Концертът-спектакъл Live on Broadway на Държавна опера – Русе пренесе в света на мюзикъла публиката в залата на Филхармонията в Скопие.
Завистниците умират, завистта – никога. Който печели време, е спечелил всичко. От всички безумия, най-голямото е да се опиташ да направиш света по-добро място.
Това са само част от афоризмите на Молиер, останали непреходни във времето и увековечени в творчеството на френския драматург, режисьор и актьор (1622-1673).
„Буржоата благородник“ влиза в афиша на Сатирата, в режисьорската интерпретация на Бойка Велкова.
„Пиесата е изключително актуална, без да е от най-познатите и най-масовите заглавия на Молиер. За сметка на това е много смешна и хаплива, представя човека такъв, какъвто е бил, какъвто е в момента, и какъвто ще продължава да бъде – не можещ да се откъсне от собствения си егоизъм“, казва драматургът Михаил Тазев.
„
Кураторът Ярослава Бубнова прави изложба на Калин Серапионов в Двореца. Експозицията е озаглавена „Пред очите ни“ и може да бъде разгледана от 16 октомври до 12 декември, съобщават от Националната галерия.
„Сред най-утвърдените художници в България, Калин Серапионов е плътно свързан с разгръщането на потенциала и развитието на огромните възможности на видео в контекста на изкуството. Съсредоточен е върху способността му да задържа внимание, да формира образ и да произвежда съспенс без наративни похвати и литературност на сюжета. Серапионов се посвещава на видеото още през 1990-те, изучавайки самостоятелно възможностите на камерите с магнитна лента и VHS-формата. Днес стъпва уверено в пространството на дигиталните технологии с подчертано критично отношение към клишетата, които се проявяват при масовата им употреба“, разказват от екипа.
По думите им
През 2024 Национален дарителски фонд (НДФ) „13 века България“ за четвърти път инициира Националния младежки конкурс „Заедно в изкуството за по-добро бъдеще“.
Темата е „Фантастичната сила на дарителството“. Тя e свързана с приоритетите на Фонда и предоставя възможност за изява на участниците, съобщиха от екипа на НДФ.
В конкурса участват ученици на възраст от 14 до 19 години от 7 национални гимназии и училища с профил обучение в областта на визуалните изкуства към Министерство на културата (МК). Всяко училище избра произведенията, които НДФ „13 века България“ да награди.
Днес в зала „Проф. Васил Геров“ НДФ „13 века България“ организира церемония и изложба с наградените творби.
Отличените през 2024 участници в конкурса са: Любослав Божиков – първа награда, Симона Баракова
В кариерата си съм казвала повече „Не“, отколкото „Да“. Отказвала съм повече изпълнения от тези, които съм приемала. Това е причината да продължавам да пея и да съм на сцената и днес.
Това казва световната оперна прима Анджела Георгиу, броени часове преди оперната гала, заедно с Националния филхармоничен оркестър и диригента Найден Тодоров. Събитието е на 10 ноември в зала „България“.
„Предпочитам качеството пред количеството и винаги съвсем съзнателно съм се старала да оставя силна следа във всяка една от моите роли. Аз съм много отговорен артист и съм наясно, че моите изпълнения ще останат като препратки към следващите поколения певци и към публиката“, казва сопраното.
Анджела Георгиу разказва и за незабравимите си срещи с български колеги:
Маестро Деян Павлов ще гостува на сцената на Държавната опера в Бургас като диригент на оперетната гала със заглавие "Любов, шампанско и кан-кан".
Тя предстои на 29 ноември, съобщават от културната институция в крайморския град.
Спектакълът ще представи популярни произведения из оперетната съкровищница, изпълнени от солистите, оркестъра, хора и балета на операта в Бургас.
Със свои изпълнения ще се изявят солистите Людмила Михайлова, Мария Цветкова-Маджарова, Нона Кръстникова, Шмилена Султанова, Яни Николов, Йордан Христозов и Делян Славов.
Оркестърът ще бъде ръководен от концертмайстора Христо Белчев, хорът – от диригента Александър Чепанов, а хореографията е дело на Марина Змеева-Маркова.
