Иранският рапър Тумай Салехи бе освободен от затвора, след като излежа едногодишна присъда за изказване срещу иранския режим, предаде Ройтерс.
През април Салехи беше осъден на смърт от Революционния съд по обвинения, свързани с размириците в страната през 2022-2023 г., но Върховният съд на Иран отмени тази присъда през юни.
Песните и звуците на около четиридесет птици, жаби и дори ягуар бяха специално записани в естествената им среда за уникална версия на химна на Колумбия, която ще бъде домакин на КOП16 от 21 октомври.
"В това аудио има над 41 птици, жаби, има дори ягуар, ние също заснехме кит в Тихия океан, който издава невероятен звук, също така записахме звуци от природата, вятъра, морето и дъжда, за да обогатим допълнително атмосферата", обясни музикалният продуцент Мигел де Нарваес по местно радио.
Този национален химн, излъчен вече в социалните мрежи заедно с колоритно видео, илюстриран с всички тези птици и многоцветни животни, има за цел да отдаде "почит към биоразнообразието" на Колумбия, страна с планини, море и амазонска гора.
Придружен от екип биолози, създателят на природната версия на химна пътува през колумбийските региони на Карибите, Тихия океан, Амазонка и Андит
Клод Моне е харесвал Лондон, бил е обсебен от характерната за града мъгла, която се е опитвал да пресъздаде в картините си. Сега изложба Лондон показва отношението на импресиониста към британската столица, съобщи АФП.
Между 1899 и 1901 г. Моне посещава Лондон три пъти. По това време британската столица е най-населеният град в света. Художникът е отсядал в хотел "Савой", откъдето е можел да наблюдава мостовете на Темза. За да рисува сградата на парламента, той е прекосявал реката и е заемал място на една тераса в болницата "Сейнт Томас".
С всеки ден намирам Лондон все по-красив, пише Клод Моне на внучката си през 1900 г.
Предпочитаният от художника сезон е била зимата - заради дима от фабриките и всички частици във въздуха, обяснява Карън Сер, куратор на изложбата в галерията "Къртолд". Това, което Моне е обичал най-много, е разсейването на обл
Японският пианист и композитор Хаято Сумино, който в момента е на турне, изнесе концерт в Париж, предаде АФП.
Предстоят му дати в Южна Корея, Германия и Швейцария. В началото на месеца той издаде и най-новия си албум Human Universe. Музикалната продукция включва както класически произведения, така и джаз и поп изпълнения.
Сумино, който е на 29 години, изгражда репутацията си в социалните мрежи и има над 1,4 милиона почитатели в канала си в Ютюб.
В Human Universe той за първи път изпълнява свои собствени композиции. „Вдъхнових се от древногръцката вяра, че небесните тела във Вселената създават звуци, хармония и музика“, разказва той пред АФП.
В албума са включени изпълнения на любимите му композитори - Бах и Шопен. Сумино се връща и към барока с Хенри Пърсел, а след това преминава към откъси от филмова музика, като тези на Ханс Цимер.
Цигуларят Иван Пенчев и арфистката Деница Димитрова представят музикалния разказ „Проявления на любовта". Събитието е на 25 октомври в камерната зала „България“, съобщават организаторите.
По думите им програмата ще потопи слушателите в съзерцанието на природата, вдъхновението от нея и отъждествяването на нейните прелести с емоционални състояния, породени от любов, като завършат с празнично, танцувално настроение, с изненада за меломаните.
Музикантите почитат годишнината от рождението на Арво Пярт, който е сред най-изпълняваните съвременни автори. Заради авангардния дух на ранните си творби и религиозния аспект на неговата музика, през 70-те години Пярт е критикуван постоянно от официалната съветска власт и музикалните институции. Творчеството му е богато и многостранно. То
Изложба батик на бивши и настоящи ученици от студио „Рениарт“ откриха в художествена галерия „Кутловица“ в Монтана.
Експозицията откриха синът на основателката на студио "Рениарт" Рени Петрова - архитект Момчил Владимиров, и художничката и артпедагог в студиото - Таня Василева.
Изложбата се състои от 47 творби, създадени на четвъртия пленер по батик, проведен през това лято от студио „Рениарт“.
Картините се продават с благотворителна цел. Част от средствата от продажбата им ще бъдат предоставени на "Рениарт" в помощ на талантливи деца, които нямат достатъчно средства, и за подпомагане дейността на студиото.
Експозицията ще остане в художествена галерия „Кутловица“ до края на месеца.
