Изложба с картината "Бяло разпятие" на Марк Шагал бе открита В Палацо Чипола в Рим. Тя е четвъртата от серията за Юбилейната 2025 г. година, която Римокатолическата църква ще отпразнува мащабно и се очаква голям поток от поклонници и туристи в италианската столица, съобщи сайтът iubilaeum2025.va.
Картината, нарисувана от Шагал през 1938 г. след Кристалната нощ (погромите на евреите в цяла нацистка Германия), е изложена в Италия за първи път. Тя е заета от Института по изкуствата в Чикаго, където се съхранява. Изложбата включва част, която разказва историята на художника от еврейски произход и за неговото творчество, пронизано с мистично разбиране на християнството.
Американският рапър Тейлър дъ Криейтър е начело на британската класация за албуми с продукцията си Chromakopia, съобщи на сайта си официалната компания, която следи продажбите и съставя чартовете.
Това е осмият студиен албум на изпълнителя от Калифорния, който се изявява и като музикален продуцент. За първи път Тейлър дъ Криейтър успя да стъпи на върха на британската класация за албуми. Chromakopia излезе на пазара на 28 октомври.
Втората позиция в подреждането е за групата "Кортийнърс" и продукцията им, озаглавена Pink Cactus Cafe. Това е седмият албум на британската формацията и още с дебюта си в чарта стъпи на второ място.
Трета тази седмица се нарежда американската певица и актриса Сабрина Карпентър и нейната дебютна продукция Short N’ Sweet. Първият й албум излезе през месец август. Миналата седмица тя беше начело на британската класация за алб
В централното фоайе на Регионална библиотека „Сава Доброплодни“- Сливен на 21 октомври ще бъде открита изложба от портрети, озаглавена „Бележити възрожденци от Сливенския край“ на художника Петър Станимиров. Това съобщиха от културната институция.
В експозицията са включени портрети на Георги С. Раковски, д-р Петър Берон, Добри Желязков, Добри Чинтулов, воеводите Хаджи Димитър и Панайот Хитов, Сава Доброплодни, д-р Иван Селимински, Иван Добровски, д-р Георги Миркович и др.
Портретите на възрожденците са символи на национална чест и гордост, посочват от библиотеката. Чрез прецизната техника на реалистичния портрет на художника Станимиров, е постигната неповторима индивидуалност и изразителност на рисунъка. Поради отдалечеността на времето, в което тези бележити личности за живели и оскъдните описания за голяма част от тях запазени в документални
Огромни ленивци и мастодонти са съжителствали с хората в продължение на хилядолетия в Северна и Южна Америка, показват открития в няколко археологически обекта, цитирани от Асошиейтед прес.
Ленивците невинаги са били бавноподвижни, космати обитатели на дърветата. Техните праисторически предци са били огромни – до 4 тона, и когато са били застрашени, са размахвали големи нокти.
Дълго време учените смятаха, че първите хора, пристигнали в Америка, сравнително бързо са унищожили тези гигантски ленивци чрез лов, както и много други огромни животни като мастодонти и саблезъби котки. Но нови изследвания от няколко обекта разкриват, че хората са дошли в Америка много по-рано, отколкото се предполагаше, и са прекарали хилядолетия в съжителство с огромните зверове.
„Науката смяташе, че хората са пристигнали и са унищожили всичко много бързо &ndash
Българската диригентка Деляна Лазарова откри международния конкурс “Джордже Енеску” в Румъния.
Събитието, което е популярно в музикалните среди по целия свят, започна на 31 август (събота) с концерт под палката на нашата сънародничка в Атенеума - най-престижната концертна зала в Букурещ.
“Програмата включваше творба на корейския композитор Шин Ким; Пол Константиненску - троен концерт за цигулка, виолончело, пиано с предните победители Мария Марика (цигулка), Александра Сегал (пиано) и Бенжаин Круитхоф (виолончело). Завършихме с емблематичната творба “Румънска Поема” от Джордже Енеску, която той пише на 16 г. Тя завършва със стария кралски химн на Румъния и включва фолклорни мотиви в средния дял на произведението, което е доста програмно”, разказа специално Деляна Лазарова.
По думите й публиката е била изключително ентусиазира
Юбилейна изложба „80 години и 35 години от откриването на две станции на метрото в гр. Нагоя, Япония“ ще представи Катя Гецова.
Откриването е на 24 ноември в столичната галерия „Аросита“, съобщават организаторите.
Експозицията показва фотографии от общ план и детайли, които внучката на Катя Гецова - Катерина Димитрова, е заснела от японския град Нагоя.
Паната са озаглавени „Рапсодия в синьо” (с размери 200 на 11000 см) и „Пролетен импулс“ (с размери 200 на 900 см). „И двете пана след 35 години са непокътнати от времето“, посочват от галерия „Аросита“.
