NRD Начало
Петък, 27 Декември 2024
Начало Цветни аспекти Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия ще бъдат показани в галерия „Академия“
2990
Цветни аспекти

Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия ще бъдат показани в галерия „Академия“

Изложбата „Вечният конферанс“ с рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия (НХА) ще бъде представена в галерия „Академия“. Експозицията ще бъде открита на 11 декември и ще продължи до 2 януари, съобщават от НХА. От екипа отбелязват, че експозицията „Вечният конферанс“ е част от музейната програма на Националната художествена академия и част от дългосрочен проект със същото заглавие, на който Академията слага началото през 2019 г. Целта й е да „отвори“ фонда на НХА както за студентите и преподавателите, така и за широката публика

| 02 Декември 2024, 14:27 ч.
Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия ще бъдат показани в галерия „Академия“
Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия ще бъдат показани в галерия „Академия“
Снимка © НХА

Изложбата „Вечният конферанс“ с рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия (НХА) ще бъде представена в галерия „Академия“.

Регионалният природонаучен музей – Пловдив (РПНМ-Пловдив) организира тридневен „Леден фестивал“ от 13 до 15 декември 2024 г. по случай Световния ден на Антарктида (1 декември), каза Кристиян Владов, главен уредник в РПНМ-Пловдив. 

Той разказа, че 1 декември през 1959 година дванадесет държави подписват Антарктическия договор. Така официално се регламентира, че Леденият континент е международно пространство, което трябва да се използва само за мирни цели. Там учените осъществяват най-красивата мечта на човечеството - да се живее в мир, а всички изследвания да са в помощ на природата и на хармоничния контакт с хората. Всяка година международната полярна общност отбелязва 1 декември с различни образователни прояви. Целта на събитията е да се спечелят повече последователи на хуманната кауза, хората да се почувстват съпричастни към случващото се на Ледения ко

Певицата, авторка на песни и актриса Сабрина Карпентър за трета поредна седмица е начело в класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието.

Карпентър запазва първенството си с албума Short n` Sweet, от който за едноседмичния период на отчитане са продадени 117 000 еквивалентни единици. 

Позициите от втора до шеста в албумния чарт остават непроменени спрямо предходната седмица и се заемат съответно от Пост Малоун с F-1 Trillion (72 000 продадени еквивалентни единици); Чапъл Роан с The Rise and Fall of a Midwest Princess (57 000); Морган Уолън с One Thing at a Time (52 000); Тейлър Суифт с The Tortured Poets Department (51 000) и Били Айлиш с Hit Me Hard and Soft (47 000).

Челната десетка в албумната класация Билборд 200 се допълва от Зак Брайън с

Метрополитън опера обновява своята постановка на "Аида" (Верди) за първи път от 36 години, а в главната роля за премиерата на 31 декември ще влезе американското сопрано Ейнджъл Блу, пише Асошиейтед прес.

Четиридесетгодишната певица дебютира в престижния нюйоркски театър през 2017 г. като Мими в „Бохеми“ на Пучини и вече има няколко роли зад гърба си, включително за премиерата при откриването на сезон 2019/2020 с "Порги и Бес" на Гершуин.

Но „Аида“ е нещо специално. Главната роля на поробената етиопска принцеса, разкъсвана между любовта към египетски воин и лоялността към страната си, представлява вокален връх във Вердиевия репертоар. Тя изисква мощ, гъвкавост и способност да се извайват дълги фрази, като същевременно се предават емоционалните терзания на героинята.

Ролята също така е натоварена с история, особено за едно

За 23-та поредна година международният филмов фестивал „София филм фест“ организира конкурс за български късометражен филм.

За шеста година наградата ще се връчи от „Доли медия студио“, припомнят от „Арт фест“.

Наградата е на стойност 9500 евро (1500 евро парична премия и 8000 евро в постпродукционни услуги), които се получават от режисьора на филма-победител.