Песните на рапъра подкрепяха протестите, предизвикани от смъртта в ареста на 22-годишната Махса Амини. Младата иранка от кюрдски произход бе задържана за непристоен външен вид, защото носела „неподходящ“ хиджаб.
Салехи бе арестуван през октомври 2022 г., припомня Ройтерс.
Австралийският режисьор Питър Уиър (80 г.), автор на филмите „Обществото на мъртвите поети“ и „Шоуто на Труман“, получи почетната награда „Златен лъв“ на тазгодишния филмов фестивал във Венеция, предаде Ройтерс.
Той прави международен пробив с филма от 1975 г. „Пикник при Хенгинг Рок“, а през 80-те години започва работа в Холивуд. Сред другите известни филми на Уиър са „Свидетелят“ от 1985 г. с участието на Харисън Форд и „Зелена карта“ с Анди Макдауъл.
През 2022 г. режисьорът беше отличен и с почетна награда „Оскар“. Уиър потвърди по-рано тази година, че ще се пенсионира и се оттегля от режисирането на филми. Пред репортери във Венеция той каза, че амбициозните режисьори трябва да се върнат към основите на създаване на филми и да избягат от шума на съвременния живот.
<
Центърът „Кристо и Жан-Клод“ в Габрово организира коледен базар в събота и неделя. Това съобщиха от културната институция.
Събитието ще започне на 7 декември с базар от Uzana Rainbow Hill и Ninja Squad, като част от всяка покупка ще бъде дарена за развитието на Uzana Rainbow Hill, за изграждането на сноуборд писта до Габрово.
По време на базара ще се прожектират филми за екстремните спортове, посочват организаторите.
На 8 декември посетителите ще станат свидетели на сцена за Анамнеза на авангарда.
Проект, замислен от Стефан A. Щерев и първоначално интерпретиран от Ивелина Иванова и Емилиян Гацов - Елби през октомври 2023 г., а сега в ръцете на художниците Ина Валентинова и Мартиан Табаков. Проектът пулсира като жива памет – фрагментарен и наново „съшит“ разказ, който преобръща хронологията и съживява машините и
Десетки деца от няколко училища и Общинския детски комплекс във Велико Търново се включиха в 37-ото издание на международния конкурс на Lions Clubs International за детска рисунка “Плакат на мира”. Тази година темата беше “Мир без граници”, а всеки участник можеше да се съревновава само с една лична творба, защото не се допускаха колективни произведения, съобщи президентът на Лайънс клуб-Велико Търново Янтар - Мирослава Радонова.
На първо място в конкурса се класира 12-годишната Алина Игнатикова от Основно училище „Св. Патриарх Евтимий“, втора стана Ана Върбанова (на 13 години) от Основно училище „Димитър Благоев“, а трета се нареди Дария Ангелова (на 11 години) от Център за подкрепа на личностното развитие – Общински детски комплекс.
Поощрителни награди бяха присъдени на 13-годишната Елица Атанасова от Средно учили
Регионалният исторически музей във Варна отбелязва Международния ден на Черно море - 31 октомври, с фотоизложба и прожекция в памет на българския археолог проф. Михаил Лазаров по повод 90-годишнината от неговото рождение, съобщават от институцията. Инициативата е на уредника в отдел „Нова история на Варна“ Теодор Роков.
Изложбата илюстрира българската подводна археология и е подготвена от Центъра за морска история и подводна археология в Созопол. Тя ще остане във Варненския музей до края на месец ноември.
По-късно днес в Учебния музей ще бъде прожектиран документалният филм „На прага на цивилизацията“, заснет от екип на БНТ.
Проф. Михаил Лазаров е роден на 13 октомври 1934 г. в село Темниско, Великотърновско.
Завършва специалност История, археология и музейно дело в Софийския университет „Св. Климент Охридски”, след к
Празнични отстъпки и нови представления за най-малките зрители предлага на публиката Драматично-куклен театър – Враца.
Билет за двама за спектакъла „Полковникът и птиците“ е една от инициативите по повод предстоящите празници, съобщиха от културната институция.
„Полковникът и птиците“ е сред ярките сатирични пиеса на един от най-играните по света и у нас български драматург Христо Бойчев. Действието се развива в рушаща се психиатрична болница сред нищото, по време на хаоса, последвал разпадането на комунизма и нескончаемите балкански локални войни. Пиесата проследява група пациенти, които под влиянието на ексцентричен полковник, започват да вярват, че са военна част, подготвяща се за мисията да се присъедини към щаба на НАТО в Брюксел, за да спаси света.
Постановката ще се играе на 17-и и 18-и декември, участват Борислав Борисов, Р