Камерен оркестър „Дианополис” от Ямбол ще представи тазгодишния си коледен концерт на 15 декември в зала „Съвременност” на Културно-информационен център „Безистен” в града, съобщиха на официалната си страница от формацията. Гост-диригент този път е маестро Иван Стоянов от Габровския камерен оркестър.
В програмата ще прозвучат творби на Вивалди, Торели, Локатели, Манфредини и любими коледни песни, допълват от „Дианополис”. Солисти на концерта са оперната певица Цветомира Гицова и цигуларят Божидар Рахнев.
Цигуларката Дорина Маркова ще свири за първи път в София от 20 години насам – на 4 декември в галерията на столичната улица „Оборище“ 5, съобщават от екипа .
Тя ще представи своя формат Bring Up the Music, в който обединява жанрове на музиката от различни епохи.
Събитието е посветено на 35 години от падането на Берлинската стена. То събира на едно място още Любо Киров, Орлин Павлов, Mилен Кукошаров, Краси Куртев, Брус Уайт, Иън Бърдж, Чарли Браун, Софи Алоуей, Христо Стамбулиев и др., разказват от екипа на цигуларката. Допълват, че в проекта ще се включат изтъкнати учени, художници, юристи, режисьори, хора от бизнеса и млади таланти.
Дорина Маркова е част от Abbey Road Studios в Лондон и оркестъра Saint Martin in the Fields. Участвала е в седем оркестъра във Великобритания, включително в Лондонската филхармония, Кралския филхармоничен оркестър
Завистниците умират, завистта – никога. Който печели време, е спечелил всичко. От всички безумия, най-голямото е да се опиташ да направиш света по-добро място.
Това са само част от афоризмите на Молиер, останали непреходни във времето и увековечени в творчеството на френския драматург, режисьор и актьор (1622-1673).
„Буржоата благородник“ влиза в афиша на Сатирата, в режисьорската интерпретация на Бойка Велкова.
„Пиесата е изключително актуална, без да е от най-познатите и най-масовите заглавия на Молиер. За сметка на това е много смешна и хаплива, представя човека такъв, какъвто е бил, какъвто е в момента, и какъвто ще продължава да бъде – не можещ да се откъсне от собствения си егоизъм“, казва драматургът Михаил Тазев.
„
Държавна опера – Пловдив гостува в Стара Загора на 27 ноември с операта „Милосърдието на Тит“ от Волфганг Амадеус Моцарт. Това съобщиха от старозагорския културен институт. Тя е част от програмата на 54-ото издание на Фестивала на оперното и балетно изкуство (ФОБИ).
Последната опера на Моцарт е рядко изпълнявано произведение поради необичайния сюжет и музикалните предизвикателства към изпълнителите, посочват от Държавната опера в Стара Загора. В България тя е поставяна само веднъж.
През последните десетилетия интересът и усетът към тази опера на Моцарт постепенно се възражда и тя е претърпяла над 20 различни продукции с повече от сто постановки из различни оперни театри по света.
„Милосърдието на Тит” и „Вълшебната флейта” са двете опери, които Моцарт композира в последната година от живота си - 1791. Интересното
Фестивалът за документално кино с фокус върху човешките права Sofia DocuMental обявява пълната програма на петото си издание. Тридесетте премиерни за България заглавия ще бъдат показани на девет локации в столицата, уточняват организаторите.
„Метаморфоза“ обединява филми, вгледани в най-личните аспекти на живота на своите герои – от откриващия „Без посока” на Елина Псику и въпросите около телесната автономия, през историите на „Изчезналите” в Япония, потеглили към нов живот другаде, или пък предизвикателствата пред хърватско-ромска двойка, която преосмисля традицията и стереотипите, до това какво е да си „Агент на щастие” в Бутан.
В категориите „Сфера на влияние“ и „Демокрация“ под прицел са темите, хората и местата по света, чиито имен
Посетителите на единствения плаващ музей на Балканите ще бъдат посрещнати с питка и мед в неделя, 22 септември, каза ръководителят на изнесена териториална структура на НИМ „Параход Радецки“ Кирил Трифонов. „Нарисувай българската Независимост“ е събитие, което ще се проведе в рамките на целия ден за нашите посетители, допълни още Трифонов.
Той уточни, че мероприятието е в партньорство с арт галерия Dali Vino, Враца. Гостите на „Радецки“ ще могат да нарисуват картини с български мотиви и ще получат чаша вино по случай празничния ден, допълни още Трифонов. Специална беседа е подготвена и за всички, които в неделя ще посетят НМП „Радецки“.
