Изложба по повод 90 години от рождението на художника Тодор Цонев ще бъде открита на 6 декември в Художествена галерия – Балчик, съобщават от Историческия музей в града.
Около 400 рисунки, карикатури, шаржове от различни периоди на творчеството на художника, дарявани през годините, ще бъдат подредени в изложбените зали.
Магията на ABBA оживя с гласовете на Люси Дяковска и Милица Гладнишка в Народно читалище „Развитие 1869“ в Разград.
В препълнената зала двете певици, съвместно с Плевенската филхармония и под диригенството на Георги Милтиядов, изпълниха едни от най-известните хитове на шведската поп група.
В изпълнение на Люси Дяковска и Милица Гладнишка десетки разградчани чуха хитовите песни като Gimme, gimme, Lay Аll Your love, Take a Chance, One of Us, Mama Mia, Chiquitita, Money, Money и други.
Двете певици през цяло време приповдигаха атмосферата с песни, танци и неизчерпаема енергия, а публиката ги възнагради с бурни аплодисменти.
Концертът под наслов ABBA Symphonie е посветен на 70-ата годишнина на Плевенската филхармония.
Композициите на шведската четворка оживяват при голям интерес в цяла България в нов прочит за симфоничен орке
Художникът Еленко Петков представи юбилейна изложба – живопис под надслов „Картини от бъдещето“, посветена на 70 – годишнината си в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград.
Той бе представен от главния библиотекар на културната институция Мила Маринова.
„Изложбата, която откриваме днес, е изповед за несподелените до този момент чувства и видения, които са надграждали пласт върху пласт в творческото съзнание на художника Еленко Петков“, каза Маринова пред приятели и почитатели на културата, словото, картините и художественото изкуство.
„Има художници, които пресъздават това, което виждат, а други това, което знаят или са успели „творчески“ да откраднат. Но има и такива като Еленко Петков, които търсят една друга реалност, за която няма точни форми и думи. Реалност, извадена боле
Новата българска куклена постановка „Кой ме гъделичка?“ ще „оживее“ за първи път на сцената на Държавния куклен театър „Георги Митев – Жоро“ в Ямбол.
Пиесата на Румен Николов ще бъде поставена под режисурата на Евелина Кьосовска.
Премиерата ще е в началото на ноември, съобщи на пресконференция директорът на театъра Елена Дойчева.
„Кой ме гъделичка“ пренася в два фантастични свята с приключенията на „гъделчетата“ и „прахундерчетата“. Първите карат хората да се усмихват и да бъдат щастливи, а вторите искат всичко да е мрачно, сиво, скучно и мрънкащо, разказа режисьорът Евелина Кьосовска, повдигайки леко завесите на спектакъла в аванс.
„Това са и най-крайните състояния, които ние като хора изпитваме. Идеята на спектакъла е да припомним на децата, а може би и техните родител
Севар Иванов е отличен за ролята си в моноспектакъла „Кученцето се засмя“ с наградата за най-добър актьор – на театралния фестивал в Улан Батор, съобщават от Spam Studios.
За осма поредна година се организира международният фестивал на монодрамата „Парад на победителите” в монголската столица. В продължение на почти една седмица, артисти от Косово, Италия, Албания, Република Тува и домакините от Монголия представиха свои спектакли. В програмата е селектирано и българското представление на режисьорката Ана Батева.
С първото българско участие в историята на фестивала е открита състезателната програма, като представленията се бореха за три отличия – най-добър актьор, най-добър режисьор и гран при. Спектаклите са оценявани от
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите.
Освен постоянната експозиция и обогатената с новопостъпили експонати изложба „310 години пишеща машина“, гостите ни ще имат възможност да разгледат и фотоизложбата „София, уловена във времето“ – фотографска разходка из емблематичните сгради на столицата. Тя е дело на Елина Нинова“, разказват от екипа.
Европейски дни на наследството в София се организират от Столична община и Френски институт в България. Инициативата е част от Календара на културните събития на Столична община и от програма „София празнува 17 септември“.
/ВСР
Изложбата на Тодор Цонев е ретроспективен поглед към творчеството на българския художник, карикатурист, интелектуалец, дисидент. Връзката на художника към Балчик идва от добруджанския му корен, посочват от Историческия музей.
Тодор Цонев е роден през 1934 година в София. Той завършва Художествената академия през 1957 година в класа на проф. Илия Бешков, специалност „Карикатура“. Творчеството му е разнообразно и включва карикатури, сатирична пластика, исторически и битови композиции, дърворезби, живописни и скулптурни пана, акварелни серии, портретни шаржове, илюстрации на книги и рисунки.
