Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обявява кампания "Празничен януари".
Това съобщи пиарът на културния институт в крайдунавския град Дидо Илиев.
Президентът на САЩ Джо Байдън отличи американски личности в сферата на културата и хуманитарните науки, като сред тях са Стивън Спилбърг, Спайк Лий, Куин Латифа, Миси Елиът, предаде Асошиейтед прес.
На церемония в Белия дом той връчи медали на 39 изявени личности.
Сред получилите Национален медал за изкуствата са кинодейците Стивън Спилбърг, Спайк Лий и Кен Бърнс, както и певиците Миси Елиът и Куин Латифа. Общо 20 души взеха това отличие. Байдън връчи и 19 Национални медала за хуманитарни науки, като сред отличените са драматургът Арън Соркин и историкът Джон Мийчам.
Три от медалите бяха връчени посмъртно: покойната певица Селена Кинтанила и художничката Рут Асава са носители на медали в областта на изкуствата, а покойният готвач и автор на книги Антъни Бурдейн е сред носителите на Медал за хуманитарни науки.
"Преди всичко вие сте май
Джазът не е само музика, а и преживяване. Това заяви кметът на Русе Пенчо Милков на откриването на джаз фестивала в крайдунавския град тази вечер.
Двудневното събитие в Голямата зала на Доходното здание се организира от Общината, с подкрепата на общинското предприятие „Русе арт“, Клуба на дейците на културата в града, „Дунарит“ АД, вестник „Утро“, Шлагер радио, УниКо ООД, Русенска джаз колегия и Макс клуб.
Кметът Милков добави, че задачата на организаторите е била смела и трудна, защото е трябвало „да влязат в следите на хора, правили големи крачки с тежки стъпки и да продължат джаз феста, да бъде магнетичен“.
Директорът на общинското предприятие „Русе Арт“ Мариан Савов благодари на участниците, организаторите и публиката, която беше изпълнила залата.
„Това е зала, която дава много живот
Центърът „Помпиду“ в Париж ще отбележи 100-годишнината от началото на сюрреализма с мащабна изложба, която започва на 4 септември и ще продължи до 13 февруари следващата година, предаде АФП.
Шедьоври на Салвадор Дали, Рене Магрит, Джорджо де Кирико, Макс Ернст, Дора Маар, Леонора Карингтън, Доротея Танинг ще бъдат изложени в „Помпиду“. Това включва около 500 картини, скулптури, рисунки, текстове, филми и документи. Те разкриват до каква степен това движение в изкуството, зародило се през 1924 г. около писатели като Андре Бретон, и разпространило се по целия свят, е било визионерско и съвременно в желанието си да промени отношенията между човека и природата.
Изложбата ще бъде представена и в други градове като Мадрид, Хамбург и Филаделфия до 2026 година.
Посетителите на експозицията ще бъдат въведени в огромна кръгла стая, в центъра на ко
Сливенският симфоничен оркестър завършва цикъла „Млада Европа“ с концерт на 22 ноември. Музикалното събитие ще се състои в зала "Сливен" и е последната изява на формацията за тази година.
Концертът ще е под палката на маестро Симон Павлов и с участието на тромпетиста Георги Грозев, съобщиха от Симфоничен оркестър - Сливен.
Програмата включва Сюита из балета "Дон Жуан" от Кристоф Глук, Концерт за тромпет и оркестър в ми-бемол мажор от Йохан Баптист Неруда и Симфония No. 45 във фа-диез минор "Прощална" от Хайдн.
Сцената на залата отново ще бъде завладяна от младежки дух, съчетан с високо изпълнителско майсторство и елегантно поднесена програма, посочват от оркестъра.
В началото на октомври Сливенският симфоничен оркестър започна своя 92-ри творчески сезон с бароков концерт Concerto grosso, в който поднесе на публиката шест музикални шедьовъра
Рядка древноримска златна монета с лика на Брут, един от убийците на Юлий Цезар, ще бъде продаден на търг в понеделник в Женева, с първоначално оценка над 800 000 евро, съобщи АФП.
Очите на всеки нумизмат заблестяват, когато вземе в ръце такава монета, защото тази монета е "късче история", свързана с последните етапи на Римската република, обясни пред АФП Франк Балдачи, директор на нумизматична къща Numismatica Genevensis, която организира търга.
Монетата е сечена през 43-42 г. от "Брут и приятелите му, убили Юлий Цезар" през март 44 г. пр.н.е., уточни той. Тя тежи осем грама и е с размер, подобен на този на монетата от едно евро. Първоначалната й цена е 750 000 швейцарски франка (малко над 805 000 евро), но вероятно ще бъде продадена за много повече, защото монетата е нещо като "Да Винчи на древноримската валута" според Балдачи.
