Соня Йончева получи приза си „Музикант на годината 2023“.
Статуетката на скулптура Христо Илиев бе връчена от генералния директор на Българското национално радио (БНР) Милен Митев, съобщават от медията.
За мен „Аполония“ е един подарък за всички нас - и артисти, и публика. Десет дни, които всички ние чакаме с огромно нетърпение. Защото тук се случват толкова качествени неща, атмосферата е изключително примамлива и уютна, че наистина всеки от нас чака тези десет дни с нетърпение и вълнение.
Това каза Хилда Казасян, която снощи изнесе концерт заедно с Плевенската филхармония в рамките на 40-ите Празници на изкуствата „Аполония“.
Аз съм имала късмета покрай семейството, в което съм родена, да съм тук от първите издания. Честна дума, не помня първото си участие като изпълнител на „Аполония“, отбеляза с усмивка певицата. Тя уточни, че е имала много участия в този фестивал - и във фабрика „Комина“, и на мястото, където са джазовите изпълнители, и в амфтеатър „Аполония“. „Имала съм доста концерти, така че няма
Колумбийската певица Карол Джи е звездата на латино музиката за 2024 г., след като от началото на тази година жъне успех след успех, получава награда след награда, стана първата латиноамериканка, обявена от списание "Билборд" за "Жена на годината".
Преди дни тя спечели осем отличия на церемонията за латино музика на "Билборд", като сред тях за изпълнител и турне на годината.
През февруари колумбийката стана първата жена, взела награда "Грами" за най-добър албум с ърбън музика за Mañana Será Bonito. Продукцията й стана първият испаноезичен албум на изпълнителка, достигнал до челното място в класацията "Билборд 200".
В края на юли Карол Джи приключи и световното си турне за популяризиране на албума Mañana Será Bonito, който е четвъртата студийна продукция в кариерата й. Приходите от обиколката надхвърлят 307 мил
Много важно е, че в днешния ден – 8 декември, в който Католическата църква празнува непорочното зачатие на Света Богородица, вече е осветен олтарът на катедралата и е извършена първата литургия, отбеляза той.
Монсеньор Пройков разказа, че церемонията снощи е била много прецизно организирана и с голяма тържественост, но в последния момент са се наложили промени заради времето.
Първоначално церемонията трябваше да бъде на открито и всички да бъдат свидетели как епископът, подобно на традицията, която има и в Православната църква, три пъти чука на главните врати, призовава да се отворят и най-накрая с натиск влиза вътре.
Това се осъществи, но всички поканени, включително и височайшите гости, бяхме вече в катедралата, защото вън духаше силен вятър, казаха със скорост от 80 км/час, и валеше дъжд, посочи българският епископ.
Изключит
Румънски скулптор създаде метална рокля с тегло приблизително 55 килограма, направена от 4-милиметрови стоманени жици, заварени една с друга, и метален костюм, вдъхновени от 3-годишната му дъщеря, предаде румънската агенция Аджерпрес.
Двете творби символизират среща в бъдещето между бащата и неговата 18-годишна дъщеря на бал.
Роклята и костюмът са изработени от скулптора Андрей Ръзван Гицъ по поръчка на румънски хотел.
„Повечето от моите скулптури са по поръчка на клиенти и тази е за мой клиент, който искаше място, където хората да могат да правят красиви снимки за Instagram. Разбрахме се да направим рокля и костюм, а творбите посветих на дъщеря си. Дъщеря ми сега е на 3 години и 8 месеца. Аз съм създателят на тези творби, но ги посвещавам на хората, които са ми скъпи, това е моята тайна. Представих си, че дъщеря ми навършва 18 години и отивам с нея
Дуо „Ранас“ от Аржентина гостува в София по повод 20-годишния юбилей от отбелязването на Световния ден на тангото. Събитието е на 9 ноември в залата на ул. „Оборище“ 5, съобщават организаторите.
Пианистът Пабло Скиафино и бандонеонистът Леандро Шнайдер ще представят едни от най-емблематичните произведения на легендарния Астор Пиацола, класически танга и авторски композиции, които ще пренесат публиката в сърцето на Буенос Айрес. Сред тях ще бъдат Libertango, Oblivion, Adios Nonino, La Cumparsita и други, представени чрез диалог между бандонеона и пианото – най-важните инструменти за тангото.
Дуото има 30 международни турнета и стотици концерти в Европа, Азия и Латинска Америка.
