Шест изложби, коледно изложение на минерали, фосили и скъпоценни камъни, научна конференция и два концерта са в програмата на Националния музей „Земята и хората“ през декември, съобщават от екипа.
Сред акцентите са четири временни изложби на музея - „Нови постъпления 2024“, „Зелената приказка на камъка“, „В чудния свят на конкрециите“- колекция на Ванюша Иванов, и „Умни минерали за умни телефони“, които може да бъдат разгледани през целия месец.
Осем камбани се завръщат в "Нотр Дам" три месеца преди откриването на възстановената катедрала, съобщи АФП. Сред тях са над четиритонната "Габриел" и малката, едва 782-килограмова "Жан-Мари".
След петгодишния мащабен ремонт, ангажирал 250 компании и стотици занаятчии, катедралата трябва да отвори официално вратите си на 7 декември.
Пожарът, който опустоши катедралата, избухна на 15 април 2019 г.
Осемте камбани носят имената на хора със значение за "Нотр Дам" - "Жан-Мари" е посветена на Жан-Мари Люстиже, архиепископ на Париж от 1981 г. до 2005 г. Те бяха преместени през юли 2023 г., за да се улесни ремонтът на северната кула и са почистени от оловния прах.
С пожелание да търсят смело нови форми на творчески изяви и да се развиват като артисти председателят на групата на художниците в Ямбол Петър Тепсизов се обърна днес към колегите си при откриването на традиционната „Коледна изложба” на представителството на Съюза на българските художници (СБХ) – Ямбол.
Той каза, че групата става все по-цветна и по-интернационална, като в последните години със свои творби се включват автори от Русия и Великобритания, които живеят в населени места в Ямболско. Това придава една допълнителна емоция в нашите изяви и показва, че нещата се развиват по положителен начин, допълни Тепсизов.
„Коледна изложба“ е последната изява за календарната 2024 година на местните творци. В нея няма да видите джуджета, еленчета и „снежанки”, но тя е символичен подарък за приятелите на изобразителното изкуство, каза още
Проф. Атанас Тотляков, куратор на изложбата „Метарезерви – вариации на метамодерни теми", заяви , че концепцията за експозицията не е нова, а от 2023 г.
Той отбеляза, че участниците искат периодът от 20 години между последното проведено международно биенале на съвременното изкуство в Шумен и проектът „Метарезерви" да бъде акумулиран и събран като резерв към всичко това, което съвременното изкуство може да постави на днешния ден.
„Изключително смесени са формите на произведенията, няма ограничение за тях. Включени са както постмодерни обекти и инсталации, документирани пърформанси, така и модерни средства на живописта, рисунката и начините, по които те могат да бъдат смесени в едно ново начало, което всъщност наричаме метамодернизъм", добави проф. Тотляков.
Той отбеляза, че в изложбата участват преподаватели и студенти от Великотърновския
Фестивалът на съвременната българска керамика ще бъде открит на 12 декември и ще продължи до 3 януари в столичната галерия „Арт хотел“, информират от Съюза на българските художници (СБХ).
„Предстои втората изложба на Фестивала, който тази година е мобилен и ще се проведе на няколко места в България. След Орешак идва в София“, казват от екипа.
В изложбата участие вземат Алена Николаева, Данчо Йовчев, Даян Грант, Елена Виденова, Емилия Емилова, Енчо Ганковски, Георги Миленов, Гергана Димитрова, Захари Иванов, Димитър Петров, Ирина Пожарицкая, Ирина Вачкова, Ива Иванова, Женя Адамова, Коста Данев, Кристина Попова, Мария Дянкова, Мария Радоева, Мария Вълчева, Мария Йованович, Марта Димитрова, Мила Воденичарова, Миленка Златинова, Надежда Христова, Наргис Бояджиева, Неда Личева, Невелина Янакиева, Росица Шидерова, Росица Трендафилова, Розалия Христов
Образованието е важно за художника и помага за неговото развитие, но той винаги се стреми да бъде спонтанен в творчеството си и да направи нещо различно от другите. Това мнение изрази в интервю Стоимен Стоилов. Той отбелязва своята 80-годишнина с юбилейна изложба в родния си град Варна, която се открива в неделя вечер.
Според него най-трудното нещо и за художници, и за зрители е да си изградят вкус. Той не смята, че трябва да се определят граници за изкуството и всеки може да го осъществява както го разбира, но който не се е образовал достатъчно, а му харесва, трябва да се образова и да види кое е сериозното изкуство. Трябва да има все пак някакви ориентири, посочи още той.
Стоимен Стоилов, който от 1991 г. живее и работи във Виена, призна, че стремежът му е да рисува пълноценно и ако се получи сериозно произведение, се радва то да остане в България. Той пр
От 6 до 8 декември ще се проведе коледно изложение на минерали, фосили и скъпоценни камъни.
На 13 декември ще има научна конференция „Геонауки 2024“ – постерна сесия и Коледна вечер на геолога.