Не бива да се подценяват фестивалите като платформа за разпространение на филмовите продукции. Това мнение изрази в интервю продуцентката Веселка Кирякова, която представи няколко филма на 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“ във Варна.
„Фестивалното кино се таргетира като елитарно и нишово с малко зрители, но според мен не е така. Едно заглавие обикновено има по няколко прожекции пред пълни зали и това са зрители, които не бива да се пренебрегват. По цял свят фестивалите генерират много публика и е важно да участваме. Винаги салоните са пълни не само с професионалисти, а и с местни хора“, коментира тя.
По думите й България е много малък пазар за разпространение на пълнометражните игрални продукции на голям екран, особено за артпроектите и е трудно да се достигне до широк кръг публика, въпреки че вече има дистриб
Приказка за светлата промяна, която всеки може да донесе на света, разказва художничката Светлана Генчева с изложбата си от „живи“ картини „Митология на моя аквариум“.
Експозицията, в която изображенията се раздвижват, когато се гледат през телефон или таблет, ще бъде показана за първи път в България на 27 и 28 декември в Червената къща в София, съобщи художничката.
Когато застанеш пред тях с устройство, на което е свалено приложение за добавена реалност – безплатно и много лесно за работа, ефектът е много интересен. Картините „оживяват“ и се получава нов вид изкуство – симбиоза между виртуална и традиционна живопис, разказа тя.
В двата дни от 17:00 и 20:00 часа ще бъде прожектиран и едноименният късометражен филм, направен по платната в изложбата , който досега е показван само на фестивали. Той е по с
Градската художествена галерия в Пловдив посвещава месец октомври на Йоан Левиев по повод 90-годишнината от рождението му, съобщиха от културната институция.
От осми октомври в зала „2019“ ще бъдат представени 85 негови платна.
Красимир Линков, куратор на изложбата „Йоан Левиев“ и директор на галерията, е избрал да срещне публиката с автора чрез неговите най-добри живописни произведени от серии, които художникът сам особено цени. В залата се открояват платната от живописните цикли „Царски времена“ и „Ахилес“.
„Атаката на Ахилесовците“, „Парадът на Ахилесовците“ и другите композиции от тази поредица са впечатляващи спектакли на катарзиса на човешката душа, на борбата за надмощие, в която триумфалната победа се изражда в бутафорен изблик на опиянение, пише Линков в монография за а
Петдесет хиляди разноцветни лампички бяха запалени на емблематичната коледна елха пред Центъра „Рокфелер“ в сряда вечерта, 4 декември, под погледите на стотици зрители, събрали се за празничната традиция в Ню Йорк, предаде Асошиейтед прес.
Норвежкият смърч, който тази година идва от малко градче в Масачузетс, е украсен със звезда корона на „Сваровски“, на която греят три милиона кристала.
Дървото е високо 23 метра. То е дарено от семейство Албърт от Уест Стокбридж, Масачузетс, бе отсечено през ноември и натоварено на камион със специална платформа.
Известната празнична атракция, разположена пред Центъра „Рокфелер“, ще бъде изложена до средата на януари. На Коледа елхата ще свети в продължение на 24 часа. След края на празничния сезон смърчът ще бъде използван за дървесина.
Присъствието на полицията бе засил
Коледно-новогодишният фестивал в Русе предлага много музика и забавления. Това съобщиха от общинската управа, които са организатор на събитията.
Началото на фестивала ще бъде дадено на 4 декември т. г., когато ще грейнат светлините на голямата коледна елха, а Дядо Коледа и Снежанка ще бъдат специални гости на празника.
В Регионалната библиотека "Любен Каравелов" ден по-късно ще бъде открита коледна и новогодишна изложба. В нея ще бъдат представени поздравителни картички, книги, периодични списания и писма до Дядо Коледа.
Програмата на фестивала включва и коледна изложба на Дружеството на художниците в Русе, която ще бъде открита на 12 декември.
Традиционното коледно надиграване на Община Русе ще се състои на 15 декември. Фолклорни състави ще се погрижат за доброто настроение на присъстващите, а специален гост ще бъде певицата Нелина. В същия
Тодор Цонев е известен с политическите си карикатури. Той рисува тайно стотици карикатури на Тодор Живков и на неговото семейство. Цонев създава пластики, но творбите му виждат бял свят през 1989 година.
През 1990 г. в галерията на столичната ул. „Шипка" 6 е открита изложба под надслов „Летопис на авторитаризма". В нея са изложени творби на художника, рисувани в продължение на 32 години. Тогава са представени 499 карикатури от общо 2300 и 29 малки пластики.