Изложба „Кинцуги“ на художничката Диана Бояджиева се открива в троянската галерия „Серякова къща“ на 11 декември, съобщи Мариела Шошкова, уредник в културната институция.
Това е първа самостоятелна експозиция за художничката в галерия „Серякова къща“ и ще включва живопис, стъкло и керамика.
Барабанистът Майк Терана запя песни на Франк Синатра под съпровода на Разградската филхармония.
Fly Me to the Moon и Gonna Fly Now в изпълнение на световноизвестния барабанист и Разградската филхармония под диригентството на Левон Манукян бяха изненадата на концерта „Класиката среща Майк Терана“.
Музикалната среща между класиката и рока завладя публиката в залата на Общинския културен център. На сцената прозвучаха класически произведения и обичани увертюри, но по един по-нестандартен начин.
В музикалната симбиоза се включи и сопраното Росица Метаниева. Освен две класически произведения, тя изпя и песен на „Лед Цепелин“ под съпровода на Майк Терана.
„Красиво е”, каза Терана при изпълнението на песента Fly Me to the Moon.
Емоциите на барабаниста, бурните аплодисменти на публиката превърнаха концертната вечер в н
Емблематична картина с маслени бои на Рене Магрит постави нов рекорд за художника и за най-скъпа сюрреалистична творба, след като беше продадена за 121 милиона долара на търг на "Кристис" в Ню Йорк, предадоха АФП и ДПА.
Картината "Империята на светлините" на Магрит, нарисувана през 1954 г., беше продадена за рекордната сума след 10-минутно наддаване на вечерната разпродажба на "Кристис" на произведения от 20-и век.
Рекордна сума за произведение на сюрреализма прави "Империята на светлините" и една от най-скъпите картини в историята на аукционите.
Тя е част от поредица от едноименни картини на Магрит (1898-1967), символизиращи играта на светлина и сянка, която той обича. Творбата пресъздава парадоксалния образ на къща през нощта, осветена само от улична лампа, под синьото дневно небе.
Художникът сюрреалист рисува картината при необичайни обст
Groundhog Day е вторият самостоятелен сингъл на Юлиан Костов. Песента е написана по време на последните локдауни, породени от пандемията, съобщават от „Орфей мюзик“.
Те разказват, че недоразумение относно ограниченията за пътуване фактически води до това Костов да бъде изключен от втория сезон на сериала на „Нетфликс“ „Сянка и кост“.
„Въпреки това, от разочарованието се ражда поривът да се изразява чрез музика, а хронологично това е втората песен, която Юлиан пише и записва след Rain. Той разсъждава върху личните си борби по време на тези трудни моменти с болезнено честни текстове, вплетени в меланхоличен музикален пейзаж, създаден с помощта на Любомир Иванов JKro. С рап стил, който ни връща в 90-те, Юлиан откровено говори за природата на зависимостите, опияняващата прегръдка на депресията и мрачните спомени за токсични връзки
Актрисата Йорданка Стефанова е тазгодишният носител на наградата на Община Сливен "Добри Чинтулов", съобщиха от пресцентъра на местната администрация.
Тя бе предложена от Съюза на артистите и от Института за изследване на изкуствата при Българска академия на науките (БАН).
Призът се връчва за постигнати високи художествени резултати в областта на литературата и изкуството на творци със значителен принос за духовното развитие на Сливен и българската култура.
Общо четири бяха подадените номинации за наградата - художникът Велин Динев, д-р Маргарита Дончева – художник, Павел Веснаков – филмов режисьор, сценарист и продуцент, и актрисата Йорданка Стефанова.
Носителят на наградата Йорданка Стефанова е родена през 1955 г. в Русе. Завършва актьорско майсторство при проф. Сашо Стоянов във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 1980 г. Дебюти
По традиция Симфониета-Видин кани почитателите на музиката на празничен концерт.
В програмата са включени произведения на фамилия Щраус, каза директорът на културния институт Мирослав Кръстев.
На 16 декември в зала „Филхармония“ във Видин музикантите ще зарадват жителите и гостите на града с изпълнения на любими валсове и полки в духа на виенската празнична традиция. На диригентския пулт застава маестро Свилен Симеонов, солист е сопраното Зорница Дамянова.
Изявата е музикален поздрав за предстоящите празници – Рождество Христово и Нова година, с пожелания за здраве, мир и благоденствие, каза директорът Мирослав Кръстев.
Той напомни, че на 20 декември в Културен център "Жул Паскин" във Видин ще състои последният от поредицата концерти в подкрепа на благотворителната инициатива „Българската Коледа“ под патронажа на президента
„Кинцуги” е японско изкуство за поправяне на счупена керамика, но също и философия, която третира счупването и ремонта като част от историята на даден обект, разказа Шошкова.