В конкурса са участвали много от водещите имена в съвременното българско кино, сред които Драгомир Шолев, Андрей Паунов, Светла Цоцоркова, Петър Вълчанов, Борис Десподов, Павел Веснаков. 

Всички филми с над 50% българско финансиране и времетраене до 30 минути, заснети след 1 януари 2024 година и отговарящи на регламента на конкурса, могат да се включат в състезанието. Крайният срок за участие в конкурса е 1 декември.

Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов се събират в обща изложба.

Експозицията е озаглавена „Хибридни форми“ и ще бъде показана в столичната галерия „+359“ от 31 октомври до 22 ноември, съобщават организаторите.

„Изложбата „Хибридни форми“ в галерия „+359“ е следствие на дългогодишния професионален и приятелски контакт между скулпторите Петър Сибинович (Сърбия), Милорад Панич (Сърбия) и Стефан Иванов (България). Тримата автори излизат от комфорта на собственото си амплоа като защитена зона на индивидуализъм и себеизразяване, за да срещнат личните си творчески търсения в контекста на настоящия проект“, разказват от екипа.

По думите им на публиката умишлено са показани не докрай завършени произведения, а експериментални процеси и наративи с отворен край. „Общото в подходите и на тримата е с

Експозицията ще бъде открита на 11 декември и ще продължи до 2 януари, съобщават от НХА.

От екипа отбелязват, че експозицията „Вечният конферанс“ е част от музейната програма на Националната художествена академия и част от дългосрочен проект със същото заглавие, на който Академията слага началото през 2019 г. Целта й е да „отвори“ фонда на НХА както за студентите и преподавателите, така и за широката публика.

Организаторите на изложбата отбелязват, че музейната сбирка на НХА е една от най-старите колекции на българско изкуство.

„Нейното формиране започва със създаването на Държавно рисувално училище през 1896 г. Уникална по своя характер, тя включва в своите колекции живопис, графика, оригинални произведения на дърворезбата, шевици, съдове, накити, оръжия и др. Съхраняваните в нея учебни етюди по рисуване днес са основно свидетелство за развитието и методологията на художественото образование у нас и продължават да впечатляват с голямата си вещина, майсторство на изпълнението и високите академични резултати“, разказват те.

По думите на екипа изложбата проследява тенденциите в развитието на учебната рисунка и нейното творческо осмисляне в процеса на обучение от първите години на Държавното рисувално училище до 80-те години на миналия век. Включените творби разкриват някои основни аспекти на темата за Рисуването и академията: рисуването на голо тяло от натура като една от задължителните учебни задачи в образователната програма в периода от края на XIX и целия ХХ век; преходът от прякото и точно следване на анатомичната форма и копирането на класически модели в рамките на учебната постановка от първите години на Държавното рисувално училище към постепенното преодоляване на академичните канони на класицизма – процес, особено осезаем в периода на 30-те и първата половина на 40-те години на миналия век; прилагането на свободната рисунка при декоративните акварелни проекти от периода между двете световни войни; проблемът за формата на листа, тоналните съотношения, мащаба, детайлите, светлосенъчните и пространствените съотношения в учебния етюд по рисуване през втората половина на ХХ век. 

На церемония във Фестивалния и конгресен център във Варна бяха обявени отличените в 20-тото издание на Световния фестивал на анимационния филм. Голямата награда и призът за късометражен филм е за „Нощ в чакалнята“ на Саки Мурамото, който е впечатлил журито с майсторското изобразяване на атмосферата. Бяха премирани със специални дипломи и филмите „Красиви мъже“ и „В сянката на кипарис“. 

В селекцията с пълнометражни ленти журито е предпочело „Мечтата на Султана“ на Изабел Ергера, а сред детските заглавия -„Невъзможни болести“ на Стефано Тамбелини. 