Концертът на открита сцена по повод Никулден с участието на Тони Димитрова и дуета на братя Аргирови, на който бяха включени светлините на коледната елха в Бургас, постави и началото на празничната музикална програмата, която ще продължи да подгрява настроението на бургазлии и гостите на града до Нова година.
Това съобщиха инициаторите от Община Бургас.
Всеки ден на откритата сцена ще се изявяват различни групи и формации от града, като пауза е предвидена само за коледните празници и в последните дни преди Нова година.
На 9 декември програмата на площад "Тройката" предлага концерт на Веси Бонева. В следващите дни публиката може да гледа и слуша изпълнители и формации като "Бъг", "Горещ пясък", Debby&Charly, Петя Методиева, Stone Shadow, Burgas Big Band, Once.
На 14 декември ще се представят също битова група за фолклорни песни "Златни кестени"
Актьорът Тимъти Шаламе - една от най-търсените звезди на Холивуд от по-младото поколение, се появи изненадващо на конкурс за свои двойници в Манхатън, Ню Йорк, предадоха Асошиейтед прес и АФП.
Около 20 млади мъже с изсечени челюсти и вълнообразна коса с цвят на лешник се бяха събрали в нюйоркския парк "Вашингтон скуеър", когато около 30 минути след началото на събитието актьорът от "Призови ме с твоето име" се появи за изненада на всички.
Тимъти Шаламе се промъкна през тълпата, скрит зад черна маска и бейзболна шапка, преди да се насочи към двама двойници, които позираха за снимки. След като застана помежду им, 28-годишният актьор свали маската си, а паркът беше оглушен от писъци. Моментът беше запечатан на снимки, които бързо се появиха в социалните мрежи. Не липсваха и скептици, които се чудеха дали това наистина е холивудската звезда или просто някой негов много добър
В Хасково започва 49-ото издание на Музикални дни „Проф. Недялка Симеонова“, в рамките на които се провежда и Международният конкурса за млади цигулари.
Тази година дните ще са от 18 до 20 октомври на сцената на театър „Иван Димов“, съобщиха на пресконференция заместник-кметът на Хасково Мария Вълчева и маестро Цанислав Петков, диригент на Камерен оркестър – Хасково.
Общо 13 цигулари от България и Белгия са заявили участие в четирите конкурсни възрастови групи.
Тази година председател на журито ще е проф. Гинка Гичкова, преподавател по цигулка в Националната музикална академия (НМА) „Проф. Панчо Владигеров“. Членове са: проф. Пламен Джуров – диригент, преподавател в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, проф. Кремена Оксенкруг – директор на Симфоничен оркестър – Сливен, преподавател по цигулка в Кр
Вечер на романса със заглавие "Говори Сергей Рахманинов" огласи залите на Археологическия музей в Созопол днес.
Концертът бе част от музикалната програма на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в морския град.
В първия понеделник на септември публиката имаше възможност да чуе изпълненията на сопраното Цветана Бандаловска в акомпанимент на рояла на Благовеста Константинова. Двете поднесоха програма от 18 композиции на Рахманинов, посветена на 150-годишнината от рождението на руския композитор, която се навърши през 2023 г.
В тях прозвучаха текстове на различни автори, сред които с по две творби бяха включени поетите Глафира Галина, Алексей Апухтин, Алексей Плещеев, Константин Балмонт.
Благовеста Константинова направи две самостоятелни изпълнения. Първото бе на "Мелодия" оп. 3, номер 3, а второто на "Прелюд" оп.3, номер 2 бе изненада, която не бе обяв
С премиерата на спектакъла "Опит за летене" по Йордан Радичков Русенският театър ще открие на 13-и септември (петък) новия творчески сезон.
"Моят опит с Радичков е многогодишен. Той е един от най-обичаните автори. Според мен е и един от най-важните автори в света за неговото време", каза режисьорът на спектакъла Недялко Делчев.
По думите му словото на писателя и неговите образи са невероятни. "Втората благодат след Радичков е трупата на Русенския театър, която обичам и затова съм тук", каза още Делчев.
Той обясни, че балонът в спектакъла е метафора на онова, което животът не ни дава, или ние не го виждаме.
Гост-актьорът Алексей Кожухаров обясни, че за първи път играе в спектакъл по пиеса от Радичков. "За мен това е прощъпалник и много се радвам, че попаднах в компанията на колегите от Русе, с които се сприятелихме и се работи приятно и
Ден по-късно, на 14 декември, музеят ще бъде сцена на благотворителен концерт на Янко Маринов и Софийския камерен хор „Васил Арнаудов“.
Изложба на детски рисунки от ателие „Приказен свят“ ще бъде открита на 15 декември. А на 18 декември ще бъде представена изложбата „Изкуствен интелект и НЕТ генерацията, проект „Дигиталната ера и НЕТ“ на СО-Триадица.
На 19 декември музеят ще бъде домакин на концерт на Симфониета-Видин.
/ВСР