Държавна опера – Стара Загора заедно с „Балкански алианс“ организира 8-о издание на Интернационална арт олимпиада за балетно и танцово изкуство, която ще се проведе на 8 декември в Стара Загора, съобщават от пресцентъра на културната институция.
Новият творчески сезон на Драматично-кукления театър (ДКТ) "Васил Друмев" започна с премиера на "Земята е плоска" по драматургия на израелския драматург Ханох Левин, съобщи директорът на шуменския театър Илия Виделинов. Режисьор на спектакъла е Благой Бойчев, има двама гост-актьори - Ованес Торосян и Ивайло Драгиев, съобщи той.
Виделинов съобщи, че на 17 септември предстои втората премиера за сезона, на документалния спектакъл "Няма" на режисьора Неда Соколовска. Той припомни, че работата по вербатим спектакъла е започнала с уъркшоп по тема "Без вода", по време на фестивала "Друмеви театрални празници" през месец май. "Това са реални документални, записани случки, които отразяват ситуацията в града и в по-глобален мащаб, напомнят колко е ценна водата. Надявам се да успеем да обърнем внимание към този наболял проблем", каза още директорът на шуменския театър.
През
Започна записването и изпращането на снимки за Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“. В конкурса могат да участват всички желаещи любители и професионални фотографи, съобщиха организаторите.
Изпращането на снимките ще бъде до 31 октомври, а селекцията от журито на конкурса до 7 ноември. На 230-и следващия месец ще бъде връчена наградата на победителя на официална церемония в Самоков.
Снимките на участниците трябва да са единствено черно-бели. Те могат да заснемат портрет, природа, улична фотография, спорт и др. В конкурса се допускат единствено авторски материали. Той е без такса за участие, а творбите трябва да бъдат изпратени на имейл photographysamokov@gmail.com.
Всеки участник може да участва с по пет творби по всяка тема. Снимки, направени от изкуствен интелект, няма да бъдат допуснати.
След пет години в София се завръща сопраното Анджела Георгиу. Със своя лиричен, експресивен и мощен глас, тя притежава уникалната способност да предава дълбоки емоции и да пленява аудиторията, коментират от Софийската филхармония – домакин на събитието в зала „България“.
„Анджела Георгиу е известна със своето безупречно вокално майсторство и драматични интерпретации. Нейният репертоар обхваща белканто, веризъм и френски романтични роли, което демонстрира нейната изключителна гъвкавост и дълбочина. Обичана за своята естествена музикалност и елегантност на сцената, тя е не само завършена оперна певица, но и истинска дива в оригиналния смисъл на термина“, коментират от филхармонията.
На сцената в София ще партнира и тенорът Саимир Пиргу.
Концертът е под диригентството на маестро
Изложба със заглавие „Време-пространствени полета“ представя Огняна Серафимова в рамките на форума
„Изкуството като противодействие“, организиран от Градската художествена галерия във Варна. Нейните инсталации се намират във вътрешния двор на културната институция.
Тази изложба е за паметта. Това са моменти, които по един театрален начин са застинали в моите творби и много ми се иска публиката да е свободна да ги тълкува, каза авторката. „Стъпките на нашите деди носят усещането за многото хора, които са причина да ни има нас, благодарение на чийто труд е възможно нашето време. Това е философски поглед над основни понятия, които ме вълнуват, заключени най-вече в предметите, усещането за допир, за истинска вещ, която носи в себе си спомен и код. Това са инструментите, с които си служа, за да създам атмосферата, в която хората да се пот
За първи път в историята на „Аполония“ един режисьор има две премиери в рамките на Празниците на изкуствата „Аполония“ и за първи път е програмиран сериал. В две поредни вечери режисьорът Павел Г. Веснаков представи първия епизод на сериала „Всичко за сина ми“ и игралния филм „Безветрие“.
„За първи път ми се случва да представям и филм, и сериал, а реакцията на публиката е много интересна за мен, защото по интересен начин темите и във филма, и в сериала се припокриват“, каза Павел Г. Веснаков.
Той отбеляза, че и в двата проекта става дума за едно разпаднало се семейство. В едната продукция историята е разказана по много достъпен за широката аудитория начин, а в другата е крайно радикална като подход. „И се надявам, че публиката ще бъде отворени сетива за по-крайния и по-художествено рискован начин на раз
Планирано е и провеждането на мастърклас в залата на балетна школа „Па де Кре", насрочен за 7 декември. В него ще участват хореографи и балетни педагози от България, Русия и Гърция.