Най-високото признание сред българските продукции получи „Дъщерята на художника“ със сценарист, режисьор, художник и аниматор Димитър Димитров. В мотивите на журито бяха отбелязани зашеметяващите визии в историята за семейната връзка, базирана н

Симфоничен концерт с гостуващи солисти от Япония ще открие официално на 4 октомври новия сезон в Държавна опера - Бургас, съобщават от културната институция в морския град.

Диригент на спектакъла ще бъде проф. Деян Павлов. Под неговата палка като солисти ще се изявят пианистите Кийоко Сакаи и Етцуко Оказаки, както и Кожи Оказаки на фагот. Тримата са преподаватели в академията "Мусашино" в Токио. 

Програмата, подготвена от проф. Деян Павлов, включва Концерт за пиано и оркестър №1 в до мажор, опус 15 от Лудвиг ван Бетовен, Концерт за фагот и оркестър във фа мажор, опус 75 от Карл Мария фон Вебер и Концерт за пиано и оркестър №1 в ми минор, опус 11 от Фредерик Шопен. Първата творба публиката ще чуе в изпълнение на Кийоко Сакаи, втората - на Кажи Оказаки, а концерта за пиано и оркестър на Шопен ще изпълни Етцуко Оказаки.

Театър "Карлсон" ще гостува в Разград с кукления спектакъл "Пипи Дългото чорапче" по Астрид Линдгрен. Представлението ще се изиграе два пъти на пети ноември на сцената на Общинския културен център, съобщиха от екипа на Театъра.

 „За мен е чест и удоволствие за трети път да се кача на разградска сцена и да изиграем едно от най-известните световни заглавия на шведската писателка Линдгрен“, се обръща към жители и гости на лудогорския град актьорът Неделчо Неделчев, който е и мениджър на Театъра.

В представлението „Пипи Дългото чорапче“ интерпретацията е като приказка, която учи как сам да си направиш щастие. Любимата детска героиня си създава приятелства, вярва в мечтите и запознава всички останали с един щур и наситен с приключения свят. Малки и големи се запленяват от нейната мъдрост и вече не се страхуват да поискат повече, за да получат по

Държавният куклен театър във Видин посреща своята публика с обновено фоайе. Ремонтът отне време, през което не играехме спектакли в нашия салон, каза директорът на театъра Павлинка Трифонова.

Фирмата, извършила ремонта, си свърши работата много добре. Трябваше и някои мебели да осигурим, което удължи срока, но миналата събота за първи път посрещнахме нашата публика и бяхме много щастливи. Вече започваме по традиция всяка събота в 11:00 да играем спектакли в залата на театъра, уточни тя.

Обратната връзка с публиката за нас е много важна, затова направихме анонимна анкета. Приятно сме изненадани, че почти всички отговори са положителни.

Новата обстановка импонира на посетителите и подобрява преживяването в театъра, подчерта Трифонова. Най-много се радвам, обаче, когато децата, придружени от своите  родители, ни посещават не само в събота, а и в другите дни,

Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно.

Това каза Инка Шубе, куратор на експозицията „Хелга Парис. Фотографии“, която тази вечер бе открита в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

Утре тя ще направи и кураторски тур в изложбата. 

„Снимката, която най-много харесвам, се казва „Аз в огледалото“ от 1971 г. И тя всъщност отразява нейната комплексна личност. Можем да видим просто в тази снимка супер много детайли, които я отразяват като жена и като автор. Това е една от съвсем ранните фотографии. Можем на преден план да видим томовете на Маркс, рисунка на момиче, на едно пионерче, рисунка на Мерилин Монро, рисунка на нейната дъщеря и тя самата в огледалото. И още най-различни детайли“,

В експозицията са включени над петдесет графични и цветни етюда, като сред представените автори са имената на едни от най-известните български художници – възпитаници на Художествената академия от различни поколения: Борис Михайлов, Андрей Николов, Иван Милев, Александър Божинов, Илия Бешков, Д. Топлийски, Илия Петров, Дечко Узунов, Генко Генков, Любен Зидаров, Никола Гюзелев, Светлин Русев, Христо Явашев, Кеазим Исинов, Атанас Яранов, Николай Майсторов, Любомир Савинов и др. Естествено място в изложбата намират и великолепните студентски етюди на Антон Митов, създадени през 80-те години на XIX век в Италия, които дълги години са еталон за обучаващите се в Художествената академия, посочват още от НХА.

