До 25 януари е срокът за кандидатстване за 13-ото издание на националния конкурс „Път към славата“, съобщават организаторите от арт център „Кърнолски“.
Артисти между 3- и 35-годишна възраст могат да участват. Конкурсът е разделен в пет категории – танц, вокал, фолклор, инструменталисти и класическо пеене.
Фестивалът на любителските театри на името на Кръстьо Пишурка бе официално открит с церемония пред Народно читалище (НЧ) „Постоянство 1856“ в Лом, съобщиха от общинската управа.
Театралният фестивал се провежда за 17-ти път и ще продължи до 29 септември. В него ще участват състави от София, Стара Загора, Плевен, Свищов, Монтана, Алфатар, Берковица, Белене, Самоков, Костинброд, Козлодуй, Ботевград, Ракитово и Златица.
Председателят на читалищното настоятелство Недялка Трайкова представи журито, в което участват Наташа Колевска – театровед и драматург, Пламена Гетова – актриса в театър „Българска армия“, и режисьорът Петър Денчев.
Организатор на събитието е Народно читалище „Постоянство 1856”, а съорганизатори са Съюзът на народните читалища и Община Лом.
Театралният огън бе запален от Милчо Бори
В навечерието на Деня на народните будители, който отбелязваме на 1 ноември, в Регионалния исторически музей (РИМ) в Благоевград бе открита изложбата на Македонския научен институт „Кузман Шапкарев – живот и дело“.
Изложбата проследява живота и творческия път на големия възрожденец, разказа уредникът в музея в Благоевград д-р Елена Чалгънова. По думите творческият път на Шапкарев е многопластов, а още съвременниците му подчертават неговата изключителна енергия и работоспособност. Благодарение на трудолюбието си успява да постигне толкова много в рамките на един живот, посочи д-р Чалгънова.
Кузман Шапкарев има 30-годишна практика, която упражнява в различни градове на географската област Македония – Струга, Битоля, Кукуш, Прилеп, Солун, разказа историкът и уредник в РИМ – Благоевград. Той е и инициатор за създаването на мъжка ги
Артистичната двойка Любен Генов и Мария Райчева се представя за първи път с изложба във Варна. В галерия „Ларго“ те изследват взаимоотношенията между морето и брега с поредица живописни платна, създадени в последната година специално за изявата им.
Провокацията идва от комуникацията между галериста и художника. Това е една много важна връзка, която не бива да се подценява, сподели Любен Генов. Уговорката за изложбата е отдавна. Някои от нещата са рисувани през пролетта и лятото, а последните и през есента, защото този сезон е много вълнуващ и вдъхновяващ.
Тъй като сме гости във Варна, бе логично да се опитаме да направим нещо тематично за взаимоотношенията между морето и брега, тази вечна провокация за всеки творец. Темата ни е вълнувала и преди, а сега се връщаме към нея, каза Генов, който представя само нови творби.
Според него морето
Актьорите от Драматичен театър „Борис Луканов“ в Ловеч репетират по четири премиерни заглавия, съобщи Цветан Тодоров, пиар на културната институция, на пресконференция в Националния пресклуб в града.
Той посочи още, че тъй като театърът е в ремонт, актьорите репетират на различни сцени.
Първото заглавие е „Изгубената Коледа“, като представлението най-малките зрители ще могат да гледат на 2 декември.
Това е авторски спектакъл на актьора Петко Венелинов. Участват Боряна Бабанова, Георги Грозев, Явор Костов-Яша.
На 8 декември е премиерата на „Асансьорът“ – пиеса на Георги Марков. Режисьор е Йосиф Сърчаджиев, участват актьорите Гьорги Трайков и Янислава Линкова.
„Интересното тук е, че преди 55 години Йосиф Сърчаджиев като студент е репетирал в същата пиеса с режисьора Апостол Карамитев, кой
За предстоящите Коледни празници Симфониета - Видин представя в Ямбол концерт „Вечер с четирима звездни тенори” (The Four Tenors Night), съобщава организаторът на събитието в Ямбол Панайот Балахуров от продуцентската къща „Стар продъкшънс”.
В музикалната вечер на 3 декември участват трима български изпълнители - Марио Николов, Стефан Петков и Андрея Мирчев, както и румънският тенор Разван Сарару.
Под съпровода на Симфониета - Видин с диригент Петър Димитров ще прозвучат популярни оперни и оперетни арии, италиански канцонети, френски, испански и коледни песни, допълва организаторът. В репертоара са включени произведения от Росини, Доницети, Верди, Ди Капуа, Де Куртис, Лара и др.