В програмата са включени арии, дуети и ансамбъл от „Царицата на чардаша“ от Имре Калман, арии, дуети и ансамбъл от „Веселата вдо
Изпълненията на Рафи Бохосян и солистите от Русенската опера Даниела Караиванова и Борис Луков, оркестъра и хора на Държавна опера-Русе под диригентството на Вилиана Вълчева от мюзикълите "Цар Лъв", "Коса", "Ах, този Джаз", "Уестсайдска История”, ”Мамма Миа”, “Красавицата и Звярът”, както и песните на Елтън Джон, Queen, Франки Вали, ABBA накараха публиката в залата да пее и танцува.
Концертът е реализиран с финансовата подкрепа на Министерство на културата на България.
По-рано днес част от творческия състав на Държавна опера-Русе посети и Българския културно-информационен център в Скопие.
Калин Серапионов ще води тур в изложбата си „Пред очите ни“ в Двореца на Националната художествена галерия (НХГ).
Събитието ще е на 30 ноември, съобщават организаторите.
Експозицията носи ретроспективен характер.
„Сред най-утвърдените художници в България, Калин Серапионов е плътно свързан с разгръщането на потенциала и развитието на огромните възможности на видео в контекста на изкуството. Съсредоточен е върху способността му да задържа внимание, да формира образ и да произвежда съспенс без наративни похвати и литературност на сюжета. Серапионов се посвещава на видеото още през 1990-те, изучавайки самостоятелно възможностите на камерите с магнитна лента и VHS-формата. Днес стъпва уверено в пространството на дигиталните технологии с подчертано критично отношение към клишетата, които се проявяват при масовата им употреба“, разказват от ек
Испанският актьор Начо Герерос пристига в България по повод 15-ата годишнина на „Би Ти Ви комеди“, която се отбелязва днес. Това съобщават от „Би Ти Ви медия груп“.
По думите им Начо Герерос, познат на българската публика като Коке от сериала „Новите съседи“, ще се срещне с почитатели в края на месец ноември.
„Би Ти Ви комеди“ стартира на 1 октомври 2009 г. като уникален канал за българския телевизионен пазар, който предлага само и единствено комедийна и забавно-развлекателна програма 24 часа в денонощието“, посочват от медийната група.
До няколко седмици ще започне излъчване и на премиерният сериал „По-пълна къща“, който е своеобразно продължение на ситкома „Пълна къща“ от 1987 г.
На 20 ноември е премиерата на „Солунските атентатори“ от Георги Данаилов в Армията, съобщават от трупата на театъра.
„В сумрака на 20-и век, когато една малка част от Европа живее в мир, а друга се задушава в сенките на империи, в Солун се запалва огънят на едно от най-драматичните събития в нашата история – борбата за освобождение на Македония и Одринско от османско робство. „Солунските атентатори“ ни среща с групата на „гемиджиите“– млади мъже, готови на всичко, за да променят съдбата на своя народ. Те живеят с осъзнаването, че свободата е недостижима без жестока саможертва, но въпреки всичко продължават напред, движени от безкомпромисен идеализъм и обич към родината“, разказват от театъра.
Режисьор е Иван Урумов. Сценографията и костю
Цигуларката Лора Маркова и виолончелистът Сион Найман ще имат рецитал в „Европейски музикален фестивал“.
На първата им самостоятелна изява на фестивала ще изпълнят творби за цигулка и виолончело от Моцарт, Глиер, Равел и Серве/Леонар, съобщават от „Кантус фирмус“.
Събитието е на 15 ноември в аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Завършили с отличие Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София, в момента и двамата музиканти са студенти в музикални академии, в германската столица. Найман следва при проф. Йенс Петер Майнц в берлинския Университет за изкуства, а Лора Маркова е студентка в музикалната академия „Ханс Айслер" при Коля Блахер. Като дуо те свирят заедно от 2020 година – още, к
Исторически обекти от България и чужбина оживяват в тематична изложба в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград. Културната институция отбелязва Световния ден на туризма - 27 септември с тематична изложба, експонирана във фоайето на библиотеката. Във витрините са изложени материали от фонда на библиотеката, свързани с интересни туристически обекти в България и чужбина, съобщи главният библиотекар Мила Маринова. „Отделено е специално място на Разград и региона с древна и богата история, където в града и околностите могат да се видят исторически паметници от различни епохи - Римският град Абритус – там може да бъде усетен духа на Римската империя“, обясни Маринова. Тя посочи, че едно от най-посещаваните места в региона е историко-археологическият резерват „Сборяново“. Най-важният исторически паметник там е Свещарската гробница