Те уточняват, че изложбата се осъществява в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия за 2024 година. 

/ВСР

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
На Коледа земята в Ямбол се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек
Днес, на Коледа, земята в Ямбол отново се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек. Улиците на града са буквално „превзети” от надиграващите се коледарските групи и ...
Коледари огласиха Ловеч с празнични наричания
Дъждът в Ловеч не спря на Рождество Христово коледарите да огласят централната част на града с празнични наричания и коледарски песни. Първата им спирка бе при своеобразния домаки ...
Когато си Дядо Коледа, получаваш стократно повече от радостта (интервю)
Когато се превъплътиш в ролята на Дядо Коледа, получаваш стократно повече радост от тази радост, която излъчват децата. Това казва в интервю професионалният актьор от Хасково Янко ...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници в Ново село
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници във великотърновското Ново село. В приказното пространство, в което са превърнали къщата си семейство ...
Смолянски художници представят Коледно-новогодишна изложба „Зима `24“
Смолянски художници представят Коледно-новогодишна изложба „Зима `24“. Експозицията е показана в зала „Петър Стайков“ на Клуба на дейците на културата (КДК ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Американски сайт за туризъм обяви Перперикон за европейския Мачу Пикчу
В навечерието на Коледа свещеният скален град Перперикон получи още едно голямо признание. След като преди месец той влезе в десетката на класацията на най-интересните археологичес ...
Празничната програма в Кюстендил продължава с караоке и награди, съобщиха от Общината
Празничната коледна програма, започнала вчера, продължава в Кюстендил през целия ден, както и вечерта, когато ще се състои караоке парти, казаха от общинския отдел "Култура и духов ...
Лошото време в Бургас отмени концерта на централния площад в града
Заради лошите метеорологични условия, се отменя празничната програма за днес на откритата сцена на площад "Тройката" в Бургас, съобщиха от Общината. Довечера трябваше да свирят гр ...
Лондончанка получава коледни картички от германска приятелка от 76 години
Възрастна британка получава от 76 години коледни картички от германка, с която си пише от 12-годишна, съобщи Пи Ей Мидия/ДПА. Силвия Пъркинс, на 88 години, от Лондон започнала да ...
Бивша служителка на режисьора Балдони подкрепи обвинения на актрисата Блейк Лайвли срещу него
Твърденията на актрисата Бейл Лайвли, че актьорът Джъстин Балдони, който е и режисьор на филма "Никога повече", е подел клеветническа кампания срещу нея, намират подкрепа в показан ...
Тикер в 02:00 ч.
В навечерието на Коледа свещеният скален град Перперикон получи още едно голямо ...
Начало Цветни аспекти
2990
Цветни аспекти

Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия ще бъдат показани в галерия „Академия“

Изложбата „Вечният конферанс“ с рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия (НХА) ще бъде представена в галерия „Академия“.От екипа отбелязват, че експозицията „Вечният конферанс“ е част от музейната програма на Националната художествена академия и част от дългосрочен проект със същото заглавие, на който Академията слага началото през 2019 г. Целта й е да „отвори“ фонда на НХА както за студентите и преподавателите, така и за широката публика.

| 02 Декември 2024, 14:27 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия ще бъдат показани в галерия „Академия“
Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия ще бъдат показани в галерия „Академия“
Снимка © НХА

Изложбата „Вечният конферанс“ с рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия (НХА) ще бъде представена в галерия „Академия“.