В програмата на арт олимпиадата са включени класически и модерни дисциплини, а в международното жури участват световно признати имена в балетното изкуство - Сара-Нора Кръстева, Костас Кафантарис, Трифон Митев, Инна Парамонова, Мария Табакова, съобщават от пресцентъра.
Отличените участници ще имат възможност да се включат в Европейската арт олимпиада, която ще се проведе през март 2025 г. в Любляна, Словения, както и в Континенталната арт олимпиада през май 2025 г. в Солун, Гърция. Предвидени са награди и стипендии за отличените частни и държавни балетни и хореографски училища, уточняват организаторите.
Утре, 4 декември, се закрива 54-тото издание на Фестивала на оперното и балетно изкуство в Стара Загора, което в продължение на две седмици бе център на вниманието за всички любители на изкуството.
Художникът Цветан Казанджиев ще изненада почитателите на изкуството му с бутикова изложба с миниатюри.
Тя ще бъде открита на рождения му ден – 17 октомври, в ямболската галерия LP-Art. Това съобщи художничката и галерист Лилия Парушева.
„Това е една изключително интересна изложба, тъй като Цветан Казанджиев за първи път ще представи работи малък формат, само четири на четири сантиметра. Ще бъдат подредени акварел, графика, рисунка, но и живопис, която той изключително рядко показва“, разказа Лилия Парушева.
В изложбата ще могат да бъдат разгледани непоказвани до момента творби на Цветан Казанджиев – както по-стари, така и съвсем нови.
„Ще бъде една компилация от различните направления в работата му, но в много миниатюрен формат, нещо много секретно, много интимно“, посочи собственичката на галерия LP-Art.
Регионален исторически музей – Русе е носителят на тазгодишната награда „Жива“ и получи отличието на церемония тази вечер в Габрово.
На награждаването присъстваха служебният министър на културата Найден Тодоров, кметът на Габрово Таня Христова, областният управител на Габрово Мария Башева – Венкова, директорът на Форумът за славянските култури д-р Андрея Рихтер и Йорданка Чобанова ръководител на Представителството на Европейската комисия в България.
„Щастлив съм, че наградата е в един от най-добрите музеи в България – този на град Русе", коментира пред журналисти министър Тодоров. Според него има още много, което трябва да се направи за музеите в България.
Проблемите са много, от една страна музеите са много, от друга страна – недостатъчно, предвид територията, предвид наследството и цивилизациите, които са били преди н
Концертът на хор „Чиксерда“ (Csíkszerda) от Унгария по случай Деня на българско-унгарското приятелство и унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз ще се състои в аулата на Софийския университет. Събитието е на 19 октомври, съобщават от Унгарския културен институт.
По думите им за хористите хор „Чиксреда“ означава не само пеене, а и споделения опит при организирането на концерти, програми и фестивали: „Чиксерда“ е импровизационен любителски хор, затова, освен че разширяват обичайните рамки на хоровото пеене, те превръщат в неизменна част от концертите си и играта със звука и движенията. Съставът гради репертоара си, черпейки от различни музикални традиции, използва с удоволствие средствата на хоровата импровизация, посредством които чест
„Национални кино дни“ ще има за първи път – на 14 и 15 септември, съобщават организаторите от Асоциацията на българските киносалони.
По думите им събитието ще се състои в избрани киносалони в цялата страна, а инициативата е насочена към популяризиране на киното като най-масовото изкуство.
„Това ще е ежегодно събитие, с което искаме да дадем възможността на масовия зрител да посети любимия си киносалон на невероятно атрактивна цена. Подобни събития се провеждат в цяла Европа и преминават при огромен успех. Българската асоциация на кината пренася опита на европейските колеги в България, като се надяваме това да зарадва зрителите и да даде един силен старт на предстоящия много интересен есенно-зимен сезон, когато ни очаква изключително силна филмова програма. За този сезон кината в цялата страна са подготвили много
Британската нео-сайкъделик група Temples отбелязва 10 години от дебютния си албум Sun Structures в София. Събитието е в City Stage на 9 ноември, съобщават организаторите от Fest Team.
Създадена в Кетъринг, Англия, през 2012 г., Temples е звукът на звънливи китари, находчиви и стегнати хармонии и носталгичен ретро стил и талантите на вокалиста и китарист Джеймс Багшоу, басиста Том Уолмсли, клавириста и китарист Адам Смит и барабаниста Ренс Отинк. Звукът им представлява смесица от винтидж продукция, вдъхновена от сайкъделията на 60-те години, но с изненадващо свеж и съвременен груув, коментират от Fest Team.
Издаденият през 2014 г. албум Sun Structures става изключително любим на публиката им и с основен принос за опреде