Звездата от филмите за Хари Потър Рупърт Гринт трябва да плати 1,8 милиона британски лири данъци, след като загуби съдебен спор, съобщи Би Би Си.
Първоначално Гринт е получил известие да плати сумата през 2019 г., след като британската данъчна служба е оспорила една от данъчните му декларации. Адвокатите на актьора са обжалвали с довода, че парите, които актьорът е получил от своя компания, са били правилно обложени като капиталов актив. Според данъчните власти обаче те е трябвало да бъдат обложени като доход с по-висока ставка.
Галерията „Банк Аустрия Кунстфорум Виена“ откри изложбата „Гоген - неочакван“, посветена на един от пионерите на модернизма. Това е първата цялостна ретроспектива нa художника във Виена от 60-те години на миналия век.
Пол Гоген (1848-1903) е представен като един от художниците от втората половина на 19-и век, които извеждат образа извън реалността, за да го превърне в автономно произведение на изкуството. Той разбира живописта не като детайл от природата, а като изобразяване на настроения, архетипи и емоции.
„Гоген - неочакван“ илюстрира развитието на художника от късен импресионист към символист с нов живописен език. Неочаквано е не само качеството и богатството на картините, но преди всичко графичните цикли и скулптурите. Те са пример за промяната от академичен подход към свободен и неконвенционален подход към формата.<
На 6 ноември е премиерата на „Чумата“ в Сатиричния театър – весел разказ за сериозни неща, съобщават от трупата.
Автор е Джордже Кокош, а преводът е на Аглика Олтеан.
„Имало един режисьор. Така му се стекъл животът, че за известно време станал началник. Туй време свършило и той решил да се върне към това, което най-много обича. Към това, което го е пленявало от дете. Към това, без което не може. Театърът! И харесал една пиеса. Ама не просто я харесал, а се запленил. В нея се разказвало за едни хора, които гледат прасета, но се появила чума по свинете и държавата трябвало да им ги избие, за да ликвидира огнището на заразата. Хората не щели да им трепят прасенцата и се заинатили. И се борили, ама с всички средства се борили, да не си дадат животинките. Чиновникът и гражданинът влезли смело в
Не разказвам сюжета на филма „Плът“, защото оставям на вас чрез музиката да си го представите, каза пред великотърновската публика Живко Петров.
Той е композитор на 12-те пиеси към игралния филм „Плът" на режисьора и сценарист Димитър Стоянович.
Очаква се премиерата на филма да бъде през януари, по същото време ще излезе и албумът, вдъхновен от филма. Саундтракът, озаглавен „Beyond the Flesh", е в изпълнение на триото JP3 - Живко Петров- пиано, Димитър Карамфилов – контрабас и Димитър Семов – барабани.
Музиката е записана на живо, което е голям лукс в днешно време, разказа пред публиката Живко Петров. Оформи се музика над час, затова, решихме, че тя може да съществува и сама извън филма. Всяка една от пиесите вплетени в драматургията разказва за любовта, красотата, разговорите, жените, мъжете, предателството, новото начало, с
„Киномания“ отново обявява превърналата се вече в традиция награда „Киноман на годината”, създадена в памет на кинокритика Георги Ангелов, който е и неофициалният кръстник на фестивала.
Всеки зрител на кинопанорамата може да кандидатства за наградата, като единственото условие е да гледа колкото се може повече филми от програмата и да пази билетите си от прожекциите. Това важи за всички филми от селекцията, независимо от киното или от града, където има прожекции (София, Варна, Пловдив), уточняват от НДК.
Георги Ангелов е роден през 1947 г. Той кръстникът на „Киномания“, създадена преди 38 години под името „Световна кинопанорама“, а през 1993 г. променя наименованието си на „Киномания“ по негово предложение.
Изв
Протестите по повод премиерата на „Оръжията и човекът“ в София са достигнали до вниманието на ЕП, сочат от Народния театър „Иван Вазов“.
Те цитират писмо, подписано от 247 театрални организации от 39 държави – всичките 27 членки на ЕС, шест от държавите в предприсъединителна процедура, три от европейските държави извън ЕС, както и от Аржентина, Австралия, Канада и САЩ.
„Атаките срещу художествената свобода достигат почти абсурдно ниво в много страни членки: в Народния театър в София над 100-годишна пиеса, чието действие се развива в измислена България, се играе без публика в първата си премиерна вечер поради атаки от ултранационалистически среди, които физически възпрепятстваха зрителите да влязат в сградата на театъра“, гласи част от писмото.
С него театралните организации отправят апел към институциите на
Аргументът на Гринт е отхвърлен от съдия.
През данъчната 2011-2012 г. Гринт е получил 4,5 млн. британски лири от дружество, което е управлявало бизнеса му и в което той е бил единствен собственик. Това плащане е описано като "вероятен остатъчен доход и бонуси" от филмите за Хари Потър.