Експозицията ще бъде открита на 11 декември и ще продължи до 2 януари, съобщават от НХА.

Регионалният природонаучен музей – Пловдив (РПНМ-Пловдив) организира тридневен „Леден фестивал“ от 13 до 15 декември 2024 г. по случай Световния ден на Антарктида (1 декември), каза Кристиян Владов, главен уредник в РПНМ-Пловдив. 

Той разказа, че 1 декември през 1959 година дванадесет държави подписват Антарктическия договор. Така официално се регламентира, че Леденият континент е международно пространство, което трябва да се използва само за мирни цели. Там учените осъществяват най-красивата мечта на човечеството - да се живее в мир, а всички изследвания да са в помощ на природата и на хармоничния контакт с хората. Всяка година международната полярна общност отбелязва 1 декември с различни образователни прояви. Целта на събитията е да се спечелят повече последователи на хуманната кауза, хората да се почувстват съпричастни към случващото се на Ледения ко

Певицата, авторка на песни и актриса Сабрина Карпентър за трета поредна седмица е начело в класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието.

Карпентър запазва първенството си с албума Short n` Sweet, от който за едноседмичния период на отчитане са продадени 117 000 еквивалентни единици. 

Позициите от втора до шеста в албумния чарт остават непроменени спрямо предходната седмица и се заемат съответно от Пост Малоун с F-1 Trillion (72 000 продадени еквивалентни единици); Чапъл Роан с The Rise and Fall of a Midwest Princess (57 000); Морган Уолън с One Thing at a Time (52 000); Тейлър Суифт с The Tortured Poets Department (51 000) и Били Айлиш с Hit Me Hard and Soft (47 000).

Челната десетка в албумната класация Билборд 200 се допълва от Зак Брайън с

Метрополитън опера обновява своята постановка на "Аида" (Верди) за първи път от 36 години, а в главната роля за премиерата на 31 декември ще влезе американското сопрано Ейнджъл Блу, пише Асошиейтед прес.

Четиридесетгодишната певица дебютира в престижния нюйоркски театър през 2017 г. като Мими в „Бохеми“ на Пучини и вече има няколко роли зад гърба си, включително за премиерата при откриването на сезон 2019/2020 с "Порги и Бес" на Гершуин.

Но „Аида“ е нещо специално. Главната роля на поробената етиопска принцеса, разкъсвана между любовта към египетски воин и лоялността към страната си, представлява вокален връх във Вердиевия репертоар. Тя изисква мощ, гъвкавост и способност да се извайват дълги фрази, като същевременно се предават емоционалните терзания на героинята.

Ролята също така е натоварена с история, особено за едно

За 23-та поредна година международният филмов фестивал „София филм фест“ организира конкурс за български късометражен филм.

За шеста година наградата ще се връчи от „Доли медия студио“, припомнят от „Арт фест“.

Наградата е на стойност 9500 евро (1500 евро парична премия и 8000 евро в постпродукционни услуги), които се получават от режисьора на филма-победител.

В конкурса са участвали много от водещите имена в съвременното българско кино, сред които Драгомир Шолев, Андрей Паунов, Светла Цоцоркова, Петър Вълчанов, Борис Десподов, Павел Веснаков. 

Всички филми с над 50% българско финансиране и времетраене до 30 минути, заснети след 1 януари 2024 година и отговарящи на регламента на конкурса, могат да се включат в състезанието. Крайният срок за участие в конкурса е 1 декември.

Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов се събират в обща изложба.

Експозицията е озаглавена „Хибридни форми“ и ще бъде показана в столичната галерия „+359“ от 31 октомври до 22 ноември, съобщават организаторите.

„Изложбата „Хибридни форми“ в галерия „+359“ е следствие на дългогодишния професионален и приятелски контакт между скулпторите Петър Сибинович (Сърбия), Милорад Панич (Сърбия) и Стефан Иванов (България). Тримата автори излизат от комфорта на собственото си амплоа като защитена зона на индивидуализъм и себеизразяване, за да срещнат личните си творчески търсения в контекста на настоящия проект“, разказват от екипа.