„Зрителите се пренасят в един магически ,синкав, виолетов свят, съставен от абстрактни детайли, които при бързото преминаване на пътниците покрай тях раждат във въображението им урбанистични видения, приказни светове“, допъ
Изборът не е случаен, известно е, че "Бялото разпятие" е една от любимите картини на папа Франциск. Както каза архиепископ Рино Физикела, тази картина е "пълна с болка, но носи надежда и светлина".
"Марк Шагал в Рим: "Бялото разпятие" е втората изложба по рода си. През пролетта Ватикана организира изложба, посветена на картината "Разпятие" ("Христос на Сан Хуан де ла Крус") на Салвадор Дали, също изпълнена със сакрален смисъл, предаде ТАСС.
Певицата Хилда Казасян ще представи програмата „Да обичаш Гершуин“ в Габрово на 5 декември в зала „Възраждане“. Това съобщават организаторите на събитието.
Проектът „Да обичаш Гершуин“ съдържа едни от най-красивите мелодии на Джордж Гершуин, създадени в началото на миналия век и вдъхновени от джаза, свободата и красотата на танцовата музика по онова време.
Хилда Казасян, Теодосий Спасов, Васил Петров заедно с музикантите Христо Йоцов, Живко Петров, Михаил Йосифов и Димитър Карамфилов ще изпълнят програма, аранжирана специално от Христо Йоцов за Плевенска филхармония с диригент Борислав Йоцов.
Концертът е продължение на двата изключително успешни филмови проекта – „Да послушаме кино“ и „Световно кино в музиката“, посочват от екипа на певицата.
Певицата Мирослава Кацарова ще представи своята концертна програма „Палома“ (Paloma) във Варненската градска художествена галерия в рамките на съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“.
Концертът включва изпълнения на музикален материал, базиран на оригинални композиции на вокалистката, както и на някои джаз и поп класики, принадлежащи на латиноамериканската песенна традиция от ХХ век, съобщават организаторите. Програмата носи името на една от старите популярни мексикански песни „Палома“, датираща от 1954 г.
Проектът е реализиран в края на миналата година. Кацарова и нейният дългогодишен сценичен партньор, пианистът и композитор Мирослав Турийски, подбират музикалния материал и го разработват в нова и различна звучност в контекста на съвременния джаз. Целта им е песните да звучат съвременно, но
Евгени Недев представя изложбата си „Размисли за времето“ в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6.
Експозицията ще бъде показана там от 12 декември до 16 януари, съобщават организаторите.
„Пейзажът представлява опит на художника Евгени Недев да осъзнае пространството, неговите закони, времеви рамки и да се доближи до разбирането на универсалните значения, присъщи на природата. Независимо дали е кътче от дивата природа, или част от голям град, в неговия пейзаж няма други действащи лица освен самия пейзаж като такъв. Това важно обстоятелство, от една страна, го прави универсален, извежда го отвъд човешкото разбиране за време, а от друга страна, позволява на зрителя да изследва неговите пространствено-времеви характеристики, неговата геометрия“, казва Станислав Гончаров.
Евгени Недев е роден в Габрово през 19
Екипът на Хилда Казасян и Плевенската филхармония ще представят проекта „Да обичаш Гершуин“, който включва творби на Джордж Гершуин, писани в началото на миналия век и вдъхновени от джаза, свободата и красотата на танцовата музика по онова време, съобщиха от Драматично-куклен театър "Константин Величков" в Пазарджик.
Събитието ще се състои трети октомври на Голяма сцена в пазарджишкия театър, уточняват още те.
През юни концерт- спектакълът беше представен в Пловдив.
Изложба с 30 икони и 100 фотографии от България на Мирослав Вълев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“.
За Вълев изложбата е юбилейна, по повод неговата 60-годишнина. Иконописецът е възпитаник на Керамичното училище в Троян, в наши дни преименувано на Национално училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“. От там получава всестранна подготовка, която, по негови думи, му помага, когато започва да се занимава с иконопис преди 36 години.
„Аз съм завършил керамичното училище, но за мен керамиката остана на прага му. Минаха няколко години и имах нужда да се занимавам с нещо такова. Винаги ми е бил в главата, дори и в училище, някакъв образ на светец. Просто взех една дъска и с уменията, които имах от училище, нарисувах икона“, разказа той .
Вълев посочи, че използва технологията на Кирил Цонев - при когото много т
Юбилейната година ще премине под мотото "Поклонници на надеждата". Юбилеят е специална свещена година на благодат, опрощение на греховете и поклонничество в Католическата църква. Обикновено се провежда веднъж на всеки 25 години, макар че папата може да обяви извънредни юбилейни години и по-често, като например в случая с Годината на милосърдието, свикана от папа Франциск през 2016 г. Папата открива Юбилейната година, като отваря Светата врата на базиликата "Свети Петър" в Рим.