На едната страна на монетата е
"Каним нашата публика на някои от хитовите ни спектакли. Семейните празници продължават и затова сваляме цените на нашите представления. Даваме шанс на всеки по един достъпен начин да се докосне до изкуството на театъра", каза още той.
Програмата на Русенския театър през идния месец включва спектаклите "Образцов дом №6", "Странна случка с куче през нощта", "Помощ, жена ми е луда", "Натюрморт със затлъстял племенник", "Балкански синдром", "Куцльото от забутания остров" и "Редки тъпанари".
Мирослава Мерекьова, Марин Мерекьов и Александра Мерекьова подреждат изложбата „ТриМа“ в галерия Vivacom Art Hall в София.
Експозицията ще бъде открита на 17 септември и ще продължи до 28 септември, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че творците Мирослава Мерекьова, Марин Мерекьов и Александра Мерекьова са наследници на Никола Вълчев – известен български художник, майстор на битовия пейзаж. „Картините си показват заедно – като почит и признателност към предците си, развили таланта им, научили ги да се оглеждат и за невидимото“, казват те.
По думите им темите и стиловете върху платната, емоциите и състоянията, които пресъздават, са много различни, но и обединени от сюжети от детството на художниците – Алжир и слънцето, Ахтопол и рибата, манастири, цветя и птици, гръцки и хърватски острови, мечти и късчета фан
Сборни изложби предлагат в навечерието на празниците варненските галерии „Папийон“, „Ларго“ и „Арт Маркони“.
Сборната годишна експозиция на галерия „Папийон“ е традиция за 18-а поредна година в навечерието на коледните и новогодишни празници.
Тя ще продължи до 22 януари.
В двете зали на галерията са представени най-новите произведения живопис и скулптура на над 70 съвременни български автори. Сред тях има художници, с които галерията работи, други, които представя за пръв път или ще имат самостоятелна изложба в предстоящата година.
Изложбата в „Папийон“ е под наслов „Острови на времето“ и разглежда визуалните творби като пристан на асоциативната мисъл на зрителя, докосващ неговата сензитивност и естетическо разбиране, посочва галеристката Виктория
Латино музиката завладя света през последните няколко години. В платформи като Спотифай и Епъл Мюзик броят на слушателите се покачи стремглаво, превръщайки я в най-бързо развиващия се стрийминг жанр в САЩ.
Тази година наградите "Грами" за латино музика отбелязват своята 25-годишнина и по този повод се завръщат в Маями, предаде Асошиейтед прес.
Отличията, присъждани от Латиноамериканската звукозаписна академия, работят за признаване и популяризиране на латиноамериканската музика в световен мащаб. Тази година академията пренася звездното си тържество в Маями - сърцето на латиноамериканската култура в САЩ, където е и нейната централа.
Годишните награди "Грами" за латино музика ще бъдат раздадени на 14 ноември в центъра "Касея" в Маями.
За втора поредна година с най-много номинации за отличията е продуцентът и автор на песни Едгар Барера, известен с р
Изкуствен интелект и два милиона лампички ще има на Коледния базар в румънския град Крайова тази година. Събитието, очаквано с нетърпение и от много българи, ще бъде открито на 15 ноември и ще продължи до 5 януари. Тази година то ще бъде вдъхновено от историята за “Красавицата и звяра” и ще се проведе на няколко места в града.
„Всеки площад ще има различна концепция, като „Междузвездни войни” или „Селцето на Дядо Коледа”. На площад “Уилям Шекспир” ще бъде разположено най-голямото виенско колело в Румъния. Площад ”Фраци Бузещ” е запазена територия за концертите и представленията на живо”, обещават организаторите.
Ще има и ледена пързалка, както и цял ъгъл за снимки с плюшени мечки.
Над 100 търговци от цялата страна ще предлагат автентични продукти и ястия за всеки вкус. Посе
Боряна Венциславова представя изложбата „В разговор с водата“.
Експозицията ще бъде открита днес в столичната галерия Depoo и ще продължи до 25 октомври, съобщават организаторите.
„В разговор с водата“ (Из моeто проучване на водата) е текущ проект посветен на изследването на водната стихия в нейните исторически, екологични, контекстуални и естетически измерения. Чрез използването на различни медии се развива потенциален разказ за водата като главен герой“, разказват от екипа.
По думите им в центъра на работата е диалогът с водата, който провеждам в продължение на няколко сесии с помощта на OpenAI ChatGPT 4.0. В този диалог се разглеждат историята на произхода на водата, нейната роля в човешката история, сегашното състояние в контекста на климатичната криза и бъдещето на водата и човечеството, както и множество нейни тайни кат