По думите им на публиката умишлено са показани не докрай завършени произведения, а експериментални процеси и наративи с отворен край. „Общото в подходите и на тримата е с

От екипа отбелязват, че експозицията „Вечният конферанс“ е част от музейната програма на Националната художествена академия и част от дългосрочен проект със същото заглавие, на който Академията слага началото през 2019 г. Целта й е да „отвори“ фонда на НХА както за студентите и преподавателите, така и за широката публика.

Организаторите на изложбата отбелязват, че музейната сбирка на НХА е една от най-старите колекции на българско изкуство.

На церемония във Фестивалния и конгресен център във Варна бяха обявени отличените в 20-тото издание на Световния фестивал на анимационния филм. Голямата награда и призът за късометражен филм е за „Нощ в чакалнята“ на Саки Мурамото, който е впечатлил журито с майсторското изобразяване на атмосферата. Бяха премирани със специални дипломи и филмите „Красиви мъже“ и „В сянката на кипарис“. 

В селекцията с пълнометражни ленти журито е предпочело „Мечтата на Султана“ на Изабел Ергера, а сред детските заглавия -„Невъзможни болести“ на Стефано Тамбелини. 

Най-високото признание сред българските продукции получи „Дъщерята на художника“ със сценарист, режисьор, художник и аниматор Димитър Димитров. В мотивите на журито бяха отбелязани зашеметяващите визии в историята за семейната връзка, базирана н

Симфоничен концерт с гостуващи солисти от Япония ще открие официално на 4 октомври новия сезон в Държавна опера - Бургас, съобщават от културната институция в морския град.

Диригент на спектакъла ще бъде проф. Деян Павлов. Под неговата палка като солисти ще се изявят пианистите Кийоко Сакаи и Етцуко Оказаки, както и Кожи Оказаки на фагот. Тримата са преподаватели в академията "Мусашино" в Токио. 

Програмата, подготвена от проф. Деян Павлов, включва Концерт за пиано и оркестър №1 в до мажор, опус 15 от Лудвиг ван Бетовен, Концерт за фагот и оркестър във фа мажор, опус 75 от Карл Мария фон Вебер и Концерт за пиано и оркестър №1 в ми минор, опус 11 от Фредерик Шопен. Първата творба публиката ще чуе в изпълнение на Кийоко Сакаи, втората - на Кажи Оказаки, а концерта за пиано и оркестър на Шопен ще изпълни Етцуко Оказаки.

Театър "Карлсон" ще гостува в Разград с кукления спектакъл "Пипи Дългото чорапче" по Астрид Линдгрен. Представлението ще се изиграе два пъти на пети ноември на сцената на Общинския културен център, съобщиха от екипа на Театъра.

 „За мен е чест и удоволствие за трети път да се кача на разградска сцена и да изиграем едно от най-известните световни заглавия на шведската писателка Линдгрен“, се обръща към жители и гости на лудогорския град актьорът Неделчо Неделчев, който е и мениджър на Театъра.

В представлението „Пипи Дългото чорапче“ интерпретацията е като приказка, която учи как сам да си направиш щастие. Любимата детска героиня си създава приятелства, вярва в мечтите и запознава всички останали с един щур и наситен с приключения свят. Малки и големи се запленяват от нейната мъдрост и вече не се страхуват да поискат повече, за да получат по

Държавният куклен театър във Видин посреща своята публика с обновено фоайе. Ремонтът отне време, през което не играехме спектакли в нашия салон, каза директорът на театъра Павлинка Трифонова.

Фирмата, извършила ремонта, си свърши работата много добре. Трябваше и някои мебели да осигурим, което удължи срока, но миналата събота за първи път посрещнахме нашата публика и бяхме много щастливи. Вече започваме по традиция всяка събота в 11:00 да играем спектакли в залата на театъра, уточни тя.