Не бива да се подценяват фестивалите като платформа за разпространение на филмовите продукции. Това мнение изрази в интервю продуцентката Веселка Кирякова, която представи няколко филма на 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“ във Варна.
„Фестивалното кино се таргетира като елитарно и нишово с малко зрители, но според мен не е така. Едно заглавие обикновено има по няколко прожекции пред пълни зали и това са зрители, които не бива да се пренебрегват. По цял свят фестивалите генерират много публика и е важно да участваме. Винаги салоните са пълни не само с професионалисти, а и с местни хора“, коментира тя.
По думите й България е много малък пазар за разпространение на пълнометражните игрални продукции на голям екран, особено за артпроектите и е трудно да се достигне до широк кръг публика, въпреки че вече има дистриб
Американската певица Сабрина Карпентър оглави британската класация за албуми с Short n’ Sweet, съобщи на сайта си официалната компания, която следи продажбите и съставя чартовете.
Изпълнителката заема челните три места в британската класация за сингли с песни си Taste, Please Please Please и Espresso. Това я прави първата изпълнителка, която едновременно е на върха в подреждането във Великобритания за албум и за сингъл.
Второ място в британската класация за албуми заема ирландската пост пънк група „Фонтейнс Ди Си“ с продукцията си Romance.
Британската група „Оейзис“, която обяви своето завръщане миналата седмица, се позиционира на следващите три места. На трето място се класира албумът им от 2010 година - Time Flies... 1994–2009, на четвърто място е (What`s the Stor
Режисьорът Педро Алмодовар навлиза в нова територия с драматичния си филм "Съседната стая" заедно с актрисите Джулиан Мур и Тилда Суинтън, предаде Ройтерс.
"Съседната стая" е първият англоезичен филм на 75-годишния режисьор, известен с продукции като "Жени на ръба на нервна криза" и "Говори с нея".
За Тилда Суинтън работата с режисьора е "постижение на вярата".
Филмът е по романа "През какво минаваш" на Сигрид Нунес и проследява героинята на Мур - Ингрид Паркър, която е помолена от дългогодишната си приятелка Марта Хънт (Суинтън), да й помогне да умре, преди да бъде омаломощена от рак.
Въпреки че филмът е посветен на прекратяването на живота, Суинтън смята, че публиката не бива да се стряска от темите за смъртта и евтаназията.
"Това е филм за живота. Става дума за това как да превърнем умирането в живот и как да намерим това, за което гово
Пламена Мангова (пиано) и Райнер Хонек (цигулка), концертмайстор на Виенската филхармония, свирят със „Софийски солисти“ на 6 ноември в зала „България“, съобщават организаторите от общинския културен институт „Красно село“.
Диригент е Константин Добройков.
В първата част на вечерта ще звучат вариации върху тема на Франк Бридж, оп. 10 - творбата, която носи на Бенджамин Бритън международна слава. Тя е написана по поръчка на диригента Бойд Нийл. Във втората част за първи път на сцената на зала „България“ ще излезе Райнер Хонек заедно с известната българска пианистка Пламена Мангова. Те ще изпълнят Концерт за пиано, цигулка и струнен оркестър (1823) на Менделсон Бартолди.
Райнер Хонек е род
Портрет на Алън Тюринг, създаден от робот, беше продаден на търг за 1,08 млн. долара, съобщи ДПА.
Роботът Ай-Да, кръстен на Ада Лавлейс, която се смята за първия компютърен програмист, стана първият хуманоиден робот, чието произведение на изкуството е продадено от голяма аукционна къща.
Създаден от екип, ръководен от Ейдън Мелър, Ай-Да е свръхреалистичен робот, проектиран да прилича на жена, който има камери в очите си и използва изкуствен интелект (ИИ), за да създава рисунки, живописни картини и скулптури.
При прогнози за цена на търга между 130 000 и 200 000 долара, произведението на изкуството Ai-God (“Ай-Бог”) далеч надхвърли тези стойности, когато в четвъртък беше купено за 1,08 млн. долара.
Мащабният портрет, който е висок 2,2 м и е създаден с помощта на алгоритми за изкуствен интелект, изобразява Тюринг, който се смята за баща на съвремен
Гринт е целял да плати данък върху капиталовите печалби в размер на 10 процента, а не данък върху доходите и национална осигуровка с максимална ставка 52 процента.
В решението си съдия Хариет Морган отхвърля жалбата на Гринт с довода, че парите "по същество са от дейността на г-н Гринт".
Преди това Рупърт Гринт загуби друго съдебно дело през 2019 г. за възстановяване на данъци в размер на 1 млн. лири.
Гринт участва във всичките осем филма за Хари Потър от 2001 г. до 2011 г. Оттогава той се е снимал във филмите "В бялата пустош", "Барабанистът", "Почукването", а също така се е изявявал в телевизията и в театъра. От четири години Рупърт Гринт участва в сериала "Бавачката" на Епъл ТВ.