Музеят на родопския карст в Чепеларе откри благотворителен Коледен базар, съобщи директорът Марин Господинов. Той посочи, че всяка година организират благотворителни инициативи, но за първи път тази година базарът ще бъде изцяло с вкаменелости, собственост на музея.
На базара ще се продават отдавна изчезнали животински и растителни видове, населявали нашата планета преди милиони години. Сред тях са морски таралежи, морски охлюви, корали, амонити, трилопити. Вкаменелостите са на възраст над 150 милиона години, уточни Господинов.
Художникът Георги Лечев е една приказка за морето. Това каза Вежди Рашидов по време на откриването на експозицията „Лято“, която представя 16 творби на Лечев.
Събитието се състоя в галерия Vejdi тази вечер.
Според думите на Рашидов Георги Лечев е една морска душа.
„Целият му живот е морето и синьото небе. То се отразява неминуемо в неговите картини“, добави още той.
Вежди Рашидов определи автора на експозицията като един от малкото художници, които той лично проследява вече 50 години.
„Мой приятел от студентските години. Животът ни мина заедно да творим, животът ни мина да вървим по нелек път на утвърждаване. Жоро е един от изключителните съвременни майстори на българската живопис и може би едно от най-добрите имена на варненската школа“, каза Вежди Рашидов.
„Аз съм един от художниците, които ням
Изпълнителният директор на Национален дарителски фонд (НДФ) „13 века България“ Бисера Йосифова връчи на художника Иван Кънев почетния знак „13 века България“.
Творецът е дарител на фонда и през годините не еднократно е представял свои творби в изложби, организирани от фонда, съобщиха от екипа на НДФ.
Отличието се присъжда по решение на Управителния съвет на НДФ и по повод наближаващата 90-годишнина от рождението на твореца.
Графикът и живописец Иван Петков Кънев рисува предимно пейзажи, натюрморти и портрети.
Роден в град Нова Загора, през 1963 г. завършва Националната художествена академия в София, специалност „Приложна графика“, при проф. Александър Поплилов. През годините работи като музеен работник в Сливенската и в Националната художествени галерии.
Между 1973 и 1985 г. е назначен в дирек
Великотърновската художничка Галина Александрова-RED подреди своята нова самостоятелна коледна изложба.
Експозицията ще бъде открита на 12 декември в собствената галерия RED до Къщата с маймунката във Велико Търново, където ще остане до края на месец януари следващата година.
Изложбата включва около 40 нови картини и е първата за авторката, която не е концептуално насочена.
„Тази година за мен беше творчески отпуск и затова нямах предварителен план в работата си или идея и насока за нова изложба“, каза Александрова.
Авторката разказа, че е рисувала само когато е изпитвала нужда от това и така създала голям брой творби, част от които са включени в настоящата експозиция.
В новите си картини художничката използва по-различна гама от характерната за нея ярка тоналност на цветовете. Тоновете са по-пастелни, приглушени и много земни, излъч
Петима творци са номинирани за Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров, която ще бъде връчена на 1 ноември в художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил.
Това са Георги Минчев, Емил Попов, Зиятин Нуриев, Снежана Симеонова и Стефан Лютаков, съобщи директорът на галерията проф. Валентин Господинов.
В незавършената част на галерията ще бъде открита изложба и на миналогодишния носител на наградата Крум Дамянов.
Националната награда за скулптура е знак за подкрепа на българските творци скулптори, уважение към труда, оценка на постиженията и обществено признание за приноса, мястото и ролята им в българската култура. Наградата се връчва за значимо авторско представяне и творчески постижения в сферата на скулптурата. Тя има стимулираща функция за развитието на съвременната българска пластична култура.
От гал
Партитура на неизвестен валс на Фредерик Шопен, писана преди около двеста години, е открита в хранилището на Библиотека и музей "Морган" в Ню Йорк, съобщи електронното издание на британския в. "Гардиън".
Ръкописът, с написано на ръка името на Шопен, е намерено от куратор през пролетта.
"Помислих си какво ли може да е това, не познах музиката", каза пред в. "Ню Йорк таймс" кураторът Робинсън Макклелън. Първоначално той не бил сигурен, че става дума за творба на Шопен. Преснимал партитурата и я изсвирил на пиано в дома си. Консултирал се с учен от университета на Пенсилвания, който е експерт по творчеството на полския композитор, преди от музея да изследват мастилото и хартията и да обявяват находката за оригинал на Шопен. Графологичната експертиза също показала съвпадение с почерка на Шопен.
