Изпълнителният директор на Национален дарителски фонд (НДФ) „13 века България“ Бисера Йосифова връчи на художника Иван Кънев почетния знак „13 века България“.
Творецът е дарител на фонда и през годините не еднократно е представял свои творби в изложби, организирани от фонда, съобщиха от екипа на НДФ.
Mary Boys Band представя видеоклипа на песента „Здравей“. Той е сниман в края на август, на бургаския бул. „Богориди“, до Археологическия музей, разказват от групата. Режисьор е Васил Стефанов.
Музикантите са разгледали различни локации и са избрали това място заради ученическите си спомени, когато след края на учебните часове със съучениците си от математическата гимназия са се разхождали по „Богориди“ до морето. Сега си спомнят с вълнение за еуфорията на случайните минувачи, които са се включили в снимането на видеоклипа. Някои са предположили, че това е група, която имитира Mary Boys Band. Други са ги помислили за улични музиканти, а трети с удоволствие са се включили в снимките.
„Искаме всички да виждат родния ни Бургас так
Режисьорът Йордан Славейков поставя пиесата „Прашка“ на руския драматург Николай Коляда в I am Studio.
Софийската премиера е на 7 декември, съобщават от екипа.
Текстът е написан преди 35 години. Йордан Славейков получава през 2018 г. съгласието на Николай Коляда да преведе текста и да го постави и прави опити да го направи в различни театри през годините, разказват от екипа на спектакъла.
Участват актьорите Йордан Върбанов, Преслав Търпанов и Августина-Калина Петкова, която е и автор на текста на песента. Музиката е на Христо Намлиев, сценографията и мултимедията са създадени от Теодор Киряков.
„Прашка“ е пиеса за любовта – за първата и за последната, за голямата и забранената, за единствената и за невъзможната, несбъдната любов. Пиеса за страха от самия себе си, за изборите, които правим и за които плащаме висока цена; за
Първи български хор „Янко Мустаков“ в Свищов набира хористи за новия си творчески сезон, съобщиха от свищовското читалище.
Хорът търси мъже и жени над 16-годишна възраст, които искат да станат част от изкуството на музиката и да участват в обществени изяви. Желаещите могат да получат повече информация в Първо българско народно читалище „Еленка и Кирил Д. Аврамови 1896“ в Свищов.
Репертоарът на хора включва голям брой акапелни песни от всички стилове и епохи, както и произведения от кантатно-ораториалния жанр, като централно място заемат творбите от български автори. Хорът е участвал в редица български и международни хорови фестивали и конкурси. Сред тазгодишните международни участия на хористите бяха посещения в Румъния и в Хърватия.
Първият български хор е основан в град Свищов през 1868 г. от Янко Мустаков - учител, музикант и обще
Документалният филм „Кой е професор Чирков“ ще има премиера на 7 ноември в кино „Люмиер“, съобщават от екипа на продукцията.
По думите им филмът има за цел да разкаже за големия български патриот, родолюбец и лекар, който променя света на медицината в страната ни, променя човешки съдби, спасява хиляди пациенти, променя мисленето на лекарите, на студентите си и създава поредица от инициативи, които са рутинна практика и след него.
„Това е основната тема в нашия филм. Създаване на съвременен документален филм, портрет за изтъкнатият български медик проф. Александър Чирков, за неговият жизнен и професионален път като си отговорим на въпроса „Кой е проф. Чирков“. Първият български лекар, присадил сърце на малкия Иванчо от Кърджали. През 2003 г. Проф. Александър Чирков прави и
На 21 септември Държавен куклен театър (ДКТ) – Видин ще изнесе две представления на спектакъла "Дядовата ръкавичка" в Нюрнберг, Германия. Това показва информация на фейсбук страницата на театъра.
Поканата за гостуването е на председателя на управителния съвет на българското училище „Златен век“ в немския град Стела Иванова.
Театърът ще зарадва българските деца от Нюрнберг, както и от съседните градове Регенсбург и Аусбург, които ще пристигнат в училището специално за представлението „Дядовата ръкавичка“.
Моноспектакълът е създаден по познатата народна приказка. Сценарият и режисурата са дело на Мая и Митко Димитрови. Сценографията и куклите са на Миглена Методиева и Георги Славков. Композитор е Петко Манчев. Участва актрисата Маргарита Костова.
През изминалото лято екипът на ДКТ – Видин реализира турнета в София и Бур
Отличието се присъжда по решение на Управителния съвет на НДФ и по повод наближаващата 90-годишнина от рождението на твореца.
Графикът и живописец Иван Петков Кънев рисува предимно пейзажи, натюрморти и портрети.
„Неприродно“ е заглавието на груповата изложба, която „Гьоте институт“ - България представя на 8 октомври.
В нея 11 автори изследват границите на материала, неговата природа и всевъзможните им интерпретации в рамките на индивидуалната проекция, разказват организаторите.
