Почти 200 европейски културни институции, предимно театри, отправиха в събота призив към евродепутатите да предприемат "спешни действия" срещу "атаките срещу свободата на изкуството".
Призивът, озаглавен "Съпротива сега: свободна култура", е подписан от ръководителите на институции, базирани в повечето държави на ЕС, но също и в други европейски държави, които не са членове.
Павелбанският хор "Тодор Мазаров" ще отбележи своята 60-а годишнина с тържествен концерт на 31 ноември, съобщиха от местната администрация. Той ще бъде в залата на Народно читалище "Напред - 1903", а входът ще е свободен.
Концертът ще е в навечерието на 120-годишнината от рождението на световноизвестния тенор Тодор Мазаров, посочиха още от Община Павел баня. Едноименният хор е създаден през 1964 г. от Дешка Порова, като на по-късен етап той започва да носи името на своя патрон Тодор Мазаров. В продължение на 40 години, под диригентството на Порова, хоровият колектив е лицето на Павел баня, като обогатява културния живот на града. През 2003 г. главен художествен ръководител и диригент на хор „Тодор Мазаров” става нейният син Иван Поров, а негов помощник-диригент е Полина Христова. Двамата ръководят хора и днес.
В годините хор "Тодор Мазаров" става визи
Това са неща около селото, в което работя и живея от 25 години... Обикновени пейзажи от Северна България.
Така художникът Милко Божков описа картините от най-новата си изложба живопис, която бе открита в бургаската галерия "Пролет".
Местата, които го заобикалят и изпълват творбите му, преминават и през сърцето му, казва той. "Мисля, че един художник трябва да рисува онова, което е преминало през сърцето му не само като хрумване, но и като преживяване. А тези места са ми най-близки", заяви художникът.
"За мен е закон да рисувам онова, което искам, а не да се съобразявам с публиката, защото, съобразявайки се с публиката, идва един момент, в който не усещаш, че си преминал границата и си се превърнал в някой, даже в никой, а си изгубил и себе си", коментира още Милко Божков.
Според него по този начин публиката също губи един художник.
Русенската опера ще представи "Трубадур" - от Верди, утре вечер в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.
Диригент ще бъде маестра Вилиана Вълчева.
"Трубадур" е може би най-голямото пиршество за певци, създавано някога в историята на операта. Всяка от главните роли се е превърнала в емблема за съответния глас", казва Вълчева. Диригент на хора ще бъде Стелияна Димитрова-Хернани. Режисурата е на Асен Шопов, а художник е Иван Савов.
В ролята на граф Ди Луна ще се представи баритонът Александър Крунев, а като Леонора на сцената ще му партнира Владислава Гарвалова. В Азучена ще се превъплъти Андреана Николова, Манрико ще бъде Борис Луков, а Ферандо - Момчил Миланов. В спектакъла участват хор и оркестър на Русенската опера.
Кратко съдържание:
Първо действие – „
Изложба живопис на смолянската художничка Росица Палийска бе открита тази вечер в зала "Петър Стайков" в Клуба на дейците на културата в Смолян.
Изложбата на Росица Палийска е своеобразна илюстрация на метафорите на поети и писатели, че Родопите са магична планина, каза при откриването актрисата Миряна Найденова.
Пейзажите и творбите на Палийска са изригване на цветове, на красота и светлина, каза още актрисата.
В изложбата са събрани платна на художничката, създадени в 10-годишен период, а част от картините не са показвани досега.
Авторката на творбите каза, че картините разкриват Родопите в цялата им необятна палитра, от дълбоко синьо до облачно пурпурно. Родопите са моето вдъхновение, каза Палийска. Тя е завършила Художествената академия със специалност „Стенопис“.
Нейни стенописи могат да се видят в обществени сгради
За предстоящите Коледни празници Симфониета - Видин представя в Ямбол концерт „Вечер с четирима звездни тенори” (The Four Tenors Night), съобщава организаторът на събитието в Ямбол Панайот Балахуров от продуцентската къща „Стар продъкшънс”.
В музикалната вечер на 3 декември участват трима български изпълнители - Марио Николов, Стефан Петков и Андрея Мирчев, както и румънският тенор Разван Сарару.
Под съпровода на Симфониета - Видин с диригент Петър Димитров ще прозвучат популярни оперни и оперетни арии, италиански канцонети, френски, испански и коледни песни, допълва организаторът. В репертоара са включени произведения от Росини, Доницети, Верди, Ди Капуа, Де Куртис, Лара и др.
„The Star Tenors" е музикален проект, създаден по идея на тенора, режисьор и телевизионен водещ Марио Николов, реализиран съвместно с „Art Vox Associa
Във Франция са го подписали ръководят на Фестивала в Авиньон, на оперните театри в Лион, Лил, Страсбург и Монпелие, както и театри.