Напълно убедени сме в заключенията си, каза Макклелън. От музея смят
Всички средства, събрани от продажбата, са предназначени да подпомогнат лечението на бебе Мария, която страда от тумор на дясната надбъбречна жлеза и има нужда от спешно скъпоструващо лечение в чужбина.
Нека на предстоящите светли празници да докажем, че сме съпричастни към трудните моменти на другите и да помогнем с каквото можем, апелира директорът на музея.
На 4 октомври на официална церемония в художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков ще бъде връчена Националната награда за живопис „Захарий Зограф“, съобщиха от Исторически музей – Самоков.
Тазгодишният носител на наградата е художникът Греди Асса.
Наградата „Захарий Зограф” е основана е през 1972 година, а първият й лауреат е академик Светлин Русев.
До 1987 година включително отличието се присъжда всяка година. След 15-годишно прекъсване, по инициатива и с решение на Общинския съвет в Самоков, през 2000 година наградата бе възстановена.
Наградата „Захарий Зограф“ се дава на художници с особени постижения в областта на българското изобразително изкуство. Благодарение на статута на наградата днес фондът на Общината разполага с творбите на най-утвърдените през времето българ
Женска котка има повече свобода в Афганистан, отколкото една жена, каза холивудската актриса Мерил Стрийп по време на събитие в Организацията на обединените нации (ООН) в Ню Йорк, цитирана от Ройтерс. Така тя се опитва да накара световните лидери да се съсредоточат върху тежкото положение на афганистанските жени и момичета.
"Начинът, по който ... това общество беше преобърнато, е поучителна история за останалата част от света", заяви Стрийп на събитие в рамките на Общо събрание на ООН в опит да насърчи включването на жени в бъдещото развитие на Афганистан.
Талибаните завзеха властта в страната през август 2021 г., когато водените от САЩ сили се изтеглиха след 20-годишна война. ООН се стреми към единен глобален подход за справяне с талибаните, които потъпкват правата на жените, припомня Ройтерс.
Те забраняват на повечето момичета да посещават гимназия, а на жени
Филмът „Клас 90“ бе представен на кинофестивала „Златна роза“ във Варна. Той разказва за класовата среща на съученици, дипломирани през 1990 г., които се събират 30 години след завършването на гимназия, но купонът им се оказва равносметка и разголване на старите болки, несбъднатите мечти и настоящите съдби. Сценарият е писан от Станислав Тодоров - Роги и Бойко Боянов, който е режисьор на лентата. Оператор е Мартин Балкански, музиката е на Румен Бояджиев-син.
Работата по филма е започнала преди шест години, когато Бойко Боянов предлага на своя състудент от НАТФИЗ Станислав Тодоров - Роги да работят заедно по сценария, каза след прожекцията Боянов. Историята е изградена първоначално около един главен герой, но при участие в програма за развитие на проекти в Гърция, те получават предложение да опитат да разкажат случващото се през всички герои и възп
Седемдесет танцови филма, три ателиета и четири спектакъла ще предложи в програмата си 9-ото издание на фестивала „Движещо се тяло“ във Варна, което продължава от 25 октомври до 3 ноември, съобщават организаторите. Мисия на форума е разглеждането на тялото и движението не само като поле на изява, но като инструмент за себепознание и изграждане на културни връзки.
Филмовите прожекции ще бъдат в културен център „РеБонкърс“ в първите три дни на форума и ще предложат селекция от заглавия, подбрани измежду постъпили 90 кандидатури от цял свят.
В училището The Center ще се състои петдневна лаборатория за контактна импровизация под наслов „Танц с гравитацията” с водещ Каталин Дякону от Румъния. Събитието е в чест на Стийв Пакстън, който е основополагаща фигура в съвременния танц, известен със създаването на контактната импровизация (CI) в н
Певицата Мирослава Кацарова ще представи своята концертна програма „Палома“ (Paloma) във Варненската градска художествена галерия в рамките на съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“.
Концертът включва изпълнения на музикален материал, базиран на оригинални композиции на вокалистката, както и на някои джаз и поп класики, принадлежащи на латиноамериканската песенна традиция от ХХ век, съобщават организаторите. Програмата носи името на една от старите популярни мексикански песни „Палома“, датираща от 1954 г.
Проектът е реализиран в края на миналата година. Кацарова и нейният дългогодишен сценичен партньор, пианистът и композитор Мирослав Турийски, подбират музикалния материал и го разработват в нова и различна звучност в контекста на съвременния джаз. Целта им е песните да звучат съвременно, но
Благотворителният Коледен базар ще продължи до 26 декември.