В експозицията участват художниците Елена Аначкова, Никола Цветанов, Ана Иванова, Света Атанасова, Елина Симеонова, Галя Благоева, Павлин Радевски, Петър Наков, Витали Халваджиев, Яна Караманджукова, Ивайло Аврамов.
„Изложбата ще представи няколко творби, в които авторите по различни начини поставят материалите, които използват, в условия и състояния, които на пръв поглед противоречат на техните качества и характер – или поне противоречат на начините, по които сме свикнали да ги използваме и ценим. В тези гранични състояния материалът не спира да бъд
Актрисата Блейк Лайвли получава все по-голяма подкрепа, след като подаде жалба срещу режисьора и актьор Джъстин Балдони , в която твърди, че е станала обект на сексуален тормоз и отмъщение, предаде АФП. Двамата участват във филма "Никога повече", който излезе в киносалоните през лятото на 2024 г.
Жалбата, за която писа в. "Ню Йорк таймс", е срещу студиото зад продукцията, продуцента Джейми Хийт, Джъстин Балдони и експерти по управление на кризи.
Лайвли, която има 45 милиона последователи в Инстаграм, обвинява Балдони и Хийт в неподходящо поведение и коментари, най-вече от сексуално естество, по времето на снимките на "Никога повече".
Според Лайвли колегата й си позволил физическа интимност, която не е била по сценарий, нито пък предварително е обсъждана с нея. Тя дава пример със сцена, в която Балдони импровизирал по няколко целувки във всеки дубъл.<
Осем пешеходни зони ще има за първи път в стария софийски център по време на фестивала „КвАРТал“ тази година, съобщават организаторите.
„Улица „Екзарх Йосиф", от Пожарната до „Дом на киното“, ще ни води по по-малките и пешеходни участъци през целия стар исторически център с много изложби, арт инсталации, музика, кинопрожекции, градски турове, творчески работилници, с които ще се пренесем в началото на миналия век, ще извадим архивите, снимките, историите, ще влезем в домовете, ще чуем разказите от първо лице и се насладим на културната програма, преразказваща историите на квартала , а атмосферата ще ни пренесе в някогашния бохемски квартал и духа на стара София“, разказват организаторите.
Пешеходни зони ще са паркингът пред НАГ – между улиците „Сердика” и „Искър&rdq
Големият египетски музей до пирамидите в Гиза отваря пробно основните си галерии, където посетителите могат да видят 12 експозиции и да проследят хилядолетната древноегипетска история от праисторическата ера до римската епоха.
Артефактите са подредени по ключови теми като общество, вярвания, владетели.
На уебсайта на музея visit.gem.com могат да се резервират както индивидуални билети, така и билети за 90-минутно посещение с гид. Цените за египетски граждани съответно са 200 местни лири (7,40 лева) и 350 лири (14 лева), а за чужденци - 1200 лири (44,35 лева) и 1700 лири (63 лева). Децата до 12 години и студентите имат право на 50 процента намаление. Работното време е от 8:30 до 18 часа всеки ден от седмицата, като касите затварят в 16 часа.
Около 50 000 експоната са пренесени в музея до момента, а до пълното му завършване броят им ще достигна
В градската среда в България рядко има пластики, които да я оживят по хубав естетически начин. Много често частни поръчители директно възлагат на дадени хора и резултатите, които виждаме, не са задоволителни. Поставят се неща, които нямат характер и сякаш само запълват дадено пространство с цел да са приятни и да се харесат на хората.
Липсва смелост за нещо по-авангардно. Липсва този образователен характер на изкуството, който е много важен, за да ни показва нови пътища, да ни пробужда, да ни кара да мислим и да виждаме възможности в света около нас.
Това каза в интервю артистът Мартиан Табаков, който представи във Варна своите музикални скулптури, за които получи специална награда от Съюза на българските художници.
Те бяха подредени в културния център „РеБонкърс“, където според автора има чудесна акустика за композициите, които импровизира върху сп
Роден в град Нова Загора, през 1963 г. завършва Националната художествена академия в София, специалност „Приложна графика“, при проф. Александър Поплилов. През годините работи като музеен работник в Сливенската и в Националната художествени галерии.
Между 1973 и 1985 г. е назначен в дирекция „Музеи“ при Комитета за култура като специалист по художествените галерии. От 1985 до 1993 г. е директор на Софийската градска художествена галерия.
През 2019 г., чрез НДФ „13 века България, Иван Кънев прави дарение от тринадесет свои картини на стойност 10 750 лв. Шест от картините са за Сдружение „Група на либерални, амбициозни и солидарни“ /ГЛАС/ - Босилеград и седем – за дейността на Гражданско сдружение „Културно-информационен център на българското малцинство в Босилеград“.
През 2024 г. художникът прави отново дарение – този път за целите на НДФ „13 века България“, като дарява картината си „Улица 2“, която беше включена в самостоятелната му изложба в зала „Проф. Васил Геров“ на НДФ.