Припомняме, че на 30 октомври 1965 година започва изграждането на параход „Радецки“ в корабостроителния и кораборемонтен завод „Иван Димитров“, Русе. То
Маестро Иван Стоянов е дългогодишен диригент на Габровския камерен оркестър. Автор е на камерна и театрална музика, на аранжименти за камерен, симфоничен и духов оркестър. Концертирал е в Германия, Франция, Италия, Испания, Швейцария и много други европейски държави. Редовен гост-диригент е на камерния ансамбъл „Софийски солисти“. Иван Стоянов е и музикален директор на международния фестивал „Дни на камерната музика” в Габрово.
В празничния си концерт през декември миналата година камерен оркестър „Дианополис“ събра в Ямбол изявени оперни изпълнители и музиканти, чийто професионален път е тръгнал от града.
Камерен концерт в първо студио на БНР ще почете три годишнини, които се отбелязват през 2024 г. На 20 ноември, сряда, ще прозвучи музика по повод 100-годишнината на от рождението на Георги Тутев и Константин Илиев, както и на 90-годишнината на доайена сред българските композитори акад. Васил Казанджиев, информират от БНР.
По думите им на сцената ще са признати музиканти от различни генерации, обединени от идеята чрез авторската музика на тримата големи композитори да почетат значимия им принос за популяризирането на съвременната българска музика и съизмеримото им място в европейското и световно музикално творчество.
В концерта ще участват Надежда Цанова, Маргарита Илиева, Явор Желев, Мария Черноокова, Светлана Анчева, Негина Стоянова Теодора Атанасова, Магдалена Желева, Катерина Дякова и „Тайният оркестър
Изложба, посветена на големия български театрал Димитър Еленов, бе открита пред НДК (алеята пред кино Кабана).
На изложбата, състояща се от 28 панела, публиката има възможност да види моменти от кариерата на Еленов в театъра и киното. Фотосите документират значими моменти от живота на твореца, включително неговите сътрудничества с големи имена на българската сцена като Георги Черкелов, Наум Шопов, Анани Явашев, Катя Паскалева, Жана Стоянович и Цветана Манева в спектакли и филми на Вили Цанков, Асен Шопов, Николай Поляков, Асен Траянов, Костадин Джидров. Тези фотоси не само илюстрират работата на Еленов, но и представят един изключително богат и силен период от развитието на българското кино и театър през 70-те, 80-те и 90-те години на миналия век. Експозицията ще остане там до края на месеца, отбелязват организаторите.
„Паметта и нейното опазване е бе
Гигантски смърч, който ще служи за тазгодишната коледна елха пред Центъра „Рокфелер“, отпътува към Ню Йорк в четвъртък от родното си градче Уест Стокбридж в щата Масачузетс, съобщи АП.
Иглолистното дърво с височина 23 метра и тегло 11 тона бе отсечено в четвъртък сутринта и с помощта на кран бе качено на камион. То ще измине 225 км до Центъра „Рокфелер“, където ще бъде издигнато в събота. Дървото, което ще бъде украсено с 50 000 разноцветни лампички и короновано със звезда от Сваровски, ще остане на показ до средата на януари.
Това е първата коледна елха в Центъра „Рокфелер“ от 1959 година насам, която пристига от Масачузетс.
Жители и гости на Уест Стокбридж, някои от които облечени като Дядо Коледа, наблюдаваха иззад бариера как работниците отрязват дървото в четвъртък сутринта. Докато те правеха снимки и видеозаписи на събитие
Снежана Симеонова бе удостоена с Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров.
За четвърта поредна година Кюстендил бе домакин на тържествената церемония по връчване на Националната награда за скулптура "Акад. Иван Лазаров".
По традиция събитието е съпътствано с откриване на изложба на миналогодишния носител на наградата Крум Дамянов. За носители на наградата през 2024 год. бяха номинирани Георги Минчев, Емил Попов, Зиятин Нуриев, Снежана Симеонова и Стефан Лютаков, които бяха представени с основните им постижения.
По думите на организаторите за втори път в историята на Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров наградата се печели от жена. Статуетката бе връчена на Снежана Симеонова от кмета на община Кюстендил Огнян Атанасов.
Симеонова отбеляза, че за нея е изключителна чест да спечели наградата при така
Дуо „Ранас“ от Аржентина гостува в София по повод 20-годишния юбилей от отбелязването на Световния ден на тангото. Събитието е на 9 ноември в залата на ул. „Оборище“ 5, съобщават организаторите.
Пианистът Пабло Скиафино и бандонеонистът Леандро Шнайдер ще представят едни от най-емблематичните произведения на легендарния Астор Пиацола, класически танга и авторски композиции, които ще пренесат публиката в сърцето на Буенос Айрес. Сред тях ще бъдат Libertango, Oblivion, Adios Nonino, La Cumparsita и други, представени чрез диалог между бандонеона и пианото – най-важните инструменти за тангото.
Дуото има 30 международни турнета и стотици концерти в Европа, Азия и Латинска Америка.
Леандро Шнайдер е възпитаник на консер