"Наясно сме, че един от принципите на Европейския съюз е да не се намесва във вътрешните културни политики на своите държави членове", но "Ви молим да действате спешно в рамките на Европейския парламент" и "най-накрая да заемете ясна позиция", казват тези ръководители.
Дигитални колажи, конструирани от авторски фотографии на архитектурни обекти, са част от изложбата „Постройки и пейзажи“.
Експозицията е на Сибила Керелезова и ще бъде представена от 19 септември до 4 октомври в столичната галерия Depoo.
„Постройки и пейзажи“ е серия от дигитални колажи, конструирани от авторски фотографии на архитектурни обекти, в които градът е преустроен в декор на цветен следобеден сън. Елементите на еклектичната градска среда в София се обединяват във физически неосъществими постройки и сцени, които стоят на границата на действителността“, разказват от екипа.
Сибила Керелезова е родена през 1997 в гр. Кърджали. Тя е графичен дизайнер и художник, живее и работи в София. През 2020 г. завършва специалност „Инженерен дизайн“ в Технически университет - София, а през 2022 г. - магистърска степен в НХ
Двайсет и осми Фестивал на коледарските групи "Стани, нине, господине" подготвя за 21 декември Община Силистра, съобщиха от администрацията.
В проявата могат да участват обредни групи, които пресъздават ритуала „Посрещане на Коледари у дома” и музикални формации, които ще изпълняват песни с благословии.
Фестивалът ще бъде съпътстван от кулинарна изложба, в която участниците ще представят характерни за Бъдни вечер гозби.
Заявки за участие се подават до 9 декември 2023 г. на е-mail: kultura_ss@abv.bg.
Събитието се провежда всяка година и има за цел да съхрани за поколенията българските фолклорни обичаи, свързани със зимните народни празници, опазване на песенното и танцово изкуства и приобщаване на младите към фолклорното ни наследство.
През октомври екипът на Хилда Казасян и Плевенската филхармония обявяват два дни на музиката в киното.
Те ще представят в Сандански два от най-успешните си концерт-спектакли: "Да послушаме кино" - с българска филмова музика (на 21 октомври) и "Световното кино в музика" - с популярни мелодии от световните филмови ленти (22 октомври), съобщават организаторите.
След успеха на програмата "Да послушаме кино", включваща едни от най-популярните теми от български филми, която обиколи големите сцени в България и спечели приза "Кристална лира" за върхови постижения в областта на българското музикално изкуство, екипът на Хилда Казасян реши да продължи своето музикално пътешествие с музика от световното кино.
Концерт-спектакълът "Световното кино в музика" представя музика от знакови ленти с изцяло нов аранжимент: "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Каб
Особеното в „О(б)твързан“ е, че сюжетът не изчерпва драматургията и върху един привидно типологичен сюжет се гради друг вид драматургия – иронична. Това казва режисьорката Тери Фишер по повод премиерата на пиесата в театър „Възраждане“.
По думите й авторът Ханох Левин взима достатъчно много от Брехт, анализира ситуации и ги свежда до абсурд: „Оттам нататък изгражда своята драматургия. Това не е ситуационна комедия, нито е комедия на словото и фразата, на остроумно казаната реплика, нито е комедия на нравите. Това е типично само и единствено за Ханох Левин – обръщане на простото в сложно, без да става претенциозно“.
„Това е представление за една група хора, които се опитват да намерят себе си и да компенсират всички празнини и неща в себе си, за
С изложба в Плевен отбелязват 100 години от рождението на лиричното сопрано Катя Попова. Регионалният исторически музей (РИМ) представя албум-каталог и съпътстваща изложба „Катя Попова – позната и непозната, обичана и всепризната“.
Музеят избра да акцентира в Деня на народните будители чрез представяне на един от най-видните таланти в оперното изкуство, изпълнител от световна величина, каза ръководителят на отдел „Нова и най-нова история" на музея Десислава Близнашка.
Изложбата е изключително интересна и емблематична за града ни, защото за първи път пред плевенчани и гости в пълната си светлина се представя дарение, направено от семейство Попови след кончината на тяхната дъщеря, каза още Близнашка.
Показани са снимки, вещи и документи, които пресъздават личния и творчески път на певицата, наречена „Плевенския славей”.&n
Те посочват примери за драстично намаляване на бюджета за култура, особено за изпълнения на живо, закони или правителствени инициативи, ограничаващи свободата на изразяване и "натиск" от страна на крайната десница срещу изпълнението на определени произведения.
"Свидетели сме на тревожно разпространение на автоцензурата, на страх и депресията сред артистите и институциите. (...) Застрашено е самото съществуване на европейската култура, в цялото й многообразие", пишат те.