„Ще можем да се насладим на многобройните и сложни техники, които художничката използва, както и на различните материали и медиуми в тях – акварел, акрил, метално фолио, злато, сребро, мед, арт стъкло, допълни Шошкова.
В Деня на Стара Загора - 5 октомври, по традиция, за тридесет и втори път ще бъде представена изложба „Есенен салон“, което се организира от представителството на Съюза на българските художници (СБХ) - клон Стара Загора с подкрепата на община Стара Загора. Това става ясно от афиша с предстоящи събития по повод празника, публикуван на официалната страница на местната администрация.
Експозицията ще бъде открита в изложбена зала „Лубор Байер“. В нея ще бъдат представени 39 автори с 53 творби.
Всяка година жури, излъчено от СБХ, номинира отличилите се и присъжда Голямата награда на Есенния салон, която е пластиката „Тракийски конник“ на старозагорския скулптор Александър Козаров. Тази година е учредено и ново отличие - награда на СБХ, изразена в парична премия.
Експозицията може да бъде разгледана до 25 октомври.
Припомня
Актьорът Иван Юруков влиза в ролята на революционера Гоце Делчев в героичната постановка „Илинден“ под режисурата на Биляна Петрова, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас.
Публиката може да гледа спектакъла на 26 септември на сцената на Културен дом НХК в крайморския град.
Спектакълът разказва за революционера Гоце Делчев, който подготвя Илинденско-преображенското въстание през 1903 г., когато Македония все още стене под турско робство. Бурни и жестоки времена, когато смелият Гоце си спечелва името „Канатлъ шейтан“ – Хвъркатия дявол. „Това е Гоце Делчев – героят на един народ, който дава много жертви, за да извоюва свободата си“, посочиха от Общината.
Постановката е по текстове на писателите Пейо Яворов и Димитър Талев. Сценографията и костюмите са дело на Юлияна Войкова – Найман и Елица Андреева, хореогр
Американските награди за кънтри музика пропуснаха албума на Бионсе Cowboy Carter, съобщи АФП.
Номинациите за наградите бяха обявени в понеделник. 43-годишната Бионсе не получи номинация.
Критиката само ме стимулира да изляза от собствените си граници, написа певицата в Инстаграм.
Родената в Хюстън Бионсе стана първата чернокожа певица, оглавила американските класации на кънтри музика.
Наградите за кънтри музика ще бъдат връчени на 20 ноември в Нашвил. Не е изненадващо, че Асоциацията за кънтри музика проявява снобизъм, коментира "Ню Йорк таймс" по повод отсъствието на Бионсе сред номинираните на за нй-добър аблум. Тези, които са искали да чуят посланието и музиката на Бионсе, са я чули, се казва в коментар на "Ролинг стоун".
Благодаря ти, Бионсе, за това, че ни предложи един от най-новаторските албуми на всички времена, написа
Музика и произведения на изобразителното изкуство се събраха в единно послание към публиката при откриването на Коледната изложба на ямболски творци в Художествена галерия (ХГ) „Жорж Папазов” – Ямбол тази вечер.
Над 60 произведения от 39 автори бяха представени на фона на изпълнения на струнния квартет към местния Камерен оркестър „Дианополис”.
Поздрав към гостите с хармоника и флейта отправи и директорът на галерията Петко Йорданов.
Изложбата е особена силна, каза Петко Йорданов. Традиционно експозициите, които правим преди Рождество Христово, и изложбата „Светлината” – за празника на Ямбол са двете най-мащабни и представителни събития за ямболските творци, посочи още той.
Настоящата Коледна изложба е с особено значение за нас и поради факта, че е първата такава след тригодишното прекъсване, наложило се п
За шестнадесета поредна година сдружение Бургаска фотографска общност (БФО) организира годишната си изложба.
Тази година в нея са включени по-голям брой фотографии, а техен домакин е Културен център "Морско казино". Това коментира председателят на сдружението Пламен Русев.
"Включени са 19 участници с 57 творби. Темите са разнообразни в зависимост от авторите. Всеки снима в различен стил, което е и предимството на БФО. Има от пейзаж до голо тяло. Има и много жива природа като животни и птици, обитаващи района и езерата около Бургас. Снимани са специфични - и дори бих казал, емблематични места за града и околностите", заяви още председателят на сдружението и допълни, че по традиция, въпреки разнообразието от теми и стилове, в годишните изложби на БФО Бургас има централна роля.
По думите му в експозицията обикновено участват фотографи със снимки, правени не
Диана Бояджиева завършва Художествената гимназия в Казанлък и Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий‘‘, специалност „Стенопис“. От 1982 г. е член на Съюза на българските художници и на Дружеството на пловдивските художници.
Авторката има реализирани няколко самостоятелни изложби в България, Полша и САЩ, където живее до 1995 г., след което се установява в троянското село Шипково.