„The Star Tenors" е музикален проект, създаден по идея на тенора, режисьор и телевизионен водещ Марио Николов, реализиран съвместно с „Art Vox Associa
Най-изявените сред участниците ще получат специално изработени призове, покани за участие в международни фестивали в чужбина, парични награди, както и стипендии от Министерство на образованието и науката, подпомагащи творческия път на таланти, разказват организаторите.
От арт центъра отбелязват, че музикалните домакини на конкурса - вокална студия „Дъга“, тази година отбелязват 30 години от своето създаване. Те ще изберат един от всички участници, който да получи възможността да стъпи на сцената на международния фестивал Magia Italiana в Римини, Италия.
Кристиян Янкулов отбелязва 269-ата годишнина от рождението на Моцарт с концерт-спектакъл. „Happy Birthday, Mozart“ ще се състои на 27 януари 2025 г. в Централния военен клуб, съобщават организаторите.
По думите им Янкулов ще поведе публиката на пътешествие през живота и емоциите на гениалния композитор. Концертът ще включва музикални, театрални и визуални елементи.
Произведения на композитора ще бъдат изпълнени от Proma Orchestra, а театрални и танцови интерпретации ще допълват музикалната програма. Ще бъдат представени и фрагменти от операта „Вълшебната флейта“.
Събитието ще е под почетните патронажи на Андреа Икич-Бьом, посланик на Австрия в България и кмета на Столична община Васил Терзиев.
Софийската опера и балет отвори днес свой клуб за срещи, разговори за музиката, представяне на проекти и прожекции на филми.
„Това ще е място за досег с нашето изкуство, портрети, книги, изложби – всичко, което е свързано с музиката“, каза акад. Пламен Карталов (директор на трупата) пред първите гости днес. Пространството се намира в подземната част на операта.
„Тук навремето беше ресторант „Опера“. Имаше прекрасна кухня. Проблемът на операта беше, че от кухнята отиваше към сцената и често „Травиата“ завършваше с оркестъра на това заведение, и това най-много дразнеше. След това кой ли не го е взимал под наем, но успяхме да се отървем от наематели, макар че това носи печалби. Но ние решихме да си го превърнем в наша сцена“, обясни Карталов.
Той се пошегува, че клу
„Котка върху горещ ламаринен покрив“ се завръща в репертоара на ямболския Драматичен театър „Невена Коканова“, съобщиха от културния институт на своята фейсбук страница.
Спектакълът ще се играе на ямболска сцена на 16 октомври, а на 17 октомври „Котка върху горещ ламаринен покрив“ ще гостува във Военния клуб в Сливен.
В постановката на режисьора Бойко Илиев публиката отново ще гледа Йоана Буковска-Давидова и Янина Кашева. Главната роля на Брик е поверена на Милен Каракамушев. Участват също Михаил Лазаров, Цветелина Кънева и Георги Ружичка. Сценографията и костюмите са дело на Жанета Иванова.
„Изострени до крайност, но прикрити с лицемерие и лъжи са отношенията в семейството на най-богатия плантатор на Юга. Дали богатството и алчността са в основата на тази разруха или липсата на искреност, внимание и любов, ще се разбер
Международният фестивал „Софийски музикални седмици“ отбелязва 90-годишнината на композитора, диригент и педагог академик Васил Казанджиев. Тържественото събитие ще се състои в присъствие на маестрото, на 30 септември в камерната зала „България“, съобщават организаторите.
По думите им ще участват изтъкнати изпълнители като струнен квартет „Фрош“, пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, Анжела Маджарова – арфа, Виктор Теодосиев – валдхорна, те ще представят премиерни творби на неуморно пишещият маестро.
Акад. Васил Казанджиев е роден на 10 септември 1934 г. От дете се запленява от музиката и започва да свири на китара и пиано, а на 20 вече композира. Първите му учители по композиц
Проф. Атанас Тотляков, куратор на изложбата „Метарезерви – вариации на метамодерни теми", заяви , че концепцията за експозицията не е нова, а от 2023 г.
Той отбеляза, че участниците искат периодът от 20 години между последното проведено международно биенале на съвременното изкуство в Шумен и проектът „Метарезерви" да бъде акумулиран и събран като резерв към всичко това, което съвременното изкуство може да постави на днешния ден.
„Изключително смесени са формите на произведенията, няма ограничение за тях. Включени са както постмодерни обекти и инсталации, документирани пърформанси, така и модерни средства на живописта, рисунката и начините, по които те могат да бъдат смесени в едно ново начало, което всъщност наричаме метамодернизъм", добави проф. Тотляков.
Той отбеляза, че в изложбата участват преподаватели и студенти от Великотърновския