от Fest Team.

По думите им това поставя София, като част от поредно голямо световно турне „Robbie Williams Live 2025“, на картата на най-големите музикални събития в света.

Един от най-ярките ентъртейнъри на нашето време избра да включи България наред с ключови дестинации в Европа, допълват организаторите.

„Ще ме намерите на някой стадион, където забавлявам публиката до изтощение“, казва Роби Уилямс за бъдещите си творчески планове.

Роби Уилямс, 27 години на върха – изпълнителят, който измина невероятен път от момчешката група Take That до статута на една от най-големите звезди в музикалната история, припомнят

Концерт на група „Тангра“ навръх Коледа – 25 декември, е една от проявите, които община Кърджали е подготвила в тазгодишната си наситена празнична програма през целия декември, каза заместник-кметът Веселина Тихомирова.

В духа на Коледа, тя припомни, че само след дни се очаква да заработи коледният базар, на който местни производители и търговци ще представят собствена продукция и ще предлагат своя стока. Две от дървените къщички на базара отново ще бъдат на разположение на детските градини, училищата и социалните услуги. Там те ще излагат ръчно изработени изделия с благотворителна цел.

По традиция светлините на коледното дърво ще запалят кметът Ерол Мюмюн и дядо Коледа, заедно с децата на Кърджали и техните родители на 6 декември. Празникът ще бъде съпътстван с концерт „Коледна приказка“, този път в залата на театъра. В него ще участват д

На 24 януари е премиерата на новия български филм „Клас 90“, съобщават продуцентите от „Мирамар“. Междувременно, излезе официален тийзър.

Комедийната драма събира Любомир Нейков, Юлиан Вергов, Людмила Митева Даскалова, Роберт Янакиев, Георги Златарев, Параскева Джукелова, Биляна Петринска, Надя Конакчиева, Елена Атанасова, Стефка Янорова, Стефан Денолюбов, както и германската актриса Катрин Йене.

Историята е за група съученици, завършили гимназия през 1990 г. Те се събират в уютен планински хотел, за да отпразнуват 33 години от дипломирането си. Партито, което всички чакат с нетърпение, бързо излиза извън контрол, когато стари вражди, изгубени любови и неосъществени мечти се завръщат с пълна сила и всеки от героите е принуден да се изправи срещу своето настоящо и минало аз.

Темата за войната и изкуството е акцент във временната изложба „В сянката на войната“, която която Националният военноисторически музей показва. Експозицията е разположена на първия етаж на музея и ще остане там до края на януари 2025 г., информират от екипа.

В изложбата са представени произведения на български художници класици като Александър Мутафов, Борис Денев, Владимир Димитров – Майстора, Георги Машев, Иван Вълчанов, Константин Щъркелов, Никола Кожухаров, Никола Танев, Райко Алексиев и Стоян Райнов.

„Техните творби са наситени с болката и раните от войната, те са зов за мир и любов към и между хората. Те казват „Не“ на войната по различни начини. Тази изложба показва един от тях. Творбите в нея не представят военни сцени и герои, а красотата на природата и живота като антипод на войната, като извисяващ се глас срещу болката, р

По думите им с тази естетическа позиция може да се обясни включването на Любен Димитров в изложбения живот през 1930-те – той е сред основателите на Дружеството на новите художници през 1931, но само след година се отказва да бъде повече в ръководството му и дори не участва в годишната изложба. По същото време приема поканата на Данаил Дечев за представяне в 20-ата юбилейна изложба на Дружеството на южнобългарските художници. Но в крайна сметка остава трайно свързан с „Родно изкуство" – и поради близките връзки с колегите си от този кръг, и главно заради присъствието на проф. Иван Лазаров.

Те отбелязват, че сред обектите в София, за които работи скулпторът, са банката на ул. „Иван Вазов" 2 (1929), 7 ЕСПУ на ул. „Цар Иван Шишман" 28 (1938), БНБ (1939), МВР (1939), МНО (1941 – 1942), Народната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ (1942 – 1943), сградата на ъгъла на бул. „Мария Луиза“ и ул. „Екзарх Йосиф“ (1961). За Софийския университет „Св. Климент Охридски“ той създава лъвските фигури пред библиотеката (1932) и фигуралните картуши за южното (1954) и северното крило (1979 – 1983). При основната реконструкция на Народния театър „Иван Вазов" през 1972 – 1976 изпълнява двуфигурните композиции над четирите ъгъла на зрителния тракт, фигурите за нишите в страничните фасади и две свободностоящи алегорични фигури за фоайето на Първи балкон. През 1985 на фасадата на тогавашната Национална галерия за чуждестранно изкуство (днес Квадрат 500) са поставени шест приютени в ниши алегорични фигури. 

„Емблематично произведение на Любен Димитров е двуфигурната композиция „На Шипка всичко е спокойно" в костницата на историческия връх (1957). По повод на 100-годишнината от  героичните събития през август 1877 е реализирана и декоративна стена с релефни композиции покрай стълбите към връх Шипка. В същия район на Стара планина, в местността Бузлуджа, се намира и паметникът на Хаджи Димитър (1961). Други творби в страната са релефът „Предаването на Осман паша“ при гара Ясен край Плевен (1965), алегоричната конна фигура на входа на Габрово (1966), фигурите на моста на р. Банска в Кюстендил (1969), паметникът на Ивайловите войни в местността Демиркапия край Котел (1972), паметникът на Панайот Волов в центъра на Шумен (1978 – 1984)“, казват още от екипа.

Те отбелязват, че изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от изброените монументални скулптури ще бъдат представени под формата на фотографии. 

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Първият посетител на крепостта „Царевец“ във Велико Търново през новата година ще бъде официално посрещнат с подаръци
Парижката опера „Пале Гарние“ ще празнува 150 г. от построяването си
На Коледа земята в Ямбол се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек
Коледари огласиха Ловеч с празнични наричания
Когато си Дядо Коледа, получаваш стократно повече от радостта (интервю)
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Съдия разреши на обвинителката на Джей-Зи и Шон "Диди" Кумс да остане анонимна
Творчески отражения
Стартира седмото издание на състезанието за млади филмови творци у нас "Награда за кино 355"
Цветни аспекти
Първият посетител на крепостта „Царевец“ във Велико Търново през новата година ще бъде официално посрещнат с подаръци
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.