Леандро Шнайдер е възпитаник на консер
„Срещаме се в края на една изключително успешна година. Освен блестящите представяния на Соня Йончева на най-престижните световни сцени, това е година, в която българската публика най-после дочака оперни постановки в три от коронните й роли. Публиката в София, Пловдив и Варна я слуша в „Бохеми“, „Тоска“ и „Мадам Бътерфлай“. Утре е оперната гала, която се нарича „На една звезда“. С огромна радост и вълнение връчвам приза „Музикант на годината 2023“ на една истинска звезда, която огрява световните сцени, но не забравя българската публика“, каза Милен Митев, цитиран от БНР.
Соня Йончева бе обявена за носител на приза „Музикант на годината“ през месец май тази година. Тя спечели вота на публиката в националната анкета, организирана от предаването за класическа музика „Алегро виваче“ на програма „Хоризонт“ по БНР.
Художникът Красимир Желев ще представи в Самоков изложба живопис с около 20 платна. Тя ще бъде официално открита на 13 септември в Сарафската къща в града, съобщи кураторът Георги Георгиев.
Той посочи, че творбите са живописни – масло върху платно. Георгиев каза, че е съученик с Красимир Желев и заедно са участвали в множество изложби.
Желев участва и в пленера "Нишки на времето", който се състоя през месец август в Самоков.
Изложбата се открива съвместно между самоковската „Ретро арт галерия“ и Национален дарителски фонд „13 века България“.
Красимир Желев е роден на 27 февруари 1968 година в село Василево, област Добрич. Завършва Средно специално художествено училище (дн. Национална гимназия по пластични изкуства и дизайн „Академик Дечко Узунов“) в Казанлък и педагогика на пластичните изку
Реставрация на творбата „Нощна стража“, създадена през 1642 г. от нидерландския художник Рембранд ван Рейн, започна пред посетителите на музея „Райксмузеум“ в Амстердам, предаде Ройтерс .
Осем специалисти работят по една от най-известните картини на Рембранд, като използват различни техники и изкуствен интелект. Процесът се извършва пред посетителите на музея в остъклено пространство. Целта на експертите е да отстранят слой лак върху шедьовъра, за да разкрият оригиналния цвят.
„Рембранд рисува с много ясен контраст между светлината и сенките. Това обаче не е очевидно в картината „Нощна стража“. Затова смятам, че след като бъде реставрирана, тя ще придобие много по-голяма дълбочина и фигурите в картината ще оживеят“, каза директорът на музея Тако Дибиц.
Експертите започват да се подготвят да работата по карти
Байройтският фестивал се отказва от четири постановки през юбилейния си сезон през 2026 г. поради бюджетни съкращения, предаде Асошиейтед прес.
Германският фестивал, посветен на композитора Рихард Вагнер, обясни решението с трудовите договори на служителите си в обществения сектор и с невъзможността да увеличи приходите си. Организаторите на форума съобщиха, че самофинансирането е 55%.
Байройтският фестивал е създаден по искане на композитора. Той се управлява и до днес от неговата правнучка Катарина Вагнер.
Организаторите бяха планирали да представят 10 музикални произведения на германския композитор по случай 150-годишнината на фестивала през 2026 г., а операта „Риенци“ ще дебютира на сцената на театър „Фестшпилхаус“. Това е третата завършена опера на Вагнер. Разказва за живота на италианския политик от 14-и век Кола ди Риенцо.
Триото на Живко Петров (JP3) постави в Бургас начало на зимното турне, с което представя своя най-нов албум Beyond The Flesh. Композициите в него са създадени основно като саундтрак към игралния филм "Плът" на Димитър Стоянович. Продукцията, чиито снимки приключиха в началото на миналата година, се очаква да излезе на екран в началото на 2025 г. заедно с албума, който ще бъде издаден на компактдиск, обяви пианистът Живко Петров.
Пред препълнената зала на Експозиционен център "Флора" в морския град последната вечер от ноември се превърна за публиката в своеобразна филмова прожекция, но съставена изцяло от музика. В нея пианистът Живко Петров заедно с барабаниста Димитър Семов и Димитър Карамфилов зад контрабаса пресъздаваха филмови сцени не с кадри, а с мелодии.
Живко Петров обяви, че това е един от редките случаи, в които музиката към един филм
Община Плевен, посолството на Република Казахстан в България и Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ - БАН) са носители на отличието „Златна монета Култура“.
Това стана известно на тържествена церемония, която се състоя тази вечер в Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ в Плевен. Организатори са Съветът на европейската научна и културна общност и Клубът на българския културен и научен елит.
Председателят на Съвета на европейската научна и културна общност Росица Златанова отбеляза, че трите отличени институции имат голям принос за популяризиране на международния културен обмен и на българската култура.
Тя подчерта, че „Златна монета Култура“ е притежание на едни от най-авторитетните институции в България като Народния театър „Иван Вазов“ и Националната