Обратната връзка с публиката за нас е много важна, затова направихме анонимна анкета. Приятно сме изненадани, че почти всички отговори са положителни.

Новата обстановка импонира на посетителите и подобрява преживяването в театъра, подчерта Трифонова. Най-много се радвам, обаче, когато децата, придружени от своите  родители, ни посещават не само в събота, а и в другите дни,

Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно.

Това каза Инка Шубе, куратор на експозицията „Хелга Парис. Фотографии“, която тази вечер бе открита в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

Утре тя ще направи и кураторски тур в изложбата. 

„Снимката, която най-много харесвам, се казва „Аз в огледалото“ от 1971 г. И тя всъщност отразява нейната комплексна личност. Можем да видим просто в тази снимка супер много детайли, които я отразяват като жена и като автор. Това е една от съвсем ранните фотографии. Можем на преден план да видим томовете на Маркс, рисунка на момиче, на едно пионерче, рисунка на Мерилин Монро, рисунка на нейната дъщеря и тя самата в огледалото. И още най-различни детайли“,

„Нейното формиране започва със създаването на Държавно рисувално училище през 1896 г. Уникална по своя характер, тя включва в своите колекции живопис, графика, оригинални произведения на дърворезбата, шевици, съдове, накити, оръжия и др. Съхраняваните в нея учебни етюди по рисуване днес са основно свидетелство за развитието и методологията на художественото образование у нас и продължават да впечатляват с голямата си вещина, майсторство на изпълнението и високите академични резултати“, разказват те.

По думите на екипа изложбата проследява тенденциите в развитието на учебната рисунка и нейното творческо осмисляне в процеса на обучение от първите години на Държавното рисувално училище до 80-те години на миналия век. Включените творби разкриват някои основни аспекти на темата за Рисуването и академията: рисуването на голо тяло от натура като една от задължителните учебни задачи в образователната програма в периода от края на XIX и целия ХХ век; преходът от прякото и точно следване на анатомичната форма и копирането на класически модели в рамките на учебната постановка от първите години на Държавното рисувално училище към постепенното преодоляване на академичните канони на класицизма – процес, особено осезаем в периода на 30-те и първата половина на 40-те години на миналия век; прилагането на свободната рисунка при декоративните акварелни проекти от периода между двете световни войни; проблемът за формата на листа, тоналните съотношения, мащаба, детайлите, светлосенъчните и пространствените съотношения в учебния етюд по рисуване през втората половина на ХХ век. 

В експозицията са включени над петдесет графични и цветни етюда, като сред представените автори са имената на едни от най-известните български художници – възпитаници на Художествената академия от различни поколения: Борис Михайлов, Андрей Николов, Иван Милев, Александър Божинов, Илия Бешков, Д. Топлийски, Илия Петров, Дечко Узунов, Генко Генков, Любен Зидаров, Никола Гюзелев, Светлин Русев, Христо Явашев, Кеазим Исинов, Атанас Яранов, Николай Майсторов, Любомир Савинов и др. Естествено място в изложбата намират и великолепните студентски етюди на Антон Митов, създадени през 80-те години на XIX век в Италия, които дълги години са еталон за обучаващите се в Художествената академия, посочват още от НХА.

Те уточняват, че изложбата се осъществява в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия за 2024 година. 

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
На Коледа земята в Ямбол се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек
Коледари огласиха Ловеч с празнични наричания
Когато си Дядо Коледа, получаваш стократно повече от радостта (интервю)
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници в Ново село
Смолянски художници представят Коледно-новогодишна изложба „Зима `24“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Американски сайт за туризъм обяви Перперикон за европейския Мачу Пикчу
Калейдоскоп
Празничната програма в Кюстендил продължава с караоке и награди, съобщиха от Общината
Под прожектора
Лошото време в Бургас отмени концерта на централния площад в града
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.